Παιδικο μου τραυμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Παιδικο μου τραυμα

    Καλησπερα σας κ παλι,ευελπιστω οτι αυτο ειναι το καταλληλο φορουμ για το θεμα μου,Ειμαι 27 ετων πλεον αλλα αυτο αφορα ολοκληρη την ζωη μου,Ετσι αν μη τι αλλο πρεπει να το πω για εκτονωση,Το μεγαλο προβλημα ειναι η <<γιαγια>> μου κ θα καταλαβετε κατευθειαν γιατι η παρενθεση,Αυτη ειναι η μητερα του πατερα μου κ για να μπω κατευθειαν στο θεμα με απορριπτει απο οταν γεννηθηκα για λογους που δεν καταλαβαινω κ ολο κ επειδεινωνεται η κατασταση κ τα βαζει κ με την μητερα μου,Παντα με εγραφε κ οταν γεννηθηκε ο μικρος μου αδερφος τον λατρεψε κ εκανε ο,τι μπορουσε για να μου σπασει τα νευρα,Εμπαινε στο σπιτι ρωτουσε που ειναι ο αδερφος μου του εδινε λεφτα δωρα μπροστα μου του επαιζε κ μενα τιποτα,Αυτο συνεβαινε παρα πολυ καιρο οταν ειμασταν μικροι,Οταν μεγαλωσαμε λιγο αρχισε την προσπαθεια να φερει τα πραγματα ετσι που ο αδερφος μου να παρει τα παντα κληρονομια κ εγω τιποτα,Ολο ελεγε μπροστα μου οτι οι ξαδερφη μου κ εγγονη της επισης ειναι η ομορφοτερη στο σοι κ θα πετυχει στην ζωη της,Εγω βεβαια παντα ημουν η προβληματικη η τεμπελα που δεν θα κανω τιποτα στην ζωη μου,ο αδερφος μου επισης ελεγε ειναι ιδιοφυια κ θα προοδευσει,Λιγα χρονια μετα ο πατερας μου αντιμετωπισε καταθλιψη λογω κ της πιεσης που του ασκουσε για ορισμενες δουλειες κ του απαισιοδοξου χαρακτηρα του,Τοτε επεσε σε αυπνια για εβδομαδες απο την ενταση με αποτελεσμα να παθει ατυχημα κ να σκοτωθει,Οπωσδηποτε ηταν μεγαλος πονος για αυτην ο μεγαλυτερος που της ετυχε ποτε αλλα αντι να καταλαβει κ εμας επειδεινωθηκε η κατασταση,Κανονισε να παρω εγω τα χειροτερα περιουσιακα στοιχεια κ ο αδερφος μου τα καλυτερα κ τα περισσοτερα,Κουμανταρει ακομα την περιουσια κ δεν μας επιτρεπει να πλησιασουμε,Αυτο βεβαια που ειναι το πιο επωδυνο ειναι οτι κατηγορει μενα κ την μητερα μου οτι εμεις ευθυνομαστε που σκοτωθηκε ο γιος της ουρλιαζει κ ειναι σε κριση,Η μητερα μου την περιποιηθηκε οταν αρρωστησε κ μετα την πηρε τηλ κ την εβρισε ουρλιαζοντας,Παλι καλα που μενει μακρυα μας,Εννοειται μαζευει λεφτα μονο για τον αδερφο μου κ εμεις εκτος,Εγω κ το αγορι μου σε λιγο καιρο απο τωρα θελουμε να κανουμε οικογενεια,Οπωσδηποτε εχουμε αναγκη απο οικονομικη ενισχυση κ με πικραινει πολυ το γεγονος οτι ετσι κ γινοταν μια δικαιοτερη κατανομη τοτε θα ημουν καλυτερα οικονομικα,Εκτος απο αυτο ειναι ενας θειος που που διαθετει καποια μαγαζια κ αναρωτιεμαι μηπως του ζητησουμε δουλεια ετσι κ δεν βρουμε τωρα που ειναι η κριση οταν ειναι καιρος,Ειναι προβλημα ομως οτι ενω εμεις δεν τον γνωριζουμε καλα αυτη ειναι πολυ δεμενη μαζι του τον επηρεαζει πολυ κ φοβαμαι θα του μιλησει πολυ ασκημα για μας συνεχιζοντας να ασκημαινει την ζωη μου μιας κ θεωρει οτι ειμαι προβληματικη κ ευθυνομαι που πεθανε ο πατερας μου!Οποιος επιθυμει περιμενω γνωμη ειμαι πραγματικα κ πικραμενη κ προβληματισμενη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Γεια σου μυσπ. Συφωνα με οσα λες η γιαγια σου ειναι πραγματικά αδιάφορη για σενα. Το θέμα είναι γιατί εσυ ασχολείσαι ακόμα? Συμπεριφέρσου σαν να μην υπάρχει,σαν να είναι μια ξένη. Περιουσιακά δε προκειτε να σου δώσει. Δενεχεις τίποτα να περιμένεις απο αυτήν. Στηρίξου στα πόδια σου και στις δυνάμεις σας εσύ και το αγόρι σου,Σαν να μην υπάρχουν ουτε λεφτα ούτε η γιαγια. Κάποια πραγμ ατα ση ζωη δυστυχώς δεν μποούμε να τα αλλάξουμε,το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα αποδεχτούμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    Γεια σου μυσπ. Συφωνα με οσα λες η γιαγια σου ειναι πραγματικά αδιάφορη για σενα. Το θέμα είναι γιατί εσυ ασχολείσαι ακόμα? Συμπεριφέρσου σαν να μην υπάρχει,σαν να είναι μια ξένη. Περιουσιακά δε προκειτε να σου δώσει. Δενεχεις τίποτα να περιμένεις απο αυτήν. Στηρίξου στα πόδια σου και στις δυνάμεις σας εσύ και το αγόρι σου,Σαν να μην υπάρχουν ουτε λεφτα ούτε η γιαγια. Κάποια πραγμ ατα ση ζωη δυστυχώς δεν μποούμε να τα αλλάξουμε,το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα αποδεχτούμε.
    Καλα τα λες αγαπητο μελος απλα εναι η κριση κ φοβαμαι δεν ειναι πολλες ενναλακτικες γενικα αυτην την γυναικα προσπαθω μην την σκεφτομαι απλα τωρα που σε λιγο καιρο απο τωρα που ειναι αναγκη απο λεφτα κ ο θειος αυτος ισως προσεφερε κατι φοβαμαι οτι ετσι κ προσπαθησουμε παλι θα μου μαυρισει την ζωη πειθοντας τον να μην βοηθησει καθολου,δυστυχως εχω υποστει κ ασκημη παιδικη ηλικια απο δημοτικο εως κ λυκειο κ κακοποιηση απο αλλο συγγενικο μου προσωπο φοβαμαι να σταθω στα ποδια μου υποφερω κ απο κοινωνιοφοβια κ ειμαι σε ενα αδιεξοδο για το που θα εξασφαλισουμε λεφτα για να ζησουμε

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    θα συμφωνησω με το φεγγαρι.
    κατανοητη απολυτα η πικρια του μικρου κοριτσιου που η γιαγια δεν το αγαπουσε και το ξεχωριζε απο τον αδερφο της. αλλα τωρα εισαι ολοκληρη γυναικα. δεν μπορει να σκεφτεσαι ακομα την γιαγια και τις αδικιες που εκανε. εφοσον δεν σε υπολογιζει, κανε κι εσυ το ιδιο και ασχολησου με οσους σε αγαπουν.
    την ευνοια στον αδερφο σου μπορει και να την εδειχνε επειδη εκεινος ειναι αγορι και θα συνεχισει την οικογενειακη παραδοση .παλιες αντιληψεις , που ισως δεν εχουν εκλειψει ακομη..
    κατα τα αλλα, δεν ειναι και μανα σου, γιαγια σου ειναι. δεν εχει υποχρεωση να σε σκεφτει στα περιουσιακα, εχει ομως υποχρεωση να σκεφτει ολα τα παιδια της εξισου κι αν δεν το κανει, μετα θανατον, μπορεις να το ψαξεις νομικα..
    προς το παρον ομως μην ασχολεισαι. πλησιασε τον θειο μονη σου, χωρις να κανεις εκ των προτερων καταστροφικα σεναρια οπου μπαινει στην μεση η γιαγια και δεν σας αφηνει να
    δουλεψετε...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    θα συμφωνησω με το φεγγαρι.
    κατανοητη απολυτα η πικρια του μικρου κοριτσιου που η γιαγια δεν το αγαπουσε και το ξεχωριζε απο τον αδερφο της. αλλα τωρα εισαι ολοκληρη γυναικα. δεν μπορει να σκεφτεσαι ακομα την γιαγια και τις αδικιες που εκανε. εφοσον δεν σε υπολογιζει, κανε κι εσυ το ιδιο και ασχολησου με οσους σε αγαπουν.
    την ευνοια στον αδερφο σου μπορει και να την εδειχνε επειδη εκεινος ειναι αγορι και θα συνεχισει την οικογενειακη παραδοση .παλιες αντιληψεις , που ισως δεν εχουν εκλειψει ακομη..
    κατα τα αλλα, δεν ειναι και μανα σου, γιαγια σου ειναι. δεν εχει υποχρεωση να σε σκεφτει στα περιουσιακα, εχει ομως υποχρεωση να σκεφτει ολα τα παιδια της εξισου κι αν δεν το κανει, μετα θανατον, μπορεις να το ψαξεις νομικα..
    προς το παρον ομως μην ασχολεισαι. πλησιασε τον θειο μονη σου, χωρις να κανεις εκ των προτερων καταστροφικα σεναρια οπου μπαινει στην μεση η γιαγια και δεν σας αφηνει να
    δουλεψετε...
    Καλα να εισαι μελος Ρεμεντυ απλα εχω υποστει τετοια απορριψη που ολα τα φοβαμαι απο αυτην ειναι ικανη να με δει κ να παθει κριση κ να ουρλιαζει ειναι μακρυα απο το σπιτι μου προστοπαρων αλλα ετσι κ αναγκαστουμε να απευθυνθουμε στον θειο για βοηθεια ειναι επιφοβο να την δουμε μπροστα μας κ παλι

  6. #6
    καλα και οι γονεις σου δεν ελεγαν τιποτα οταν τα εκανε αυτα μπροστα σου;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Black jack View Post
    καλα και οι γονεις σου δεν ελεγαν τιποτα οταν τα εκανε αυτα μπροστα σου;;
    Δεν ελεγαν κατι επρεπε να της επιβαλουν να μην κανει φανερα τετοια διακριση στα παιδια τους

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλησπερα μυρτω αν θελεις μπες στο τσατ να το συζητισουμε ουτε κ γω τα πηγενα καλα με τη γιαγια μου

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    32
    Αγαπη μου γλυκια τι εννοεις κανονισε τα περιουσιακα στοιχεια, τι θα παρεις εσυ κ τι ο αδερφος σου; Οταν πεθαινει ενας γονιος κληρονομουν πρωτα τα παιδια κ η συζυγος του αν δεν εχει αφησει διαθηκη. Αν υπαρχουν αυτοι μετα αποκλειονται οι υπολοιποι, οπως πχ η γιαγια σου. Αρα του πατερα σου τα περιουσιακα στοιχεια αν δεν ειχε αφησει διαθηκη δε μπορει να τα μοιρασει αυτη κατα δικη της βουληση. Μοιραζονται συμφωνα με το νομο. Αν εννοεις οτι απο αυτην δεν προκειται να κληρονομησεις τιποτα, τοτε εχει νοημα αυτο που λες. Παλι ομως θα πρεπει να αφησει διαθηκη για να γινει αυτο. Κατα τα λοιπα κοιταξε τη ζωη σου και τον εαυτο σου. Για ολους ειναι δυσκολα οικονομικα κ λιγο πολυ ολοι την ιδια οικονομικη ανασφαλεια εχουμε. Κανε ο,τι καλυτερο μπορεις για σενα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    32
    Επισης να σου πω οτι κ αν στη διαθηκη της η γιαγια σου δε σου αφησει τιποτα θα πρεπει πρωτα να σε εχει αποκληρωσει κ πιστεψε με αυτο γινεται για σημαντικους λογους μονο. Αλλιως κ παλι μπορεις να την προσβαλεις (τη διαθηκη εννοω) κ να διεκδικησεις το μεριδιο σου. Αν δεν αφησει καθολου διαθηκη παλι κληρονομεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Απομακρύνσου απ' ό,τι σου προκαλεί προβλήματα. Μέσα σε αυτά είναι και μέλη της οικογένειάς σου που σου κάνουν κακό με την κρίση τους
    για σένα. Τους χρειάζεσαι? Αυτά που σου δίνουν είναι αναντικατάστατα? Ενήλικας είσαι, κάνε τις επιλογές σου. Το ότι είναι συγγενείς σου δε λέει τίποτε,
    εφόσον εσύ κρίνεις πως σε προβληματίζουν τα χούγια, τα λόγια και οι επιλογές τους.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα να ειστε ολοι οχι εχω κληρονομησει κατι απο τον πατερα μου αλλιως θα μπορουσα να προσβαλω την διαθηκη αλλα επειδη ο θανατος του ηταν αποτομος κ η μητερα μου αδυναμος χαρακτηρας κ απελπισμενη αυτη φροντισε ο αδερφος μου να παρει τα διπλασια κ τα καλυτερα που αποφερουν βεβαια κ μεγαλυτερο εισοδημα,Ειμαι ηδη μακρυα απο αυτην,Ομως ετσι κ αναγκαστουμε να ζητησουμε βοηθεια απο τον θειο μου θα επαναληφθει η ιδια κατασταση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    ..και γιατί της δίνεις τόση σημασία;;;; αγνοησέ την

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Εισαι κοριτσι γι'αυτο ειτε το αποδεχεσε ειτε οχι. Και θα σου πω ο αδελφος σου ισως εχει το ονομα του παππου σου δηλαδη του αντρα της γιαγιας σου. Μπορει να σου φαινεται γελοιο αλλα οι παλιοι τα βλεπουν αυτα!
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Νικος Κ. View Post
    Εισαι κοριτσι γι'αυτο ειτε το αποδεχεσε ειτε οχι. Και θα σου πω ο αδελφος σου ισως εχει το ονομα του παππου σου δηλαδη του αντρα της γιαγιας σου. Μπορει να σου φαινεται γελοιο αλλα οι παλιοι τα βλεπουν αυτα!
    Αυτο που λες ειναι αληθεια

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εχασα εναν στενο παιδικο μου φιλο
    By Winston_man in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 31-03-2008, 17:06
  2. Παιδικό τραύμα και ψύχωση
    By vince in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-08-2007, 15:23
  3. Διαταραχμενη Προσωπικότητας με εντονο το παιδικο στοιχειο"
    By tara in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 2
    Last Post: 17-07-2007, 01:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •