θετικη σκεψη ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1

    θετικη σκεψη ?

    Λοιπον πρωτη φορα στελνω μηνυμα και ισως το δικο μου προβλημα φαινεται ψιλογελοιο σε σχεση με διαφορα που εχω διαβασει στο φορουμ απλα θελω να δω πως φαινεται οταν δεν εισαι μεσα σε αυτο..γενικοτερα εχω μια καλη δουλεια,λιγους αλλα καλους φιλους που μπορω να στηριζομαι και ενα αγορι που ακομα και αν εχουμε περασει και ακομα περναμε απειρες δυσκολιες ειμαστε μια χαρα κ το παλευουμε..Και ενω ολα σε γενικεσ γραμμεσ θα επρεπε να ειναι μια χαρα εμενα παντα κατι μου φταιει κ κατι με ενοχλει..συνηθως ασημαντα πραγματα αλλα που ομως την στιγμη που γινονται εγω τα θεωρω τεραστια,οτι μονο σε εμενα πανε ολα στραβα και οτι παντα εγω εχω δικιο και ολοι οι αλλοι αδικο και οτι απλα δεν με καταλαβαινοουν..αυτο σημαινει οτι τσαντιζομαι φωναζω και λεω πραγματα ασχημα σε ατομα χωρισ να μου φταινε,πραγματα που μετα μετανοιωνω..για παραδειγμα θα μαλωσω με καποιον(ειτε το αγορι μου ειτε στην δουλεια)και η πρωτη αντιδραση ειναι να φωναξω να βρισω να κρατησω μουτρα και οτι και αν κανει ο αλλοσ, οσο και αν με καλοπιασει η προσπαθησει να μου εξηγησει εγω δεν αλλαζω διαθεση..και μπορει να ειμαι εστι και να μιζεριαζω μερεσ..πολλεσ φορες θεωρω οτι το κανω επιτηδεσ ολο αυτο..λες και θελω να ειμαι παντα στην μιζερια..λεσ και θελω μονιμα να βαζω σκοτουρεσ κ προβληματα στο κεφαλι μου που δεν υπαρχουν..αυτο που θεωρω οτι μ λειπει ειναι να βλεπω τα πραγματα απο την θετικη τους μερια..οτι δεν υπαρχει λογος να παραπονιεμαι και να γκρινιαζω ολη την ωρα και για τα παντα γιατι υπαρχουν χειροτρεσ καταστασεισ..και ενω τωρα στα λογια ειμαι καλη στη πρωτη μικροδυσκολια παλι τα ιδια θα κανω..σαν να μην μπορω να ελεγξω τα νευρα μου και να σκεφτω θετικα κ καθαρα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by bibi View Post
    και ενω τωρα στα λογια ειμαι καλη στη πρωτη μικροδυσκολια παλι τα ιδια θα κανω..σαν να μην μπορω να ελεγξω τα νευρα μου και να σκεφτω θετικα κ καθαρα..
    bibi , δεν ειμαι γω που θα σε κρινω , αλλα απο τα γραφομενα σου φαινεσαι ιδιοτροπη . Αυτο θα σου δημιουργηση κ αλλα προβληματα , παντα κατα την γνωμη μου , αλλα μου κανει εντυπωση το κειμενο σου , που ειναι μια αυτομομφη . Γνωριζεις το προβλημα σου , αλλα δεν μπορεις ( ισως ουτε και θελεις ) να το διορθωσεις ? να πω το κλισε ' ωρα για ψυχολογο ' ? που δεν ειμαι κ υπερ , αλλα επειδη εισαι πολυυυυ μικροτερη μου , διορθωσε το οσο ειναι καιρος .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    συνηθως ασημαντα πραγματα αλλα που ομως την στιγμη που γινονται εγω τα θεωρω τεραστια,οτι μονο σε εμενα πανε ολα στραβα και οτι παντα εγω εχω δικιο και ολοι οι αλλοι αδικο και οτι απλα δεν με καταλαβαινοουν..αυτο σημαινει οτι τσαντιζομαι φωναζω και λεω πραγματα ασχημα σε ατομα χωρισ να μου φταινε,πραγματα που μετα μετανοιωνω..για παραδειγμα θα μαλωσω με καποιον(ειτε το αγορι μου ειτε στην δουλεια)και η πρωτη αντιδραση ειναι να φωναξω να βρισω να κρατησω μουτρα και οτι και αν κανει ο αλλοσ, οσο και αν με καλοπιασει η προσπαθησει να μου εξηγησει εγω δεν αλλαζω διαθεση

    Δεν τσαντιζονται ολοι με τον ιδιο τροπο.Αλλοι τα κρατανε μεσα τους αλλοι φωναζουν,βριζουν και αλλοι ψαχνουν να βρουνε κατι να πεταξουν με ηρεμια που ομως θα πληγωσει τους αλλους.
    τουλαχιστον εσυ ξεσπας αμεσα και αυτο δειχνει οτι εισαι αληθινη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    αυτο σημαινει οτι τσαντιζομαι φωναζω και λεω πραγματα ασχημα σε ατομα χωρισ να μου φταινε,πραγματα που μετα μετανοιωνω..για παραδειγμα θα μαλωσω με καποιον(ειτε το αγορι μου ειτε στην δουλεια)και η πρωτη αντιδραση ειναι να φωναξω να βρισω να κρατησω μουτρα και οτι και αν κανει ο αλλοσ, οσο και αν με καλοπιασει η προσπαθησει να μου εξηγησει εγω δεν αλλαζω διαθεση..και μπορει να ειμαι εστι και να μιζεριαζω μερεσ..πολλεσ φορες θεωρω οτι το κανω επιτηδεσ ολο αυτο..λες και θελω να ειμαι παντα στην μιζερια..

    το οτι μετανιωνεις δειχνει οτι δεν εχεις μεγαλο προβλημα,αφου αναγνωριζεις οτι αυτα που λες και κανεις ειναι πανω στον θυμο σου.Δεν θεωρω οτι εισαι μιζερη,αυτος ειναι ο τροπος σου να ξεσπας.ειχα μια φιλη που εκανε ακριβως οπως εσυ μονο που αυτη κρατουσε μουτρα για παντα με το που χαλουσε κατι και δεν αναγνωριζε το λαθος της ουτε μια φορα.Τουλαχιστον εσυ το αναγνωριζεις εκ των υστερων.Θα μπορουσες να κανεις διαλογισμο για να συγκρατεις τα νευρα σου αλλα κατα τα αλλα δεν θεωρω οτι εχεις καποιο σημαντικο προβλημα

Similar Threads

  1. ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ- ΟΝΕΙΡΑ
    By KOSSTAS in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 01-08-2012, 16:19
  2. Λογικη σκεψη η παρανοικη σκεψη?
    By katerinaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 02-11-2009, 17:42
  3. θετικη σκεψη... αλλα πως?
    By nama in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 70
    Last Post: 23-09-2009, 16:24
  4. ΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ!
    By bee in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-02-2008, 02:38
  5. Υπάρχει λανθασμένη θετική σκέψη?
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-02-2006, 20:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •