Σοβαρο προβλημα με την μητερα μου!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    11

    Σοβαρο προβλημα με την μητερα μου!

    καλημέρα σας,

    αποφάσισα να γράψω στο φορουμ γιατι θελω την γνωμη σας με το προβλημα π αντιμετωπιζω το τελεθταιο καιρο με τη μητερα μου η οποια ειναι 55 ετων και εχει νοσηλευτει σε κλινικη 3 φορες σε ηλικια 17 ετων, 22 ετων και 31 ετων με ψυχωσικη αντιδραση.

    στα 17 της συνεβη υστερα απο εξαντλιτικη διαιτα και πιεση που δεχτηκε απο τα αφεντικα της σε κομμωτηριο που μολις ειχε παει να εργαστει. ειχε λιγα περιτα κιλα και της φερθηκαν πολυ ασχημα και την πιεσαν να χασει κιλα με αποτελεσμα να αγχωθει και να την βαλουν τα αδερφια της σε ψυχιατρικη κλινικη. δεν γνωριζω τα συμτωματα που ειχε τοτε μιας και η ιδια δεν τα θυμαται.

    στα 22 της μετα απο τον χωρισμο της απο τον τοτε συντροφο της ο οποιος της φερθηκε πολυ ασχημα και απο τα ασχημη συμπεριφορα του πατερα της απεναντι της μολις εμαθε οτι διατηρουσε σχεση παρουσιασε παλι συμπτωματα και τα αδερφια της αμεσως την ξαναεβαλαν σε κλινικη.

    το επομενο κρουσμα συνεβη μολις γεννησε εμενα και οι γιατροι το απεδωσαν στη γεννα και στο αγχος για το μωρο. τα συμπτωματα της ηταν να νομιζει πως εχουν κανει μαγια στο πατερα μου και στο σπιτι και οτι την παρακολουθουνε για να τις κανουν κακο. τα αδερφια της αλλη μια φορα την πηρανε απο τον πατερα μου και την πηγαν σε κλινικη.

    ολα αυτα τα χρονια πινει φαρμακα κ οσο την θυμαμαι εγω ειναι καλα, ησυχη και με λιγα νευρα οπως ολες οι μαμαδες.

    το καλοκαιρι ομως επισκευθηκε μια γιατρο στην οποια ειπε οτι νιωθει πολυ καλα και εκεινη της σταματησε τα φαρμακα που επινε (σολιαν 400 και καποιο αλλο που δε θυμαμαι) και της ειπε να παιρνει μονο ενα xanax 0,5 καθε βραδυ. απο τοτε αρχισε να νιωθει πονους στο σωμα της να μη μπορει να κοιμηθει πανω απο 4 ωρες τα βραδια και να εχει μια εντονη ανησυχια και νευρικοτητα. επειδη ολα αυτα τα χρονια δεν την ειχα δει σε περιοδο εξαρσης δεν αναγνωρισα και τα συμτωματα της και νομιζα πως η αυπνια και η νευρικοτητα οφείλεται στους πονους που νιωθει και οτι οι πονοι οφειλονται σε αρθριτικα και για αυτο την πηγαινα σε ρευματολογους και ορθοπεδικους να την δουνε.

    πριν 10 ημερες αρχισαν τα σοβαρα συμτωματα. νομιζει οτι εγω και ο πατερας μου σχεδιαζουμε κατι εναντιον της. φωναζει και κλαιει συνεχεια και νευριαζει για λογους εντελως ασημαντους που ενω θελω να τα εχω ολα οπως τα θελει για να μην ταραζεται δεν ξερω τι προκειται να την πειραξει καθε φορα και δεν την προλαβαινω και νευριαζει. την μια στιγμη νευριαζει και μας βριζει και μετα μολις ηρεμησει ζηταει συγγνωμη και κλαιει γτ ντρεπετε για τις φωνες που εβαλε. αμεσως μολις αρχισαν τα συμτωματα αυτα την πηγα σε ψυχιατρο με την θεληση της και μαλιστα σε εκεινον που φανηκε να τον εμπιστευετε περισσοτερο απο ολους. της ειπε για αρχη να πινει ζαναξ και zoxil 10mg ηρεμησε για 2 μερες και μετα παλι τα ιδια και την ξαναπηγα στο γιατρο και της εδωσε xanax 0.5 zoxil 10mg depolan 3mg kai akineton retard γιατι ειναι ευαισθητη σε εξωπυραμιδικα. και παλι ηρεμησε για 2-3 μερες και χτες παλι επεστρεψαν τα νευρα και οι καχυποψια. μου εκμηστηρευτηκε οτι ακουει φωνες που της λενε να προσεχει.

    δεν ξερω τι να κανω. οσα φαρμακα και αν πιει δε κοιματε πανω απο 4 ωρες τα βραδια. την βλεπω να φωναζει και δεν την αναγνωριζω και μετα την βλεπω να κλαιει και στεναχωριεμε. κανω ολη την ωρα αστεια να την κανω να γελασει της λεω να μη στεναχςριετε και ολα θα περασουν και θα γινουν οπως παλια αλλα τπτ δεν τη παρηγορει.

    με ανησυχει και το εξης, οταν ειναι ηρεμη πολυ συχνα λεει τα ιδια πραγματα πολλες φορες, ξεχναει κατι που συνεβει ενα λεπτο πριν και λεει πραγματα που δεν στεκουν. δεν εχει συνοχη στο λογο της. και ηθελα να ρωτησω αν αυτο ειναι συμτωμα της ασθενειας η των φαρμακων μιας και το ξεκινησε μολις αρχισε να παιρνει τα φαρμακα (xanax 0.5 zoxil 10mg depolan 3mg kai akineton retard).

    τελος θα ηθελα να με βοηθησετε στο θεμα της συμπεριφορας μου απεναντι της. δεν ξερω πως να φερθω. αν δειχνω πολυ χαρουμενη και τρυφερη μαζι της θα νομιζει οτι το κανω επιτηδες και αν δειχνω σαν να μη τρεχει τιποτα θα νομιζει οτι ειμαι αναισθητη.

    και το σημαντικοτερο, ποτε θα γινει καλυτερα? απο δικες σας εμπειριες ποσο καιρο κραταει αυτη η εξαρση και τι πρεπει να κανω για να την βοηθησω να το ξεπερασει γρηγορα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    καλημερα ευχομαι γρηγορα να ξεπεραστει η εξαρση της ασθενειας της μαμας σου. Μου κανει εντυπωαη που εκοψε το καλοκαιρι τα φαρμακα και εκανε υποτροπη πριν δεκα μερες μου φαινεται μεγαλο χρονικο διαστημα εμενα η μητερα μου υποτροπιαζε σε πολυ μικροτερο διαστημα ισως να φταιει που ηταν αρνητικη στα φαρμακα και τα κοβε συχνα. Το οτι δεν εχει συνοχη στο λογο ειναι χαρακτηριστικο της ασθενειας το χει και η μητερα μου αν και πινει φαρμακα το χε επισης κι οταν εκοβε παλιοτερα την αγωγη και η υποτροπη ειχε προχωρησει αρκετα. θα σου προτεινα να ρωτησεις και το γιατρο της οσον αφορα τα φαρμακα μπορει να ειναι καθαρα συμπτωση να ξεκινησε το συμπτωμα αυτο λογω της προχωρημενης υποτροπης η να εχουν συμβαλει τα φαρμακα.
    Απ οτι καταλαβα πρωτη φορα βιωνεις την υποτροπη της ασθενειας της δεν νομιζω οτι πρεπει να κανεις κατι παραπανω απ οτι κανεις ειναι δυσκολο να την ψυχολογησεις σε αυτη τη φαση ωστε να προλαβαινεις καθε της ξεσπασμα το μονο που μπορεις να κανεις οταν νευριαζει να την ηρεμεις. Θα προτεινα τα μελη της οικογενειας να συμβουλευτειετε καποιον ειδικο ωστε να το αντιμετωπισετε μαζι. Το ποτε θα γινει καλυτερα εξαρταται απο τη μαμα σου και τα φαρμακα βεβαια επειδη βλεπω να ειναι θετικη και να αποδεχεται την κατασταση της προτεινω να δει καποιον ψυχολογο ωστε να βοηθηθει. Η μητερα μου δεν αποδεχτηκε ποτε οτι εχει ψυχωσικη σνδρομη και ηταν δυσκολο στο να αντιμετωπιστει η εξαρση της και αναγκαστικα νοσηλευοταν ποτε 15 μερες ποτε παραπανω για να ξεπερασει την υποτροπη με φαρμακα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    11
    ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. μολις γυρισαμε απο τον γιατρο ο οποιος προσθεσε και αλλα φαρμακα (tavor, nozinax, vulbegal) και μας ειπε οτι θα της κανει, μολις νιωσει καλυτερα, μια αξονικη και ενα τεστ. δεν καταλαβα τι ειδους τεστ αλλα εχει να κανει με το οτι ξεχναει και μπερδευεται.

    το μονο που δεν θελω ειναι να την αφησω να νοσηλευτει ξανα. καθε φορα π αναφερεται σε εκεινες τις μερες την πιανουν τα κλαματα και δε θελω να το ξαναπερασει.

    η αληθεια ειναι πως τα συμπτωματα κανανε την εμφανιση τους νωριτερα αλλα εγω δεν τα καταλαβα γτ δεν το ειχα ξαναβιωσει ωστε να ξερω πως αντιδραει και νομιζα πως εχει αρθριτικα και οι πονοι της προκαλουσαν νευρα. τις τελευταιες 10 μερες απλα εγιναν πολυ εντονα και καταλαβα πως πρεπει να παμε στον ψυχιατρο της.

    ο γιατρος μας ειπα μεσα σε 20 μερες θα δουμε την βελτιωση της.

    οποιαδηποτε συμβουλη για να την βοηθησω περισσοτερο θα ηταν χρησιμη!!!!!! ευχαριστω!!!! :D

  4. #4
    μηπως το βασικο της προβλημα ειναι τα εξωπυριδιμικα συμπτωματα?δλδ οτι δεν ειναι πονοι αθριτικων αλλα παρενεργιες εντος εισαγωγικων και χωρις εισαγωγικα κακων φαρμακων...(παλιων)

  5. #5
    ...μα και μόνο που είσαι τόσο κοντά της και την προσέχεις, κάνεις τη μισή δουλειά :)
    τον γιατρό τον ρώτησες πόσο καιρό μπορεί να κρατήσει η υποτροπή?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Η μητερα μου πασχει απο ιδεοληψια και καταθλιψη και πολλα απο αυτα που περιγραφεις τα εχω βιωσει πολλακις!δεν ειναι ευκολη ιστορια,υπαρχουν ημερες που μας αρρωσταινει ολους,ημερες ουδετερες αλλα και καλες!προσπαθησε να εισαι υπομονετικη και να κρατας ουδετερη σταση μην τις φωναζεις και μην την κανεις να νιωσει οτι ειναι παραλογη!περισσοτερες λεπτομερειες δε μπορω να σου δωσω γιατι ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.συμβουλεψου τον γιατρο που την βλεπει εχει υποχρεωση να σου πει!καλη δυναμη,φιλη μου μην αφησεις το χαμογελο σου να επηρρεαστει απο αυτην τη κατασταση!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    11
    δημητρη ειναι πολυ πιθανο αυτο που λες για τους πονους μιας και ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι ευαισθητη σε εξωπυραμιδικα. επισης σκεφτηκα το ενδεχομενο να παρουσιασε πονους λογω στερησης των φαρμακων μιας και της τα σταματησε πολυ αποτομα η γιατρος (την μια μερα τα ηπιε και την επομενη δεν τα ηπιε). δεν εχω προλαβει να συζητησω τιποτα σχετικο με τον γιατρο γτ εχουμε επικεντρωθει στο να ηρεμησει και μετα τα βλεπουμε και ολα τα υπολοιπα.

    θεοφανια χτες ρωτησα τον γιατρο και μ ειπε οτι θα αρχισουμε να βλεπουμε βελτιωση εντονα σε 20 μερες.

    weirdthings περαστικα να ειναι ολα για την μαμα σου ευχομαι. οπωσδηποτε προσπαθω να μην φωναζω καθολου. καθε φορα που την πιανει και με βριζει η μου φωναζει σκεφτομαι πως δεν ειναι η μαμα μου αλλα καποια αλλη οποτε κρατω ετσι την ψυχραιμια μου. οσο για το χαμογελο μου δεν επηρεαζεται ευκολα αλλα δεν ξερω για του πατερα μου. τις περισσοτερες εκρηξεις τις εχει εναντιον του και ο καημενος καθεται και δε μιλαει καθολου μεχρι να ηρεμησει μου εχει πει ομως οτι συχνα τον πιανει ενα βαρος στο στηθος απο τη στεναχωρια και το αγχος και δε θελω να τον βλεπω ετσι. δυστυχως δεν καταλαβαινει αυτο που καταλαβα εγω απο την πρωτη στιγμη: οτι αυτα που λεει η μανα μου στις εκρηξεις της δεν τα εννοει. νομιζει πως τα λεει επειη τα νιωθει και απογοητευεται. του εξηγω αλλα δεν το καταλαβαινει. θα ζητησω απο τον γιατρο να του μιλησει για να τον βοηθησει.

    απο εμπειριες δικες σας η δικων σας ανθρωπων ειναι ανησυχητικο που ενω παιρνει κανονικα τα χαπια της συνεχιζει και εχει εκρηξεις? οχι τοσο συχνα οσο στην αρχη αλλα ακομα ειναι ετοιμη για φασαρια (ειναι και τσαουσα η ατιμη :P ). ρωταω γιατι ανησυχω οτι δεν κανουμε τιποτα για να βελτιωθει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    σε ευχαριστω πολυ!και η δικη μου πιο πολυ ξεσπαει στον μπαμπα μου και την μαμα της και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν τα εννοει αυτα που λεει πρεπει να το καταλαβει αυτο ο πατερας σου ειναι πολυ βασικο γιανα ειναι δυνατος!Εμενα τις περισσοτερες εκρηξεις τις εκανε αφου αλλαξαμε γιατρο τον πρωτο καιρο που πειραματιζοταν με τα φαρμακα γιατι και ο ψυχιατρος δεν ειναι μαγος πρεπει να δει τι παει στον καθε οργανισμο.Εχω να σου πω οτι και εμενα τσαουσα ειναι,τοξικος συνδιασμος :P υπομονη θα δεις πολυ καλυτερες μερες!!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε διαβασα ολα τα κατεβατα αλλα απο αυτα που γραφεις μπορει να συμπερανει κανεις οτι η μανα σου δε κανει για να ζοριζετε να ταλαιπωριται η να πιεζετε .

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    11
    και κατι αλλο... δεν ηθελα να επεκταθω σε αυτο το θεμα γτ προσπαθω να επικεντρωθω μονο στο να γινει καλα η μανα μ αλλα πραγματικα με ενοχλει πολυ!!!! ειναι δυνατον μια γιατρος που εχει μια ασθενη με βαρυ ιστορικο ψυχωσικων διαταραχων και με solian 400 & zolotrin και ενω της εχει πει η μητερα μου οτι βρισκεται στην κλιμακτιριο να της κοβει τα φαρμακα τοσο ξαφνικα? χωρις μια περιοδο προσαρμογης? της ειπε δεν εχεις τιποτα ενα ζαναξ καθε βραδυ για να κοιμασε και θα εισαι μια χαρα. γυρισε η μανα μ στο σπιτι εκεινη την μερα απο τη γιατρο μες στη χαρα και μας ελεγε ειμαι καλα κοβω τα φαρμακα. που να ηξερε η καημενη τι θα ακολουθησει. ερχονται στιγμες που βλεπω την μητερα μ να μη μπορει να περπατησει απο τα φαρμακα η να φωναζει και να κλαιει και θελω να τηλεφωνησω στο ιατρειο της να την βρισω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    11
    ερχονται και στιγμες ομως που νεθριαζω με τον εαυτο μου που δεν ειχα ψαξει νωριτερα να ενημερωθω σχετικα με την ασθενεια της. τοτε θα ηξερα οτι δεν επρεπε να τα κοψει τα φαρμακα αποτομα και θα το ειχα αποτρεψει. επρεπε να γινει ολο αυτο για να ενημερωθω.

  12. #12
    Eγω δοκιμασα στην αρχη σχετικα της αρρωστειας να τα κοψω μαχαιρι κ ηταν σαν να πεθενα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    τοσα χρονια δεν υπηρχε καποιος γιατρος να την κουραρει πως πηγατε σε αυτην?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    11
    πηγαινε στο ικα της περιοχης μας σε μια αλλη πολυ καλη την οποια ειχε χρονια και ολα πηγαιναν καλα. μετα εκεινη εφυγε και στην θεση της εφεραν αυτη που μετα απο 1 χρονο που συνεχιζαμε μαζι της την αγωγη της προηγουμενης της τα αλλαξε σε ζαναξ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    καταλαβα μπορεις ακομα να πας να τη βρεις και να της πεις με ποιο δικαιωμα της εκοψε τα φαρμακα αφου ειχε ιστορικο νοσηλειων και η ασθενεια ειναι χρονια. Εχει ευθυνη για την κατασταση της μαμας σου σε λιγα λεπτα αυτη καταλαβε οτι πρεπει να κοψει την αγωγη που ακολουθουσε χρονια??? Παρε τη συνταγη που σου χε γραψει αυτη και τις προηγουμενες απο την παλια γιατρο μαζι με το βιβλιαριο και πηγαινε να της τα πεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σοβαρο προβλημα με σπαστικο γελιο
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-12-2018, 11:56
  2. Σοβαρό προβλημα με τη μητερα μου
    By nansyan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2013, 15:24
  3. σοβαρο προβλημα..
    By π=β in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-09-2011, 14:16
  4. Υπαρχει σοβαρο προβλημα!
    By Hrw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 10-05-2011, 12:13
  5. ΕΠΕΙΓΟΝ! ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ-ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    By PanosGrs in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-10-2009, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •