ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΕΛΟΣ (θέλω να πιστεύω)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545

    ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΕΛΟΣ (θέλω να πιστεύω)

    Καλημέρα σε όλους....
    Είμαι 27 και καπνίζω απο τα 16 με ένα ''κενό'' από τα 21 μέχρι τα 22 μισό και πριν μέρες αποφάσισα να το σταματήσω.Δεν λέω ΄ότι το έκοψα,αλλά ότι το σταμάτησα :)
    Αυτο γιατί είπα ότι αν με πιέζει πολύ κι αν δω ότι πραγματικά δε μπορώ ,τότε θα ξανακαπνίσω.Προς το παρόν είμαι πολύ καλά και νομίζω καλύτερα απο πριν...
    Εχουν πέσει κατά πολύ τα νεύρα μου και το στρες.Εκτός απο μερικά λεπτά μεσα στην ημέρα,τις άλλες ώρες είμαι πολύ καλύτερα..... :)
    To 'χω ;)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Μπράβο, συνέχισε έτσι και μην τα βάζεις κάτω.
    Οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες και λίγο αργότερα που θα νιώθεις άνετα πλέον πρέπει να προσέξεις να μην παρασυρθείς και πάρεις έστω και ένα. Θα σε βοηθήσει πολύ αν έχεις φίλους που δεν καπνίζουν, οπότε δεν θα μπαίνεις καν στον πειρασμό.
    Είμαι 9 χρόνια άκαπνη και δεν έχω πισωγυρίσει ούτε μια φορά.
    Όχι μόνο δεν μου έχει λείψει, αλλά πλέον δεν αντέχω ούτε τη μυρωδιά του και λυπάμαι αυτούς που καπνίζουν.
    Θεωρώ ότι πρόκειται για την πιο άχρηστη και βλαβερή συνήθεια.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Μπράβο, συνέχισε έτσι και μην τα βάζεις κάτω.
    Οι πρώτες μέρες είναι λίγο δύσκολες και λίγο αργότερα που θα νιώθεις άνετα πλέον πρέπει να προσέξεις να μην παρασυρθείς και πάρεις έστω και ένα. Θα σε βοηθήσει πολύ αν έχεις φίλους που δεν καπνίζουν, οπότε δεν θα μπαίνεις καν στον πειρασμό.
    Είμαι 9 χρόνια άκαπνη και δεν έχω πισωγυρίσει ούτε μια φορά.
    Όχι μόνο δεν μου έχει λείψει, αλλά πλέον δεν αντέχω ούτε τη μυρωδιά του και λυπάμαι αυτούς που καπνίζουν.
    Θεωρώ ότι πρόκειται για την πιο άχρηστη και βλαβερή συνήθεια.
    Καλή επιτυχία στο στόχο σου!
    Ευχαριστώ πολύ,να είσαι καλά :)

    χεχε...Ναι ναι είναι γεγονός ότι οι καπνιστές γίνονται οι πιο φανατικοί αντικαπνιστές ...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    μπραβω κι από εμενα!!ευχομαι να μπορέσεις να παψεις κάθε βλαβερη ουσια!!κι γενικα κάθε εξαρτηση, αψυχη και μη αψυχη!!! είναι πολύ μεγαλο βημαα!!
    τωρα δε ξερω τι "τσιγαρα"ενοεις¨) αλλα καλα καμεις!! προσωπικα κι εγω το σκέφτομαι,αλλα για καποιο λογο δεν το καμα!! κι εμενα υπηρχαν καποια δυαστηματα που δε καπνιζα κι ειδα μεγαλη διαφορα!!! θα δεις με τον καιρο κι εσυ, βεβαια εγω αρχησα το καπνησμα σχετικα αργα,στο στρατο καπνησα πρωτη φορα συστηματικα,κάθε μερα δλδη!!
    παντος ,θα νιώθεις τις γευσεις πιο πολύ ,κι πολλα αλλα, το μονο που ισως ξενερωσεις σαν θα φιλας την κοπελασου,η καποια άλλη,εκει θα φρικαρεις λιγο χαχαχα,μπορει να σου ερθει κι εμετος!!¨),είναι λογικο, παντως μπραβωω κι εισαι πολύ δυνατος που το εκαμες!!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Μπράβο και από εμένα: Έχω μία συμβουλή να σου δώσω… ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ. Ο κίνδυνος να ξαναρχίσεις το τσιγάρο είναι πάντα μεγάλος και αρκεί μία «τζούρα» για να σε γυρίσει πίσω και να πάει ο κόπος σου χαμένος. Δεν υπάρχει δικαιολογία ή περίσταση που θα δικαιολογεί ένα τσιγαράκι. Μείνε πιστός στη δέσμευση σου και μη δοκιμάσεις ΠΟΤΕ να κάνεις τσιγάρο. Ακόμη και όταν βιώνεις το απόσταγμα της ζήλιας…. Το να κόψεις το τσιγάρο είναι ένας διαρκείς αγώνας και όχι μία περιστασιακή νίκη. Καλή συνέχεια….
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ποσες μερες εισαι ακαπνος??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Μπράβο και από εμένα: Έχω μία συμβουλή να σου δώσω… ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ. Ο κίνδυνος να ξαναρχίσεις το τσιγάρο είναι πάντα μεγάλος και αρκεί μία «τζούρα» για να σε γυρίσει πίσω και να πάει ο κόπος σου χαμένος. Δεν υπάρχει δικαιολογία ή περίσταση που θα δικαιολογεί ένα τσιγαράκι. Μείνε πιστός στη δέσμευση σου και μη δοκιμάσεις ΠΟΤΕ να κάνεις τσιγάρο. Ακόμη και όταν βιώνεις το απόσταγμα της ζήλιας…. Το να κόψεις το τσιγάρο είναι ένας διαρκείς αγώνας και όχι μία περιστασιακή νίκη. Καλή συνέχεια….
    Διαφωνώ, δεν ισχύει για όλους αυτό.
    Και νομίζω ότι μια τέτοια προοπτική, σε κάποιον που είναι στη διαδικασία να το κόψει, δεν βοηθάει και πολύ, μάλλον αποκαρδιώνει.
    Για μένα δεν είναι πλέον αγώνας, ούτε καμιά ζήλια νιώθω γι' αυτούς που καπνίζουν. Μου είναι απλά ΑΔΙΑΦΟΡΟ, όπως ακριβώς για έναν μη καπνιστή. Και μέσα στα 9 χρόνια που το έχω κόψει, έχω καπνίσει άλλες ουσίες. Σε καμιά περίπτωση δεν σκέφτηκα να το ξαναρχίσω, ούτε το λαχτάρησα. Αντιθέτως, με χαλάει και η γεύση του και η μυρωδιά του.
    Γνωρίζω και άλλα άτομα που το έχουν κομμένο χρόνια, τα οποία κατά καιρούς μπορεί να κάπνισαν ένα τσιγάρο, χωρίς να συμβεί τίποτα.
    Υπάρχει όμως μια μερίδα ανθρώπων και πιστεύω ότι είναι αυτοί που γενικά είναι πιο επιρρεπείς στις εξαρτήσεις, που θα νιώθουν πάντα πρώην καπνιστές. Είναι και αυτοί που υποτροπιάζουν συνήθως.
    Επιμένω όμως πως δεν είναι όλοι έτσι.
    Σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας, το διαπιστώνει μετά από αρκετό καιρό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μπραβο και απο μενα Ντουμπρουτζα!!!!!!!!!!

    Μνημονιο , αντε και στα δικα μας.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι και στα δικα μας!!Εγω το εχω κανονισει να το κοψω συντομα,του Αγιου λουτσου την μερα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Καλή επιτυχία, και με αυτό εννοώ το κόψιμο να διατηρηθεί και να μην αρχίσεις παρ'ελπίδα να καπνίζεις απ΄τα κομμένα.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    να μου θυμήσεις πότε πέφτει αυτή η μέρα για να το κόψω κι εγώ!χαχα
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ναι και στα δικα μας!!Εγω το εχω κανονισει να το κοψω συντομα,του Αγιου λουτσου την μερα!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    μπραβω κι από εμενα!!ευχομαι να μπορέσεις να παψεις κάθε βλαβερη ουσια!!κι γενικα κάθε εξαρτηση, αψυχη και μη αψυχη!!! είναι πολύ μεγαλο βημαα!!
    τωρα δε ξερω τι "τσιγαρα"ενοεις¨) αλλα καλα καμεις!! προσωπικα κι εγω το σκέφτομαι,αλλα για καποιο λογο δεν το καμα!! κι εμενα υπηρχαν καποια δυαστηματα που δε καπνιζα κι ειδα μεγαλη διαφορα!!! θα δεις με τον καιρο κι εσυ, βεβαια εγω αρχησα το καπνησμα σχετικα αργα,στο στρατο καπνησα πρωτη φορα συστηματικα,κάθε μερα δλδη!!
    παντος ,θα νιώθεις τις γευσεις πιο πολύ ,κι πολλα αλλα, το μονο που ισως ξενερωσεις σαν θα φιλας την κοπελασου,η καποια άλλη,εκει θα φρικαρεις λιγο χαχαχα,μπορει να σου ερθει κι εμετος!!¨),είναι λογικο, παντως μπραβωω κι εισαι πολύ δυνατος που το εκαμες!!
    Asta na pane ....Megalo problima!!!Zitao na to katalaboun xoris na neyriazoun kai tous leo as to kanoun kai oi idioi gia na katalaboun......xexexexe..........pragmatika omos einai asximi aisthisi alla den prospioume.Tous leo oti me enoxlei....
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Μπράβο και από εμένα: Έχω μία συμβουλή να σου δώσω… ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ. Ο κίνδυνος να ξαναρχίσεις το τσιγάρο είναι πάντα μεγάλος και αρκεί μία «τζούρα» για να σε γυρίσει πίσω και να πάει ο κόπος σου χαμένος. Δεν υπάρχει δικαιολογία ή περίσταση που θα δικαιολογεί ένα τσιγαράκι. Μείνε πιστός στη δέσμευση σου και μη δοκιμάσεις ΠΟΤΕ να κάνεις τσιγάρο. Ακόμη και όταν βιώνεις το απόσταγμα της ζήλιας…. Το να κόψεις το τσιγάρο είναι ένας διαρκείς αγώνας και όχι μία περιστασιακή νίκη. Καλή συνέχεια….
    Nai nai...Alloste den leo oti to ekopsa alla oti apla ayti tin epoxi den kapnizo...na eisai kala

    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ποσες μερες εισαι ακαπνος??
    1 mina mnimonio :) exo dromo alla eimai ok...to xo :P
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    Καλή επιτυχία, και με αυτό εννοώ το κόψιμο να διατηρηθεί και να μην αρχίσεις παρ'ελπίδα να καπνίζεις απ΄τα κομμένα.
    Oxi...To xo sizitisei me ton eyato mou oti einai epistrofi kai to 1 tsigaro... :) yparxoun stigmes pou to zitaei o organismos alla eytyxos den einai toso dynates oste na me kanoun na ta paratiso ... na sai kala....

    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Μπραβο και απο μενα Ντουμπρουτζα!!!!!!!!!!

    Μνημονιο , αντε και στα δικα μας.
    eyxaristo :)

    {p.s}Paidia syggnomi gia ta greeklish!!!!Exo ena problima kai de mporo na balo ta ellinika...Tha to diorthoso syntoma :)
    Sas eyxaristo olous....

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ακομα δεν εχεις εγκληματισει??Εγω εκανα μια προσπαθεια χτες να το κοψω και μεχρι το βραδυ ηθελα (που και τελικα το αναψα) να κανω αναπαρασταση οσα επεισοδια εχω δει απο την 10η εντολη!

    Σημειωση δεν ειμαι και τρομερη καπνιστρια πια..Θα ηθελα ομως να το βγαλω απο την ζωη μου!Ας γραψουν αυτοι που το εκοψαν πως ξεπερασαν τα παιχνιδια του μυαλου,πως συνεχισαν τις συνηθειες τους τον καφε πχ,μετα το φαγητο,εξοδους κτλ..Πειτε ρε ηρωες!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Διαφωνώ, δεν ισχύει για όλους αυτό.
    Και νομίζω ότι μια τέτοια προοπτική, σε κάποιον που είναι στη διαδικασία να το κόψει, δεν βοηθάει και πολύ, μάλλον αποκαρδιώνει.
    Για μένα δεν είναι πλέον αγώνας, ούτε καμιά ζήλια νιώθω γι' αυτούς που καπνίζουν. Μου είναι απλά ΑΔΙΑΦΟΡΟ, όπως ακριβώς για έναν μη καπνιστή. Και μέσα στα 9 χρόνια που το έχω κόψει, έχω καπνίσει άλλες ουσίες. Σε καμιά περίπτωση δεν σκέφτηκα να το ξαναρχίσω, ούτε το λαχτάρησα. Αντιθέτως, με χαλάει και η γεύση του και η μυρωδιά του.
    Γνωρίζω και άλλα άτομα που το έχουν κομμένο χρόνια, τα οποία κατά καιρούς μπορεί να κάπνισαν ένα τσιγάρο, χωρίς να συμβεί τίποτα.
    Υπάρχει όμως μια μερίδα ανθρώπων και πιστεύω ότι είναι αυτοί που γενικά είναι πιο επιρρεπείς στις εξαρτήσεις, που θα νιώθουν πάντα πρώην καπνιστές. Είναι και αυτοί που υποτροπιάζουν συνήθως.
    Επιμένω όμως πως δεν είναι όλοι έτσι.
    Σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας, το διαπιστώνει μετά από αρκετό καιρό.
    συμφωνω απολυτα.
    εχω καταληξει οτι ο καθενας εχει διαφορετικο βαθμο εθισμου σε ουσιες, ασχετως αν τις χρησιμοποιει το ιδιο διαστημα και σε ιδι ποσοτητα με καποιον αλλο.
    προσωπικα καπνιζα πολυ συστηματικα για 7-8 χρονια. το εκοψα πολυ ευκολα και για μερικα χρονια εκανα απο κανενα τσιγαρο καποια βραδια με παρεα, οχι καθε βραδυ,ουτε με προγραμμα. στο συνολο ενα πακετο τον χρονο το πολυ. δεν το "περιμενα" ομως ποτε αυτο το τσιγαρο.το εκανα με κεφι,αλλα δεν ηταν ποτε εκει το μυαλο μου. αργοτερα σταματησα κι αυτο το ενα πακετο (τον χρονο) γιατι μου ηταν ακομα πιο αδιαφορο και πλεον μπορει να κανω 1-2 τσιγαρα το χρονο το πολυ, απο τζουρες στον συντροφο μου που ειναι συστηματικος καπνιστης.
    εχω φιλους που δεν μπορεσαν να το κοψουν ποτε, αλλους που το εκοψαν για μικρα διαστηματα και το ξαναρχισαν κι αλλους που το εκοψαν μονιμα οπως εγω.

    δεν πιστευω οτι ειναι θεμα "ηρωισμου", πιστευω ειναι θεμα βαθμου ψυχολογικου εθισμου.
    ο καφες οπως και το ποτο (που ρωταει το μνημονιο) ναι, ηταν πολυ συνδεδεμενα με το τσιγαρο. για εμενα, ειδικα το ποτο. στην αρχη ηταν λιγο περιεργα. μετα, δεν τα συνδυαζα με το τσιγαρο, μια χαρα ειναι μονα τους.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Ακομα δεν εχεις εγκληματισει??Εγω εκανα μια προσπαθεια χτες να το κοψω και μεχρι το βραδυ ηθελα (που και τελικα το αναψα) να κανω αναπαρασταση οσα επεισοδια εχω δει απο την 10η εντολη!

    Σημειωση δεν ειμαι και τρομερη καπνιστρια πια..Θα ηθελα ομως να το βγαλω απο την ζωη μου!Ας γραψουν αυτοι που το εκοψαν πως ξεπερασαν τα παιχνιδια του μυαλου,πως συνεχισαν τις συνηθειες τους τον καφε πχ,μετα το φαγητο,εξοδους κτλ..Πειτε ρε ηρωες!!
    Καλημέρα
    Έλα μπαμ μπαμ να σου πω την ιστορία.Πριν 4-5 χρονια κάπνιζα 2 πακέτα τη μέρα μέχρι που το αηδίασα και το σταμάτησα για 1 χρόνο +.Μετά το ξανάρχισα και ανάλογα κάπνιζα ποτε πολύ ποτε κανονικά.Όπου κανονικά μιλάω για ένα πακέτο τη μέρα,αν και σε πολλούς φαίνεται πολύ.Σαν καπνιστής το θεωρώ φυσιολογικό ένα πακέτο τη μέρα.

    Στις γιορτές που μας πέρασαν,βρέθηκα με έναν γνωστό μου που κάναμε πολύ παρέα παλιά (με ξέρει δηλαδή και θυμάται ποσο κάπνιζα) και μου λέει ''δε καπνίζεις πολύ τώρα e?'' ...Του λέω ότι καπνίζω σαν ******* 1 πακέτο τη ημέρα.Ναι αλλα παλιά μου λέει κάπνιζες 2 και ειδικά σε τέτοιes περιπτώσεις με αλκοόλ και τα σχετικά,ήσουν στα 3.

    Μου το είπε όσες φορες κι αν βρεθήκαμε.Μου λέει σε παρατηρώ και δεν καπνίζεις καθόλου σε σχέση με όπως κάπνιζες.E και μια μέρα πριν μέρες,σηκώθηκα και είπα να το δοκιμάσω αφού το ελάττωσα εν αγνοια μου για να δω αν μπορώ να το σταματήσω εν γνώση μου :P

    επειδή έκανα πολύ πρόλογο,έχω να σου πω ότι όχι μονο δεν κάπνισα,αλλα ούτε και το ζητάω,ούτε μου λείπει.Ειλικρινά μου έλειψε 2 φορες όλες κι όλες αλλα σου είπα δεν ήταν αρκετός ο πόθος για να με κάνει να "ξανακαπνισω".
    Αλλα πέρα από αυτό,το πιο σημαντικό από όλα,είναι ότι με έχει κάνει καλύτερα.Όχι μονο από αντοχή,αντοχή είναι νωρίς ακόμη,αλλα από νεύρα και στρές.
    Σου μιλάω μπεσαλίδικα,ποτε στη ζωή μου δεν είχα τόσα λίγα νεύρα (έως καθόλου) και ποτε δεν μπορούσα να διαχειριστώ καλύτερα τον ευατό μου σε καταστάσεις θυμου και τα σχετικά.

    Το πρωί αν σηκωνόμουν στραβά το μονο που άκουγες ήταν για θεία ,xaxa,τώρα απλά δεν ξυπνάω στραβά αλλα και να ξυπνήσω πάλι,την ώρα που είναι να θυμώσω και να το καταλάβεις,θα μου περάσει σε μερικά δευτερόλεπτα.

    Αφού κι εγώ έπαθα πλακα.Πίστευα θα έχω τρελα νεύρα αλλα το αντίθετο κι αυτό με χαροποιεί :)

    (sorry gia lathi syntaktika i orthografika alla grafo me metatropea greeklish :O )

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να δώσω ένα τέλος.
    By Petitefille in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 01-02-2013, 01:32
  2. Πιστεύω ότι πάσχω από ΙΔΨ
    By rozalinda in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-08-2012, 09:19
  3. θελω να βαλω ενα τελος στη ζωη μου!
    By spyrakos123 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 06-08-2012, 19:58
  4. δεν το ΠΙΣΤΕΥΩ αυτο που ΓΙΝΕΤΑΙ!¨)
    By larry28 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 29-11-2010, 14:24
  5. ΠΙΣΤΕΥΩ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •