Καταπιεστικοί γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    2

    Καταπιεστικοί γονείς

    Γεια..

    Είμαι κοντά στα 20, είμαι φοιτήτρια και μένω στο σπίτι με τους γονείς μου και τον μεγαλύτερο αδερφό μου. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η νοοτροπία των γονιών μου. Οι γονείς μου έχουν μεγαλώσει σε αρκετά αυστηρές οικογένειες με αποτέλεσμα να μου φέρονται και μένα με τον ίδιο τρόπο, σε σημείο που μου δημιουργούν έντονα το συναίσθημα της καταπίεσης. Έχω σχέση τα τελευταία 3 χρόνια. Όταν ήμουν 3 λυκείου είχα μια δυσάρεστη εμπειρία, είχα μείνει έγκυος. Ως ανήλικη έπρεπε να ενημερώσω τους γονείς μου για οτιδήποτε αποφασίσω. Οι γονείς μου ως τότε δεν γνώριζαν για την σχέση που είχα με αποτέλεσμα όταν το έμαθαν να είναι τελείως αρνητικοί στην εγκυμοσύνη. Το πρόβλημα τους ήταν το "τι θα πει το χωριό" και "με τι μούτρα θα ξαναβγούν έξω στο κόσμο". Όπως ήταν φυσικό με ανάγκασαν να κάνω έκτρωση. Από εκείνη την στιγμή και μετά έχουν αρνητική θέση απέναντι στην σχέση μου και με περιορίζουν συνεχώς. Ανέκαθεν ήταν αυστηροί γονείς και δεν με άφηναν να κάνω πράγματα που έκαναν παιδιά της ηλικίας μου αλλά πια η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη. Είμαι στο δεύτερο έτος και δεν μπορώ να αργήσω πέρα από τις 12, άντε 12 μίση! Δεν μπορώ να πάω μια εκδρομή με τον φίλο μου, δεν μπορώ να κάνω το οτιδήποτε αν δεν μαλώσω πρώτα μαζί τους. Βλέπω τις φίλες μου να κάνουν ότι θέλουν, να σπουδάζουν σε άλλη πόλη και να είναι τελείως ανεξάρτητες και ζηλεύω. Ο φίλος μου με πιέζει (σε λογικά πλαίσια) να κάνουμε πράγματα μαζί, να ζήσουμε όπως όλοι στη ηλικία μας. Είμαι συνεχώς κάτω από μια απελπιστική κατάσταση. Θέλω να ζήσω, να κάνω ότι θέλω, να ξεφύγω από όλα αυτά!Δεν αντέχω άλλο..Βοήθεια!
    Last edited by mariaa; 28-02-2014 at 02:23.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    101
    Μαρια μου καλησπερα.Καταρχας ψυχραιμια. Εχεις συζητησει με τους γονεις σου μετα απο την ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη που ειχες?Για το οτι θα εισαι πιο υπευθυνη και να σου εχουν λιγη εμπιστοσυνη παραπανω?Δυστυχως αυτες ειναι οι αρχες τους και ετσι εχουν μεγαλωσει και συναμα την κλειστη κοινωνια στην οποια ζειτε δυσκολα να κανεις μια πιο ανετη ζωη.Αν εβρισκες μια δουλεια και να επιανες ενα σπιτι μονη?Το εχεις σκεφτει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    2
    Δες έχουμε συζητήσει πολλές φορές γενικά για το ότι δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση. Τις πιο πολλές φορές, σχεδόν πάντα, παίρνω την εξής απάντηση: "Ήθελες και τα έπαθες, μην ζητάς και πολλά" κάπως έτσι. Κάνω τα πάντα για να κερδίσω όσο πιο πολλή εμπιστοσύνη από αυτούς αλλά..τίποτα! Όοοτι και να κάνω, όοτι και να πω μου "χτυπάνε" αυτό που είχε γίνει. Όσο για το σπίτι που λες, το έχω σκεφτεί αλλά ξέρεις τι, νομίζω ότι αν κάνω κάτι τέτοιο το μόνο που θα καταφέρω είναι να τους κάνω ακόμα πιο αρνητικούς! Ίσως και να με θεωρήσουν αχάριστη, το "μαλακισμένο". Δεν ξέρω..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Και εγω θα σου προτεινα σιγα σιγα να βρεις μια δουλιτσα και να νοικιασεις ενα σπιτακι ετσι θα ανεξαρτητοποιηθεις και απο τη στιγμη που δεν θα εξαρτιεσαι οικονομικα απο εκεινους δεν θα μπορουν να σου πουν και πολλα . Σιγουρα σε νοιαζονται και σε αγαπανε οι γονεις σου αλλα η καταπιεση δεν αντεχεται !

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΣΑ
    Posts
    87
    ax se katalabainw... ta idia pernaw k gw.. an k dn exw meinei egkios.. dn mporw na zisw opws thelw.. gt poli apla etsi megalwsan ekeinoi k auto to pernane k se mas... oso kai na sizitisa oso k na prospathisa... pairnw tin eksis apantisi.. otan pantreuteis tha kaneis oti thes...!!! an k eimai me ena paidi 3 xronia.. ton exoun gnwrisei.. ton simpathoun alla dn allazei tpt.. oute taxidia oute exodous meta tis 11... kala eisai esi mexri tis 12.30... egw to kalokairi mexri tis 11 k to xeimwna mexri tis 10!!! fantastiko e??? upomoni kane opws k egw.. alliws tha tsakwtheis tha tous xaseis an ftasete se akraia simeia.. k meta tha metaniwseis.. ipomoni...

Similar Threads

  1. προβλημα με γονεις
    By antonis1 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 23-05-2011, 12:09
  2. προβληματα με γονεις
    By maudioed in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 07-05-2011, 02:08
  3. Γονεις!!!!!
    By fallen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 02-12-2008, 16:13
  4. Γονείς
    By frouto in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 01-12-2008, 23:39
  5. Σκληροι γονεις!!
    By elpi68 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 09-11-2008, 11:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •