ψυχιατρειο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    ψυχιατρειο

    εχει μπει κανεις σε κανα ψυχειατρειο?πως βγηκε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    189
    Ζω στο απέραντο ψυχιατρείο που λέγεται Ελλάδα και θα βγω σύντομα. Δεν έχω νοσηλευτεί ποτέ και προπαγανδίζω τη νοσηλεία των ανθρώπων μέσα στις κατοικίες τους υπό επίβλεψη ειδικών εκπαιδευμένων νοσοκόμων σε περίπτωση που η ψυχική νόσος είναι βαρειά και το οικείο περιβάλλον δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα στον ασθενή. \'Οποιος έχει την οικονομική δυνατότητα δηλαδή να προσλάβει μια αποκλειστική νοσοκόμα είναι η ιδανική λύση ώστε να αποφευχθεί να στείλουν τον άνθρωπο σε ένα ξένο περιβάλλον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by Mοναξιά
    [...]νοσηλεία των ανθρώπων μέσα στις κατοικίες τους υπό επίβλεψη ειδικών εκπαιδευμένων νοσοκόμων σε περίπτωση που η ψυχική νόσος είναι βαρειά και το οικείο περιβάλλον δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα στον ασθενή. \'Οποιος έχει την οικονομική δυνατότητα δηλαδή να προσλάβει μια αποκλειστική νοσοκόμα είναι η ιδανική λύση ώστε να αποφευχθεί να στείλουν τον άνθρωπο σε ένα ξένο περιβάλλον.
    Συμφωνώ κι επαυξάνω. Τεχνητά θεραπευτικά περιβάλλοντα δεν προσφέρουν παρά μια προσωρινή επίφαση θεραπείας. Πραγματική θεραπεία δεν μπορεί να υπάρξει παρά εκεί που εκτυλίσσεται και η πραγματική ζωή του ανθρώπου που πάσχει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    Originally posted by Mοναξιά
    Ζω στο απέραντο ψυχιατρείο που λέγεται Ελλάδα
    χεχεχε σωστός (κατά τη ρήση του<αείμνηστου>)
    τώρα για το πότε θα βγούμε άγνωστον..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Ναι αλλα τουλάχιστον να το απολαύσουμε όσο μπορούμε :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Skiaxtro
    εχει μπει κανεις σε κανα ψυχειατρειο?πως βγηκε?
    Όχι αλλά το ξέρεις ότι θα ήθελα να χωνόμουνα και να μην έβλεπα παρά τις νοσοκόμες και κανάν νόστιμο γιατρό;;;;Πάει ψυχίατρο θα παντρευτώ...Μόνο αυτός θα με καταλαβαίνει........24ωρη θεραπεία.....Α μισό το έπιασα το νόημα του ψυχιατρείου....Λοιπόν άρχισα να γράφω στο φόρουμ αναζητώντας πληροφορίες για την διαταραχή μου.....μήπως και πάρω κάτι για την ΙΨΔ.........Μετά άρχισα να γράφω προσπαθώντας να διακωμωδίσω μερικά περιστατικά της ψυχοθεραπείας...Μια πιο αστεία εκδοχή..........Όταν αυτά που σε απασχολούν σε βαραίνουν βρίσκεις μία διέξοδο..........Έμαθα σε αυτό το φόρουμ αυτό που μου έλειπε όπως έλεγε ο παλιός μου γιατρός....(Άσχετο αλλά σταυροδρόμι)Η επιμονή.......Εγκαταλείπω ευκολα...Μαθαίνω να μην εγκαταλείπω και να παλεύω για τα δικαιώματά μου,για εμένατην προσωπικότητά μου...Έλεγε ο Γιώργος δεν υπάρχουν Παράδεισοι ούτε Κολάσεις..Όλα εδώ πληρώνονται..Δίνεις και παίρνεις........

    Πώς είναι λοιπόν τα ψυχιατρεία;;;;
    Ανάλογα τον ψυχίατρο και την διακόσμηση που θέλει να δώσει........Ο παλιός μου είχε κάτι κωλοπίνακες που ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τους είχε......ένα αχούρι ήταν το ιατρείο του...Μου έλεγε ότι δεν τον ενδιέφερε η διακόσμηση αλλά το έσω είναι του άλλου...και γι\'αυτό απέφευγε τα πολλά φρου φρου..........Η καινούρια μου βγήκε λίγο πιο τακτική....


    Υ.Γ Τα μηνύματά μου δείχνουν τα σταυροδρόμια που κάνει η σκέψη μου...Απ\'το ένα θέμα στο άλλο...Χαχα γελάω

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    Έχω κάνει πρώτα δύο βδομαδούλες στην Karolinska,στο Huddinge Psykiatriska Universitetsklinik της Στοκχόλμης,ένα πανεπιστημιακό νοσοκομείο που θεωρείται από τα 2-3 καλύτερα στον κόσμο,και κατόπιν ένα περίπου μήνα εδώ στο Δαφνί το προπερασμένο Πάσχα.

    Ο λόγος που ζήτησα να μπω μόνος μου και οικιοθελέστατα στο Δαφνί είναι διότι πέρασα τόσο καυλά στο Huddinge(διακοπούλες με σάουνα,κομπλέ γυμναστήριοα και τρέξιμο στο χιόνι μέσα στο καταΦλέβαρο!!),που αφελώς νόμισα πως θα ήταν κι εδώ μία από τα ίδια..

    Καμία σχέση βέβαια,τόσο από άποψη συν-ασθενών,γιατρών μα ιδίως... νοσοκόμων(αχ αυτές οι Σουηδέζες!!!! :love2: ).

    Στο Huddinge μπήκα αφού πρώτα με συλλάβανε λόγω μικροοικονομικής παρεξήγησης στο Grand Hotel δύο ντιγκιντάνκες Σουηδοί πιτσιρικάδες μπάτσοι που θα τράβαγαν το Sig Zauer τους ακόμη και σε μία κατσαρίδα κι αφού πέρασα σχεδόν ένα 24ωρο σε λευκό κελί παρακαλώ!
    Αυτό ναι,ήταν ψιλοδράμα,ιδίως για τους 5 φουσκωτούς μπάτσους που ήρθαν να με βγάλουν άρον άρον από κει μέσα να με βάλουν σε ένα...πολύχρωμο,σχεδόν παιδικό :)
    Στο πολύχρωμο ηρέμησα και μετά από κάνα-δυο ώρες έσκασε ένας ψυχίατρος που μου κότσαρε την επαγγελματική κάρτα του(την στιγμή ακριβώς που μπήκε στο δωμάτιο αυτό φωτίστηκε από το ξημέρωμα του ήλιου,το θυμάμαι άριστα αυτό!).
    Αφού τα είπαμε λίγο συμφωνήσαμε να μεταβώ στο Huddinge.
    Βγήκα ακριβώς πριν το 3μερο της Καθ.Δευτέρας όχι μόνο γιατί ήμουν καυλό παιδάκι μα γιατί επενέβη και ο έλληνας πρόξενος με τον οποίον ήμασταν σε διαρκή επικοινωνία το τελευταίο 5μερο-τρομερός τυπάς,συνομήλικός μου.

    Όσον αφορά το Δαφνί όπου αυτοεγκλείστηκα κάπου ενάμιση μήνα μετά...no comment προς το παρόν.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    κι εγώ ένα μήνα στο Γαλήνη στην Κηφισσιά
    δεν ήταν η καλύτερη περίοδος της ζωής μου

    εντάξει δεν είχε τα κουλά του Σαρπηδόν σάουνες και τένις
    εμείς είχαμε μπάσκετ βόλευ φτιάχναμε κάτι κολιέ με χαντρούλες και πολύ φαγητό
    οι νοσοκόμες ήταν απαίσιες μπλιαχ οι χειρότερες animals νόμιζαν ότι είσαι ο σχιζοφρενής με το πριόνι

    οι γιατροί εντάξει κουλ ευγενικοί εως αηδίας αφού σε είχανε πρώτα ρίξει την ένεση μετά δεν έτρεχε και τίποτα
    \"Thinking is a headache thats why we avoid it.\"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    2
    ενα μηνα στο 414 στρατιωτικο νοσοκομειο ειδικων νοσιματων στη πεντελη.
    ηταν πολυ ασχημα αν και το φαι και νοσοκομοι-ες ηταν κομπλε.αλλα ηταν σαν φυλακη, δεν ευγενες εξω, μερικους τους φερνανε και του δενανε στα κρεβατια τους και εγω ημουν σε τετοια κατασταση που δεν την παλεβα καθολου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    29
    Κομπλέ είναι το ψυχιατρικό τμήμα στο Γ.Ν.Α. Γεννήματας αλλά όπως σε όλα η διαμονή είναι φρικτή διότι τους βλέπεις όλους στον κόσμο τους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •