Πιεση ή κακοποιηση?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Πιεση ή κακοποιηση?

    Καλησπερα σας κ παλι,Αποφασισα να ζητησω την γνωμη σας πανω σε κατι,Ειμαι 27 ετων κ σ ολη μου την ζωη πιεζομαι να γινω κατι που δεν θελω πραγματικα,Εμεις το μονο που θελουμε μαζι με το αγορι μου ειναι να κανουμε οικογενεια,Ειμαι γενικα πολυ κλειστος ανθρωπος απο παντα δεν επιθυμουσα ποτε ουτε να ειμαι κοινωνικοποιημενη ιδιαιτερα ουτε να εχω δραστηριοτητες για να βγαινω απο το σπιτι εννοειται ουτε να λαμβανω μερος σε ομαδες η εκδηλωσεις ουτε να σπουδασω ουτε να εργαστω ποτε,Στο θεμα της εργασιας το μονο πραγμα που ονειρευτηκα ποτε ειναι να ημουν σχεδιαστρια μοδας επειδη μου αρεσει να ζωγραφιζω ενδυματα πραγμα που δεν πραγματοποιησα αφενος λογω του κλειστου χαρακτηρα μου που δεν θα μου επετρεπε να αναμειχθω με πολυ κοσμο αφετερου επειδη ελαβα τρομερη πιεση απο τους δικους μου για σπουδες,Καλη μαθητρια ημουν αλλα μισησα πραγματικα το σχολειο επειδη δεν μου αρεσε να ειμαι σε μια ομαδα σχολικη αιθουσα κ δεν μου φερθηκαν καλα κ τα παιδια,Οι γονεις μου επεμεναν παρα πολυ να παω στο πανεπιστημιο περασα φιλοσοφικη κ στην συνεχεια αντιπαθησα βαθυτατα το πανεπιστημιο επειδη δεν ηταν το σχεδιο μοδας που ονειρευτηκα,Για να ακριβολογουμε δεν μου αρεσε τιποτα απο το μηχανογραφικο κ απλα πηγα φιλοσοφικη επειδη θα την εβγαζα ευκολοτερα λογω του οτι ειμαι καλη στα θεωρητικα,Μεχρι να παω πανεπιστημιο ζωγραφιζα εως χομπυ ενδυματα κ τα εκρυβα στο δωματιο μου,Οταν πηγα στο πανεπιστημιο κ συνειδητοποιησα οτι δεν ηταν σχεδιο μοδας μαραζωσα κ επαψα να ζωγραφιζω απο τοτε,Νιωθω οτι οι γονεις μου με τσακισαν αδιαφορησαν για την επιθυμια μου,Αποτελεσμα ολων αυτων ειναι να μισησω το σχολειο το πανεπιστημιο κ τωρα που αποφοιτησα να καθομαι ανεργη κ να κανω δουλειες σπιτι,Αναρωτιεμαι ποσο λαθος ειναι να πιεζεις καποιον απο παιδι να γινει κατι που δεν θελει πραγματικα να αποριπτεις αυτο που θελει να ειναι κ να τσακιζεις την προσωπικοτητα του δεν ειναι απλα πιεση ειναι κακοποιηση,Δεν ξερω αν καποτε ξεπερασω το μισος μου για αυτο που μου επεβαλλαν αυτο που προσπαθουν να μου επιβαλλουν ακομα μισω κ τα πανεπιστημια κ τα πτυχια κ τα μεταπτυχιακα κ ο,τιδηποτε παρομοιο,Οι δικοι μου τωρα κ ο πατερας μου που πεθανε πριν λιγα χρονια θελουν να εργαστω να κοινωνικοποιηθω να εχω μεγαλη παρεα κ να λαμβανω μερος σε εκδηλωσεις κ ομαδες,Εγω το μονο που θελω ειναι το αγορι μου γαμο παιδια κ τις λιγες φιλες μου κ αλλα οικεια προσωπα,Προσθεου παντα βοηθαω οποιονδηποτε μπορω που ειναι σε αναγκη αλλα ειμαι κλειστος ανθρωπος κ δεν θελω πολλους στην καθημερινοτητα μου

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    33
    Καλά κάνεις που αρκείσαι στους λίγους και καλούς αφού τους βρήκες. Ομάδες και κοινωνοικοποίηση θα χρειαζόσουν αν δεν είχες κανέναν. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις ένα άμεσο στόχο να σε τραβάει μπροστά, επικεντρώσου σε αυτό και προσπάθησε να κάνεις οικογένεια με το αγόρι σου αφού αυτό θες. Κυνήγα το και μην κοιτάς πίσω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Naffatos View Post
    Καλά κάνεις που αρκείσαι στους λίγους και καλούς αφού τους βρήκες. Ομάδες και κοινωνοικοποίηση θα χρειαζόσουν αν δεν είχες κανέναν. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις ένα άμεσο στόχο να σε τραβάει μπροστά, επικεντρώσου σε αυτό και προσπάθησε να κάνεις οικογένεια με το αγόρι σου αφού αυτό θες. Κυνήγα το και μην κοιτάς πίσω
    Καλα να εισαι αγαπητο μελος ειναι το μονο που θελουμε απο εδω κ περα

Similar Threads

  1. Πιεση
    By Karol in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 25-08-2012, 17:23
  2. μια ζωη πιεση
    By spongebob in forum Κακοποίηση
    Replies: 7
    Last Post: 22-07-2012, 18:34
  3. πιεση
    By change in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-07-2011, 03:01
  4. Αισθανομαι πιεση.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 03-04-2011, 20:11
  5. πιεση και ανχος
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 30-04-2010, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •