ΝΙΩΘΩ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    ΝΙΩΘΩ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ.

    Εχω να μπω πολυ καιρο εδω μεσα και πραγματικα ηλπιζα πως ο κυκλος αυτος της ζωης μου που ασχολουμουν με τα ψυχολογικα μου και την καταθλιψη ειχε τελειωσει.
    Δυστυχως ομως οχι παρολο που πιστευα πως θα εκανα τωρα μια νεα καλη αρχη.

    Χωρις να πολυλογω, εχω ενα τεραστιο απωθημενο και εμμονη που μου εχει γινει αφορητη και δε λεει να βγει απο το κεφαλι μου.Ειμαι 20 χρονων και εχω περασει σε μια σχολη στην αθηνα.Στο πρωτο ετος αποφασισα να ξαναδωσω Πανελληνιες γιατι δεν ηξερα τι ηθελα να σπουδασω.Δεν ηξερα τι μου γινοταν τοτε.Πηγα φροντιστηριο, αγορασα τα βιβλια ξανα και το εριξα κανονικα στο διαβασμα.Εκανα κανονικη προετοιμασια.Ημουν ομως μπερδεμενος και δε μπορουσα να αποφασισω τι να σπουδασω και που.Μια εβδομαδα πριν τις εξετασεις τα παραταω.Για καποιο λογο νομιζα οτι στην αθηνα και στη σχολη που ειχα περασει ηταν αυτο που μου ταιριαζε.Σε αυτο συνεβαλαν και οι γονεις μου που στην αρχη δε με αφηναν να παω Θεσσαλονικη και μου ελεγαν οτι στην αθηνα ειναι καλυτερα αλλα και γνωμες που επαιρνα.Ωστοσο το ονειρο μου εμενα ηταν να παω Θεσσαλονικη.
    Μετα τις εξετασεις μαλλον αρχισα να μετανιωνω που δεν ξαναεδωσα.Πηγα σε 3 ψυχολογους.Εκανα το 10% αλλα τιποτα.
    Μετα μαθαινω οτι στην αθηνα θα ερθουν και η μαμα και ο αδερφος μου με τον οποιο εχω κακιστη σχεση.Μενουμε και οι 3 μαζι.Μου φαινεται σαν εφιαλτης.Ψαχνω σαν τρελος να βρω σπιτι σε ολη την αθηνα για να μεινω μονος.Τιποτα.Οι σχολες ειναι κλειστες λογω καταληψεων.Η συγκατοικηση δυσκολη.Φιλους δεν εχω.Ζω ενα κανονικο εφιαλτη.Μετα σκεφτομαι να ξαναδωσω Πανελληνιες.Μου ειναι αδυνατον να το κανω.Περα απο τις δυναμεις μου.
    Τεσπα, τωρα ειμαι παλι αθηνα.Τη σχολη μου την εχω αφησει και τη μισω με ολη μου την καρδια γιατι μου κατεστρεψε τη ζωη.Ξεκινησα μια αλλη ιδιωτικη.
    Το θεμα ειναι οτι σκεφτομαι συνεχως και με τεραστια εμμονη οτι ειμαι στη Θεσσαλονικη.Οτι κανω ωραια φοιτητιτικη και ποιοτικη ζωη.Εδω περα δεν αντεχω τους ρυθμους.Νιωθω εντελως αποξενωμενος.Μου εχει κολλησει οτι αν ειχα ξαναδωσει θα ημουν Θεσσαλονικη και ολα θα ηταν διαφορετικα.
    Δε μπορω να κανω σχεδια και ονειρα.Εχω παραιτηθει.Την πολη την εχω μισησει.Δεν αντεχω την ασχημια και τη μιζερια της.Καμια φορα νιωθω οτι δεν εχω αλλη επιλογη απο το να αυτοκτονησω.Οι γονεις μου ανησυχουν για μενα και με παιρνουν συνεχεια τηλεφωνο.Δεν εχω τη δυνατοτητα να γνωρισω ατομα.Και οταν το κανω γνωριζω ατομα με τα οποια δεν ταιριαζω.
    Καθε φορα που γινεται κατι ασχημο σκεφτομαι οτι αν ημουν Θεσσαλονικη δε θα γινοταν αυτο.
    Δε μπορω να δεχτω οσα εχουν γινει.Νιωθω μερικες φορες σαν καταδικασμενος στη δυστυχια.Ξυπναω και σκεφτομαι οτι ειμαι στη Θεσσαλονικη.Πνιγομαι μεσα στο σπιτι και δεν υπαρχει σε αυτη την πολη ενα μερος να παω βολτα να ηρεμησω.Δε μπορω να βρω τον εαυτο μου εδω περα.Εχω χασει την ελευθερια μου.Νιωθω οτι η μερα περνα πολυ γρηγορα και δεν προλαβαινω να κανω τιποτα.Τα νιωθω ολα ματαια.
    Αυτα ηθελα να σας πω.
    Μη μου πειτε να παω σε ειδικο.Αυτο το ξερω.
    Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας.Αν το εχετε περασει και εσεις αυτο.Πραγματικα αυτο που περναω ειναι πολυ βαρυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    τι σε κανει να πιστευεις οτι αν ησουν Θεσσαλονικη τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα για σενα?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  3. #3
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Tι είναι αυτό που σε πειράζει τόσο ; Απεχθάνεσαι το γνωστικό αντικείμενο της σχολής σου ή τον τρόπο ζωής και την κακιά έως ανύπαρκτη φοιτητική ζωή στην Αθήνα ;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    interrapted το οτι η Θεσσαλονικη εχει καλυτερη ποιοτητα ζωης με κανει να το πιστευω.

    absolut δεν απεχθανομαι το αντικειμενο αλλα την ιδια τη σχολη, οπως επισης τον τροπο ζωης και την ασχημη ή ανυπαρκτη φοιτητικη ζωη εδω στην αθηνα οπως λες και συ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Λένε οτι στην Θεσσαλονίκη έχει καλύτερη φοιτητική ζωή αλλά ακόμη καλύτερη έχει στα Γιάννενα και σε άλλες πιο μικρές πόλεις !

    Σκέψου ποιά πόλη προτιμάς και μετά κοίταξε το ενδεχόμενο της αμοιβαίας μεταγραφής ! Δεν είναι αργά ! Είσαι μόνο 20 !

    Πάντως, δεν νομίζω οτι για όλα φταίει το οτι πέρασες Αθήνα και όχι Θεσσαλονίκη ! Εχεις μεγαλώσει λίγο το πρόβλημα στο μυαλό σου ! Μπορείς και στην Αθήνα να περάσεις καλά ! Προσπάθησε να εμπλακείς με διάφορες δραστηριότητες , ώστε να γνωρίσεις κόσμο ! Υπάρχει φοιτητική λέσχη και προσφέρει αρκετές !
    Να είσαι θετικός και υπομονετικός και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους !

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Κλειω αυτο ειναι αδυνατον, δε μπορω να κανω μεταγγραφη.Μακαρι να μπορουσα.
    Επισης εχω αφησει τη σχολη μου στο αει και τωρα παω σε ιδιωτικη.Αυτο σημαινει οτι πρεπει να πηγαινω καθημερινα και εχω χασει μερος της ελευθεριας μου.
    Μου εχει γινει εμμονη και δεν ξερω τι να κανω.
    Εχω γινει ευαλωτος και καθε φορα που γινεται κατι ασχημο, σκεφτομαι οτι αν ημουν Θεσσαλονικη δε θα συνεβαινε.
    Δειτε πιο προσεχτικα το κειμενο μου.
    Ευχαριστω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Αν δεν μπορείς να αλλάξεις μια κατάσταση, έχεις μία λύση : Να την αποδεχτείς !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Κι εγώ τα ίδια έλεγα. Κατηγορούσα τη φίλη μου γιατί με έπεισε να δηλώσουμε πρώτες τις σχολές των Αθηνών για να είμαστε μαζί. Δεν έζησα αυτό που λέμε φοιτική ζωή. Βλέποντας όμως τώρα εκείνη την κατάσταση από απόσταση συνειδητοποιώ ότι κάλλιστα την ίδια ζωή που είχα στην Αθήνα θα την είχα και στη Θεσσαλονίκη. Γιατί θα ήμουν ο ίδιος άνθρωπος, θα είχα τις ίδιες αναστολές, θα ήμουν το ίδιο ντροπαλή και με δυσκολία θα έκανα καινούριες γνωριμίες. Αν όμως πήγαινα με τα μυαλά που είχα τώρα όπου και να ήμουν θα ήταν τελείως διαφορετικά. Στο κάτω κάτω η φίλη μου (ήμασταν σε διαφορετικό πανεπιστήμιο) δεν ένιωσε ποτέ ότι της λείπει κάτι, μια χαρά φοιτητική ζωή θεωρούσε ότι έχει (αν και δεν έκανε κάτι το εξαιρετικό στα δικά μου μάτια, με τα δικά μου πρέπει για το πως είναι η φοιτητική ζωή).

    Ξέρεις που το κατάλαβα ξεκάθαρα; Όταν πήγα για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και σκεφτόμουνα από πριν ότι εκεί θα βγάλω το άχτι μου. Εκεί είναι λίγο πιο οργανωμένα και φάνηκε από την αρχή με ποιο τρόπο θα έπρεπε να κινηθώ για να κάνω ξέφρενη φοιτητική ζωή. Αλλά είδα ότι δε μου ταιριάζει. Δεν ήταν ότι δε μπορούσα να το κάνω. Οπότε έκανα τη ζωή που μου άρεσε, ναι μεν διασκέδασα αλλά όχι με πολλές παρέες κλπ.

    Και θα σου πω και κάτι άλλο. Πριν ένα χρόνο γνώρισα σε σπίτι μιας ξαδέλφης μου μια άλλη ξαδέλφη της από το άλλο σόι που δεν την ήξερα. Και συνειδητοποιήσαμε ότι ήμασταν στην ίδια σχολή, την ίδια περίοδο, γνωρίζαμε τα ίδια άτομα και κάπου είχε πάρει το μάτι μας η μία την άλλη. Ήταν μια χαρά κοπέλα, ευχάριστη, φιλική και καθόμουν και σκεφτόμουν, μα τι στο καλό γιατί δεν την είχα γνωρίσει, γιατί δεν έκανα παρέα μαζί της ενώ έλεγα πάντα ότι δε βρίσκω άτομα που να μου ταιριάζουν. Ακριβώς γιατί δεν ήμουν ανοιχτή, πάταγα στο πανεπιστήμιο με το ζόρι από την τόση αρνητικότητα που είχα. Εγώ δε δημιούργησα τις ευκαιρίες.

    Γενικά όταν ήμουν μικρότερη είχα σχηματίσει πολλά \"πρέπει\" για να έχω την τέλεια ζωή. Πρέπει τέτοια άτομα να γνωρίζω, τέτοια διασκέδαση να έχω, τέτοιο ντύσιμο, τότε να έχω τελειώσει το πανεπιστήμιο, τότε να έχω αρχίσει την καριέρα μου, τότε να έχω αρκετά λεφτά και ούτω κάθεξής. Όσο μεγαλώνω καταλαβαίνω ότι τα \"πρέπει\" με εγκλωβίζουν, με κάνουν δυστυχισμένη αντί το ζητούμενο όταν τα έθεσα που ήταν να με κάνουν ευτυχισμένη. Τελικά η ζωή τα έφερε τελείως διαφορετικά και τώρα ακολουθώ το δρόμο που μου υπαγορεύει η διάθεσή μου, κοιτάω τι ευκαιρίες έχω και παίρνω αυτές που πραγματικά μου ταιριάζουν. Και είμαι ευγνώμων για ότι έχω στη ζωή μου.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    Δε μπορω να το βγαλω απο το κεφαλι μου.
    Νιωθω σα να ειμαι καταδικασμενος στη δυστυχια.
    Σα να τιμωρουμαι.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    25
    geiasou filemou.
    tha sou prothna kati.
    katarxhn pisteyw pos den exeis xekatharisei me ton eaytosou kapia pragmata... opos :
    1)oti eise dynatos
    2)oti eise se mia hlikeia pou oso anafora to epomeno vima gia to ti tha kanw me tis spoudes
    einai vasano polwn synanthropwnsou.
    3) ean pistepseis ston eaytosou kai deis ta pragmata san stefanos No2 tote tha katalaveis oti den ofelei na agxonese kai na panikovalese.
    egw prosopika exw faei mia tetia pikra afou perasa se 2 sxoles mhxanologias kai den mporesa na paw ( eneka to oikonomiko).
    opote xekatharizeis ti ESY theleis.
    kai dixos na skeftese tous allous oti kian einai aytoi....goneis filoi ktlp...
    katastalazeis kapou meta apo kalh skepsh kai na!
    telos sto provlima...
    tha mou peis den einai eykolo....
    yeap! symfwnw.
    alla sthn telikh filemou ti einai eykolo?
    na peraseis se sxolh? na vreis th douleia pou theleis? na kaneis th zwh pou theleis?
    tpt .... ola theloune douleia.
    kiesy eise dynatos an krino apo thn hlikia
    min megalopoieis ta empodia kai min afineis arnitikes skepseis na se katavaloun.
    eise NEOS ! ! !
    ti mporei na stathei empodio? mou les?
    TI?
    zhse... kane ayto pou theleis kai sthn telikh kai na mh pas sth thes/nikh ti mayto?
    pes pos genithikes allou...



    test! dokimase na sikwseis kati poly vary.... kai des tous myesou na zorizonte.
    ayth th dynamh dosth sto swmasou kai xekina ton agona mono gia to stefano.

    elpizw na voithisa.
    filika Giwrgos

    y.g panta edo tha vreis kapion gia na xespaseis... den eise monos... )))))
    mh to vazeis katw palepse! ! ! !

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Τιμωρείσαι; Που ανήκεις στο λιγότερο από 20% του πληθυσμού της γης που έχει την ελευθερία να σπουδάσει, την οικονομική δυνατότητα να πάει σε μια ιδιωτική σχολή αν θελήσει, που ζει σε μια χώρα με δημοκρατία, με ανεβασμένο βιοτικό επίπεδο;
    Οι περισσότεροι άνθρωποι σε αυτό τον κόσμο έχουν σκεφτεί ότι θα ήθελαν να είχαν γεννηθεί σε άλλη χώρα. Σκέψου να ήσουν γυναίκα στο Αφγανιστάν, σκέψου να ήσουν ένα από τα εκατομμύρια παιδιά στην Αφρική που δεν έχουν καν την ευκαιρία να μεγαλώσουν.
    Εσύ τιμωρείς τον εαυτό σου. Νομίζεις ότι οι ζωές των άλλων είναι τέλειες; Δεν είναι αλλά έχει σημασία; Αυτή είναι η ζωή σου, αυτό είναι το δικό σου μονοπάτι, η ευτυχία δεν κατακτιέται μέσα από στόχους αλλά όταν είμαστε ευχαριστημένοι με αυτά που έχουμε, ακόμα κι αν είναι ένα κομμάτι ψωμί.
    Κι από τη στιγμή που έχεις εκπαιδεύσει τον εαυτό σου να βλέπει τα πράγματα από αυτή την οπτική γωνία δεν αρκεί ένα \"Σταμάτα\" για να σταματήσεις. Θέλει χρόνο, θέλει ενδοσκόπηση (να καταλάβεις γιατί τα βλέπεις έτσι, είσαι τελειομανής, φοβάσαι την αποτυχία,τι απ\'ολα και όλα μαζί, θέλει σιγά σιγά να αρχίσεις να βλέπεις τη ζωή σου με άλλο μάτι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    \'\'Αυτοτιμωρείσαι\'\' είναι η σωστή λέξη ! Εχεις λόγους να αυτοτιμωρείσαι ? Ελπίζω ο λόγος να μην είναι η επιλογή Αθήνας έναντι Θεσσαλονίκης !

    Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα ! Και αυτό μπορεί να αλλάξει ! Βέβαια δεν αλλάζει απο την μια στιγμή στην άλλη ! Και σίγουρα ένας ψυχολόγος, θα μπορούσε να σε βοηθήσει ! Να σε βοηθήσει να κάνεις την ενδοσκόπηση που χρειάζεται και να αναθεωρήσεις την οπτική σου απέναντι στα πράγματα ! Υψώνεις εμπόδια που δεν υπάρχουν (όπως κάνουμε όλοι μας μερικές φορές ), όταν είσαι προδιαθετημένος ! Εκτίμησε αυτά που έχεις και απόλαυσε τα !

    Πιστεύεις οτι δεν έχεις το δικαίωμα να είσαι χαρούμενος ?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Δε με βοηθατε...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Πως περιμένεις να σε βοηθήσουμε δηλαδή ? Αν εσύ δεν βοηθήσεις τον εαυτό σου !!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Οι απαντησεις που μου δινετε ειναι απλοικες και εχουν πολλα κλισε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •