...21. Πώς δρουν τα ψυχοφάρμακα; Τί θεραπευτικό αποτέλεσμα, ποιές παρενέργειες έχουν; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 117
  1. #16
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    καλα να ψηφισει τον τσιπρα τα αλλα γιατι να τα κανει???? :p
    ...γιατί γενικότερα εδώ μέσα κυκλοφορούν σωτήριες μέθοδοι ως προς την ίαση ψυχοπαθών με βότανα/προσευχές και κατά καιρούς έχουμε και προεκλογικές εκστρατείες υπέρ του σύριζα :Ρ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Πολύ απογοητεύτηκα με αυτά που διάβασα..στεναχωρηθηκα κιόλας γιατί εγώ κάνω αγωγή δύο χρόνια και παρόλο που είμαι γιατρός άλλης ειδικότητας βέβαια,δεν ξέρω τι να πιστέψω πια...
    Α, τώρα έγινες και γιατρός; Ποιας ειδικότητας αν επιτρέπεται;
    Και πού το πήρες το πτυχίο, στη Βέρνη;:rolleyes:

    υ.γ. Να διαβάζεις αυτά που έγραψες παλιότερα, γιατί πέφτεις σε αντιφάσεις.:p

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    πριν λιγες μερες ανακοινωθηκε απ τα βρετανους υπευθυνους για τη δημοσια υγεια , οτι υστερα απο ερευνες επιβεβαιώθηκε οτι η ψυχοθεραπεια γνωσιακη συμπεριφορικη συγκεκριμενα δρα θεραπευτικα στις ψυχωσεις σε αποτελεσματα που υπερτερουν κατα πολυ τα σχηματα φαρμακευτικης θεραπειας !!!!!!!!! Βασικα ηταν ενα κοινο μυστικο καθως πολλοι συνανθρωποι μας απελπισμενοι απ τα φαρμακα, ηδη εδω και δεκαετιες απευθυνονται στους ψυχοθεραπευτες !!!
    Τολμησε ενα μελος ναγραψει μερικες αληθειες για τα φαρμακα (ολοι γνωριζουμε τι παιχνιδι στεινεται με τις φαρμακευτιικες και τα μυρια οσαα περα απ το απλο στατιστικο οτι τουλαχιστον το 50% των ψυχωσικων αρνειται να παιρνει τα φαρμακα που του δίνουνε (τυχαια?) προτιμοντας να υποφερει παρα να ανεχεται την οποια αλοιωση της προσωπικοτητας του απ τα ψυχωφαρμακα !! ) και ολοι σχεδόν τον λιθοβολησατε με ειρωνία !! αραγε γνωρίζεται απο πρωτο χερι για τι πραγμα μιλαει η απλα διαβασατε ενα βιβλιο ψυχιατρικης ? λιγος σεβασμος δεν θα εβλαπτε καθως εδω κυρίως ο καθενας μιλάει για τον ΠΟΝΟ του !

  4. #19
    Quote Originally Posted by path View Post
    πριν λιγες μερες ανακοινωθηκε απ τα βρετανους υπευθυνους για τη δημοσια υγεια , οτι υστερα απο ερευνες επιβεβαιώθηκε οτι η ψυχοθεραπεια γνωσιακη συμπεριφορικη συγκεκριμενα δρα θεραπευτικα στις ψυχωσεις σε αποτελεσματα που υπερτερουν κατα πολυ τα σχηματα φαρμακευτικης θεραπειας !!!!!!!!! Βασικα ηταν ενα κοινο μυστικο καθως πολλοι συνανθρωποι μας απελπισμενοι απ τα φαρμακα, ηδη εδω και δεκαετιες απευθυνονται στους ψυχοθεραπευτες !!!
    Τολμησε ενα μελος ναγραψει μερικες αληθειες για τα φαρμακα (ολοι γνωριζουμε τι παιχνιδι στεινεται με τις φαρμακευτιικες και τα μυρια οσαα περα απ το απλο στατιστικο οτι τουλαχιστον το 50% των ψυχωσικων αρνειται να παιρνει τα φαρμακα που του δίνουνε (τυχαια?) προτιμοντας να υποφερει παρα να ανεχεται την οποια αλοιωση της προσωπικοτητας του απ τα ψυχωφαρμακα !! ) και ολοι σχεδόν τον λιθοβολησατε με ειρωνία !! αραγε γνωρίζεται απο πρωτο χερι για τι πραγμα μιλαει η απλα διαβασατε ενα βιβλιο ψυχιατρικης ? λιγος σεβασμος δεν θα εβλαπτε καθως εδω κυρίως ο καθενας μιλάει για τον ΠΟΝΟ του !

    ...παθ εγώ γνωρίζω από πρώτο χέρι, ότι έκανα για πολύ καιρό παρέα με ένα άτομο με ψύχωση και όταν έκοβε τα φάρμακα τον ψάχναμε.
    Ασε τη φρίκη που έτρωγε, αυτός,ι η οικογένεια και οι φίλοι του.
    Και γω κατά των φαρμάκων είμαι, όταν υπάρχει περίπτωση ένας άνθρωπος να γίνει αλά χωρίς αυτά.
    Οταν όμως υπάρχουν σοβαρές ασθένειες που μόνο χημικά ισσοροπούν οι τιμές του εγκεφάλου, τι γίνεται?

  5. #20
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Είναι λεπτό το θέμα, ας το συζητήσουμε με την ανάλογη προσοχή.
    Παρόλο που διαφωνώ κάθετα με την ουσία του μηνυματος της θεματοθέτριας, θεωρώ πως στα πλαίσια της πολυφωνίας, είναι καλή ιδέα να συζητηθεί.
    Κόσμια όμως παρακαλώ.

    Διέγραψα κάποια μηνύματα που μπορεί να είναι στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης. Μπορεί και όχι...δεν το αποκλείω, όμως, από τη στιγμή που αναφερόμαστε σε κάποιον άνθρωπο, γιατρό ή μη, δεν έχει σημασία... αναγκαίο είναι να αποφεύγουμε σχόλια του τύπου "μου είπε η φίλη μου ότι ο τάδε γιατρός λειτουργεί έτσι".
    Ενδεχομένως, εύκολες κρίσεις, ενέχουν κινδύνους συκοφαντικής δυσφήμισης.

    Το θέμα θα κλειδωθεί/διαγραφεί, σε περίπτωση που δεν ακολουθηθούν κατ΄απόλυτο τρόπο, οι όροι χρήσης του φόρουμ.
    Ευχαριστώ για την κατανόηση σας.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    εγω διαβασα ενα βιβλιο ψυχιατρικης και τα ξερω ολα :p

    ενας ψυχωτικος που εχει επιγνωση της ασθενειας του μπορει να ξεχωρισει αν θες το κοινα αποδεκτα πραγματικο απο το πραγματικο της ασθενειας και πιστευει οτι μπορει να ζησει φυσιολογικα χωρις φαρμακευτικη αγωγη με τη βοηθεια ψυχοθεραπειας ναι συμφωνω να μην παιρνει φαρμακευτικη αγωγη ομως μονο σε αυτη την περιπτωση. υπαρχουν ατομα που ναι μεν εχουν αποδεχτει την ασθενεια τους αλλα πιστευουν οτι σταματωντας τη φαρμακευτικη αγωγη δεν μπορουν να ελεγξουν τον εαυτο τους και ετσι τα παιρνουν γτ δεν εχουν βρει τον τροπο να το αντιμετωπισουν χωρις τα φαρμακα και υπαρχουν ατομα που δεν δεχονται καν οτι πασχουν εχουν παραδωθει στη δικη τους πραγματικοτητα τοτε αναγκαστικα θελουν δεν θελουν θα παρουν τα φαρμακα γτ δεν υπαρχει αλλος τροπος δυστυχως.
    Last edited by ftatl; 13-02-2014 at 16:50.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Αγαπητή το τι πιστεύεις εσύ είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα.
    Εχω γράψει ήδη σε άλλο θέμα ότι ανήκω στους γιατρούς χωρίς σύνορα,βρίσκομαι στη Βέρνη για επαγγελματικούς λόγους του συζύγου μου και συνεχώς κάποια άτομα όπως εσύ το αμφισβητούν.
    Δεν ξέρω εαν αυτό γίνεται λόγο κάποιας εμπάθειας στο πρόσωπό μου ή εαν είναι καθαρά θέμα ζήλειας (γιατί όσο κι αν σας χαλάει υπάρχουν και άνθρωποι που η ζωή τους είναι πολύ όμορφη) όμως είστε αγενείς και χαμηλού επιπέδου.
    Λυπάμαι που το γράφω αλλά ας σταματήσει αυτό,δεν είστε υποχρεωμένοι να ασχολήστε με εμένα,απορώ τότε γιατί επαναλαμβάνεστε.
    Να πρέπει δηλαδή να αποδείξω ότι δεν είμαι γάιδαρος!
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Α, τώρα έγινες και γιατρός; Ποιας ειδικότητας αν επιτρέπεται;
    Και πού το πήρες το πτυχίο, στη Βέρνη;:rolleyes:

    υ.γ. Να διαβάζεις αυτά που έγραψες παλιότερα, γιατί πέφτεις σε αντιφάσεις.:p

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Για ποιο λογο παίρνεις αγωγή δύο χρονια εσύ δέσποινα? Μπορεί να έχεις πει παλιότερα αλλά δεν το έχω δει.

  9. #24
    Παιδιά επειδή είμαι παθόν και έχω περάσει από αυτό το κομμάτι, δεν μπορούμε σε έναν ασθενεί με ψύχωση να μην παίρνει τα φάρμακα του.
    Εγώ προσωπικά με τα φάρμακα μπήκα στους κανονικούς ρυθμούς ζωής και τώρα όπως έχω ξανά πει έχω κάνει μείωση, είναι σαν να μην τα παίρνω καθόλου βέβαια, γιατί τα παίρνω δύο φορές την εβδομάδα.
    Το πρόβλημα μου εμένα δεν ήταν ποτέ να σταματήσω τα χάπια, αλλά όπως όλοι στην αρχή είχα παρενέργειες, βέβαια υπέφερα πολύ και το θυμόμουν και έλεγα όχι θα συνεχίσω, με δύο χάπια ξεπέρασα την ψύχωση μου.
    Ήμουν συνεργάσιμη άλλοι δεν το αποδέχονται.
    Αλλά δεν πρέπει να κλείνουμε τα μάτια και να μην απαιτούμε πλέον, να μας βλέπουν σαν ανθρώπους και όχι σαν πειραματόζωα και οι αποφάσεις για την κάθε πάθηση και την φαρμακευτική αγωγή να παίρνονται αφού περάσουν πρώτα από πειραματική διαδικασία και όχι με τις αποφάσεις του DSM.
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by ftatl View Post
    ενας ψυχωτικος που εχει επιγνωση της ασθενειας του μπορει να ξεχωρισει αν θες το κοινα αποδεκτα πραγματικο απο το πραγματικο της ασθενειας και πιστευει οτι μπορει να ζησει φυσιολογικα χωρις φαρμακευτικη αγωγη με τη βοηθεια ψυχοθεραπειας ναι συμφωνω να μην παιρνει φαρμακευτικη αγωγη ομως μονο σε αυτη την περιπτωση. υπαρχουν ατομα που ναι μεν εχουν αποδεχτει την ασθενεια τους αλλα πιστευουν οτι σταματωντας τη φαρμακευτικη αγωγη δεν μπορουν να ελεγξουν τον εαυτο τους και ετσι τα παιρνουν γτ δεν εχουν βρει τον τροπο να το αντιμετωπισουν χωρις τα φαρμακα και υπαρχουν ατομα που δεν δεχονται καν οτι πασχουν εχουν παραδωθει στη δικη τους πραγματικοτητα τοτε αναγκαστικα θελουν δεν θελουν θα παρουν τα φαρμακα γτ δεν υπαρχει αλλος τροπος δυστυχως.

    Φανταζομαι πως σου ξεφυγε ενα αν στην αρχη της προτασης σου . . .

    Μερικες φορες δεν αρκει μονο το να εχεις επιγνωση της ασθενειας σου , μπορει να βλεπεις τα συμπτωματα και να τα αναγνωριζεις ως μερος της ασθενεις αλλα να μην μπορεις να ελεγξεις - αλλαξεις την συμπεριφορα σου , και τοτε ισως χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη.

    Σε περιπτωση ψυχωσης δεν ξερω αν μπορει καποιος να ειναι καλα χωρις φαρμακα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Κρίσεις πανικού.
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Για ποιο λογο παίρνεις αγωγή δύο χρονια εσύ δέσποινα? Μπορεί να έχεις πει παλιότερα αλλά δεν το έχω δει.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    [QUOTE=betelgeuse;471626]Φανταζομαι πως σου ξεφυγε ενα αν στην αρχη της προτασης σου . . .

    Μερικες φορες δεν αρκει μονο το να εχεις επιγνωση της ασθενειας σου , μπορει να βλεπεις τα συμπτωματα και να τα αναγνωριζεις ως μερος της ασθενεις αλλα να μην μπορεις να ελεγξεις - αλλαξεις την συμπεριφορα σου , και τοτε ισως χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη.

    Σε περιπτωση ψυχωσης δεν ξερω αν μπορει καποιος να ειναι καλα χωρις φαρμακα.[/QUOTE

    εννοειται αν καποιος δεν μπορει να ελεγξει τα συμπτωματα σαφως και χρειαζεται φαρμακευτικη αγωγη. Παντως πιστευω οτι υπαρχουν ατομα με ψυχωση που μπορουν να ζησουν χωρις φαρμακευτικη αγωγη ειχα κι ενα βιβλιο του πητερ λεμαν "' βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα'' που ο ιδιος ειναι ψυχωτικος και το αντιμετωπιζει χωρις φαρμακευτικη αγωγη και αναφερει μαρτυριες πολλων που μπορεσαν και τα καταφεραν.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Αγαπητή το τι πιστεύεις εσύ είναι καθαρά δικό σου πρόβλημα.
    Εχω γράψει ήδη σε άλλο θέμα ότι ανήκω στους γιατρούς χωρίς σύνορα,βρίσκομαι στη Βέρνη για επαγγελματικούς λόγους του συζύγου μου και συνεχώς κάποια άτομα όπως εσύ το αμφισβητούν.
    Δεν ξέρω εαν αυτό γίνεται λόγο κάποιας εμπάθειας στο πρόσωπό μου ή εαν είναι καθαρά θέμα ζήλειας (γιατί όσο κι αν σας χαλάει υπάρχουν και άνθρωποι που η ζωή τους είναι πολύ όμορφη) όμως είστε αγενείς και χαμηλού επιπέδου.
    Λυπάμαι που το γράφω αλλά ας σταματήσει αυτό,δεν είστε υποχρεωμένοι να ασχολήστε με εμένα,απορώ τότε γιατί επαναλαμβάνεστε.
    Να πρέπει δηλαδή να αποδείξω ότι δεν είμαι γάιδαρος!
    Ποιο λόγο έχω να ζηλεύω μια άνεργη νοσηλεύτρια;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    Είναι λεπτό το θέμα, ας το συζητήσουμε με την ανάλογη προσοχή.
    Παρόλο που διαφωνώ κάθετα με την ουσία του μηνυματος της θεματοθέτριας, θεωρώ πως στα πλαίσια της πολυφωνίας, είναι καλή ιδέα να συζητηθεί.
    Κόσμια όμως παρακαλώ.

    Διέγραψα κάποια μηνύματα που μπορεί να είναι στα όρια της συκοφαντικής δυσφήμισης. Μπορεί και όχι...δεν το αποκλείω, όμως, από τη στιγμή που αναφερόμαστε σε κάποιον άνθρωπο, γιατρό ή μη, δεν έχει σημασία... αναγκαίο είναι να αποφεύγουμε σχόλια του τύπου "μου είπε η φίλη μου ότι ο τάδε γιατρός λειτουργεί έτσι".
    Ενδεχομένως, εύκολες κρίσεις, ενέχουν κινδύνους συκοφαντικής δυσφήμισης.
    Δίκιο έχεις, ίσως παρασύρθηκα από προσωπικές εμπειρίες, πάντως δεν έχω κανένα λόγο ή συμφέρον να δυσφημίσω το συγκεκριμένο άτομο.
    Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι είναι πάντα υπάρχουν δύο όψεις ενός νομίσματος. Η ιδιότητά και οι τίτλοι κάποιου δεν εξασφαλίζουν την ορθότητα των απόψεών του.
    Και δεν είναι πρώτη φορά που ο συγκεκριμένος έχει ακραίες απόψεις. Προσωπικά είμαι επιφυλακτική με τέτοιους ανθρώπους, επιστήμονες ή μη.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by Miss Despoina View Post
    Κρίσεις πανικού.
    Ψυχοθεραπεία δεν κάνεις?

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αλλαγη φαρμακευτικης αγωγης χωρις κανενα αποτελεσμα..!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-07-2013, 23:41
  2. 6 φάρμακα-κανένα αποτέλεσμα
    By konak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 23-09-2011, 19:03
  3. Replies: 19
    Last Post: 18-03-2011, 18:58
  4. Ποιες κατηγοριες ψυχωσεων υπαρχουν?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2011, 15:58
  5. Entact: Αποτέλεσμα(?)Διαφραγματοκήλη
    By VasilisA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 14-08-2010, 22:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •