SOS Η καχυποψία σκοτώνει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189

    SOS Η καχυποψία σκοτώνει

    Από τα πιο επικίνδυνα ελατώματα. Υπονομεύει, διαβάλει, διαστρεβλώνει προσωπικότητες που είναι αθώες και ανθρώπους που είναι καλοκάγαθοι. Κάποιες διαταραχές συνδέονται με αυξημένη καχυποψία. Η καχυποψία όμως μπορεί να υπονομεύσει σχέσεις, πολύ συχνά συνδέεται με αρρωστημένη ζήλια και κτητικότητα. Καχύποπτοι άνθρωποι δεν είναι περισσότερο ασφαλείς όπως θεωρούν, αλλά πολύ επιρεπείς στο να καταστρέψουν φιλίες από το τίποτα. \'Οταν η καχυποψία συνδέεται με έντονη φαντασία, τότε το μείγμα είναι εκρηκτικό. Μπορεί να κατηγορήσεις τον άλλο για κλέφτη, ψεύτη, άπιστο, προδότη και ό,τι άλλο. Μπορεί άθελά σας να στραπατσάρετε την εικόνα κάποιου ανίδεου τρίτου ανθρώπου για ό,τι σας συμβαίνει που έχει μόνο αγαθά κίνητρα για σας. Μπορεί να σας οδηγήσει σε χωρισμό μετά από ένα γάμο. Μπορεί να σας κάνει να σας βλέπουν οι άλλοι σαν ιεροεξεταστή και να σας τρέμουν και να δυσκολεύουνται για επαφή μαζί σας. Είμαι καχύποπτος και άλλοι στο forum είναι καχύποπτοι, κι αυτό δυσκολεύει την επαφή μου μαζί τους. Πάντα έλεγα ότι το να επικοινωνήσουν σε φιλικό επίπεδο φυσικά δυο άτομα που έχουν τόσα κοινά είναι εξαιρετικά δύσκολο και επικίνδυνο. Αν με φοβάσαι τόσο φίλε, κι αν εγώ σε φοβάμαι επίσης, τότε οι αποστάσεις μεταξύ μας μακραίνουν.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    η ζηλεια να δεις τι κανει....
    προσωπικα δεν ειμαι καθολου καχυποπτος, και δινω την εμπιστοσυνη μου απλοχερα σε οποιον μου την ζητησει.
    Το \"κακο\" ειναι οτι ειμαι σκληρος στην κριτικη....
    αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πράγματι είναι άσχημη και βλαβερή η καχυποψία.....σαν ένα ζιζάνιο που έχει αράξει στον εγκέφαλο.....όμως όλοι έχουμε και ένα μέρος του εγκεφάλου που λειτουργεί για τον καλό σκοπό. Η δικιά μου καχυποψία με έστειλε στον πάτο κάποτε .....όχι πως πετάω στα σύννεφα πλέον, αλλα ελπίζω να συνεχίσω να αγωνίζομαι για μια ευτυχισμένη πορεία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Επίσης φίλε μου ζητώ συγνώμη για τον τρόπο που σου απάντησα σε κάποιο προηγούμενο ποστ. Δεν το διέγραψα για να μην ξεχάσω πόσο μαλάκας μπορώ να γίνω και εγώ κάποιες στιγμές.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by vince
    Επίσης φίλε μου ζητώ συγνώμη για τον τρόπο που σου απάντησα σε κάποιο προηγούμενο ποστ. Δεν το διέγραψα για να μην ξεχάσω πόσο μαλάκας μπορώ να γίνω και εγώ κάποιες στιγμές.
    Μην το σκέφτεσαι καθόλου σε παρακαλώ, το έχω ξεχάσει ήδη και έφταιγα κι εγώ. Αυτά συμβαίνουν στο internet που δεν ακούμε τον τόνο της φωνής κάποιου ή τις χειρονομίες του ή το ύφος του, και έτσι πολλά πράγματα παρεξηγούνται. Δεν τρέχει τίποτα, ξέχνα το.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Mοναξιά
    Από τα πιο επικίνδυνα ελατώματα. Υπονομεύει, διαβάλει, διαστρεβλώνει προσωπικότητες που είναι αθώες και ανθρώπους που είναι καλοκάγαθοι. Κάποιες διαταραχές συνδέονται με αυξημένη καχυποψία. Η καχυποψία όμως μπορεί να υπονομεύσει σχέσεις, πολύ συχνά συνδέεται με αρρωστημένη ζήλια και κτητικότητα. Καχύποπτοι άνθρωποι δεν είναι περισσότερο ασφαλείς όπως θεωρούν, αλλά πολύ επιρεπείς στο να καταστρέψουν φιλίες από το τίποτα. \'Οταν η καχυποψία συνδέεται με έντονη φαντασία, τότε το μείγμα είναι εκρηκτικό. Μπορεί να κατηγορήσεις τον άλλο για κλέφτη, ψεύτη, άπιστο, προδότη και ό,τι άλλο. Μπορεί άθελά σας να στραπατσάρετε την εικόνα κάποιου ανίδεου τρίτου ανθρώπου για ό,τι σας συμβαίνει που έχει μόνο αγαθά κίνητρα για σας. Μπορεί να σας οδηγήσει σε χωρισμό μετά από ένα γάμο. Μπορεί να σας κάνει να σας βλέπουν οι άλλοι σαν ιεροεξεταστή και να σας τρέμουν και να δυσκολεύουνται για επαφή μαζί σας. Είμαι καχύποπτος και άλλοι στο forum είναι καχύποπτοι, κι αυτό δυσκολεύει την επαφή μου μαζί τους. Πάντα έλεγα ότι το να επικοινωνήσουν σε φιλικό επίπεδο φυσικά δυο άτομα που έχουν τόσα κοινά είναι εξαιρετικά δύσκολο και επικίνδυνο. Αν με φοβάσαι τόσο φίλε, κι αν εγώ σε φοβάμαι επίσης, τότε οι αποστάσεις μεταξύ μας μακραίνουν.

    Ως προς τι ένα τόπικ για καχυποψία;;;;Αισθάνεσαι ότι οι άλλοι είναι καχύποπτοι μαζί σου;;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εγώ είμαι υπέρ του όπως λέει και ένας φίλος μου δικηγόρος \"Άλλοι λένε αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίον..Εγώ λέω ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίον.\"
    Και όπως έλεγε και ένας παλιός μου συνάδελφος-δεν θυμάμαι όνομα-Το θέμα είναι ποιος θα κοροϊδέψει καλύτερα ποιον.......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Originally posted by kassi_21
    Εγώ είμαι υπέρ του όπως λέει και ένας φίλος μου δικηγόρος \"Άλλοι λένε αθώος μέχρι αποδείξεως του εναντίον..Εγώ λέω ένοχος μέχρι αποδείξεως του εναντίον.\"
    Και όπως έλεγε και ένας παλιός μου συνάδελφος-δεν θυμάμαι όνομα-Το θέμα είναι ποιος θα κοροϊδέψει καλύτερα ποιον.......
    Η απάντησή μου στο άλλο topic υπάρχει ήδη. Πρόσεξε μόνο πως εκφράζεσαι, σου θυμίζω την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά ηλικίας μας και δεν δέχομαι από κανένα μικρό κορίτσι όσο καλό κι ευαίσθητο κι αν είναι (που πράγματι ίσως είναι), να καθίζει σε σκαμνί έναν ΑΓΝΩΣΤΟ λόγω των φαντασιώσεων της, πιστεύοντας ότι αυτός είναι κάποιος γνωστός της που την παρακολουθεί. Για να το πω και αστειευόμενος, πήρες μια ιδέα από Gestalt Therapy σήμερα που είχαμε γράψει παλιά, γιατί αυτό δεν είναι απλά καχυποψία, είναι κάτι παραπάνω και φαίνεται θέλει δραστικότερη αντίδραση.
    Τηλεφώνησε μου να πειστείς ποιός είμαι. Τέλος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    354
    Εγώ πάντως φροντιζω να μη σκέφτομαι καχύποπτα. Τελικά είναι μάλλον προτιμότερο να την \"πάθω\" κάποιες φορές, παρά να αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα...

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    10
    Γειά σας

    Δυστυχώς είμαι πολύ καχύποπτη... Άλλες φορές νιώθω καλά με τον εαυτό μου και άλλες νιώθω πολύ ανασφάλεια και καχυποψία για τους άλλους. Με αγαπάνε, με θέλουν? Τι έχω καλό πάνω μου για να με αγαπάνε?
    Αυτό βγαίνει κυριότερα στις σχέσεις μου. Αμα ο άλλος απομακρυνθεί για λίγο (που είναι λογικό γιατί άνθρωποι είμαστε και θέλουμε τον χώρο μας κάποιες στιγμές και δεν μπορούμε να είμαστε πάντα χαρούμενοι..) γίνομαι άλλος άνθρωπος. Νιώθω ότι ζω σε άλλο κόσμο. Παρερμηνεύω κάθε τι που βλέπω και ακούω.

    Ειλικρινά αναρωτιέμαι τι έχω και πως μπορώ να το αλλάξω αυτό. Έχω πληγωθεί και φοβάμαι να ξαναπληγωθώ. Στην σκέψη αυτή κλείνομαι, γίνομαι ψυχρή και καχύποπτη. Θέλω να το αλλάξω αυτό αλλά δεν ξέρω πως. Έχει να κάνει με την οικογένεια και τους γονείς μου, έχει να κάνει με την πεποίθηση σε μένα? Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν μπορώ να κρατήσω κοντά μου ούτε φίλους, ούτε συντρόφους. Απομακρύνονται από κοντά μου γιατί τους \"πνίγω\" μάλλον...

    Κακό πράγμα η καχυποψία και η ανασφάλεια... Αναρωτιέμαι από που πηγάζουν τέτοια συναισθήματα....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μάλλον από την επιβεβαίωση και την αναγνώριση που πήραμε ή δεν πήραμε ως άτομα από το οικογενειακό μας περιβάλλον...Και να σημειώσω πως δεν υπάρχουν άτομα χωρίς ανασφάλειες ακόμα και αν δεν έχουν κάποια ψυχοπαθολογία......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Είδα ένα απόσπασμα από μια εκπομπή της Oprah...Ήταν ένας άνδρας που κακομεταχειριζόταν χρόνια ψυχικά και ενίοτε σωματικά την σύζυγό του..Ήθελε να το σταματήσει...Δεν ήθελε οι κόρες του να γίνουν έτσι..ούτε να υποστούν το ίδιο και είχε τα κουράγια να βγει σε εκπομπή και να παραδειγματίσει τον κόσμο...ζητώντας εξιλέωση και βοήθεια...Θα ήθελα να του πω Μπράβο και ότι θέλει πολλά κότσια να κλαις και να παραδέχεσαι το λάθος σου μπροστά σε εκατομμύρια κόσμο.......Αποδείχθηκε λοιπόν ότι όλη αυτή η φραστική και λεκτική βία είχε να κάνει με την απόρριψη που δέχθηκε όταν ήταν μικρός από τους γονείς του...Οι άνθρωποι πολλές φορές βρίσκουν συντρόφους που να έχουν τα καλά στοιχεία και τα αρνητικά των γονιών τους...Αρχικά προσκολλώνται στα θετικά αλλά υποσυνείδητα έλκονται περισσότερο από τα αρνητικά....Έτσι κατά κάποιο τρόπο βγάζουν τα απωθημένα τους ως ενήλικες στους συντρόφους τους αλλά και ζητάνε την αποδοχή που δεν πήραν...Ο τύπος λοιπόν έλεγε εν ολίγοις στους γονείς του που στην θεραπεία του προβάλλονταν στο πρόσωπο της γυναίκας του \"Σας μισώ......Γιατί μου είπατε να διεκδικώ αυτά που θέλω και να στέκομαι στα πόδια μου και στην συνέχεια με δέρνατε με το καλώδιο επειδή έκανα αυτό που με μάθατε...\" Ο άντρας λοιπόν αυτός είχε βρει μια γυναίκα \"θύμα\" στην οποία θα έκανε αυτά τα οποία έκαναν οι γονείς του στον ίδιο......Κοίτα να δεις πόσα άθελά του μπορεί να προκαλέσει ένα οικογενειακό περιβάλλον.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Είμαι στο γραφείο και βλέπω την υπεύθυνή μου στην δουλεία να μιλάει με μια συναδέλφισσα μου και να νιώθω ότι μιλάνε για μένα για κάτι που έκανα ....χωρίς να έκανα κάτι.....

    Αυτό είναι καχυποψία ? ή ανασφάλεια?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    both...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    α καλο ε!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •