Παιδικο μου τραυμα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Ειναι ομωςκατι για το οποιο δεν φταις εσυ. Δεν πρεπει να σε προβληματιζει αστην! Ισως εαν την αγνοησεις να ενδιαφερθει.
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Νικος Κ. View Post
    Ειναι ομωςκατι για το οποιο δεν φταις εσυ. Δεν πρεπει να σε προβληματιζει αστην! Ισως εαν την αγνοησεις να ενδιαφερθει.
    Καλα αυτο κανω δεν προκεται να ενδιαφερθει ομως πιστευω αρκει μην μου φερει εμποδια στην οικογενεια που θελουμε να κανουμε επηρεαζοντας τον ανθρωπο που θελω να μας βοηθησει οικονομικα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα σχόλια αλλά θα πω τα εξής..
    Έχω βρεθεί και εγώ σε τέτοια κατάσταση από μικρό παιδί και ξέρεις τι έκανα? Απλά αδιαφόρησα πλήρως και δεν περιμένω τίποτα από κανέναν. Είμαι μόνη μου και μόνη μου θα ανταπεξέλθω χωρίς την στήριξη κανενός.
    Μια ερώτηση θα σου κάνω και μετά θα προσωρήσω. Η μητέρα σου σε αγαπάει? Ο αδερφός σου? Ποιον έχεις από την οικογένεια που βλέπεις και ξέρεις οτι σε αγαπά?
    Θεωρώ οτι φταίνε και οι γονείς σου που επιτρέψανε την "γιαγιά" να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο και αν ήμουν μητέρα σου ή πατέρας σου δεν θα άφηνα ούτε την ίδια μου την μητέρα να κάνει τέτοια πράγματα..θα την απομάκρυνα όσο και αν την αγαπούσα για το καλό των παιδιών μου.
    Μην σκ'εφτεσαι για κληρονομιές.. εγώ στην θέση σου δεν θα δεχόμουν τίποτα από κανέναν όπως και το έχω κάνει και εγώ. Στηρίξου στα πόδια σου!
    Άλλη μια κίνηση που θα σκεφτόμουν στην θέση σου να κάνω αρχικά είναι να παω να της μιλήσω για να καταλάβω τον λόγο αυτής της συμπεριφοράς και εκεί θα δεις ακόμα περισσότερα..
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Christina82 View Post
    Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλα τα σχόλια αλλά θα πω τα εξής..
    Έχω βρεθεί και εγώ σε τέτοια κατάσταση από μικρό παιδί και ξέρεις τι έκανα? Απλά αδιαφόρησα πλήρως και δεν περιμένω τίποτα από κανέναν. Είμαι μόνη μου και μόνη μου θα ανταπεξέλθω χωρίς την στήριξη κανενός.
    Μια ερώτηση θα σου κάνω και μετά θα προσωρήσω. Η μητέρα σου σε αγαπάει? Ο αδερφός σου? Ποιον έχεις από την οικογένεια που βλέπεις και ξέρεις οτι σε αγαπά?
    Θεωρώ οτι φταίνε και οι γονείς σου που επιτρέψανε την "γιαγιά" να συμπεριφέρεται με αυτόν τον τρόπο και αν ήμουν μητέρα σου ή πατέρας σου δεν θα άφηνα ούτε την ίδια μου την μητέρα να κάνει τέτοια πράγματα..θα την απομάκρυνα όσο και αν την αγαπούσα για το καλό των παιδιών μου.
    Μην σκ'εφτεσαι για κληρονομιές.. εγώ στην θέση σου δεν θα δεχόμουν τίποτα από κανέναν όπως και το έχω κάνει και εγώ. Στηρίξου στα πόδια σου!
    Άλλη μια κίνηση που θα σκεφτόμουν στην θέση σου να κάνω αρχικά είναι να παω να της μιλήσω για να καταλάβω τον λόγο αυτής της συμπεριφοράς και εκεί θα δεις ακόμα περισσότερα..
    Καλα να εισαι αγαπητο μελος γενικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι το αγορι μου κ η οικογενεια που θελουμε κανουμε,Η μητερα μου κ ο αδερφος μου τα παμε καλα,Παντα οι γονεις μου της επετρεπαν να κανει ο,τι θελει με αποτελεσμα μην της βαζουν κανενα οριο κ να κανει διακρηση ελευθερα,

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα να εισαι αγαπητο μελος γενικα το μονο που με ενδιαφερει ειναι το αγορι μου κ η οικογενεια που θελουμε κανουμε,Η μητερα μου κ ο αδερφος μου τα παμε καλα,Παντα οι γονεις μου της επετρεπαν να κανει ο,τι θελει με αποτελεσμα μην της βαζουν κανενα οριο κ να κανει διακρηση ελευθερα,
    Μπράβο! ΝΑ κοιτάξεις πλέον την δική σου ζωή, τον εαυτό σου και την οικογένεια που θες να φτιάξεις! ΝΑ μην σε νοιάζει τίποτ'αλλο και κανένας... Να έχεις την δική σου δύναμη! ΤΟ τραύμα σου μπορείς να το αξιοποιήσεις για κάτι καλό.. στο δικό σου παιδάκι... να φροντίσεις να μην συμβεί και σε αυτό το ίδιο!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    307
    μυσπ, δεν θελω να ακουστω κακος, αλλα για σκεψου λιγο τους ανθρωπους γυρω σου. Μιλας για κληρονομιες και περιουσιες, ξερεις ποσοι ανθρωποι δεν εχουν το παραμικρο; Ουτε καν σπιτι να μενουν; Οταν παντρευτικα μυσπ, δεν ειχα τελειωσει τις σπουδες μου, δεν ειχα δουλεια, και δεν ειχα τελειωσει ουτε με την θητεια μου στο στρατο. Και ξερεις κατι; Τα καταφεραμε (ασχετα το πως κατεληξε ο γαμος). Εχε κουραγιο μυσπ, εχεις εναν ανθρωπο που τον αγαπας και σε αγαπαει, παλεψτε τη ζωη και θα τα καταφερετε, ειναι το μονο σιγουρο. Και μολις σταθειτε στα ποδια σας, δεν θα σε νοιαζει καθολου ουτε για την γιαγια ουτε για κανεναν.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Όπως τα λέει ο skropi είναι!
    Ποτέ μην εγκαταλείπεις τα όνειρά σου χωρίς να αγωνίζεσαι γι αυτά

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα ναι ειπα απλα να το αναφερω εδωπερα για να εκτονωθω ειναι κατι που κουβαλαω μεσα μου απο παντα εννοειται κ με ενδιαφερει το αγορι μου κ η οικογενεια που θελουμε να κανουμε κ την γιαγια την εχω σε αποσταση αφενος επειδη ουτε αυτη με θελει αφετερου για να μην εκνευριζομαι ειναι απαραιτητο οι γονεις να επιβαλλουν πραγματα στους παππουδογιαγιαδες κ σε ολους για να μην πικραινεται κανενα παιδι,Η μητερα μου κ η αδερφη της ειναι ενα επισης παραδειγμα μιας κ οι γιαγιαδες εδιναν τα παντα στην μητερα μου κ η αδερφη της γεμισε ζηλια κ απωθημενα κ ακομα τις κατηγορει,Και βεβαια ευθυνονται οι γονεις που δεν βαζουν ορια

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Κορυδαλλό
    Posts
    22
    μυσπ διαβασα το θεμα σου και πραγματικα σε νιωθω :) καλα οχι για τα περουσιακα δεν εχω κατι τετοιο σε προβλημα αλλα οτι η γιαγια αδιαφορει για εμενα και το αδερφο μου μαζι και ειδικα οταν ερχεται η κατα ενα μηνα μικροτερη μου ξαδερφη ολο τη κανακευει της λεει ποσο επιτυχημενη θα γινει στη ζωη της και μπλα μπλα ενω εμεις ειμαστε αχρηστοι και ζωα και κυριως εμενα με εχουν πει και που@@@@ ....!!!! ευχαριστω που μου εδειξες το θεμα σου μεσα απο το δικο μου επειδη μου πες οτι δεν καταλαβες περιπου ( σορρυ ημουν συγχυσμενη) διαβασε και το 1ο θεμα και ισως καταλαβεις κατι παραπανω μαζι με το τελευταιο φορουμ που γραψα http://www.e-psychology.gr/forum/sho...373#post464373 κουκλα μου καλη δυναμη σου ευχομαι :)

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by EpheChan View Post
    μυσπ διαβασα το θεμα σου και πραγματικα σε νιωθω :) καλα οχι για τα περουσιακα δεν εχω κατι τετοιο σε προβλημα αλλα οτι η γιαγια αδιαφορει για εμενα και το αδερφο μου μαζι και ειδικα οταν ερχεται η κατα ενα μηνα μικροτερη μου ξαδερφη ολο τη κανακευει της λεει ποσο επιτυχημενη θα γινει στη ζωη της και μπλα μπλα ενω εμεις ειμαστε αχρηστοι και ζωα και κυριως εμενα με εχουν πει και που@@@@ ....!!!! ευχαριστω που μου εδειξες το θεμα σου μεσα απο το δικο μου επειδη μου πες οτι δεν καταλαβες περιπου ( σορρυ ημουν συγχυσμενη) διαβασε και το 1ο θεμα και ισως καταλαβεις κατι παραπανω μαζι με το τελευταιο φορουμ που γραψα http://www.e-psychology.gr/forum/sho...373#post464373 κουκλα μου καλη δυναμη σου ευχομαι :)
    Κοπελα μου κουραγιο διαβασα το θεμα σου κ πραγματικα σε νιωθω πληρως!Μην κανεις τιποτα απο οσα σου λενε σπιτι σου για την διαθηκη της μητερας σου ειναι πολυ πιθανον οτι θα μπλεξεις καθοτι γνωριζω οτι στην αστυνομια υπαρχει ειδικος γραφολογος ο οποιος μπορει να αντιληφθει οποιες διαφορες εχουν τα γραμματα σου απο αυτα της μητερας σου κ ετσι κ το καταλαβουν θα κατηγορηθεις για πλαστογραφια κ τετοια κ εφοσον οι δικοι σου δεν σε νοιαζονται σκασιλα τους,Η διαθηκη δεν ειναι σχολικος ελεγχος για να μιμηθεις την υπογραφη των γονιων σου αλλα θα επιφερει νομικες συνεπειες ετσι κ το κανεις,Καντε την οικογενεια σας μαζι με το αγορι σου οταν ειναι εφικτο για να εισαι μακρυα απο αυτους τους ανθρωπους στην αναγκη πηγαινετε κ στο εξωτερικο για να βρειτε δουλεια κ ο,τιδηποτε θελετε,Δημοσιευω αυτην την απαντηση κ στο θεμα μου κ στο δικο σου να την δεις σιγουρα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    koukaki
    Posts
    174
    Εμένα η γιαγιά μου και θείες κλπ κάναν τα παντα να χαλάσουν την οικογένεια μας.Αρνούταν να φυλάξει εμένα και τον

    αδερφό μου μωρά ενω τα αλλά ξαδέρφια εκεί στους γέρους μεγάλωσαν, και προκοπή δεν είδαν φυσικα.Την έμπαιναν στη μάνα μας

    σε βαθμο να χρήζει ψυχικής θεραπείας και οτι μπορεί να φέρει ο φθόνος.Είχε γράψει επίσης ο παππούς το σπίτι σε μένα και τον μικρό

    και η γρια τον ανάγκασε να το αλλάξει και να το μοιράσουν σε ολους.

    Τώρα πια κλεγεται γτ δεν πάμε να τη δουμε ενω είναι στα τελευταία η γιατί δεν έχουμε σχέσεις με το τσίρκο της οικογένειας.

    Δεν πειράζει έτσι άνθρωποι που είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους αγνοούμε.

    Τα χειρότερα φίδια είναι παντα στην οικογένεια. Μπορείς απλα και συ να τους ξεγραψεις όπως εμεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by dikipo View Post
    Εμένα η γιαγιά μου και θείες κλπ κάναν τα παντα να χαλάσουν την οικογένεια μας.Αρνούταν να φυλάξει εμένα και τον

    αδερφό μου μωρά ενω τα αλλά ξαδέρφια εκεί στους γέρους μεγάλωσαν, και προκοπή δεν είδαν φυσικα.Την έμπαιναν στη μάνα μας

    σε βαθμο να χρήζει ψυχικής θεραπείας και οτι μπορεί να φέρει ο φθόνος.Είχε γράψει επίσης ο παππούς το σπίτι σε μένα και τον μικρό

    και η γρια τον ανάγκασε να το αλλάξει και να το μοιράσουν σε ολους.

    Τώρα πια κλεγεται γτ δεν πάμε να τη δουμε ενω είναι στα τελευταία η γιατί δεν έχουμε σχέσεις με το τσίρκο της οικογένειας.

    Δεν πειράζει έτσι άνθρωποι που είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τους αγνοούμε.

    Τα χειρότερα φίδια είναι παντα στην οικογένεια. Μπορείς απλα και συ να τους ξεγραψεις όπως εμεις.
    Καλα να εισαι για τις συμβουλες σου προσπαθω να ειμαι σε αποσταση για να μην την βλεπω κ εκνευριζομαι

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    με ολο το σεβασμό,γράψτην στα αρχ..α σου

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Eιναι κοτσονατη η γιαγια ή ρεμολιμεντο? βαστιεται καλα?

  15. #30
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλα να ειστε ολοι οχι εχω κληρονομησει κατι απο τον πατερα μου αλλιως θα μπορουσα να προσβαλω την διαθηκη αλλα επειδη ο θανατος του ηταν αποτομος κ η μητερα μου αδυναμος χαρακτηρας κ απελπισμενη αυτη φροντισε ο αδερφος μου να παρει τα διπλασια κ τα καλυτερα που αποφερουν βεβαια κ μεγαλυτερο εισοδημα,Ειμαι ηδη μακρυα απο αυτην,Ομως ετσι κ αναγκαστουμε να ζητησουμε βοηθεια απο τον θειο μου θα επαναληφθει η ιδια κατασταση

    Παντως η διαθηκη δεν προσβαλλεται μονο αν δεν σου αφησε τιποτα, αλλα αν σου αφησε λιγοτερο απο τη νομιμη μοιρα σου, η οποια ειναι τα 3/16 της κληρονομιας. Επισης, αν δεν υπηρχε διαθηκη δικαιουσαι τα 3/8. Συμφωνω παντως οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα αφησεις πισω ολα αυτα και αν θες τη βοηθεια του θειου σου να τον πλησιασεις θαραλλεα και με αξιοπρεπεια. Αν ειναι σωστος θα κρινει απο μονος του. Αν οχι, δικο του προβλημα το να μεινει για παντα κατω απ τα φουστανια της γιαγιας σου.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 16:06
  2. Παιδικό τραύμα και ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-08-2007, 14:23
  3. Διαταραχμενη Προσωπικότητας με εντονο το παιδικο στοιχειο"
    By tara in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2007, 00:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •