Overthinking-Υπεραναλυση-Γενικευσεις κλπ κλπ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Exclamation Overthinking-Υπεραναλυση-Γενικευσεις κλπ κλπ.

    Δεν σταματαει...
    Μου ρχετε μια σκεψη που μπορει να μου φερει εντονα αρνητικα συναισθηματα και τσουπ..χωρις να το χω καταλαβει εχω αρχισει την υπεραναλυση..''γιατι ενιωσα ετσι οταν εκανα αυτη την σκεψη;..γιατι με εππηρεαζει τοσο πολυ;;..λες να φταει το ενα ή το αλλο;;..αρα θα το παθω και οταν κανω το ενα και το αλλο..αρα ειναι και προβλημα..'' ολες αυτες οι σκεψεις περνανε απο το κεφαλι μου μαζι με σεναρια/εικονες για να τεσταρω τον εαυτο μου..και μετα μεχρι να μου φυγει θα φοβαμαι να κανω /νιωσω πραγματα..και δεν φτανει ολο αυτο..επειδη καποιες φορες τα αισθηματα ειναι εντονα (ειτε αγχος ειτε θλιψη)..οι σκεψεις ειναι πιο εντονες..και παω να με πεισω οτι φταινε αυτες!..Εχω μαθει να μην τους δινω σημασια οταν ερχοντε..απλα να τις αφηνω να κανουν τον κυκλο τους και να φυγουν..αλλα 1ον ειναι καποιες φορες πολυ εντονες που πανικοβαλομαι και 2ον ειμαι ανυπομονος..αμα δεν φυγει η σκεψη κατευεθειαν τρελενομαι..δηλαδη λεω νταξ ξεκολλα μην το σκεφτεσε και αυτο γινεται πιο εντονο..και το χειροτερο απο ολα..ΣΥΓΚΡΙΝΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ..οποτε θυμαμαι να χω παρομοια συναισθηματα ή προβλημα..το συγκρινω με αλλες φορες που ταν χειροτερο το πραγμα...Δεν ξερω τι παιζεται..αλλα εχει γινει εντονο τωρα τελευταια και εχει καταντησει κουραστικο..Ειμαι καθε μερα μεσα στα νευρα με αυτο που μου κανω..μερικες φορες νιωθω οτι θελω να με πεισω οτι ισχυουν επειδη μου φερνουν καποια συναισθηματα(παρολο που ξερω οτι φταιει ο τροπος που το σκεφτομαι)..Ψυχολογο/Ψυχιατρο δεν σκεφτομαι να παω γιατι πρωτον..1 φορα που το εκανα το μετανιωσα..καθως η ολη διαδικασια σε βαζει στο τρυπακι οτι εχεις καποιο προβλημα και πρεπει να το λυσεις (ενω μπορει να μην εχεις καν προβλημα) και 2ον δεν υπαρχουν λεφτα για τετοια πραγματα..Εχετε να με συμβουλεψετε κατι;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    130
    μου φαίνεται σαν ήπια ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή αυτό που περιγραφής, πραγματικά πιστεύω μια φαρμακευτική θα σε βοηθούσε πολύ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    μητσακο δεν εισαι ο μονος που τα βιωνει ολα αυτα.απειροι ανθρωποι σκεφτονται ετσι και σε καμια περιπτωση μην παρεις φαρμακα.
    διαβασε αυτο για να παρεις μια ιδεα http://www.mama365.gr/10258/pos-to-n...i-dystyhi.html

    η προσωπικη μου εμπειρια μου λεει παντως οτι αν προσπαθησεις να το βελτιωσεις και θελεις πολυ να το αποβαλλεις τοτε ειναι θεμα χρονου χρονου να το πετυχεις.Τα αποτελεσματα δεν θα ειναι αμεσα.
    Μπορει να σου παρει καιρο 1 χρονο ή και παραπανω.Εγω ξεκινησα διαβαζοντας βιβλια ψυχολογικης συμπεριφορας και ενιωσα οτι με βοηθησαν αρκετα.Αργοτερα πηγα σε ψυχολογο και εκανα 3 συνεδριες και νιωθω καλυτερα γιατι ενω προσπαθουσα να του παρουσιασω ολα τα θεματα μου σαν πολυ σοβαρα και μελο αυτος μου τα γυριζε και με εκανε να νιωθω οτι δεν εχω προβληματα.Προς τα παρον δεν νιωθω την αναγκη να ξαναπαω αλλα ισως να φταιει το οτι πηγα σε μια φαση που ειχα αρχισει να τα ξεπερναω.
    Αλλα πραγματικα δεν νιωθω πλεον την αναγκη να ξαναανακαυευτω με το παρελθον

Similar Threads

  1. Αρνητικες σκεψεις-υπεραναλυση-ανασφαλεια-ΑΓΧΟΣ
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 12-12-2016, 21:55
  2. Σκεψεις, υπεραναλυση, ανασφαλεια!!!
    By filanma in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 30-04-2013, 22:03
  3. υπεραναλυση-ανχος
    By lizbet in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 12-01-2011, 01:15
  4. Εθισμός ; ή ιδέα μου; ή υπερανάλυση;
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 20-09-2010, 02:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •