Δεν αντέχω στα δύσκολα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 46
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688

    Δεν αντέχω στα δύσκολα.

    Γεια σας!

    Πήρα το θάρρος να σας μιλήσω ξανά για την ζωή μου.

    Η ζωή μου ξεκίνησε πολύ όμορφα είχα μια ευτυχισμένη οικογένεια που με αγαπούσε. Μια μητέρα και έναν πατέρα. Οι γονείς μου στην αρχή της ζωής τους είχανε οικονομικές δυσκολίες και δύσκολα τα βγάζαμε πέρα. Παρόλα αυτό ο πατέρας μου με πήγε σε ιδιωτικό σχολείο μέχρι την τρίτη δημοτικού γιατί δουλεύανε και το ιδιωτικό με κρατούσε στο σχολείο περισσότερες ώρες. Μετά την τρίτη δημοτικού πήγα στο δημόσιο της γειτονιάς μας. Εκεί έκανα τις καλύτερες φιλίες που τις θυμάμαι ακόμη και τώρα. Πέρασα αξέχαστα παιδικά χρόνια με πολύ παιχνίδι και χαρά. Με τα κορίτσια αυτά συνέχησα να κάνω παρέα μέχρι και την 1 λυκείου. Τέλεια χρόνια. Σαν μαθήτρια ήμουνα πότε καλή και πότε όχι. Δυσκολευόμουνα στα αγγλικά και είχα μείνει στάσιμη στο φροντηστήριο που πήγαινα. Στο σχολείο αρχικά ξεκίνησα με 15 και έφτασα στο 17. Οι φίλες μου ήτανε αστέρια πολύ καλες μαθήτριες αποσιολόγοι. Τώρα οι περισσότερες έχουνε καριέρα στο επάγγελμα που έχουνε σπουδάσει ώς πολιτικός μηχανικός η μία , δικηγόρος η άλλη, ηλεκτρολόγος μηχανολόγος , ψυχολόγος είναι παντρεμένες με οικογένεια και παιδιά. Περίπου στα 16 μου μετά από συνενοηση μετάξυ τους αποφάσισανε να μην κάνουνε παρέα μαζί μου γιατί με θεωρούσανε χαζή. Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ και έκανα απόπειρα αυτοκτονίας. Οι γονείς μου με συνέφεραν αλλά δεν το ξέχασα ποτέ αυτό το γεγονός. Μετά βρήκα άλλες παρέες, αλλά πάντα η ιδανική μου παρέα ήτανε με τα κορίτσια από το δημοτικό. Ποτέ στην ζωή μου δεν θα ξεχάσω αυτήν την παρέα. Περνούσαμε καταπληκτικά!!!
    Εγώ παρόλο που είχα δυσκολίες στα αγγλικά πήρα το πρώτο πτυχίο και πέρασα με τα χίλια ζόρια και στο τει μετά από πολλά χρόνια. Δεν έκανα ούτε καριέρα ούτε οικογένεια.

    Μόλις σταμάτησα να κάνω παρέα με τις φίλες μου από το δημοτικό γνώρησα την Νένα , την Όλγα και την Αγαθή. Με την Νένα κρατάω επαφή μέχρι και τώρα που είναι παντρεμένη με το ζόρι. Από τις άλλες όλες καμμία δεν με θέλει και δεν με κάνει ούτε φίλη ως γνωστή ούτε και στο φβ.

    Ταυτόχρονα με όλα αυτά πηγαίναμε οικογενειακώς σε μία εκκλησία με το παλιό από τα 16 μου και μετά. Εκεί αρχήσανε η μαμά μου έκανε παρέ α με αλλες μανάδες με παιδιά στην ηλικία μου η μικρότερα. Κάναμε παρέα με μία οικογένεια που έμενε πάνω από το σπίτι μας- ήτανε φοιτήτριες από την Βέροια και σπουδάζανε στην Θεσσαλονίκη. Ξεκίνησα να κάνω παρέα μαζί τους αλλά δεν με πολυθέλανε. Πολλές φορές μου κλείσανε την πόρτα ενώ ήταν μέσα στο σπίτι. Κανονικά δεν έπρεπε να ξαναπάω και ούτε να ξανακάνω παρέα μαζί τους αλλά εγώ έκανα ότι δεν καταλάβαινα και συνέχησα να κάνω παρέα μαζί τους.Στο τέλος φύγανε και ούτε καν θέλανε να με ξαναδούνε και ούτε με κάνανε φίλη στο φβ ποτέ. Η μία ήτανε γυμνάστρια και η άλλη λογίστρια. Βέβαια τις έβλεπα στην εκκλησία κάθε Κυριακή- αφού η εκκλησία ήτανε η μοναδική στην θεσσαλονίκη με το παλιό και με ανταγωνίζονταν και ήθελαν να με μειώσουνε γιατί στην εκκλησία με αγαπούσε ο κόσμος. Δεν τις έκανα πότε τίποτα αυτές τις κοπέλες παρόλα αυτά δεν με θέλανε και με πολεμούσανε οικογενειακώς για να φύγω από την εκκλησία και για να φύγουμε οικογενειακώς από την εκκλησία.
    Κάναμε παρέα και με μία άλλη γυναίκα που είχε μια κόρη στην ηλικία του αδελφού μου αυτή συνεχώς παίνευε την κόρη της και μείωνε εμένα. Η κόρη μου στο πανεπιστήμιο έλεγε συνέχεια. Με αυτήν ποτέ δεν τα πήγα καλά δεν ταίριαζα καθόλου μαζί της. Ήτανε και μικρότερη. Και αυτή αργότερα μια χαρά τα κατάφερε δουλεύει στην τράπεζα , είναι παντρεμένη έχει και παιδί. Με ανταγωννιζότανε και αυτή παρα πολύ στην εκκλησία και ήθελε να φύγω.
    Τέλος έκανα παρέα με μία από την εκκλησία που ήτανε λίγο ανοιχτομάτισσα, είχε πολλές σχέσεις. Με αυτήν βγαίναμε και με κολλούσε ο γκόμενος της και τελικά έγινε κάτι μεταξυ του γκομενο της και μένα. Έχω γράψει για αυτό. Και αυτή με ανταγωνιζότανε και ήθελε και αυτή να φύγω από την εκκλησία. Τελικά παντρεύτηκε και έχει και ένα παιδάκι. Γενικά με τα άτομα που γνώρησα στην εκκλησία δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη δεν πέρασα καθόλου καλα μαζί τους. Αντιζηλία κακία ανταγωνισμός εγωισμός κλπ.
    Παρόλα αυτά και αυτές στην εκκλησία αποδείξανε ότι τα καταφέρνουνε μια χαρά στα δύσκολα και σε δύσκολες κατάστασεις ανταγωνισμού πράγμα που εγώ δεν μπορώ ούτε στα απλά.
    Από αγόρια στην ζωή μου δεν είχα πολλά. Μόνο την πρώτη μου σχέση θυμάμαι στα 18 μου με ένα παιδί που τα είχα 4 χρόνια, με αυτόν ήμουνα ερωτευμένη. Κάποιοι από την εκκλησία μου ζητήσανε να τους παντρευτώ και ήτανε και αξιόλογοι, ο ένας πχ ήταν αστυνομικός αλλά δεν ήθελα να παντρευτώ. Είχα και κάποιες άλλες σχέσεις, αλλά δεν κρατήσανε πάνω από 2 μήνες όχι πολλές γύρω στις 4.
    Επί 15 χρόνια ζούσα μέσα στο άγχος και την στενοχώρια δεν έβρησκα δουλεια ,δεν είχα φίλες, δεν είχα κοινωνική ζωή, δεν μου άρεζε τίποτα.
    Συν τοις άλλοις είχα όλα αυτά τα χρόνια έναν αδελφό που με δυσκολία έβγαλε το σχολείο, δεν είχε ποτέ σχέση με γυναίκα και συνεχώς μου πήγαινε κόντρα. Έναν πολύ κακό αδελφό για μένα που τον συγχώρεσα όμως. Και που τώρα είναι 30 χρονών και δεν έχει κάνει τπτ στην ζωή του.
    Τώρα είμαι 40 χρονών περίπου και δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου, δεν έχω φίλες , δεν με θέλει κανένας άντρας, δεν έχω καμμία χαρά , δεν έχω κοινωνική ζωή, δεν περνάω καλά. Έχω γίνει χοντρή 87 κιλά με 160 ύψος και δεν ξέρω τι να κάνω στην ζωή μου. Τα έχω παίξει!!!!! Είμαι στα πολύ χάλια μου. Από τον ανταγωνισμό στην εκκλησία έχουνε σπάσει τα φτερά μου και έχει μειωθεί η αυτοπεποίθησή μου ΄πάρα πολύ, δεν μπορώ να προσπαθήσω για τίποτα. Είμαι χάλια.. Αναρωτιέμαι αν είμαι η πιο χαζή από όλους ή έχω πρόβλημα ή είμαι καθυστερημένη. Πάντως σίγουρα δεν είμαι ιδιαίτερης νοημοσύνης άτομο, γιατί τα έχω κάνει πολύ χάλια στην ζωή μου.
    Οι γονείς μου περπατάνε γρήγορα και εμένα μειώθηκε η γρηγοράδα μου στο περπάτημα και η δύναμή μου γενικώς. Είμαι σαν φτερό στον άνεμο. Αισθάνομαι ότι είμαι σπάνια περίπτωση ανθρώπου και ότι εδώ αν κάτσω λίγο ακόμη ότι θα με κάνετε σίγουρα τρολλ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Δεν είμαι περίφανη για τον εαυτό μου και δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου και είμαι χειρότερη από όλους και μπορεί και εδώ να με κάνετε ένα τρόλλ αν μείνω λίγο ακόμη.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    33
    Γεια σου Όλγα, πιστεύω σε βρήκανε μαζεμένη στο στυλ και σου φέρονταν έτσι. Μη νιώθεις κατώτερη γιαυτό, έχεις δικαίωμα κι εσύ να ζήσεις ευτυχισμένη. Μη νομίζεις πως αυτές επειδή παντρεύτηκαν είναι χαρούμενες, παντεύτηκαν γιατί πρέπει να το δείξουν ότι είναι παντρεμένες. Σκέψου ότι πολλοί έχουν πρόβλημα και δεν βρίσκουν χρόνια δουλειά, προσπάθησε να κάνεις ένα χόμπυ που σαρέσει και να γυμνάζεσαι. Ο κοινωνικός σου περίγυρος σε γέμισε με κόμπλεξ για σπουδές, πτυχία ξένων γλωσσών και δε συμμαζεύεται. Καλά πόση μικροαστίλα βρέθηκε μαζεμένη εκεί πέρα? Έλεος. Και σε κάνανε να πιστεύεις πως αφού δεν τέλειωσες ΑΕΙ και δεν πήρες πτυχία ξένων γλωσσών δεν αξίζεις. Κι εγώ τα άκουγα καθημερινά στο σπίτι μου όλη την ώρα πως δεν αξίζω γιατί δεν έκαν το τάδε και ο άλλος πήρε τόσο βαθμό και μπήκε στη ν τάδε σχολή και μου το πέρασαν ότι δεν αξίζω καθόλου, προσπάθησε να το βγάλεις από το μυαλό σου! Στους άντρες σίγουρα άρεσες αφού σου κολλάγανε διάφοροι όπως ο άντρας της δήθεν φίλης σου, από εμφάνιση δεν έχεις πρόβλημα. Τώρα κι αυτές οι ψευτοφίλες δεν αξίζουν, κράτα τις ωραίες στιγμές αλλά μη σκέφτεσαι το παρελθόν, δεν άξιζαν! Σε βρήκαν ευάλωτη και βαρούσαν. Προσπάθησε να κάνεις παρέες μέσα από χόμπυ και ίντερνετ, ξέρω πως έχεις κολλήσει στα ίδια και τα ίδια αλλά πρέπει να αλλάξεις παραστάσεις. Και μη ντρέπεσαι γιατό που είσαι, δεν πείραξες κανέναν. Σίγουρα δεν είσαι προβληματική, απλά έχεις χαμηλή αυτοπεποίθηση και έχεις κολλήσει με την ανεργία και την κατάσταση στο σπίτι. Κανείς δε θα σε κάνει τρολ! Αξίζεις πολλά αλλά θέλει προσπάθεια για να τα βρεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Quote Originally Posted by Naffatos View Post
    Στους άντρες σίγουρα άρεσες αφού σου κολλάγανε διάφοροι όπως ο άντρας της δήθεν φίλης σου, από εμφάνιση δεν έχεις πρόβλημα.
    Η εμφάνιση μου χάλασε τα τελευταία 15 χρόνια έγινα σαν καθυστερημένο χαζό τόσο άσχημη!!!!!!!!!!!

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Η εμφάνιση μου χάλασε τα τελευταία 15 χρόνια έγινα σαν καθυστερημένο χαζό τόσο άσχημη!!!!!!!!!!!
    ημαρτον θεε μου τι αλλο θα διαβασω ακομα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    δηλαδη ρε ολγακι αφοτου πφγες με τον γκομενο της φιλης σου αναμεσα στα πολλα που συνεβησαν μεταμορφωθηκες και σε ασχημη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Quote Originally Posted by cherrybanana View Post
    δηλαδη ρε ολγακι αφοτου πφγες με τον γκομενο της φιλης σου αναμεσα στα πολλα που συνεβησαν μεταμορφωθηκες και σε ασχημη?
    Aκριβώς από τα ψυχολογικά παραμορφώθηκα έβαλα κιλά και έγινα άσχημη αυτά τα 15 χρόνια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Εντόπισε πάνω σου τι θέλεις να αλλάξεις, και δεσμεύσου να το κάνεις! Αφού αυτό σε βασανίζει δε νομίζεις ότι μάλλον ήρθε ο καιρός να το αλλάξεις?
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Δεν είμαι περίφανη για τον εαυτό μου και δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου και είμαι χειρότερη από όλους και μπορεί και εδώ να με κάνετε ένα τρόλλ αν μείνω λίγο ακόμη.
    ολγακι, εχουμε παρακολουθησει ολοι, σε σελιδες επι σελιδων να παραπονιεσαι για το ποσο χαλια, ασχημο, χαζο και αποτυχημενο βρισκεις τον εαυτο σου.
    ουτε μια φορα ομως δεν εγραψες για την παραμικρη προσπαθεια βελτιωσης που αποφασισες να κανεις.
    μηπως τελικα ολη αυτη η κλαψα σε βολευει για να συνεχισεις να μην κανεις τιποτε καλο για σενα?
    πως θα σου φαινοταν η ιδεα να μειωσεις το φαγητο για να αρχισεις να χανεις καποια απο τα κιλα που εβαλες τα τελευταια χρονια?
    αν δεν μου απαντησεις σοβαρα, σε ενημερωνω οτι δεν προκειται να ξανασχοληθω με τα θεματα σου.
    φιλακια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Απλα μην κοιτας τι κανουν οι αλλες πρωην φιλες σου και κοιτα τι θα κανεις εσυ να νιωσεις καλυτερα με τον εαυτο σου. Και μενα μου χει τυχει αυτο τον να νιωθω οτι δεν με θελουν κι εγω στεναχωρηθηκα αλλα καταλαβα οτι δεν εχω αναγκη κανεναν κι οποιος γουσταρει την παρεα μου εχει καλως οποιος δεν τη γουσταρει δεν θα κατσω να σκασω. Μερικες φορες χρειαζεται να ειμαστε μονοι μας να ασχοληθουμε με τον εαυτο μας αν νιωθεις οτι εισαι μονη σου δες το σαν ευκαιρια αυτο κι οχι σαν προβλημα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    και μια ερωτηση τι ειναι το παλιο???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    και μια ερωτηση τι ειναι το παλιο???
    To παλιό είναι το ημερολόγιο που πάει 13 μέρες πίσω από το ημερολόγιο που ακολουθεί η Ελλάδα και η εκκλησία πάει με αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ολγακι, εχουμε παρακολουθησει ολοι, σε σελιδες επι σελιδων να παραπονιεσαι για το ποσο χαλια, ασχημο, χαζο και αποτυχημενο βρισκεις τον εαυτο σου.
    ουτε μια φορα ομως δεν εγραψες για την παραμικρη προσπαθεια βελτιωσης που αποφασισες να κανεις.
    μηπως τελικα ολη αυτη η κλαψα σε βολευει για να συνεχισεις να μην κανεις τιποτε καλο για σενα?
    πως θα σου φαινοταν η ιδεα να μειωσεις το φαγητο για να αρχισεις να χανεις καποια απο τα κιλα που εβαλες τα τελευταια χρονια?
    αν δεν μου απαντησεις σοβαρα, σε ενημερωνω οτι δεν προκειται να ξανασχοληθω με τα θεματα σου.
    φιλακια
    Δεν έγραψα για την παραμικρή προσπάθεια βελτίωσης γιατί δεν έχω και ιδιαίτερη δύναμη να κάνω κάτι. Παλιά είχα την εντύπωση ότι ήμουνα δυνατό άτομο, αλλά βρεθήκανε πιο δυνατά άτομα από μένα και με ισοπέδωσαν. Κάνω προσπάθεια να αδυνατήσω και πηγαίνω στο γυμναστήριο κάθε μέρα σχεδόν. Έχω ασχυμήνει πάρα πολύ καμμία σχέση με αυτό που ήμουνα παλιά δεν πρόκειται να ξαναγίνω όπως ήμουνα. Παλιά έπαιρνα δύναμη από την εμφάνισή μου. Η μαμά μου με λυπήθηκε που πάχυνα τόσο και είπε ότι θα με βοηθήσει να κάνω gilli diet για να χάσω κιλά. Δεν ήξερα ότι είμαι καθυστερημένη το σχολείο το τελείωσα με 17. Με το καιρό μειωθήκανε οι δυνάμεις μου και λέω περισσότερες βλακείες.
    Σε ευχαριστώ Ρέμεντυ που ασχολήσε μαζί μου!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Το οτι λες βλακειες αυτο ειναι σχετικο γτ μπορει εγω να λεω το ιδιο πραγμα σε 2 ατομα και ο ενας να ξεραθει στα γελια και αλλος να μου πει τι μαλακια πεταξες!! Το οτι εισαι ασχημη παλι κι αυτο ειναι υποκειμενικο γτ αλλος μπορει να σε δει και να πει οτι εισαι ομορφη και αλλος να πει οτι εισαι ασχημη! Το θεμα ειναι εσυ πως νιωθεις αμα νιωθεις οτι λες βλακειες και οτι εισαι ασχημη αυτο ειναι καθαρα το πως βλεπεις εσυ τον εαυτο σου. Μη δινεις σημασια στο τι λενε για σενα οποιοσδηποτε γτ σε κραταει πισω στο να πιστεψεις τον εαυτο σου.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    σορρυ κι ολας! αλλα αυτό δεν είναι εκκλησΙα!! είναι "αμερικαν μπαρ"!!¨), καλα? ετσι περναν στον οικο του θεου??? με το παλαιο??? εκει γινετε "σοδομα κι γομορα" οτε στην παραλιακη δεν παιζει τετοια ιντρικα¨)¨)
    Υ.Γ. Σορρυ αν αστειεύομαι με την ιστορια αυτή, δεν ηθελα να προσβαλω ουτε να πω κατι κακο! απλα γραφω η απαντω με "ελαφρια γραφη"

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 03:43
  2. περναω δυσκολα
    By lenaki__ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2010, 22:44
  3. Δυσκολα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 06:08
  4. Δύσκολα τα πράγματα!!!
    By Tzo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2007, 18:31
  5. Για όσους περνάνε δύσκολα...
    By Real_polyfimos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2006, 14:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •