Απροσεξία- ΣΜΝ και υπερβολικος φοβος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146

    Απροσεξία- ΣΜΝ και υπερβολικος φοβος

    Ίσως να έπρεπε να αναρτήσω το μήνυμα στην ενότητα της σεξουαλικότητας, αλλά καθώς βιώνω έντονα συναισθηματα αγχους και φοβου αποφασισα να το αναρτήσω εδω. Πριν από 4 μήνες έκανα σεξ με καποιον που γνωριζα πολυ λιγο χωρις προφυλαξη. Απο εκεινη τη στιγμη καταλαβα πως αυτο ηταν λαθος και ειχα ανησυχια για το τι μπορει να με ειχε κολλησει. Τις επομενες μερες σκεφτομουν για να παρηγορισω τον εαυτο μου οτι "σε σενα θα συμβει?, τι μπορει να ειχε καθαρος φαινοταν". Αρχισα λιγες μερες μετα να εχω καποια γυναικολογικα συμπτωματα (κολπικες ενοχλησεις και ενοχλησεις στην κοιλια). Εβαλα με το νου μου τα χειροτερα, το AIDS και ενα σωρο αλλα πραγματα. Με τα πολλα και μετα απο κάποιες λαθος διαγνωσεις πριν λιγο καιρο διαγνωστηκα με χλαμυδια και υποψια HPV. Απο τοτε νιωθω τη ζωη μου να εχει σταματησει. Σε αναζητησεις μου στο ιντερνετ βλεπω πως συνδεεται η συφιλη με τα χλαμυδια και εχω τρελαθει. Νιωθω πως εχω κολλησει ολες τις αρρωστιες που υπαρχουν, ακομα και AIDS και καθε συμπτωμα που εχω με οδηγει σε αυτες τις σκεψεις. Νιωθω συνεχως πως εχω πυρετο, ψαχνω για περιεργα σημαδια στο δερμα μου και αλλοιωσεις. Παιρνω θεραπεια για τα χλαμυδια αλλα νιωθω πως ποτε δεν θα γινω καλα,νιωθω αρρωστη και βρωμικη. Εχει αλλαξει η εικονα που εχω για το σωμα μου, μονο στη σκεψη οτι μπορει να εχω συφιλη η κατι ακομα τρελαινομαι. και δεν εχω το κουραγιο και το σθενος να παω να κανω την σχετικη εξεταση. Απο εκει που νομιζα πως ειναι ενα νοσημα σπανιο και ξεχασμενο ξαφνικα βρισκομαι αντιμετωπη με την πιθανοτητα να το εχω. Αυτο το ατομο μου μετεδωσε 2 σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα και σεκφτομαι συνεχως πως μπορει να ειχε και αλλα τοσα. Ολη μερα αναμασαω τις ιδιες σκεψεις και κλαιω, φοβαμαι οτι θα πεθανω. Αυτο που θελω να επικοινωνησω ακομα, ειναι πως πρεπει να ειμαστε πολυ υπευθυνοι σε αυτο το θεμα γιατι μια απροσεξια μπορει να μας στοιχισει ακριβα.Πρωτιστως στον εαυτο μου το λεω. Αδυνατω να πιστεψω και να δεχτω πως μια απερισκεπτη βραδια με καποιον που δεν μου ελεγε τιποτα συναισθηματικα με εχει βαλει σε τετοιες περιπετειες με την υγεια μου και την ψυχολογια μου. Μια στιγμιαια αμελεια νιωθω οτι με εχει κατατρεψει!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    Λοιπον εσυ δηλαδη κανεις και one night stand και χωρις προφυλακτικο! και ξαφνιαστηκες που κολλησες χλαμυδια και hpv... Ποσο πιο ανευθυνη μπορει να εισαi?

    Tωρα ο αλλος η δεν θα εχει ιδεα οτι εχει κολλησει η επελεξε να μην στο πει ΚΑΙ να μην βαλει προφυλακτικο, τι να πω και οι δυο ειστε οτι ναναι αλλα αυτα ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ οταν κανεις τετοια ζωη πρεπει να προσεχεις 100 φορες περισσοτερο, τωρα κατσε κλαψε
    Κριμα... πολυ κριμα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by Pandemonium View Post
    Λοιπον εσυ δηλαδη κανεις και one night stand και χωρις προφυλακτικο! και ξαφνιαστηκες που κολλησες χλαμυδια και hpv... Ποσο πιο ανευθυνη μπορει να εισαi?

    Tωρα ο αλλος η δεν θα εχει ιδεα οτι εχει κολλησει η επελεξε να μην στο πει ΚΑΙ να μην βαλει προφυλακτικο, τι να πω και οι δυο ειστε οτι ναναι αλλα αυτα ειναι ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ οταν κανεις τετοια ζωη πρεπει να προσεχεις 100 φορες περισσοτερο, τωρα κατσε κλαψε
    Κριμα... πολυ κριμα

    ποιος εισαι φιλε? ο αλαθητος? ο παπας? σα δεν ντρεπεσαι να βγαζεις τετοια κακια για το κοριτσι που υποφερει απο μια μ......κια της.
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    Pandemonium δεν εθεσα το θεμα για να δεχτω κριτικη για το οτι κανω one night stand. γιατι οπως το λες "κανεις και one night stand, οταν κανεις τετοια ζωη" φαίνεται σαν να τα ακους πρωτη φορα αυτα. Ναι ξερεις γινονται και αυτα, δεν κανουν ολοι οι ανθρωποι σεξ σε πλαισια γαμου η σχεσης. Σε καθε περιπτωση, ετσι δεν αντεδρασε ουτε η ιδια η γυναικολογος μου οταν της εξιστορησα τι εχει συμβει. Παλι καλα ομως που υπαρχουν ανθρωποι σαν εσενα γυρω μας που δεν κανουν ποτε μαλακιες στη ζωη τους και ειναι τοσο υπευθυνοι και προσεκτικοι

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην τι παει να πει υποψια hpv? τη κολοκυθια θα παιξουμε τωρα? πχ μια γιατος καποτε ειχε πει στο θειο μου να κανει εξετασεις για ηπατιτιδα κ στο τελος καταληξανε να παιζουν τη κολοκυθια με τελειες στα αποτελεσματα κ στο τελος του ειπαν οτι δεν εχει. αμα ειναι ετσι θα το παιξουμε κορονα γραματα κορονα εχει γραματα δεν εχει. τι παει να πει λαθος διαγνωσεις???

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    ελα βρε κοριτσακι θα περασουν, τι θα κανουν θα μεινουν? ηταν ενα σκληρο δυστυχως μαθημα για να προσεχεις νεξτ ταιμ! Αλλα αν παρεις την αγωγη σου πηγαινεις οποτε πρεπει στη γιατρο σου και δεν επιδοθεις σε αλλες τετοιες απροσεξιες, ολα θα πανε καλα! κανε και εξετασεις αιματος αν θες να καθησυχαστεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    χαλαρωσε δεν τρεχει κατι στον καθενα μπορει να τυχει τον ιο hpv τον εχει 60 με 70% του πληθυσμου μου το χει πει γυναικολογος αυτο αμα δεν εχεις κολλησει απο αυτον εχεις πολλες πιθανοτητες να κολλησεις απο καποια ενδεχομενη σχεση σου. Απο το τεστ παπ δεν φαινεται καθαρα αν εχεις τον hpv για να σιγουρευτει η γιατρος σου κανει κοπλοσκοπηση για να βγαλει σωστη διαγνωση. ξερω πολλες γυναικες που εχουν αυτον τον ιο και ειναι και μητερες μην φερνεις την καταστροφη. Ευχομαι πραγματικα να μην εχεις και να ειναι μονο υποψια. Αν φοβασαι για aids δεν εχεις παρα να κανεις εξεταση για να σου φυγουν οι φοβιες πες σε καποιο εμπιστο σου προσωπο να πατε μαζι αν δεν μπορεις μονη σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    Το γνωριζω αυτο, οτι δηλαδη τα κονδυλωματα ειναι πολυ συχνα οπως το ιδιο μου ειπε η γυναικολογος μου και για τα χλαμυδια. Ομως εμενα με φοβιζουν πολυ τα χλαμυδια γιατι λεγεται οτι μπορει να προκαλεσουν και υπογονιμοτητα. Εχω λαβει την πρωτη δοση της θεραπειας ομως εχω την εντυπωση πως τα συμπτωματα επιμενουν και δεν φευγουν. Φοβαμαι πως δεν θα γινω καλα και οτι θα μου προκληθει μονιμη βλαβη. Εχω ενα πονο στη κοιλια (που η γυναικολογος μου ειπες οτι ειναι απο τα χλαμυδια) και καθε φορα σκεφτομαι πως ειναι απο κατι αλλο που ισως με κολλησε αυτος το οποιο δεν εχει διαγνωστει ακομα. Καλα να ηταν μονο η υγεια, αλλα βλεπω οτι εχω διαλυθει ψυχολογικα μετα απο αυτο. Ημουν που ημουν υποχονδρια, ηρθα και απογινα. Σκεφτομαι συνεχως πως αν δεν ειχα φανει τοσο απερισκεπτη τωρα θα ημουν καλα και υγιης και εκει ειναι που τρελαινομαι με τον εαυτο μου περισσοτερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    οτι φοβιες εχεις συζητησε τες με την γυναικολογο σου η ψυχολογια σου σιγουρα επιρρεαζει την κατασταση με τα συμπτωματα προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη και να μην
    αυτοκατηγορεισαι οτι εγινε εγινε προχωρας παρακατω. Μια φαση ειναι θα περασει.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1
    Καλησπέρα. Εμφάνισα 2 σπυρακια στο εφηβαιο μου και προς τα μεγαλα χείλη αντίστοιχα, εκ των οποίων το εαν φαίνεται σα πληγή. Πριν 1 μηνα προχώρησα για πρώτη φορα και ηταν με γυναικα. Να σημειώσω οτι η περιοχή δεν εχει έρθει σε επαφή με τα κολπικά υγρα της άλλης γυναίκας. Να ανησυχώ; Γίνεται να εμφανίσω τετοαι συμπτώματα σε εκείνη την περιοχή εαν εχω κανει στοματικό στην αλλη;

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φοβος για HIV
    By Trelos1 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 01:39
  3. Αγχοσ-Φοβος υπερβολικός
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 25-06-2012, 09:02
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •