φταινε οι γονεις που τα παιδια τους βγαινουν ναρκωμανεις κ αλητες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 137
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    φταινε οι γονεις που τα παιδια τους βγαινουν ναρκωμανεις κ αλητες

    Οχι δεν τρολλαρω . Ειναι πραγματικο το ερωτημα , διοτι σημερα εγω θειος , αυριο μπαμπας , αυριο εσεις μπαμπαδες κ μαμαδες . Τις πταει . Ειναι θεμα ανατροφης , νοοτροπιας , παιδειας , συναναστροφων , γονιδιων ....τι ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ολα ειναι σχετικα..Εχουμε δει και παιδια που εμπλεξαν με τα ναρκωτικα που ηταν απο πολυ καλες οικογενειες,που μεγαλωσαν με αγαπη..Πως το λεει ο λαος?Απο ροδα βγαινουν αγκαθια και απο τα αγκαθια ροδα..
    Δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση για εμενα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    OK mnimonio , αυριο θα γινεις μητερα , θα τους κανεις το σχετικο κηρυγμα , κ μετα θα εισαι ησυχη ? Εγω καθολου ( για τανηψια μου προς το παρον , που σε 2-3 χρονια θα βρεθουν πιθανον στην επαρχια )

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναρκομανεις δεν σημαινει και απαραιτητα αλητες , σημαινει καποιος που εχει μπλεξει και εχει εθιστει σε παρανομες ουσιες. Οσο για τις αιτιες πολυποικιλες μιας και πολυποικιλες ειναι οι προσωπικοτητες καθως και οι εμπειριες του καθενος. Η ενημερωση σιγουρα βοηθαει προς τη θετικη κατευθυνση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    OK mnimonio , αυριο θα γινεις μητερα , θα τους κανεις το σχετικο κηρυγμα , κ μετα θα εισαι ησυχη ? Εγω καθολου ( για τανηψια μου προς το παρον , που σε 2-3 χρονια θα βρεθουν πιθανον στην επαρχια )
    Eχω και εγω ανιψια σε ηλικια "επικινδυνη"..Νομιζω οτι ενας γονιος δεν ησυχαζει ποτε οπως και να εχει,οπως πιστευω επισης οτι δεν μπορεις να εχεις τον απολυτο ελεγχο σε ολα σε οτι αφορα το παιδι σου!Νομιζω το καλυτερο ειναι η επικοινωνια,να ειναι κοντα στο παιδι του καποιος,οχι σαν θηλια ομως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=keep_walking;472331]Ναρκομανεις δεν σημαινει και απαραιτητα αλητες ,


    KW , σωστη παρατηρηση , λαθος μου που ενεπλεξα τις δυο κατηγοριες . Θα εμμεινω στηον χαρακτηρισμο ' αλητεια ' , με οτι αυτη συνεπαγεται , σαν κοινωνικο προβλημα .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Eχω και εγω ανιψια σε ηλικια "επικινδυνη"..Νομιζω οτι ενας γονιος δεν ησυχαζει ποτε οπως και να εχει,οπως πιστευω επισης οτι δεν μπορεις να εχεις τον απολυτο ελεγχο σε ολα σε οτι αφορα το παιδι σου!Νομιζω το καλυτερο ειναι η επικοινωνια,να ειναι κοντα στο παιδι του καποιος,οχι σαν θηλια ομως.
    Ποσο κοντα mnimonio , καταλαβαινω βεβαια τι εννοεις , καποια στιγμη θα βρεθουν μονα τους , με παρεες , νορμες κλπ Λεει ο Κeep , η ενημερωση βοηθαει προς την σωστη κατευθυνση . Σωστο . Αρκει ομως ? Τοτε γιατι ειμαστε ΔΕΥΤΕΡΟΙ ,στον εφηβικο αλλκολισμο , μετα την Αγγλια ? Γυρναω κανα βραδυ στο Χαλανδρι , κ βλεπω μεθυσμενα παιδια , με τα μισα μου χρονια . Κ ξαναρωταω , ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΕΙ ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οσον αφορα ολα αυτα , ναρκωτικα , αλκοολ , αλητεια , ο παιδικος φιλος μου , επαιδευτικος , εχει να παρατηρησει οτι τα σημερινα παιδια ειναι ' αγριεμενα ' , τσαμπουκαδες κ γενικα επιδεικνυουν αντικοινωνικη συμπεριφορα .
    Δεν αναφερομαι στα παιδια ανθρωπων μορφωμενων με καποιο επιπεδο , αλλα στην υπολοιπη συντριπτικη πλειοψηφια , χωρις να υπονοοω ρατσισμο .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    304
    η κακουργα η κενωνια τα φταιει όλα ναουμ-τα ελεγε ο στελλαρας- ---κ ο θεος λεω εγω

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Tροφη για σκεψη το θεμα σου μαγκαιβερ..Ναι τα σημερινα παιδια ειναι αγριεμενα γιατι μεγαλωσαν αγριεμενα..Γιατι η οικογενεια πλεον δεν υφισταται,αρα δεν υπαρχει και το αναλογο κηρυγμα οπως λες ή συμβουλη που το λεω εγω..Ειναι τεραστιο το ζητημα του τι φταιει,σιγουρα δεν φταιει μονο η οικογενεια αν φταιει και οπου φταιει,ειναι και η κακουργα η κενωνια οπως λεει και ο διογενης κοροιδευτικα,εγω ομως το πιστευω..Και πολλα αλλα που πραγματικα θελουν πολυ σκεψη σοβαρη και συζητηση.Ευχομαι σε τουτο το θεμα να γινει η σοβαρη συζητηση γιατι πραγματικα νιωθω και εγω πως μια μεγαλη μεριδα της νεολαιας (και οχι νεολερας που λενε οι παλιοι..Οι παλιοι που η γενια τους η νεολερα εδραιωσε τουτη την βρωμια σημερα) χανεται!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    πολυ ενδιαφερον το θεμα.
    η αποψη μου ειναι--> ναι φταινε οι γονεις και το πως αναθρεφουν τα παιδια τους.γιατι αν μεγαλωσει σωστα το παιδι και ζει σε ενα ηρεμο περιβαλλον με σωστες αρχες και δεν υπαρχουν οικογενειακα προβληματα,διαμαχες κ.α. δυσκολα το παιδι να πεσει.
    απο κει και περα το παιδι ειναι πως μεγαλωνει τι παρεες εχει και τι χαρακτηρας ειναι.οποτε ναι μεν φταινε οι γονεις αλλα απο ενα σημειο και μετα φταιει ο ιδιος ο ανθρωπος.
    μπορει να λυπομαστε σε εισαγωγικα τους ανθρωπους που πεφτουν στα ναρκωτικα αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν μπορουμε δυστυχως να τους δικαιολογησουμε γιατι ευθυνονται οι ιδιοι και καταστρεφονται οι ιδιοι.ειναι κριμα στην κυριολεξια.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Ειναι η ανατροφη ενας απο τους παραγοντες που οδηγουν σε κατι τετοιο

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    alites legontas?Dose mou ena paradeigma aliti ....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Tροφη για σκεψη το θεμα σου μαγκαιβερ..Ναι τα σημερινα παιδια ειναι αγριεμενα γιατι μεγαλωσαν αγριεμενα..Γιατι η οικογενεια πλεον δεν υφισταται,αρα δεν υπαρχει και το αναλογο κηρυγμα οπως λες ή συμβουλη που το λεω εγω..Ειναι τεραστιο το ζητημα του τι φταιει,σιγουρα δεν φταιει μονο η οικογενεια αν φταιει και οπου φταιει,ειναι και η κακουργα η κενωνια οπως λεει και ο διογενης κοροιδευτικα,εγω ομως το πιστευω..Και πολλα αλλα που πραγματικα θελουν πολυ σκεψη σοβαρη και συζητηση.Ευχομαι σε τουτο το θεμα να γινει η σοβαρη συζητηση γιατι πραγματικα νιωθω και εγω πως μια μεγαλη μεριδα της νεολαιας (και οχι νεολερας που λενε οι παλιοι..Οι παλιοι που η γενια τους η νεολερα εδραιωσε τουτη την βρωμια σημερα) χανεται!
    Αρα λοιπον , δεν ειμαι εγω εγω ο παρανοικος που βλεπω την νεα γενια να παραπαιει mnimonio . Να πω χαιρομαι που συμφωνεις ? θα ειναι σχημα οξυμωρον , εννοωντας οτι δεν χαιρομαι για την κατασταση ( μην παρεξηγηθω )
    Last edited by Macgyver; 22-02-2014 at 13:50.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=κοπέλα93;472349]πολυ ενδιαφερον το θεμα.
    η αποψη μου ειναι--> ναι φταινε οι γονεις και το πως αναθρεφουν τα παιδια τους.γιατι αν μεγαλωσει σωστα το παιδι και ζει σε ενα ηρεμο περιβαλλον με σωστες αρχες και δεν υπαρχουν οικογενειακα προβληματα,διαμαχες κ.α. δυσκολα το παιδι να πεσει.
    απο κει και περα το παιδι ειναι πως μεγαλωνει τι παρεες εχει και τι χαρακτηρας ειναι.οποτε ναι μεν φταινε οι γονεις αλλα απο ενα σημειο και μετα φταιει ο ιδιος ο ανθρωπος.


    κοπελα93 , δεν ξερω σε ποιο σημειο φταινε οι γονεις ( δεν ειμαι γονεας ) Και οταν λες οτι φταει ο ιδιος ο ανθρωπος , ποιος ανθρωπος απ ολους ? Υπαρχουν ακομα σωστες αρχες ? κ τελικα ξαναθετω το επιμαχο ερωτημα , ποιοι φταινε για την κατρακυλα αυτη ?

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ
    By nek11 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 10-01-2014, 10:03
  2. ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ?
    By velout in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 90
    Last Post: 03-07-2012, 09:35
  3. Παιδια και νεοι γονεις το 2010
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 109
    Last Post: 19-05-2010, 22:11
  4. Γονείς και παιδιά. Σχέση ξενιστή και μικροβίου?
    By *entropy* in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 86
    Last Post: 06-08-2009, 12:01
  5. Οταν χωριζουν οι γονεις τι γινεται με τα παιδια??
    By pennoula_v in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 13-06-2009, 01:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •