Πρόβλημα με την αδερφη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4

    Πρόβλημα με την αδερφη μου

    Γε'ία σας,
    'ισως το θέμα να είναι πολυσυζητημένο αλλά πραγματικά θέλω γνώμες.
    Το καλοκαίρι γνώρισα στην αδερφή μου έναν συνάδελφο μου σε μια τυχαία συνάντηση. Δεν τον ήξερα ούτε εγώ καλά, καθώς μόλις είχα αρχίσει στο συγκεκριμένο γραφείο. Η αδερφή μου λοιπόν, που είναι 20 έπαθε το λεγόμενο "κεραυνοβόλο έρωτα" μαζί του(κάτι στο οποίο εγώ δεν πιστεύω αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια). Τελος παντων, ειχα παρατηρησει μια καποια αλλοπροσαλλη συμπεριφορα, υποψιαζομουνα οτι καποιος μπορει να της αρεσει αλλα δεν ου ελεγε. 2 μηνες αργοτερα αφου την πιεσα μου το ειπε. Στην αρχη εβελεπα ποσο ενθουσιασμνη ηταν. Δεν μου ειχε ξαναμιλησει ποτε για κανεναν και γενικως δεν ειχς δειξει να την απασχολει το θεμα, κατι που με ανησυχουσε. Εγω λοιπον το πηρα πολυ θερμα και την ενθαρρυνα και προσπαθησα να τους φερω σε επαφη. Εκεινη εντωμεταξυ, να κανει τα κλασικα που κανει καθε τυπικη ερωτευμενη 20χρονη, να μην μπορει να διαβασει, ηταν αφηρημενη, η σχολη της πηγε πισω κλπ. Εκεινον ομως τον εβλεπα σπανια η τυχαια και γενικα εχαμε μια τυπικη επαγγελματικη σχεση, επομενως ηταν δυσκολο να τους φερω σε επαφη. Με εκεινα και με τα αλλα, αρχισε να χανει ελπιδες και την επαιρνε πολυ απο κατω. Αυτο ομως που με ανησυχει ειναι οτι ακομα και τωρα μερικες φορες την πιανω να κλαιει η να ειναι σε κακη διαθεση. Δεν το παραδεχεται αλλα πρεπει να φταει αυτο. Επισης αρνειται να βγει με καποιον αλλο η να γνωριστει με αλλα ατομα. Αν της δειξει καποιος αλλος καποιο ενδιαφερον, εκνευριζεται και ουτε καν μπαινει στη διαδικασια. Δεν ξερω. Ισως φταιει οτι εχουμε 8 χρονια διαφορα ηλικιας αλλα πραγματικα ανησυχω. Καθε φορα που της λεω οτι απλα ενθουσιαστικε και θα το ξεχασει μολις γνωρισει τον επομενο κανει να μου μιλησει μερες. Δεν ξερω πως να το χειριστω, μου φαινεται εξωπραγματικο να την εχει πειραξει τοσο πολυ.
    Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by MarL View Post
    ...... Με εκεινα και με τα αλλα, αρχισε να χανει ελπιδες και την επαιρνε πολυ απο κατω. Αυτο ομως που με ανησυχει ειναι οτι ακομα και τωρα μερικες φορες την πιανω να κλαιει η να ειναι σε κακη διαθεση. Δεν το παραδεχεται αλλα πρεπει να φταει αυτο. Επισης αρνειται να βγει με καποιον αλλο η να γνωριστει με αλλα ατομα. Αν της δειξει καποιος αλλος καποιο ενδιαφερον, εκνευριζεται και ουτε καν μπαινει στη διαδικασια. Δεν ξερω. Ισως φταιει οτι εχουμε 8 χρονια διαφορα ηλικιας αλλα πραγματικα ανησυχω. Καθε φορα που της λεω οτι απλα ενθουσιαστικε και θα το ξεχασει μολις γνωρισει τον επομενο κανει να μου μιλησει μερες. Δεν ξερω πως να το χειριστω, μου φαινεται εξωπραγματικο να την εχει πειραξει τοσο πολυ.
    Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!
    Μαρλ... :)
    ειναι πολυ γλυκια η ανησυχια σου και το ενδιαφερον σου για την αδερφη σου και μαλλον λογω της διαφορας ηλικιας θα ηθελες πολυ να την προστατευεις, αλλα ξερεις... κανεναν δεν μπορεις να προστατευσεις απο τις απογοητευσεις της ζωης :)
    ειναι κατι που θα το ζησει οπωσδηποτε, οτι κι αν κανεις εσυ.
    αυτα που μας περιγραφεις δεν ειναι ακραιες αντιδρασεις, ειναι αναμενομενα σε μια ερωτικη απογοητευση. εσυ μπορεις να εισαι κοντα της να της προτεινεις να συζητατε οτι θελει και μονο αν θελει (με το ζορι ουτε αυτο γινεται), να της προτεινεις εξοδους και αργα η γρηγορα θα το ξεπερασει και θα παει παρακατω.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    MarL είναι βέβαιο πως δεν έχει συμβεί τίποτα περισσότερο από όσα ήδη γνωρίζεις? Μήπως δηλαδή υπήρξε κάποιου είδους επικοινωνία μεταξύ του συναδέλφου και της αδερφής σου, κάποια προσέγγιση, και απογοητεύτηκε μετά από αυτό? Πάντως παίζει ρόλο και το πόσο άπειρη είναι σε αυτά τα θέματα - αν κατάλαβα καλά δεν είχε ποτέ κάποια άλλη σχέση ή δεν είχε δείξει ποτέ να έχει ερωτευτεί / ενδιαφερθεί για κάποιον?

    Θα έλεγα να την πλησιάσεις και να της δείξεις ότι καταλαβαίνεις αυτό που αισθάνεται... μην την ακυρώνεις λέγοντας ότι 'θα το ξεπεράσει'. Ούτε να της λες για 'τον επόμενο'.... γιατί σκέψου, όταν ερωτευόμαστε ή ενθουσιαζόμαστε, μπορούμε έτσι απλά να σκεφτούμε τον 'επόμενο'? Αυτό που θέλουμε είναι πως θα ανταποκριθεί ο τωρινός! Σίγουρα, η λογική λέει να πάμε παρακάτω. Αλλά για να μπορέσεις να τη βοηθήσεις με παραδείγματα, εμπειρίες, λογική κλπ, χρειάζεται πρώτα να νιώσει ότι κατανοείς αυτό που νιώθει, ότι δεν σου φαίνεται αστείο ή παράλογο κι ότι μπορεί να σε εμπιστευτεί. Έτσι θα ανοίξει η πόρτα να επικοινωνείτε καλύτερα και να καταλάβεις τι και γιατί την έχει πειράξει τόσο πολύ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    MarL είναι βέβαιο πως δεν έχει συμβεί τίποτα περισσότερο από όσα ήδη γνωρίζεις? Μήπως δηλαδή υπήρξε κάποιου είδους επικοινωνία μεταξύ του συναδέλφου και της αδερφής σου, κάποια προσέγγιση, και απογοητεύτηκε μετά από αυτό? Πάντως παίζει ρόλο και το πόσο άπειρη είναι σε αυτά τα θέματα - αν κατάλαβα καλά δεν είχε ποτέ κάποια άλλη σχέση ή δεν είχε δείξει ποτέ να έχει ερωτευτεί / ενδιαφερθεί για κάποιον?

    Θα έλεγα να την πλησιάσεις και να της δείξεις ότι καταλαβαίνεις αυτό που αισθάνεται... μην την ακυρώνεις λέγοντας ότι 'θα το ξεπεράσει'. Ούτε να της λες για 'τον επόμενο'.... γιατί σκέψου, όταν ερωτευόμαστε ή ενθουσιαζόμαστε, μπορούμε έτσι απλά να σκεφτούμε τον 'επόμενο'? Αυτό που θέλουμε είναι πως θα ανταποκριθεί ο τωρινός! Σίγουρα, η λογική λέει να πάμε παρακάτω. Αλλά για να μπορέσεις να τη βοηθήσεις με παραδείγματα, εμπειρίες, λογική κλπ, χρειάζεται πρώτα να νιώσει ότι κατανοείς αυτό που νιώθει, ότι δεν σου φαίνεται αστείο ή παράλογο κι ότι μπορεί να σε εμπιστευτεί. Έτσι θα ανοίξει η πόρτα να επικοινωνείτε καλύτερα και να καταλάβεις τι και γιατί την έχει πειράξει τόσο πολύ.
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
    Ναι δεν εχει κανει καποια σχεση ποτε της ουτε ειχε ενδιαφερθει για καποιον στο παρελθον. Δεν νομιζω οτι εγινε κατι αλλο μεταξυ τους. Εκεινος βεβαια ισως να ειχε καταλαβει κατι, γιατι εβλεπε καποιες χειρονομιες αμηχανιας απο μερους της, ειχε τυχει να τη ρωτησει για την ηλικια της μια φορα, και γενικα μερικες φορες θα με ρωτουσε τι κανει η αδερφη μου, πως τα πηγαινει με τη σχολη κλπ, αλλα δεν μου εδινε την εντυπωση οτι ειχαν επικοινωνια. Καποια στιγμη βεβαια εκεινος χαθηκε λιγο και δεν ηταν και πολυ ανοιχτος καθε φορα που του ελεγα να κανονισουμε κατι. Αλλα δεν πιστευω οτι πεχτηκε κατι αλλο.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Από το 'δεν πιστεύω' μέχρι 'το ξέρω' υπάρχει μια απόσταση... :P Eντάξει δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε σκέψεις, μπορεί και να μην έχει συμβεί απολύτως τίποτα. Πάντως εδώ που τα λέμε, αν είναι πρωτάρα, δύσκολα θα ταιριάξει με έναν συνάδελφο (αν είναι και άλλη ηλικία και άλλες εμπειρίες και άλλη φάση ζωής), αλλά... εύκολα τον 'ερωτεύεται' ακριβώς για τους ίδιους λόγους!

    Πλησίασε την και βλέπεις :)

Similar Threads

  1. Η αδερφή μου έχει κατάθλιψη.
    By Kat Bak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 22-03-2013, 08:43
  2. Η αδερφή μου
    By αλεχ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 03-01-2013, 09:24
  3. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 22:56
  4. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16
  5. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
    By NiPa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2011, 20:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •