ΥΠΟΨΙΕΣ + ΦΟΒΟΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ & ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗΣ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ :-(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    43

    ΥΠΟΨΙΕΣ + ΦΟΒΟΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ & ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗΣ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ :-(

    δηστυχώς, κατά καιρούς μου βγαίνει αυτή η έντονη φοβία με το πρόσωπο που βλεπομαστε σε σημείο τετοιο που π.χ. αρχίζω τα τηλέφωνα για να δω που είναι, τι κάνει..
    ή ψαχουλεύω το προφίλ που εχει στο FB (σχόλια φωτογραφιών-τι φίλους έχει και ποια η σχέση που εχει μ' αυτούς...-σε ποιους έκανε like),
    πού μπορει να ειναι και δεν μου τηλεφωνησε...
    Κοντευω να γινω detective ωρες ωρες!

    Αυτη την περιοδο εχει αρκετη πιεση απ ολα. Το γνωριζω και προσπαθω να μην κανω κι εγω ετσι. Σημερα μου ειχε πει πως ισως βρισκομασταν. επαιρνα κι εγω τηλεφωνα-μηνυματα (ενω ξερω πως μετακομιζει και εχει να κανει πακεταρισμα καθε απογευμα μετα τη δουλεια) αλλα δν τα απαντουσε. ε, τελικα, την 3η φορα το σηκωσε και μου ειπε με καποιο οξυ τονο πως εχει κοσμο σπιτι και πακεταριζει κ θα μιλησουμε αργοτερα. δε με πηρε ακομα αλλα δεν πειραζει.

    Ήμασταν μια χαρα προχθες που βγηκαμε αλλα μετα χαλιεμαι με τις φοβιες μου αυτες..

    Γιατι να ειμαι ετσι ρε γαμωτο; Γιατι να μην μπορω να ηρεμησω. Προσπαθω να διορθωθω αλλα δεν τα καταφερνω παντα...
    Last edited by kons_tsia; 06-02-2014 at 02:53.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    εγώ νομίζω πως ξέρω τι είναι...δεν έχεις αρκετή αυτοπεποιθηση,αυτογνωσία και σιγουριά μέσα σου.
    δούλεψέ τα αυτά και η ζωή σου θα βελτιωθείς.
    για να σου δώσω να καταλάβεις,αν ήσουν ήρεμα ψυχολογικά και ένιωθες σιγουριά και αυτοπεποίθηση και αν δε φοβόσουν μήπως γίνει κάτι, δε θα συνέβαινε τίποτα τέτοιο.
    προσπάθησε να μην τα χρεώνεις στο αίσθημα γιατί θα τον δυσαρεστήσεις.
    α! και ό,τι φοβόμαστε πολύ και κάνουμε φόκους σε αυτό,αυτό έρχεται.γιαυτό να είσαι χαλαρή και καλά ψυχολογικά,εύθυμη και σίγουρη.μια αναταραχή είναι μόνο μην ανησυχείς.
    αν δείξεις σιγουριά αυτή θα τη δει σίγουρα και ο φίλος σου και δε θα τον ενοχλεί τίποτα.χαλάρωσε μέσα σου

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    43
    σ' ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
    μπορει να φταιει , επισης, που καμοια φορα αισθανομαι 'λιγος' γι αυτον και πως δεν τον ικανοποιω οπως ισως θα'θελε.. εχω ανασφαλεια σε αυτο δηστυχως
    Ισως φταιει και που οταν πριν μερικα χρονια ειχα παλι σχεση (με το ιδιο ατομο) ειχα καποιες ασχημες αναμνησεις μεσα στη σχεση επειδη φερομουν αναλογα και νευριαζε..
    Και αυτος ηταν κι ενας απ τους λογους που με χωρισε.
    Τωρα εχω βελτιωθει , καπως , αλλα -και παλι- θελω δουλεια πολυ με τον εαυτο μου!
    Last edited by kons_tsia; 06-02-2014 at 03:14.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by kons_tsia View Post
    σ' ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
    μπορει να φταιει , επισης, που καμοια φορα αισθανομαι 'λιγος' γι αυτον και πως δεν τον ικανοποιω οπως ισως θα'θελε.. εχω ανασφαλεια σε αυτο δηστυχως
    Ισως φταιει και που οταν πριν μερικα χρονια ειχα παλι σχεση (με το ιδιο ατομο) ειχα καποιες ασχημες αναμνησεις μεσα στη σχεση επειδη φερομουν αναλογα και νευριαζε..
    Και αυτος ηταν κι ενας απ τους λογους που με χωρισε.
    Τωρα εχω βελτιωθει , καπως , αλλα -και παλι- θελω δουλεια πολυ με τον εαυτο μου!
    η αυτογνωσία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο να τα πάμε καλά και με τους άλλους.
    εσύ ξέρεις καλύτερα τι είσαι,οι άλλοι απλά υποθέτουν.ό,τι και να λέμε αυτό ισχύει παντού.
    ελπίζω να βοήθησα
    τίποτα να'σαι καλά!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    η αυτογνωσία παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο να τα πάμε καλά και με τους άλλους.
    εσύ ξέρεις καλύτερα τι είσαι,οι άλλοι απλά υποθέτουν.ό,τι και να λέμε αυτό ισχύει παντού.
    ελπίζω να βοήθησα
    τίποτα να'σαι καλά!
    αυτό που ξέρω είναι ότι τν αγαπώ . του το λεω κατα καιρους. κι αυτος εχει αισθηματα για μενα. αλλα, φοβαμαι μην απομακρυνθει με το παραμικρο που γινεται (π/χ οταν θυμωνει μαζι μου)..

    σε λιγες μερες φευγει επαρχεια κ θα λειψει πολυ καιρο -ισως 1-2 χρονια- και ειναι ενας λογος παραπανω για μενα να αισθανομαι το φοβο αυτο.
    ανησυχω μηπως δεν ευκαιρησει να βρεθουμε ακομα μια φορα πριν φυγει επειδη θελω να του πω αλλη μια φορα τι νιωθω γ αυτον..
    επισης, δεν θελω η αποσταση αυτη (αθηνα-επαρχεια) να μας απομακρυνει.

    εγω μπορω να πηγαινω συχνα (δεν ειναι τιποτα για μενα αυτη η αποσταση). αλλα θελω να θελει κι αυτος να τον επισκεπτομαι εκει.
    με λιγα λογια: θελω να θελουμε ο ενας τον αλλον το ιδιο.
    βασικα, αυτος, με τη δουλεια του δεν προλαβαινει να ξυστει -εχει και πιεσεις τον τελευταιο καιρο- ενω εγω αυτη την περιοδο της ζωης μου σχεδον δεν κανω τιποτα ουσιαστικο (δουλεια-υπωχρεωσεις) για να μην τον σκεφτομαι τοσο. μενω με γονεις-αυτος μονος..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by kons_tsia View Post
    αυτό που ξέρω .......
    μη τα σκέφτεσαι τόσο πολύ δεν είναι περίπλοκα τα πράγματα. μιά σχέση είναι μόνο.κι εγώ συνήθιζα να τα βλέπω έτσι.
    δεν πρέπει να κρεμαστείς πάνω του,πρέπει να κάνεις πράγματα για σένα τα οποία θα ωφελήσουν εσένα και έτσι θα ξεχνάς αυτό το ζήτημα.
    δεν είναι οι αγάπες το πιο σημαντικό στη ζωή.έχεις κι εσύ πράγματα να ασχοληθείς,με τον εαυτό σου,με τα χόμπι σου με τη ζωή σου.
    μην σκέφτεσαι όλο αυτό το θέμα.και ιδίως...μην έχεις πολλές απαιτήσεις από τη σχέση μην το θεωρείς ιδανικό γιατί πάάάάάάντα την πατάμε στο τέλος.
    φέρσου ήρεμα και πρώτα να σκέφτεσαι εσένα,μετά όλα τα άλλα.
    αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δουλέψεις την αυτοπεποίθηση αυτοεκτίμηση,να χαρείς λίγο περισσότερο τη ζωή γιατί δε βλέπω πολλή τρέλα και αυτό ανησυχεί.
    η ζωή θέλει τρέλα.να μπορείς να περνάς καλά και μόνη σου.με παρέα,με τον οποιονδήποτε.δεν εξαρτάται η χαρά μας από έναν άνθρωπο.ζήσε λίγο πιο έντονα!! άσε τη σχέση ήσυχη.ξέχνα το για λίγο,σκέψου άλλα ζητήματα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    μη τα σκέφτεσαι τόσο πολύ δεν είναι περίπλοκα τα πράγματα. μιά σχέση είναι μόνο.κι εγώ συνήθιζα να τα βλέπω έτσι.
    δεν πρέπει να κρεμαστείς πάνω του,πρέπει να κάνεις πράγματα για σένα τα οποία θα ωφελήσουν εσένα και έτσι θα ξεχνάς αυτό το ζήτημα.
    δεν είναι οι αγάπες το πιο σημαντικό στη ζωή.έχεις κι εσύ πράγματα να ασχοληθείς,με τον εαυτό σου,με τα χόμπι σου με τη ζωή σου.
    μην σκέφτεσαι όλο αυτό το θέμα.και ιδίως...μην έχεις πολλές απαιτήσεις από τη σχέση μην το θεωρείς ιδανικό γιατί πάάάάάάντα την πατάμε στο τέλος.
    φέρσου ήρεμα και πρώτα να σκέφτεσαι εσένα,μετά όλα τα άλλα.
    αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δουλέψεις την αυτοπεποίθηση αυτοεκτίμηση,να χαρείς λίγο περισσότερο τη ζωή γιατί δε βλέπω πολλή τρέλα και αυτό ανησυχεί.
    η ζωή θέλει τρέλα.να μπορείς να περνάς καλά και μόνη σου.με παρέα,με τον οποιονδήποτε.δεν εξαρτάται η χαρά μας από έναν άνθρωπο.ζήσε λίγο πιο έντονα!! άσε τη σχέση ήσυχη.ξέχνα το για λίγο,σκέψου άλλα ζητήματα.
    σ' ευχαριστώ πολύ.
    κι εγώ αυτο θελω: να μην κολαω τοσο κ να εμπιστευομαι τον αλλον τις φορες που δε θα ειναι εδω.
    δε 'καιγομε' να τον βλεπω συχνα. το μονο που θελω ειναι να μη με απασχολει η φοβια μου αυτη..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by kons_tsia View Post
    σ' ευχαριστώ πολύ.
    κι εγώ αυτο θελω: να μην κολαω τοσο κ να εμπιστευομαι τον αλλον τις φορες που δε θα ειναι εδω.
    δε 'καιγομε' να τον βλεπω συχνα. το μονο που θελω ειναι να μη με απασχολει η φοβια μου αυτη..
    πάρε βιβλία αυτοβοήθειας,πουλάνε παντού π.χ.public βοηθάνε πάρα πολύ.στον ελεύθερό σου χρόνο,είναι σωτήριο.έτσι δε θα ασχολείσαι με άλλα και είναι και πολύ καλά όταν βαριέσαι.
    αυτά πρέπει να τα χτίσεις σιγά σιγά θέλει κόπο.το ίδιο συμβαίνει και με μένα και προσπαθώ να το πολεμήσω. λίγος καιρός χωρίς σχέση δε βλάπτει.όταν καθόμαστε ''μόνοι'' μας είναι σωτήριο επίσης.μαθαίνουμε άπειρα πράματα για τον εαυτό μας.

  9. #9
    .....είναι ο ασφαλέστερος τρόπος να ξενερώσει κάπιοιο, ακόμη και όντας πολύ ερωτευμένος, πόσο δε μάλλον μετά απο χωρισμή που ήρθε από την ίδια αιτία.
    Ο λόγος προφανής: χαμλή αυτοπεποίθηση, κενά προσωπικότητας, παλιές απογοητεύσεις από προδοσία.
    Βρες τι σε κάνει να λειτουργείς έτσι και σώστο πριν φύγει, γιατί η απομάκρυνση θα έρθει έτσι και αλλιως λόγω απόστασης, μη το κάνεις ακόμη χιερότερο

  10. #10
    Λες ότι ειχες ξανα σχεση μαζι του πριν χρονια, κι οτι φερνοσουν αναλογα (όπως τωρα δλδ), νευριαζε και στο τελος σε χωρισε. Μου φαινεται πως τωρα του δινεις τις ίδιες εντυπωσεις που του εδινες και τοτε. Στα μάτια του η συμπεριφορα σου αυτη ειναι πρήξιμο, πίεση, δεν του προσφερεις ετσι τη γαλήνη και ηρεμία που ενας αντρας επιζητα σε μια σχεση. Δεν ξερει όμως ότι η συμπεριφορα σου ειναι εκφραση κι αποτελεσμα ανασφαλειας και φοβου ότι θα τον χασεις, τροπον τινα εκφραση της αγαπης σου προς αυτον κατα ενα ψυχολογικα διαστρεβλωμενο τροπο. Τον θελεις υπερβολικα γι αυτο του συμπεριφερεσαι κατ' αυτον τον τροπο. Ο τροπος αυτος ειναι έκφραση της χαλια ψυχολογια που γενικά εχεις. Κι οσο εξακολουθεις να του δινεις αρνητικες εντυπωσεις για το χαρακτηρα σου τον απομακρυνεις.
    Ο ίδιος δείχνει να επιδιωκει να κρατηθει ζωντανη η σχεση σας οσο θα βρισκεται στην επαρχία πχ να σε φιλοξενει, να ερχεται τα Σαβ/κα να σε βρισκει? Και σου μιλα γι αυτο με δικη του πρωτοβουλια χωρις να ανοιξεις εσυ πρωτη τη συζητηση? Αυτο θα ειναι αποδειξη κατα πόσον επιθυμει να συνεχισετε ή αν η παραμονη του στην επαρχια θα ναι η ευκαιρια να το σκασει με τροπο.
    γιάννης

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    43
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Λες ότι ειχες ξανα σχεση μαζι του πριν χρονια, κι οτι φερνοσουν αναλογα (όπως τωρα δλδ), νευριαζε και στο τελος σε χωρισε. Μου φαινεται πως τωρα του δινεις τις ίδιες εντυπωσεις που του εδινες και τοτε. Στα μάτια του η συμπεριφορα σου αυτη ειναι πρήξιμο, πίεση, δεν του προσφερεις ετσι τη γαλήνη και ηρεμία που ενας αντρας επιζητα σε μια σχεση. Δεν ξερει όμως ότι η συμπεριφορα σου ειναι εκφραση κι αποτελεσμα ανασφαλειας και φοβου ότι θα τον χασεις, τροπον τινα εκφραση της αγαπης σου προς αυτον κατα ενα ψυχολογικα διαστρεβλωμενο τροπο. Τον θελεις υπερβολικα γι αυτο του συμπεριφερεσαι κατ' αυτον τον τροπο. Ο τροπος αυτος ειναι έκφραση της χαλια ψυχολογια που γενικά εχεις. Κι οσο εξακολουθεις να του δινεις αρνητικες εντυπωσεις για το χαρακτηρα σου τον απομακρυνεις.
    Ο ίδιος δείχνει να επιδιωκει να κρατηθει ζωντανη η σχεση σας οσο θα βρισκεται στην επαρχία πχ να σε φιλοξενει, να ερχεται τα Σαβ/κα να σε βρισκει? Και σου μιλα γι αυτο με δικη του πρωτοβουλια χωρις να ανοιξεις εσυ πρωτη τη συζητηση? Αυτο θα ειναι αποδειξη κατα πόσον επιθυμει να συνεχισετε ή αν η παραμονη του στην επαρχια θα ναι η ευκαιρια να το σκασει με τροπο.
    του ειχα πει οταν μουπε οτι θα μεινει για καποιο διαστημα επαρχεια (λογω δουλειας) "με μας, τι θα γινει" και μου ειπε: 'να πεταχτεις μολις τακτοποιηθω..'.

    δεν εχουμε κατι σοβαρο τα τελ. χρονια. Απλα, βλεπομαστε κατα καιρους.
    Τωρα το δεκεμβρη, ομως, μετα απο παρα πολυ καιρο, ψιλοσοβαρεψε το πραγμα-κοιμηθηκαμε και 3 φορες μαζι, βγηκαμε και καποιες αλλες, αγκαλια χερακι χερακι κλπ αλλα τωρα ετυχε αυτο που πρεπει να φυγει επαρχεια

    Δεν ειναι ευκολος ανθρωπος κι αυτος ο χριστιανος. Ειναι πιεσμενος απο πολλα -ειδικα τον τελ καιρο- και καμια φορα με το παραμικρο, μπορει να παρεξηγηθει. αρα, ποτε δε φταιει ενας! κι εγω προσπαθω παντα να κραταω τις ισοροπιες. δεν θαλεγα οτι τον πιεζω πια οπως παλια. ισα ισα που του δινω κ αρκετη αγαπη με τον πιο απλο και ωραιο τροπο και την δεχεται σαν μικρο παιδι :-)
    Απ' αυτα που μου δειχνει κ μου λεει κατα καιρους, παντως, βλεπω πως τα αισθηματα του για μενα εχουν παραμεινει απο το 2008 που ειχαμε ερθει 'κοντα'.

    ε, θαναι μαλακια απο μερους του αν εστιασει σε κεινη τη φορα που τον επαιρνα τηλ. πολλες φορες + μηνυματα και επεμενα... τον ειδα σημερα και απλα μου εξηγησε πως ειχε πολυ δουλεια γιατι μετακομιζει και δεν τον βοηθησε κανεις. εγω απλα του ειπα. 'σορυ κι εγω που επεμενα. μαλακια μου'. αλλα δε φανηκε να τον επηρεασε ιδιαιτερα η επιμονη μου αυτη...
    Last edited by kons_tsia; 09-02-2014 at 04:22.

  12. #12
    keep walking.. που λενε ...
    Με το που θα μετακομίσει στην επαρχία θα φανει αν γουσταρει να συνεχισετε. Παντως ειναι θετικες προς την επιθυμητη κατευθυνση οι ενδειξεις που αναφερεις (δλδ ολα αυτα τα προσφατα ωραια περιστατικα που ανεφερες).
    Να ξερεις ότι υπάρχουν άτομα που βαζουν στο επικεντρο του ειναι τους την καριερα τους (εννοω επαγγελμα με προοπτικη ανελιξης), που καθε φορα που θα συμβει μια σημαντικη εξελιξη στην καριερα τους ξεχνανε όλους τους άλλους κι η σκεψη τους απορροφατε σ αυτο κι ετσι αν εχουν σχεση αυτη μπαινει σε δευτερη μοίρα, οι επαφες με το ταίρι τους αραιώνουν (όσο χωράνε στο πρόγραμμα), όμως ειναι ουσιαστικες παρα το οτι εκει που εισαι μαζι του τον βρισκεις αρκετες στιγμες να αφαιρειται. Η προσηλωση αυτη στην καριερα δε σημαινει πως δεν γουσταρουν ή θα χαλασουν τη σχεση τους. Συνηθως η σχεση βρισκει τον καλο της ρυθμο μόλις βγουν απο την κατασταση πίεσης. Καλα ειναι να νιωθουν οτι ο αλλος ειναι διπλα τους να τους δινει κουραγιο και γαληνη.
    Last edited by ioannis2; 10-02-2014 at 12:38.
    γιάννης

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αν σου εχει ξεκαθαρισει οτι δεν θεωρει σχεση αυτο που εχετε (οπως λες κι εσυ, απλα βλεπεστε) και οτι αυτος, βλεπει και αλλους ανδρες, μια τετοια συμπεριφορα θα ειναι πολυ καταπιεστικη.. προσπαθησε να χαλαρωσεις για να μην νοιωσει ασφυκτικα.
    λαβε ακομα υποψη σου το πως αντιμετωπιζει γενικοτερα το γεγονος οτι η σχεση σας ειναι ομοφυλοφιλικη. πολλοι εχουν κομπλεξ να ζησουν ανοιχτα τετοιου ειδους σχεσεις και το εκφραζουν με τασεις φυγης...

Similar Threads

  1. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 05-08-2013, 18:53
  2. προβλημα στην επαφη προσωπο με προσωπο
    By kbmat24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 25-11-2012, 23:56
  3. φόβος απόρριψης
    By Γάτος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 03-11-2012, 18:13
  4. φοβος απορριψης !!!
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-02-2012, 01:16
  5. Φόβος εγκατάλειψης.....
    By BALANCE in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 16-11-2010, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •