"χαμενος στη μεταφραση" χωρις να μπορω να συνελθω..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28

    "χαμενος στη μεταφραση" χωρις να μπορω να συνελθω..

    Καλησπερα. ειναι περιπου 2 χρονια τωρα που νιωθω ψυχολογικα πεσμενος. επι της ουσιας χωρις να μακρηγορησω ξεκινησαν απο περυσι πολλα συναισθηματα κ σκεψεις που δεν μπορω να ελεγξω απ οτι φαινεται. φαινομενικα μιλαω και συμπεριφερομαι φυσιολογικα στους γυρω μου και στους δικους μου αλλα οταν μενω μονος μου κυριευομαι απο περιεργες σκεψεις και συναισθηματα που με τρομοκρατουν και με μπλοκαρουν τα οποια ειναι παρα πολλα. ενδεικτικα, απο περυσι που ξεκινησαν αυτα τα "συναισθηματα" ενιωθα οτι "εχανα" τον εαυτο μου κ οτι ημουν αλλου η οτι δεν ημουν "εγω" (αλλα ποιος?) και οτι ολα ειναι "εικονικα" κ οτι δεν υπαρχει τπτ γυρω μου (δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω). Δεν μπορουσα να συγκεντρωθω η να κοιμηθω ή οταν κοιμομουν ο υπνος μου δεν ηταν ποιοτικος και συνεχως ειχα ενα μεγαλο μπερδεμα στο μυαλο μου.ακομα κ τωρα ο υπνος μου ειναι απαραδεκτος με πολλους εφιαλτες κ κουραστικους υπνους που οταν ξυπναω δεν ξερω αν εχω ξυπνησει η αν κοιμαμαι ακομα κ βρισκομαι σε ονειρο! ισως ολα αυτα να ηταν απο το αγχος μου σκεφτομουν καθως ολο το χρονο εκανα μια τιτανια επαγγελματικη προσπαθεια και δεν μπορουσα να τα παρατησω για κανεναν λογο και καμια συναισθηματικη φορτιση! Τα συμπτωματα αυτα αποχωρησαν καπως τους καλοκαιρινους μηνες κ προσπαθουσα να..επανελθω κ τα καταφερα νομιζω σε μεγαλο βαθμο γτ ειμαι ανθρωπος που εχω παρεες, μου αρεσει να βγαινω κ να περναω καλα κτλ. κ δεν αφηνω τα πραγματα να με παρουν "απο κατω"(ετσι νομιζω τλχιστον). φετος απο το καλοκαιρι και μετα ξαναεμφανισθηκαν καποια συμπτωματα μαζι με περιεργες σκεψεις γυρω απο την ζωη κ τον κοσμο γυρω μου. κατ αρχας να τονισω οτι δεν ειμαι κανενας αιρετικος και πιστευω στον Θεο αν κ νιωθω οτι εχω απομακρυνθει καπως απο τα Θεια αν και ποτε δεν ημουν φανατικος με αυτα. τα συμπτωματα αυτα ειναι, οσο παραξενο κ αν φανει αυτο, οτι εχω μια διαρκη αμφιβολια για το αν υφισταται ας πουμε ολη αυτη η πραγματικοτητα γυρω μου απο το πρωι που θα ξυπνησω ως το βραδυ που θα κοιμηθω που ωρες ωρες την αντιλαμβανομαι σαν αισθηση κενου κ αναρωτιεμαι αν οντως βρισκομαι εκει που βρισκομαι η γενικοτερα αν υπαρχω στην πραγματικοτητα!ξερω ακουγεται καπως..κουφο ολο αυτο αλλα ετσι νιωθω. και μετα αρχιζουν οι σκεψεις περι της ζωης κ του θανατου, γτ ζουμε γτ πεθαινουμε,πως ειναι να πεθαινουμε,που παμε, αν ζουμε πραγματικα και ποιος ο σκοπος να περναει η καθε μερα, τι θα κανω αν πεθανουν οι δικοι μου ανθρωποι κτλ. και ολα αυτα τα παρεμφερη που μου δημιουργουν ενα μπερδεμα στο μυαλο μου και εναν μονιμο φοβο και προσπαθω να βγαλω ακρη ενω ξερω οτι δεν βγαινει καμια ακρη με αυτα τα ζητηματα και καταθλιβομαι κ κουραζομαι παρα πολυ σε σημειο να νιωθω το κεφαλι μου να "καιει". συν ολα αυτα εχω κ την καθημερινοτητα που κυλαει κ τις υποχρεωσεις κ τις καταστασεις που βιωνουμε κ ετσι νιωθω οτι μπλοκαρω περισσοτερο. ετσι με ολα αυτα αν κ βγαινω οπως ειπα, γελαω, προσπαθω να περναω καλα οταν δεν τα σκεφτομαι μετα αναρωτιεμαι γτ δεν τα σκεφτομαι κ ξαναπεφτω στο ιδιο λουκι. ωρες ωρες νιωθω "κενος", οτι δεν εχω συναισθηματα για τπτ και αν και ξερω οτι ειναι δικες μου ολες αυτες οι σκεψεις αισθανομαι "ξενος" μεσα στο ιδιο μυαλο μου και μεσ την ιδια μου την ζωη! ωρες ωρες νιωθω οτι δεν αντεχω αυτην την...κενοτητα κ το μπερδεμα κ δεν ξερω τι να κανω κ καθομαι αποσβολλωμενος κοιταζοντας το κενο κ αρχιζω να αγχωνομαι κ πιανω τον εαυτο μου σφιγμενο και ψυχικα και σωματικα ομως σε μεγαλη ενταση. επισης ενω ημουν παλαιοτερα οξυδερκης,ετοιμολογος και επαιρνα αποφασεις τις οποιες στηριζα κ αισθανομουν δυνατος τωρα νιωθω εξαιρετικα αδυναμος σαν ανθρωπος, η σκεψη μου ειναι αργη κ μπερδεμενη, δεν εχω ενεργεια στην σκεψη, σκεφτομαι αρκετα οταν παω να μιλησω γιατι ξεχναω λεξεις η για να μην πω καμια χαζομαρα, νιωθω πολλες φορες οτι αλλα θελω να πω κ αλλου καταληγω η οτι αυτα που ξεκιναω να πω δεν ειναι εμπεριστατωμενα η οτι αυτα που κανω αν ειναι σωστα η οχι η φοβαμαι μην κανω κατι που δεν το θελω. επισης αισθανομαι οτι ειμαι αχρηστος κ οτι δεν εχω πυγμη κ αποφασιστηκοτητα, νιωθω στασιμος κ οτι δεν θα καταφερω αυτα που εχω ως στοχους η οτι τα αναβαλλω μεχρι να ξανα αισθανθω δυνατος, εχω πολυ κακη ψυχολογια για οτιδηποτε κ φοβαμαι το λαθος (που παντα ημουν αισιοδοξος σαν ανθρωπος), θαυμαζω τους αλλους που εχουν πυγμη κ αποφασιστικοτητα (που καποτε ειχα κ γω), τρομοκρατουμαι καθε φορα που ξεχναω κατι που ειχα να κανω γτ νιωθω οτι η μνημη μου ειναι απολυτα εξασθενημενη και οτι ολα στο μυαλο μου ειναι σε πληρη αταξια κ γενικοτερα δεν με γεμιζει πλεον τπτ. ειχα μαθει οπως ειπα παλαιοτερα να εχω πληρη ταξη στην ζωη μου κ στο μυαλο μου,να μην ξεχναω πραγματα και να ζω την ζωη μου με απλα πραγματα που με γεμιζαν(π.χ. μπορουσε να γεμισει η μερα μου κ η ψυχολογια μου με την θεα ενος ηλιοβασιλεματος απλα) κ να αισθανομουν πανεμορφα. ολα αυτα δυστυχως εχουν εκλειψει πλεον κ νιωθω περικλεισμενος απο κενο κ χωρις ταξη και νοημα σκεψεις κ δεν ξερω πως να αποδρασω!! τελικα ειχα δεν ειχα μακρυγορησα. δεν ξερω αν πρεπει να απευθυνθω τελικα σε καποιον ειδικο η οχι γτ δεν ξερω τι εχω... ευχαριστω για τον χρονο σας.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    φιλαρακι αγχος ειναι περασα και εγω περιπου το ιδιο και διακρινω και καποια συμπτωματα καταθλιψης.το καλυτερο ειναι να απευθυνθεις σε εναν ειδικο και να σου πω οτι εγω μαλλον βγαινω πιο δυνατος απο ολο αυτο.ολα θα πανε καλα παντως και να θυμσαι οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως φαινονται τωρα(μαυρα να υποθεσω τα βλεπεις),ειμαι ισγουρος οτι θα βρεις το δρομο σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    12
    Σε νιωθω απολυτα φιλε..ολα αυτα δεν ειναι παρα συμπτωματα αγχους,η κατασταση αυτη λεγεται αποπραγματοποιηση/αποπροσωποιηση(derealization/depresonalization)ψαξε και θα βρεις πολλες απαντησεις..και εχε στον νου σου οπως λεει και ο φιλος κοζα νοστρα.. θα βγουμε πιο δυνατοι ανθρωποι μετα απο αυτο,θα εκτιμησουμε περισσοτερο την ζωη και θα την χαρουμε περισσοτερο... γιατι δεν ειναι οπως τα βλεπουμε τωρα πραγματα...αυτη η εικονα ειναι διαστρεβλωμενη...ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπον..ερχονται καλυτερες μερες...υπομονη

  4. #4
    ...εγώ έχω γίνει η γραφική του φόρουμ που λέω στους περισσότερους το ίδιο, αλλα αν με ακούσει έστω και ενας θα είναι επιτυχία.
    Να πας στο γιατρό! Δεν διάβασα όλο το κείμενο γιατί είναι τεράστιο, αλλά αν κατάλαβα καλά από τις απαντήσεις των από κάτω, δεν έχεις πάει. Αν έχεις πάει, σόρι.
    Δεν μπορώ να καταλάβω πως ψάχνουν μερικοί λύσεις στο νετ για θέματα υγείας, (ναι όλοι το χουμε κάνει αλλά για πιο λαιτ θέματα).
    Αν είχε γεμίσει σπυράκια όλο σου το σωμα τι θα έκανες?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    κατ αρχας παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και με συγχωρειτε για το μηκος του κειμενου αλλα παρασυρθηκα απο την μανια μου να περιγραψω οσο δυνατον περισσοτερα συμπτωματα αντιμετωπιζω και σας ευχαριστω οπως και να εχει που διαβασατε το μακροσκελες κειμενο μου! απο εκει κ περα Θεοφανία μου κανεις δε νομιζω απο οσους γραφουν εδω μεσα δεν επιζητα θεραπεια απο καποιον αλλον ανθρωπο που θα του απαντησει στο κειμενο του ή θα του δωσει καποια συμβουλη! εδω απλα στο νετ οπως λες κανει καποιος μια απροσωπη και free αναρτηση του προβληματος του που ως επι το πλειστον δυσκολευεται να εξωτερικευσει σε αλλους (φιλους, συναδελφους, ακομα ακομα και οικογενεια) ισως επειδη ντρεπεται η ισως επειδη φοβαται να το κανει, επιζητωντας μια συμβουλη, μια παρηγορια αν θες απο αλλους συμπαθοντες η αλλους ανθρωπους που εχουν καποια παρομοια προβληματα. Δυστυχως μαλλον δεν γνωριζεις και ευχομαι να μην γνωρισεις ποτε και να εισαι υγιης πως ειναι να πιστευεις οτι εισαι ο μοναδικος και ο καθενας να πιστευει οτι ειναι ο μοναδικος που ταλαιπωρειται απο το προβλημα που τον βασανιζει ή πως φτανεις στα όρια της..τρελας κτλ. και ομως μεσα απο ενα απλο μηνυμα η μια απλη παραθεση του προβληματος του να ξεπροβαλλει μπροστα του ενας αλλος κοσμος, καθως μεσα απο τα μηνυματα η συμβουλες συνανθρωπων του εδω μεσα να αρχισει να πιστευει πως το προβλημα του δεν ειναι τελικα ΜΟΝΑΔΙΚΟ και πως υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι που εχουν το ιδιο προβλημα και πως τελικα υπαρχει πιθανοτητα να αντιμετωπιστει και να ιαθει! Γι αυτο μην κατακρινεις σε παρακαλω οσους γραφουν εδω μεσα το προβλημα τους γτ αν μπορω να συμβαλλω και εγω με ενα μηνυμα (οπως τα παιδια παραπανω), μια συμβουλη στο προβλημα καποιου με το να τον κανω να αισθανθει εστω και 1 δευτερολεπτο καλυτερα η να τον κανω να πιστεψει οτι δεν ειναι ο μοναδικος που το περναει και να νιωσει παρηγορια με αυτον τον τροπο η να τον παροτρυνω να το αντιμετωπισει θα συνεβαλα με καθε τροπο στο να το κανω αυτο!Σε καμια περιπτωση φυσικα δεν μπορω να τον γιατρεψω η δεν προκειται να του προτεινω θεραπειες! Αυτα τα αφηνεις στον ιδιο και στο αν θελει να το αντιμετωπισει και να αναζητησει βοηθεια απο καποιον ειδικο ιατρο!σκοπος λοιπον του φορουμ δεν ειναι η θεραπεια αλλα η επαφη εστω και ηλεκτρονικα! Στο κατω κατω εαν δεν σε ενδιαφερει μην μπαινεις στον κοπο ουτε να διαβασεις (οπως και δεν εκανες) αλλα ουτε και να απαντησεις στην αναρτηση καποιου! φιλικα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,129
    Οταν γράφεις ένα μακρόσυρτο άρθρο να αφήνεις παραγράφους-για να είναι πιο ευανάγνωστο....
    Με αυτόν τον τρόπο μας έβγαλες τα μάτια.!

  7. #7
    Quote Originally Posted by pandelic85 View Post
    κατ αρχας παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και με συγχωρειτε για το μηκος του κειμενου αλλα παρασυρθηκα απο την μανια μου να περιγραψω οσο δυνατον περισσοτερα συμπτωματα αντιμετωπιζω και σας ευχαριστω οπως και να εχει που διαβασατε το μακροσκελες κειμενο μου! απο εκει κ περα Θεοφανία μου κανεις δε νομιζω απο οσους γραφουν εδω μεσα δεν επιζητα θεραπεια απο καποιον αλλον ανθρωπο που θα του απαντησει στο κειμενο του ή θα του δωσει καποια συμβουλη! εδω απλα στο νετ οπως λες κανει καποιος μια απροσωπη και free αναρτηση του προβληματος του που ως επι το πλειστον δυσκολευεται να εξωτερικευσει σε αλλους (φιλους, συναδελφους, ακομα ακομα και οικογενεια) ισως επειδη ντρεπεται η ισως επειδη φοβαται να το κανει, επιζητωντας μια συμβουλη, μια παρηγορια αν θες απο αλλους συμπαθοντες η αλλους ανθρωπους που εχουν καποια παρομοια προβληματα. Δυστυχως μαλλον δεν γνωριζεις και ευχομαι να μην γνωρισεις ποτε και να εισαι υγιης πως ειναι να πιστευεις οτι εισαι ο μοναδικος και ο καθενας να πιστευει οτι ειναι ο μοναδικος που ταλαιπωρειται απο το προβλημα που τον βασανιζει ή πως φτανεις στα όρια της..τρελας κτλ. και ομως μεσα απο ενα απλο μηνυμα η μια απλη παραθεση του προβληματος του να ξεπροβαλλει μπροστα του ενας αλλος κοσμος, καθως μεσα απο τα μηνυματα η συμβουλες συνανθρωπων του εδω μεσα να αρχισει να πιστευει πως το προβλημα του δεν ειναι τελικα ΜΟΝΑΔΙΚΟ και πως υπαρχουν και αλλοι ανθρωποι που εχουν το ιδιο προβλημα και πως τελικα υπαρχει πιθανοτητα να αντιμετωπιστει και να ιαθει! Γι αυτο μην κατακρινεις σε παρακαλω οσους γραφουν εδω μεσα το προβλημα τους γτ αν μπορω να συμβαλλω και εγω με ενα μηνυμα (οπως τα παιδια παραπανω), μια συμβουλη στο προβλημα καποιου με το να τον κανω να αισθανθει εστω και 1 δευτερολεπτο καλυτερα η να τον κανω να πιστεψει οτι δεν ειναι ο μοναδικος που το περναει και να νιωσει παρηγορια με αυτον τον τροπο η να τον παροτρυνω να το αντιμετωπισει θα συνεβαλα με καθε τροπο στο να το κανω αυτο!Σε καμια περιπτωση φυσικα δεν μπορω να τον γιατρεψω η δεν προκειται να του προτεινω θεραπειες! Αυτα τα αφηνεις στον ιδιο και στο αν θελει να το αντιμετωπισει και να αναζητησει βοηθεια απο καποιον ειδικο ιατρο!σκοπος λοιπον του φορουμ δεν ειναι η θεραπεια αλλα η επαφη εστω και ηλεκτρονικα! Στο κατω κατω εαν δεν σε ενδιαφερει μην μπαινεις στον κοπο ουτε να διαβασεις (οπως και δεν εκανες) αλλα ουτε και να απαντησεις στην αναρτηση καποιου! φιλικα
    ...παντελή, σου έγραψα μια κουβέντα τύπου "πήγαινε στο γιατρό για να μην υποφέρεις" και συ μου γραψες χίλιες λες και σε έβρισα.
    Φυσικά και το φόρουμ είναι για να λέμε τον πόνο μας, αλλά μη το μπερδεύεις με τη λύση στο πρόβλημα σου.
    Φυσικά και θα αισθανθείς καλά από άτομα που θα σου πουν, "περνώ και γω το ίδιο, κουράγιο φιλαράκι", αλλά υπάρχει περίπτωση να γίνεις καλά μέσα από γραμμές?
    Οπως έχω γράψει δεκάδες φορές σε αυτό το χώρο, υπάρχουν άτομα που ψάχνουν λύση στο πρόβλημα τους και άτομα που θέλουν απλά να το πουν. Διάλεξε σε ποια κατηγορία ανήκεις.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    28
    Θεοφανία κατ αρχας δεν με λενε Παντελη ... και 2ον για να τελειωνουμε δεν ζηταω απο κανεναν εδω μεσα να με κανει καλα και απλα αισθανθηκα οτι επρεπει καπου να πω το προβλημα μου γι αυτο και το εγραψα σε αυτο το φορουμ και τιποτα παραπανω. οποιος θελει το διαβαζει, οποιος θελει δεν το διαβαζει, οποιος θελει απαντα, οποιος θελει δεν απαντα. ειναι πολυ απλο! δεν μπορω να κατακρινω καποιον επειδη εγραψε ενα σχολιο η το προβλημα του και γτ το εκανε, ουτε κ θα του δωσω λυση οπως ειπα κ παραπανω! αν δεν σου αρεσει (οποιονδηποτε) οχι προσωπικα εσενα, δεν διαβαζεις τα προβληματα του καθενος και δεν απαντας. δεν σου κανω επιθεση και ουτε προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη για τα πιστευω σου. απλα για μενα προσωπικα εισαι λαθος. δεν υπαρχουν ουτε κατηγοριες, ουτε τπτ που αναφερεις. υπαρχουν ανθρωποι που απλα αναφερουν τα προβληματα τους. το αν θα ψαξει καποιος,εγω,εσυ, ο καθενας να βρει λυση στο προβλημα του ειναι δικο του θεμα. Τελος, diana1982 τι να σου πω εσενα τωρα? αλλη φορα θα βαζω περιεχομενα και βιβλιογραφια μαζι με τις παραγραφους και θα στο στελνω να μου βαλεις βαθμο!! ελεος δλδ...δεν σε αναγκασε κανεις να διαβασεις το κειμενο μου, αν μπεις σε μια σελιδα κ αγχωνεσαι πανω πανω αριστερα εχει ενα βελακι που γραφει "πισω", το πατας και βγαινεις απο την σελιδα που βρισκεσαι και δεν ξανασχολεισαι. τοσο απλο. δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα επρεπε να γραψεις αυτο που εγραψες..ελεος!!

  9. #9
    Quote Originally Posted by pandelic85 View Post
    Θεοφανία κατ αρχας δεν με λενε Παντελη ... και 2ον για να τελειωνουμε δεν ζηταω απο κανεναν εδω μεσα να με κανει καλα και απλα αισθανθηκα οτι επρεπει καπου να πω το προβλημα μου γι αυτο και το εγραψα σε αυτο το φορουμ και τιποτα παραπανω. οποιος θελει το διαβαζει, οποιος θελει δεν το διαβαζει, οποιος θελει απαντα, οποιος θελει δεν απαντα. ειναι πολυ απλο! δεν μπορω να κατακρινω καποιον επειδη εγραψε ενα σχολιο η το προβλημα του και γτ το εκανε, ουτε κ θα του δωσω λυση οπως ειπα κ παραπανω! αν δεν σου αρεσει (οποιονδηποτε) οχι προσωπικα εσενα, δεν διαβαζεις τα προβληματα του καθενος και δεν απαντας. δεν σου κανω επιθεση και ουτε προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη για τα πιστευω σου. απλα για μενα προσωπικα εισαι λαθος. δεν υπαρχουν ουτε κατηγοριες, ουτε τπτ που αναφερεις. υπαρχουν ανθρωποι που απλα αναφερουν τα προβληματα τους. το αν θα ψαξει καποιος,εγω,εσυ, ο καθενας να βρει λυση στο προβλημα του ειναι δικο του θεμα. Τελος, diana1982 τι να σου πω εσενα τωρα? αλλη φορα θα βαζω περιεχομενα και βιβλιογραφια μαζι με τις παραγραφους και θα στο στελνω να μου βαλεις βαθμο!! ελεος δλδ...δεν σε αναγκασε κανεις να διαβασεις το κειμενο μου, αν μπεις σε μια σελιδα κ αγχωνεσαι πανω πανω αριστερα εχει ενα βελακι που γραφει "πισω", το πατας και βγαινεις απο την σελιδα που βρισκεσαι και δεν ξανασχολεισαι. τοσο απλο. δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θα επρεπε να γραψεις αυτο που εγραψες..ελεος!!
    ...σόρι ρε συ, (που δεν σε λένε παντελή).
    Πολύ επιθετικός δεν είσαι?
    Τι σου είπαμε δηλαδή; Να πας να πνιγεις?
    Να πας ασε γιατρό σου είπα εγώ και η Νταιάνα να αφήνεις παραγράφους για να μη μας βγάζεις τα μάτια.
    Εννοείται πως δεν είναι υποχρεωμένος κανείς να απαντήσει, όπως και δεν είναι υποχρεωμένος να γράφει αυτά που θες εσύ να διαβάσεις.
    Τη γνώμη του ο καθένας μπορεί να την εκφράσει, σ αρέσει δεν σ αρέσει εσένα, αλλιώς φτιάξε ένα μπλογκ και κάλεσε τους φίλους σου.

Similar Threads

  1. "ερωτας" χωρις συναντηση
    By mariatzela1984 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 17-10-2020, 20:21
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. "ΑΓΑΠΗ"? ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΗ
    By NADINE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 18-06-2008, 00:59
  4. Μετάφραση του όρου "behavioral epistemology"
    By chchrist in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 25-05-2008, 19:59
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •