βλεπω το φαγητο ως εχθρο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    πειραιας αττικη
    Posts
    5

    βλεπω το φαγητο ως εχθρο!

    Γεια σας..
    ειμαι 18 χρονων και αρχιζω να ανησυχω για την διατροφη και την υγεια μου..
    Τα τελευταια 2 χρονια απαλαχτικα ολοκληροτικα πλεον απο τα παραπανω κιλα που κουβαλουσα απο πολυ μικρη..εχω χασει πολλα κιλα αρχικα μειωνοντας την ποσοτητα φαγητου..μετα ξεκινοντας με σαλατες αλλα σταματησα γιατι μου κοβοταν η ορεξη για μερες..ομως μετα που τα εχασα και για εναν χρονο τρωω συγκεκριμενες ποσοτητες, μικρες, μια φορα την ημερα δηλαδη σαν κυριως γευμα και χωρις να τρωω κατι αλλο στην ημερα, ενα καλο γευμα ακομα,παρα μονο τσιμπολογιμα..
    δεν φανατιζομουν ιδιαιτερα πολυ με θεματα διατροφης αν ηθελα κατι το ετρωγα..με καποιες ενοχες αλλα το ετρωγα..ομως το καλοκαιρι εβαλα καποια κιλακια, χωρις να καταλαβω πως..ισως γιατι ετρωγα το βραδυ στη μια μετα απο την δουλεια που ειχα ξεκηνισει και ετρωγα και γρηγορα..παντως ειπα στον ευατο μου οταν εφευγα για σπουδες στην αθηνα θα εχανα..και οντως ξεκινησα τα ιδια και χειροτερα γιατι δεν ειχα πλεον την μαμα και τα φαγητα της..παντα μαγειρευα για μενα αλλα οταν εφτιαχνε κατι η μανα μου το ετρωγα..τελος παντων..ειμα 4 μηνες εδω..τον πρωτο μηνα της προσαρμογης και της αναζητησης σπιτιου, της μετακομισης των ψωνιων απο εδω και κει, την μια ετρωγα καλα την αλλη μπορει να ημουν ολη μερα με μια τυροπιτα..τον 2ο μηνα ξεκινησα παλι την διατροφη των νεροβραστων φαγητων μια φορα την ημερα τον 3ο μηνα, εκανα ενα κακο στραβοπατιμα και εμενα παλι νυστικη ειτε τρωγοντας ενα δυο τοστ την ημερα ειτε μια σπανακοτυροπιτα, και αυτο γιατι ξεκινησα την σχεση μου και δεν ειχα ορεξη για φαγητο ημουν συνεχεια μαζι του και δεν σκεφτομουν να φαω..ομως σχε δον 2 μηνες τωρα ξεκινησα κ αλλη μια πολυ κακη συνηθεια..την προκληση εμετου..αν και εδω και εναν μηνα κανω τα γνωστα μου (ενα γευμα την ημερα μικρη ποσοτητα) κανω και γυμναστηριο 40 λεπτα αεροβιο, αλλα στην ημερα τρωω στο ποδι και οταν χορτασω το ξερναω αυτο το εξτρα..εχω προσπαθησει να το αλλαξω αλλα φοβαμαι..ακουω συνεχως για ατομα που μετα απο εξαντλητικες και αυστηρες διαιτες τρωγαν λιγο παραπανω και παχαιναν και φοβαμαι οτι αν αρχιζω και τρωω καλητερα θα παχυνω..η οτι αν παω στον διατροφολογο θα με βαλει να τρωω περισσοτερα γευματα και θα βαλω κιλα..φοβαμαι γιατι τον τελευταιο καιρο νιωθω αδυναμη και ειδηκα μετα την γυμναστικη, και οταν την σταματαω η δεν παω γυμναστηριο, ναι, εχω τυψεις..την τελευταια εβδομαδα δεν παω καν γιατι νιωθω ατονια και κουραση..και ναι, νιωθω ενοχες..η αδερφη μου η κολλητη μου και το αγορι μου μου λενε να τρωω γιατι εχω αδυνατισει και ανησυχουν αλλα καθε φορα που με βλεπω στον καθρεπτη βλεπω μονο ελλατωματα..η σκεφτομαι αυτο, οτι αν φαω θα παχυνω..εχω φτασει σε σημειο να τρωω ψωμι και αμεσως να θελω να το βγαλω απο μεσα μου..επισης οταν τρωω κατι παχυντικο η καποιο πιο βαρυ φαγητο, νιωθω ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ενοχη..θελω να τρομαξω τον ευατο μου διαβαζοντας αρθρα περι βουλημιας ελλειψης βιταμινων και ανορεξιας αλλα και παλι κανω μαχη με το φαγητο..δεν ξερω τι να κανω πλεον..
    Last edited by misha18; 15-02-2014 at 18:45.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εχω ανηψια στην ηλικια σου..Πηγαινε σε εναν ειδικο βρε κοριτσακι πριν κυλησεις περισσοτερο σε αυτη την διατροφικη εμμονη!Τιποτε αλλο δεν εχω να σου πω,συν το να προσεχεις τον εαυτο σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    πειραιας αττικη
    Posts
    5
    Δεν ξερω που να απευθυνθω..ειμαι σε μια ξενη πολη που πραγματικα δεν ξερω που μπορω να απευθυνθω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου κουραγιο το αγορι σου η κολλητη σου κ οι δικοι σου οφειλουν να σου σταθουν καταλληλα,Ετσι οπως πας θα καταστρεψεις τον οργανισμο σου μιας κ η διατροφη σου δεν ειναι ισοροποιημενη κ το χειροτερο ειναι οτι πιθανον να αντιμετωπισεις νευρικη ανορεξια,Προβλημα δεν εχεις σωματικα αλλα ειναι προβλημα ο τροπος που σκεφτεσαι,Προτεινω αντι διαιτολογο να επισκεφτεις ενα καλο ψυχολογο προτου επειδεινωθει η κατασταση,Καλη δυναμη κ να ξερεις το φαγητο δεν ειναι εχθρος σου αλλα ο εαυτος σου ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος σου κιολας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    στην Αθήνα δεν είσαι;; τόσους διατροφολόγους έχει. αλλά πήγαινε να μιλήσεις σε μία ψυχολόγο πρώτα,να τη συμβουλευτείς γιατί χειρίζεσαι λάθος το φαγητό και καταστρέφεις την υγεία σου με αυτό που κάνεις.Ο εμετός μπορεί να σου προκαλέσει φοβερά προβλήματα στο στομάχι στον οισοφάγο..έπειτα η κακή διατροφή δε ρυθμίζει το ανοσοποιητικό σου,θα αρρωσταίνεις εύκολα και θα έχεις κακή διάθεση.πρόσεξε την υγεία σου.
    να ξεκινήσεις να κάνεις 5 μικρά γεύματα.να συμπεριλάβεις φρούτα λαχανικά και πολύ νερό.και μην τα ξερνάς γιατί είναι σα να μην έφαγες.τώρα δεν ξέρω που κολλάς αλλά μάλλον ψυχολογικό είναι.έχεις κάποιο θέμα αυτοεκτίμησης; όλες αυτές οι τύψεις και η αναστάτωση για το φαγητό..ψάξτο λίγο παραπάνω.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    πειραιας αττικη
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Προβλημα δεν εχεις σωματικα αλλα ειναι προβλημα ο τροπος που σκεφτεσαι,Προτεινω αντι διαιτολογο να επισκεφτεις ενα καλο ψυχολογο προτου επειδεινωθει η κατασταση
    Το ξερω πλεον το βλεπω..μιλησα με την αδελφη μου και φρικαρα..σε δυο μηνες τι θα γινει μου λεει??οτι δεν θελει να με χασει ουτε να κανω κατι τοσο κακο στον εαυτο μου..αν δεν μου μιλαγε εκεινη ακομα θα εθελοτυφλουσα..το ειπα και στο αγορι μου οτι χρειαζομαι βοηθεια..πιο πολυ φοβομουν για τους γυρω μου και την ταλαιπορια που εκεινοι θα τραβουσαν..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    πειραιας αττικη
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    στην Αθήνα δεν είσαι;; τόσους διατροφολόγους έχει.
    .τώρα δεν ξέρω που κολλάς αλλά μάλλον ψυχολογικό είναι.
    Το θεμα ειναι και οικονομικο..ο ψυχολογος και ο διατροφολογος κοστιζουν..δεν ξερω ποιες ειναι οι επιλογες μου

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by misha18 View Post
    Το θεμα ειναι και οικονομικο..ο ψυχολογος και ο διατροφολογος κοστιζουν..δεν ξερω ποιες ειναι οι επιλογες μου
    ο διατροφολόγος θα σου παίρνει πχ 20 τη βδομάδα ενώ ο ψυχολόγος πες γύρω στα 50.
    σκέψου ποιός θα σε βοηθήσει περισσότερο και πήγαινε σε αυτόν.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    πειραιας αττικη
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by κοπέλα93 View Post
    ο διατροφολόγος θα σου παίρνει πχ 20 τη βδομάδα ενώ ο ψυχολόγος πες γύρω στα 50.
    σκέψου ποιός θα σε βοηθήσει περισσότερο και πήγαινε σε αυτόν.
    Μα αυτο ειναι το θεμα..εγω μενω με 200 ευρω τον μηνα και βοηθαω την μανα μου και την αδερφη μου..δεν εχω να δινω 50 ευρω και σιγουρα μια συνεδρια δεν θα με σωσει..σιγουρα χρειαζομαι διατροφολογο αλλα δεν νομιζω πως απο μονο του αυτο θα βοηθησει..εχω την αναγκη να γινω καλα να με συμβουλεψει καποιος..εχω πραγματικα κουραστει..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by misha18 View Post
    Μα αυτο ειναι το θεμα..εγω μενω με 200 ευρω τον μηνα και βοηθαω την μανα μου και την αδερφη μου..δεν εχω να δινω 50 ευρω και σιγουρα μια συνεδρια δεν θα με σωσει..σιγουρα χρειαζομαι διατροφολογο αλλα δεν νομιζω πως απο μονο του αυτο θα βοηθησει..εχω την αναγκη να γινω καλα να με συμβουλεψει καποιος..εχω πραγματικα κουραστει..
    επομενως,αν δεν εχεις τα χρηματα να σε βοηθησει καποιος ειδικος τοτε απευθυνσου σε φιλους-φιλες,να παρεις συμβουλες.ή αλλιως πρεπει να εμπιστευτεις τον ιδιο σου τον εαυτο.
    δεν υπαρχουν προγραμματα δωρεαν ψυχολογικης στηριξης στην πολη σου; ψαξτο και μπορει να βρεις.συνηθως εχει.
    αλλιως θα σε παρεπεμπα σε βιβλια ψυχολογιας.ολο και καποια ακρη θα βγαλεις.εμενα με εχουν βοηθησει πολυ.

Similar Threads

  1. Replies: 4
    Last Post: 11-05-2013, 17:02
  2. Συμπληρώματα διατροφής και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 06-11-2011, 23:36
  3. Διαιτολόγιο υγειινής διατροφής.
    By Nefertari in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2007, 14:20
  4. προβληματα διατροφης????->
    By Adzik in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2007, 15:22

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •