εκφοβισμος στη δουλεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    3

    εκφοβισμος στη δουλεια?

    Καλημέρα

    'Exω περίπου 4 μήνες που ξεκίνησα σε μία μεγάλη εταιρία στο εξωτερικό. Είχα ακούσει ότι δεν έχει πολύ ευχάριστω κλίμα, αλλά τότε δεν είχα δώσει σημασία. Καθώς περνούσε ο καιρός, ένα από τα αφεντικά μου άρχισε να γίνετε πολύ πιεστικός. Κάθε λίγο ερχόταν και ρωτούσε γιατί το ένα γιατί το άλλο, έστελνε email κάθε λίγο για να μου πεί τί να κάνω. Είπα, οκ, απλά έτσι θαναι το στυλ του.
    Όσο περνούσαν οι εβδομάδες, με πίεζε όλο και περισσότερο. Μου έβαλε δοκιμαστική περίοδο άλλους 4 μήνες, το σχόλιο ήταν διαφορά κουλτούρας (και τα χωσε και στους έλληνες γενικά).
    Συνέχισε να με πιέζει απίστευτα, να με διατάζει μπροστά σε όλους, να στέλνει emails να με ρωτήσει γιατι δεν έκανα κάτι, και να βάζει σε copy, σχεδόν όλο τον όροφο...
    Πήρα πρωτοβουλίες, έβαλα χαμόγελο, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μιά μέρα ήρθε και με ρώτησε..are you ok? are you scared? Δεν είπα τίποτα. Προχτές ήρθε το τελειωτικό χτύπημα, αφού βρήκε λάθη που δεν υπήρχαν, μου είπε, μπροστά σε όλους ότι πήγα και του είπα ότι δεν μαρέσει η δουλειά μου, ότι δεν έχω τρόπο να αναδειχθώ σε αυτή δουλειά...με κοροιευτική προφορα!
    Φυσικά του είπα πως ποτε δεν εχω πει τέτοια πράματα και με αποκάλεσε ψεύτρα, και είπε ότι αν δεν αλλάξω, σε λίγες μέρες θα βιώσω άσχημες καταστάσεις..δλδ θα με διώξει.
    Η νοοτροπιά είναι έτσι σε αυτο το κλάδο με έχουν προειδοποιήσει, δεν υπάρχει κάποιο union στο οποίο μπορω να απευθυνθώ, αλλά θέλω να παραιτηθώ. Νιώθω όμως τύψεις.
    Και γιαυτόν και λέω μήπως εγώ τον βλέπω τόσο κακό, αλλά και για μένα, γιατί είναι δύσκολο να βρεις δουλειά. Βεβαια δεν αντέχω άλλο....και θέλω να ελπίζω ότι δεν θαναι παντού έτσι...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    http://www.youtube.com/watch?v=9A4UGtM4hDQ

    Edo eisai...Kaneis de tha xalasei tin ygeia mas.Yparxoun ki allou portokalies,mantarinies,milies ki eykairies.....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,621
    Quote Originally Posted by hazelnut View Post
    ...
    Πήρα πρωτοβουλίες, έβαλα χαμόγελο, αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Μιά μέρα ήρθε και με ρώτησε..are you ok? are you scared? Δεν είπα τίποτα. Προχτές ήρθε το τελειωτικό χτύπημα, αφού βρήκε λάθη που δεν υπήρχαν, μου είπε, μπροστά σε όλους ότι πήγα και του είπα ότι δεν μαρέσει η δουλειά μου, ότι δεν έχω τρόπο να αναδειχθώ σε αυτή δουλειά...με κοροιευτική προφορα!
    Φυσικά του είπα πως ποτε δεν εχω πει τέτοια πράματα και με αποκάλεσε ψεύτρα, και είπε ότι αν δεν αλλάξω, σε λίγες μέρες θα βιώσω άσχημες καταστάσεις..δλδ θα με διώξει.
    Η νοοτροπιά είναι έτσι σε αυτο το κλάδο με έχουν προειδοποιήσει, δεν υπάρχει κάποιο union στο οποίο μπορω να απευθυνθώ, αλλά θέλω να παραιτηθώ. Νιώθω όμως τύψεις.
    Και γιαυτόν και λέω μήπως εγώ τον βλέπω τόσο κακό, αλλά και για μένα, γιατί είναι δύσκολο να βρεις δουλειά. Βεβαια δεν αντέχω άλλο....και θέλω να ελπίζω ότι δεν θαναι παντού έτσι...
    δεν ξερω κατα ποσο ειναι "ετσι η νοοτροπια", οπως σε εχουν προειδοποιησει, γιατι αυτα που μας περιγραφεις οτι σου εκανε, ειναι εντελως παρανοικα...
    υπαρχουν γενικα πολλα αφεντικα που ειναι δυναστες, φερονται με αγενεια, ειναι υπερβολικα απαιτητικοι, ειτε γιατι ξεσπανε προσωπικα τους κομπλεξ , ειτε γιατι νομιζουν οτι ετσι γινονται πιο αποτελεσματικοι.
    αλλα εσυ εδω μας περιγραφεις καποιον που σε συκοφαντει ξεκαθαρα... αυτο ειναι πολυ περιεργη συμπεριφορα και το ακομα πιο περιεργο ειναι το οτι μας ρωτας μηπως φταις εσυ που τον βλεπεις κακο.... σε συκοφαντησε η οχι? αν ναι, πως ειναι δυνατον να αναρωτιεαι αν φταις εσυ?

    το κακο ειναι οτι εμεις δεν εχουμε καμια γνωση της καταστασης περα απο οσα περιγραφεις, ωστε να σου πουμε που μπορεις να κανεις καποιο λαθος (αν και εφοσον κανεις ).
    δεν εχεις εμπιστοσυνη σε καποιο ατομο εντος δουλειας που τα βλεπει ολα αυτα η που μπορει να υφισταται τα ιδια? ισως εκει μπορεσεις να βρεις στηριξη και επιβεβαιωση η οχι των σκεψεων σου.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Εκει που τον παιρνει το καθένα. Προφανώς εισαι χαμηλών τόνων άτομα χωρίς ισχυρή αυτοπεποίθηση έτσι.
    Πρόσεχε δε σε προσβάλλω απλα λέω οτι θα πρεπει να τον βάλεις στη θέση του το γρηγορότερο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by mirotas View Post
    Εκει που τον παιρνει το καθένα. Προφανώς εισαι χαμηλών τόνων άτομα χωρίς ισχυρή αυτοπεποίθηση έτσι.
    Πρόσεχε δε σε προσβάλλω απλα λέω οτι θα πρεπει να τον βάλεις στη θέση του το γρηγορότερο.
    ειχα μια κουβεντα μαζι του και μου ειπε πως δεν αλλαζει. οποτε παραιτηθηκα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σε ποιον κλάδο αναφέρεσαι?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Σε ποιον κλάδο αναφέρεσαι?
    trading floor

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Γνώμη μου, έκανες πολύ καλά που παραιτήθηκες. Αλλά και μια καταγγελία του θα ήταν ακόμη καλύτερη, θα έπαιρνες το αίμα σου πίσω. Θα μπορούσες να πάρεις πληροφορίες και από συναδέλφους να δεις αν αυτή η τακτική και η συμπεριφορά του ήταν πάγια και δεν ήταν μόνο απέναντι σε σένα, αλλά το έκανε συστηματικά σε εργαζόμενους σε νέες θέσεις.
    Από το να έφτανες σε κάνα σημείο να γίνονταν τα νεύρα σου κουρέλια πάντως...
    Be warned. My shite detector is on high alert.

Similar Threads

  1. Δουλεια στο σπιτι ;
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 06-04-2012, 21:28
  2. bullying(σχολικός εκφοβισμός). :( :(
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 33
    Last Post: 26-03-2012, 03:21
  3. δουλεια και απομονωση
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-02-2012, 19:20
  4. Μισώ τη δουλεία μου...
    By mikaela86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 10-10-2011, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •