Φαύλος Κύκλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1

    Post Φαύλος Κύκλος

    Καλησπέρα.Αύριο έχω σχολείο,είμαι 18(έγινα πριν λίγες μέρες) και πάω 3η Λυκείου.Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα το οποίο με έχει κουράσει πάρα πολύ και μου επιφέρει απίστευτα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα,οπότε θεωρώ πως θα με βοηθήσει αν το εκφράσω κάπου,και αν ακούσω και κάποια γνώμη.

    Εδώ και δύο χρόνια,σαν έφηβος έχω ένα θέμα με την ακμή.Δεν έχω πάρα πολύ,υπάρχουν άτομα που έχουν περισσότερη από μένα,και άλλα που είναι πολύ καλύτερα.Σε κάποιο σημείο,πριν μερικούς μήνες,μου είχε γίνει έμμονη ιδέα.Το 95% της διάθεσης μου εξαρτιόνταν από αυτό,από το πως θα ήμουν το πρωί όταν θα κοιταζόμουν στον καθρέφτη.Είχα δυστυχώς την συνήθεια να πειράζω την ακμή που έβγαζα στον πανικό μου να την εξαλείψω,και μου άφησε μερικά σημάδια.

    Απευθύνθηκα σε δερματολόγο και άρχισα να ακολουθώ μια συντηρητική αγωγή,αλλά δεν είδα μετά απο δυο μήνες σημαντική βελτιωση,την στιγμη που υπηρχαν μερες που δεν ηθελα να βγω καν από το σπίτι αν δεν ένιωθα όμορφος,και με καθαρό πρόσωπο!!!Όσο περισσότερο εστίαζα στο πρόβλημα,τόσο περισσότερο κοιταζόμουν στον καθρέφτη.Ως δια μαγείας,όσο περισσότερο κοιταζόμουν στον καθρέφτη,τόσο διογκωνόταν το πρόβλημα!!

    Όταν στο δεξί μου μάγουλο διαπίστωσα ότι έχουν μείνει σημάδια που δεν φεύγουν ποτέ καταρρακώθηκα ψυχολογικά,και μάλιστα δεν πήγα στην πενταήμερη γι αυτό τον λόγο!Η συντηρητικη αγωγη δεν με βοηθησε και πήγα σε αλλο δερματολογο που είχα πάει και παλιότερα,που την θεωρούσα πολύ καλή στην δουλειά της,αλλά με τρόμαζε γιατί θεωρούσα ακραίες της προτάσεις της(εδινε το βάρος στην διατροφή απαγορεύοντας ζάχαρη,σοκολάτες,μέλι,ψωμί μόνο 2 φέτες ανά ημέρα,ζυμαρικά ρύζι χυλοπίτες κλπ μόνο 2 μερίδες ανά εβδομάδα,φρούτα μέχρι 1-2 ημερησίως,τυροκομικα να τα αποφευγω).Είμαι 60 κιλά δεν μπορουσα και να μην τρωω τιποτα,γι αυτο παλιοτερα εφυγα.Πάντως τώρα ξαναπηγα σε αυτήν.

    Έκλεισα μαζί της να κάνω καθαρισμό,και μερικά peelings για τα παλιά σημάδια.Της έχω τόση εμπιστοσύνη,που άλλαξε η ψυχολογία μου και ένιωθα ήδη καθαρός και με λαμπερο προσωπο πριν καν πάω!!Το φοβερό είναι ότι τόσο η ακμή,ακόμα και τα σημάδια της(!!!!),δυο μερες πριν πάω για καθαρισμό είχαν εξασθενήσει σημαντικά,ίσως γιατί την τελευταια εβδομαδα σκεφτομουν θετικά.Πάω,κάνω καθαρισμό.Μου καθαρισε το προσωπο και προσπαθουσα να τηρησω το διαιτολογιο της,αλλα απο 60 κιλά,πήγα 56.Σκέφτηκα μόνος μου πως δεν πρέπει να τα κοψω ολα αυτα απο την διατροφη μου.Είναι λαθος διοτι σκεφτηκα,ειναι σαν για να μην αρρωστησω να μην βγαινω απο το σπιτι.Τετοια λογική.Αποφασισα να την ακούω ως ενα βαθμο ωστε στην διατροφη απλα να περιοριζω σημαντικα μερικα πραγματα,χωρις να τα κοβω πληρως.

    Έψαξα μερικα πραγματα και αρχισα να πιστευω οτι όλα είναι θέμα μυαλού.Έχει αποδειχτει οτι το μυαλό πάλλεται με περισσοτερους κυκλους ανά λεπτο απ ότι το σώμα,επομενως η ποιοτητα των σκεψεων καθορίζει την κατάστασή του.Έφτασα στο συμπέρασμα ότι η ακμή που έχω δεν είναι καθαρά βιολόγικο πρόβλημα,γιατί όλα ξεκινάνε εκ των έσω.Σαν χαρακτηρας,από παλιά είχα την τάση να συσσωρεύω πολλές ενοχές για πράγματα που έκανα,και δεν μπορώ φυσικά να ξε-κάνω.

    Το χαρακτηριστικό είναι ότι άμα εκείνη την στιγμη δεν τα έπραττα θα το ένιωθα ψυχολογικο βαρος,οποτε όταν ενιωθα βαρυς και ασηκωτος,καπου ξεμπούκωνα πολυ παρορμητικα.Για να μην συσσωρευω άγχος και ενοχές.Αλλά μετά συσσωρευα ενοχες γι αυτον τον λόγο ακριβώς!!Φαύλος κυκλος!Επειδη σκεφτομουν πόσο αδυναμος χαρακτηρας είμαι να διαχειριστώ μόνος μου καταστάσεις.Αρχισα να πιστευω λοιπον οτι η ακμη που έχω ειναι προβλημα αυτοπεποιθησης.Ότι ειναι ενας τροπος να παραπονεθει το σώμα μου,ο εαυτος μου που τον έχω παραμελησει/υποτιμησει σε κάποια θέματα.

    Αυτό το αντιληφθηκα,και μετέτρεψα την σκέψη μου(πριν λίγες μέρες)!Πίστευα πως είχα βρει την ρίζα,την αιτία όλου του κακού και οτι ολα τα αλλα είναι επιφανειακες αντιμετωπίσεις.Ωστόσο,ενω αυτες οι σκεψεις τόνωσαν την αυτοπεποίθησή μου και ένιωσα πιο στέρεος,ανάλαφρος,ευτυχής και ασφαλής συνέβη το εξής απίστευτο.Ενώ είχα θετική ψυχολογια και ημουν σιγουρος για τα ευεργετικα αποτελεσματα,μετά από τον καθαρισμό,2 peelings απο γιατρο που νιωθω πληρη εμπιστοσυνη,καθημερινη αγωγη και προσεκτικη διατροφη τις τελευταιες μερες η κατασταση μου νιώθω ότι είναι σαν να μην έχω παει ποτε σε γιατρο.Η επιδερμιδα μου δεν αναπλάστηκε από τα peelings εως τωρα.δεν ξερω αν απαιτουν χρόνο αποτελεσμάτων.

    Αρχίζω να πιστευω οτι η μεταστροφη της σκεψης μου,τονωσε την αυτοπεποιθηση μου μεν,επικεντρώθηκε σε μένα,αλλά ειχε ως αποτελεσμα να αντιμετωπίζει ο οργανισμός μου τους άλλους πιο επιφυλακτικά?!και να είναι τρόπος να εκδηλώνει απόσταση/άμυνα ενάντια σε περιβάλλοντα που είναι μεν ενταγμένος αλλά δεν θα ήθελε να αποτελεί κομμάτι τους?

    Τι να κάνω?..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    να ασχοληθείς αι με άλλα πράγματα εκτός απο την ακμή σου. Πηγαινε στη δερματολόγο,κανε λέιζερ,κάνε ομοιοπαθητική, κανε οτι ειναι να κανεις αλλά μη σπαταλάς το 100% της σκέψης σου εκεί. Η ζωή δεν είναι ακμή,η ζωη ειναι εκτός αισθητικών..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Υπάρχουν φάρμακα για την ακμή που βοηθούν, ακόμη και για τις βαρύτερες μορφές της.
    Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις είτε ένα χημικό peeling, είτε κάποια μορφή λέιζερ θεραπείας.
    Τώρα, όσο για το ότι επικεντρώνεσαι εκεί και ο νους σου στριφογυρνάει στα ελαττώματα,
    απόφευγε τον καθρέφτη εφόσον σου έχει γίνει ενός είδους εμμονή.
    Στην αρχή θα δυσκολεύεσαι, μετά θα σου είναι πιο εύκολο. Δλδ να απεξαρτηθείς από τη συνεχή
    του χρήση, για να μπορέσεις και να βγεις απ' το τριπάκι.
    Αν προσπαθήσεις ταυτόχρονα να απαλλαγείς και από την ακμή και από το ψυχολογικό βάρος της εμμονής
    με τα φυσικά χαρακτηριστικά που σε ενοχλούν, νομίζω πως θα ξαλαφρώσεις λιγάκι.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Κοψε ΕΝΤΕΛΩΣ τα γαλακτοκομικα ΟΛΑ για 3 εβδομαδες, αν δεν καθαρισει, συνεχισε για ενα μηνα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ομοιοπαθητικη φιλε μου..Δοκιμασε το!!

Similar Threads

  1. Φαυλος κυκλος
    By Clementine in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-02-2014, 01:58
  2. Φαύλος κύκλος !
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 04-07-2013, 19:05
  3. ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 13-02-2013, 00:01
  4. φαυλος κυκλος
    By γιώτα2 in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 4
    Last Post: 06-09-2010, 23:16
  5. Ενοχή vs. Ηδονή ...ένας φαύλος κύκλος?
    By plastelini in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 17-10-2007, 23:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •