η καρδιά και το ρολόι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    favvel
    Guest

    η καρδιά και το ρολόι

    Παιδιά γεια σας!!έχω μία απορία να καταθέσω άσχετη με τα ψυχολογικά και άσχετη με αυτό το φόρουμ,γι'αυτό τη γράφω στην κατηγορία "γενικά"..
    Λοιπόν..όταν βαριέμαι πολύ δεν κάνω τπτ..φυσιολογικό αυτό..
    Σε μια τέτοια στιγμή μεγάλης βαρεμάρας,καθόμουνα στη μοκέτα οκλαδόν στο σημείο όπου έπεφτε ο ήλιος επίτηδες για να με χτυπάει..
    Στήριζα το κεφάλι μου στα δυό μου χέρια τα οποία τα είχα λυγισμένα ώστε οι αγκώνες να ακουμπάνε στα πόδια μου..
    Σε αυτή τη θέση τα αυτιά μου έφταναν πολύ κοντά στην καρδιά μου..
    Και δεδομένου ότι είχε πολλή ησυχία καθώς και δεδομένου ότι από πάνω μου σε ένα ράφι ήταν ένα ρολόι που ακουγόταν ο δείκτης των δευτερολέπτων του..
    με δεδομένα όλα αυτά,άκουγα την ίδια ώρα τον χτύπο της καρδιά μου και το χτύπο του ρολογιού..τικ το ρολόι,τικ τακ η καρδιά μου..
    Βασικά εντάξει δεν περιγράφω κάτι το εξωγήινο αφού όλοι θα έχετε βιώσει κάτι ανάλογο..
    Απλά παρατήρησα ότι η καρδιά είχε δύο χτύπους,έναν πιο δυνατό κι έναν πιο μικρό ενώ το ρολόι έναν..
    με αποτέλεσμα η καρδιά να χτυπάει σε κατάσταση ηρεμίας λίγο πιο αργά απ'το ρολόι..Σίγουρα αν 'έτρεχα η καρδιά μου θα χτυπούσε πιο γρήγορα..
    Και η απορία μου είναι..
    Αφού αν σταματήσει η καρδιά σταματάει και η ζωή του ανθρώπου δλδ τελειώνει ο χρόνος ζωής,δλδ αφού η καρδιά είναι σαν ένα χρονόμετρο,
    δε θα'πρεπε και το ρολόι να χτυπάει όπως η καρδιά?

    Και κάτι άλλο..όταν η καρδιά χτυπάει γρήγορα πχ όταν τρέχουμε ή όταν είμαστε αγχωμένοι,αυτό σημαίνει(αν ισχύει το παραπάνω),ότι ο χρόνος της ζωής μας κυλάει πιο γρήγορα?δλδ όποιος ασκείται θα πεθάνει πιο γρήγορα?αλλά δε στέκει αυτό..
    όποιος όμως είναι αγχωμένος ναι μπορεί να πεθάνει πιο γρήγορα..
    Είναι η καρδιά για τον καθένα το ρολόι του?

    Τελικά ο χτύπος της καρδιάς έχει σχέση με το χτύπο του ρολογιού?ας πούμε δλδ η καρδιά είναι το κατασκεύασμα της φύσης και το αντίστοιχο που έχει προσπαθήσει να φτιάξει ο άνθρωπος είναι το ρολόι?ή προσπαθώ με το ζόρι να τα συσχετίσω?

    Με απασχολεί το θέμα γιατί τελευταία έχω αρχίσει και κάνω κάτι ταχυκαρδίες..Ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ,ότι όσο μεγαλώνουμε τα παθαίνουμε αυτά..
    Αν έχω ταχυκαρδίες δλδ αυτό σημαίνει ότι κυλάει πιο γρήγορα ο χρόνος ζωής μου και ότι θα πεθάνω πιο γρήγορα??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Favell , σου εχω τη λυση . Παρε ενα ρολοι με ψηφιακη ενδειξη , κ θα τα ξεχασεις ολα .

  3. #3
    favvel
    Guest
    χαχααα!!ωραία λύση δεν την είχα σκεφτεί!!ομως το ψηφιακό ρολόι ξεκίνησε απ'το αναλογικό..
    κάποιος στην αρχή δλδ όρισε το χρόνο που θα έχει το δευτερόλεπτο,ο οποίος δεν είναι ο ίδιος με το χρόνο του χτύπου της καρδιάς..
    τέλος πάντων κουβέντα να γίνεται τώρα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Δεν είναι τυχαίο το "αργία μήτηρ πάσης κακίας". Και βλακείας συμπληρώνω.
    Οι χειρότερες περίοδοι της ζωής μου ήταν όταν δεν είχα τι να κάνω, τότε σκεφτόμουνα και ανησυχούσα για τα πιο γελοία πράγματα.
    Η καρδιά χτυπάει πιο γρήγορα και κατά τη διάρκεια του σεξ, μήπως να το αποφεύγουμε;
    Άσε λοιπόν τις καρδιές και τα ρολόγια και κάνε κάτι για να μη βαριέσαι.
    Γιατί εγώ νομίζω ότι πεθαίνει γρήγορα αυτός που βαριέται τη ζωή του.
    Εξ ου και το "πεθαίνω από βαρεμάρα"!

  5. #5
    favvel
    Guest
    ναι μαριαν να το αποφεύγεις το σεχ γιατί βγαίνουν παιδιά μετά απ'αυτό..
    και με είπες βλάκα και ότι ασχολούμαι με γελοία πράγματα?είσαι κακιά θα πεθάνεις γρήγορα
    και δε λέω ότι βαριέμαι συνέχεια..απλά υπάρχουν στιγμές που βαριέμαι..
    κι αυτό γιατί δεν έχω βρει ακόμα με τι θέλω να ασχοληθώ..υπάρχουν τόσα πράγματα για να ασχοληθεί κανείς και δεν ξέρω τι να διαλέξω..
    και το άλλο είναι ότι ό,τι κι αν πιάνω το παρατάω είτε γιατί το βαριέμαι είτε γιατί βρίσκω τα δύσκολα..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    ναι μαριαν να το αποφεύγεις το σεχ γιατί βγαίνουν παιδιά μετά απ'αυτό..
    και με είπες βλάκα και ότι ασχολούμαι με γελοία πράγματα?είσαι κακιά θα πεθάνεις γρήγορα
    και δε λέω ότι βαριέμαι συνέχεια..απλά υπάρχουν στιγμές που βαριέμαι..
    κι αυτό γιατί δεν έχω βρει ακόμα με τι θέλω να ασχοληθώ..υπάρχουν τόσα πράγματα για να ασχοληθεί κανείς και δεν ξέρω τι να διαλέξω..
    και το άλλο είναι ότι ό,τι κι αν πιάνω το παρατάω είτε γιατί το βαριέμαι είτε γιατί βρίσκω τα δύσκολα..
    Μετά και από αυτή την απάντηση έχω καλυφθεί πλήρως.
    Εύχομαι να είσαι απλώς μικρός...

  7. #7
    favvel
    Guest
    πρώτον είμαι κοπέλα..το βλάκας το έγραψα γιατί δεν ήθελα να γράψω βλαμμένη δε μου αρέσει σαν λέξη..δεύτερον δεν είμαι μικρή κοπέλα..και τρίτον γράφω εδώ για να περάσω την ώρα μου..
    τώρα αν σου φαίνονται βλακείες δε μ'ενδιαφέρει και πολύ..
    Εγώ προτείνω να μας γράψεις κι εσύ για ποια γελοία πράγματα ανησυχούσες στην περίοδο της ζωής σου που βαριόσουνα..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλο κ αυτο τι αλλο μπορει να διαβασω ακομα

  9. #9
    ......πραγματικά πρέπει να έχεις πολύ χρόνο φαβελ :Ρ

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω λεω να δουμε κανενα ενδιαφερον βιντεακι με ρολογια πριν ξεχασουμε κ αυτα που ξερουμε με αυτα που ακουμε http://www.youtube.com/watch?v=QjWJHEmFfPA

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Θα το δώσω το ρολόι
    και θα πάρω κομπολόι
    να μετράω τους καημούς
    και τους αναστεναγμούς

    Λοιπον..Και ενας που εχει πανικους πχ,καθε μερα ωρα και στιγμη παρατηρει το σωμα του επειδη λογω θεματων ειναι σε πληρη αδρανεια.Ο οποιοσδηποτε κατσει να παρατηρησει το σωμα του,τους χτυπους του κτλ,θα δει αλλαγες μεσα στην μερα..Πχ οταν εχουμε φαει και γινεται η διαδικασια της πεψης η καρδια χτυπαει γρηγοροτερα,αν δουμε τον κουκλο της γειτονιας παλι η καρδια χτυπαει γρηγοροτερα :P
    Το θεμα ειναι να μην φοβασαι και να μην εχεις λαθος αντιληψεις γι'αυτες τις φυσιολογικες "αλλαγες".

    Οποιος ειναι αγχωμενος δεν πεθαινει πιο γρηγορα,απλα πεθαινει αγχωμενος!Τον συνειρμο με το ρολοι δεν τον καταλαβα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα παρω ενα ρολοι
    σε γλαστρα θα φυτεψω μια αλοη
    κ θα πινω γαλα να ψηλωσω κ να κανω 2 μετρα μπο'ι'
    πολυτεκνος θα γινω θα τρελανω κοσμο κ ολο μου το σο'ι'

    αχαχαχαχαχα

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θα παρω ενα ρολοι
    σε γλαστρα θα φυτεψω μια αλοη
    κ θα πινω γαλα να ψηλωσω κ να κανω 2 μετρα μπο'ι'
    πολυτεκνος θα γινω θα τρελανω κοσμο κ ολο μου το σο'ι'

    αχαχαχαχαχα
    Δικο σου ρε μεγαλε???

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    o yes!!!!!!!!!!!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    χαχααα!!ωραία λύση δεν την είχα σκεφτεί!!ομως το ψηφιακό ρολόι ξεκίνησε απ'το αναλογικό..
    κάποιος στην αρχή δλδ όρισε το χρόνο που θα έχει το δευτερόλεπτο,ο οποίος δεν είναι ο ίδιος με το χρόνο του χτύπου της καρδιάς..
    τέλος πάντων κουβέντα να γίνεται τώρα..
    favvel , μπορεις να διαθεσεις τον χρονο σου οπως σου αρεσει εσενα . Το οτι αστειευτικα δεν σημαινει οτι σε αποδοκιμαζω . Ειναι πολυ σχετικο , τι εστι μη παραγωγικη διαθεση του χρονου σου . Και ειναι πολυτελεια το ναχεις ελευθερο χρονο , οι αρχαοι Ελληνες θεωρουσαν πλουτο οχι τα υλικα αγαθα , αλλα τον χρονο . Εμενα μπορει να μαρεσει να κοιταω με τις ωρες την θαλασσα , μπορει να μου πει κανεις οτι αυτο που κανω ειναι σπαταλη χρονου ? οχι βεβαια . Αλλουνου του αρεσει να καθεται στην αποβαθρα κ να ψαρευει με τις ωρες . Εσενα σαρεσει αυτο που κανεις , αρκει να μην σου γινεται αγχος-εμμονη . Φιλικα . Αγγελος .

    ΥΓ εδω πρεπει ναρωτηθουμε ποιος χρονος θεωρειται σπαταλη , κ ποιος οχι . Μπορει καποια στιγμη νανοιξω thread μρ το ποιος οχι .
    Αλλωστε , αν δεν εχεις αναγκη να δουλεψεις , η δεν σενδιαφερουν τα χρηματα , κ κανεις καλη παρεα μα τον εαυτο σου ( σπανιο ) θεωρεισαι απ τους τυχερους .
    Οι ποιο πολυ τρεμουν στην ιδεα οτι θα πρεπει να μεινουν μονοι τους με τον εαυτο τους , διοτι δεν βρισκουν κανενα ενδιαφερον σε αυτον .
    Last edited by Macgyver; 17-02-2014 at 22:08.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβία με καρδια
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 24-04-2017, 18:14
  2. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 08:28
  3. πονοσ στη καρδια
    By afroxilanthi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-08-2012, 20:39
  4. νομιζω οτι εχω καρδια
    By thesgio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 15-08-2012, 19:19
  5. Βιολογικό Ρολόι
    By Lygeri in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 122
    Last Post: 21-10-2007, 15:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •