είμαι σε αδιέξοδο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    favvel
    Guest

    είμαι σε αδιέξοδο

    γεια σας πάλι..θα είμαι σύντομη..
    Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα..Είμαι 26 χρονών σχεδόν,είμαι 8 χρόνια στη σχολή,με 4 χρόνια αναστολή που είχα κάνει για να μην μετράει ο χρόνος που περνάει τζάμπα μιας και δεν πήγαινα,δλδ με 4 χρόνια να έχουν περάσει κανονικά όπου να είμαι γραμμένη..και δεν έχω κάνει τπτ!
    Έχω περάσει μόνο 4 μαθήματα κι αυτά με παρότρυνση της ψυχιάτρου που πήγαινα μια εποχή..έκτοτε δεν έχω ξαναδώσει μάθημα..απ'το 2008 συγκεκριμένα..
    Το θέμα μου είναι ότι αυτή σχολή μ'αρέσει και θα ήθελα να την τελειώσω αλλά έχω καταλάβει ότι το θέλω μόνο θεωρητικά,μόνο στα λόγια..Στην πράξη όταν πάω να διαβάσω,διαβάζω μέχρι μια ώρα και μετά αυτό ήταν,τα παρατάω..
    Μ'έχει κουράσει η ζωή που κάνω γιατί κάθε μέρα ξυπνάω με τη σκέψη τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εκτός απ'τη σχολή,τι άλλο θα μπορούσα λέω να κάνω το οποίο να μην θέλει τόσο διάβασμα,να μην είναι τόσο κουραστικό ούτε πνευματικά ούτε χειρωνακτικά..
    Ψάχνω μία εύκολη λύση αφού στα δύσκολα δεν τα καταφέρνω..
    Αλλά σκέφτομαι ότι ό,τι άλλο και να κάνω πέρα απ'αυτό που μ'αρέσει,θα το κάνω καταναγκαστικά κι ας είναι πιο εύκολο και θα είμαι μια ζωή δυστυχισμένη..
    Έχω καταλάβει πως είμαι σε αδιέξοδο γιατί τα θέλω όλα δικά μου,δλδ και αυτό που θα κάνω στη ζωή μου να μ'αρέσει και να με γεμίζει και να μην κοπιάσω γι'αυτό..
    Για κάποιο λόγο δε στρώνομαι να διαβάσω και χωρίς διάβασμα δεν πας πουθενά ειδικά όταν δε σε γεμίζει η χειρωνακτική δουλειά..δλδ ούτε πνευματική ούτε χειρωνακτική?τι απομένει?
    Όποιος καλός άνθρωπος θέλει να μου απαντήσει σεβόμενος αυτά που γράφω ας το κάνει..

  2. #2
    Καλημέρα,

    σε ποια σχολή είσαι?
    Θυμάμαι όταν σπούδαζα που είχα μείνει κι εγώ αρκετά πίσω στα μαθήματα. Φοιτητική ζωή βλέπεις, βόλτες κλπ. Και να σκεφτείς ότι η σχολή μου ήταν η πρώτη μου επιλογή και μου άρεσε πολύ. Από κάποια στιγμή και μετά, όταν συνειδητοποίησα ότι είχα περάσει πολύ λίγα μαθήματα και ο καιρός περνούσε, άρχισα να αγχώνομαι πολύ και, βέβαια, να μην μπορώ να αποδώσω ιδιαίτερα στο διάβασμα. Τελικά, με αρκετή προσπάθεια έκανα ένα μεγάλο μπαμ, τελείωσα τα μαθήματα στα 6 χρόνια και στο 7ο έτος που ήμουν φαντάρος, παρουσίασα και την πτυχιακή μου. Μέχρι να φτάσω εκεί, όμως, δε σου κρύβω ότι είχα τέτοιο άγχος που φοβόμουν ότι δε θα την τελειώσω ποτέ τη σχολή. Τα κατάφερα, όμως, και μάλιστα έφτασα σε σημείο να κάνω και μεταπτυχιακό παίρνοντας υποτροφία και να συνεχίζω ακόμα τις σπουδές σε επίπεδο έρευνας. Η συμβουλή μου, λοιπόν, είναι η εξής... μπορεί να έχεις μείνει πίσω στη σχολή αλλά βάλτα σε μια σειρά και προσπάθησε σιγά σιγά να οργανώσεις το διάβασμα. Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να περνάς μαζικά μαθήματα. Επέλεξε λίγα τα οποία όμως να διαβάζεις καλά ώστε να τα περάσεις. Μπορείς να ξεκινήσεις από τα δύσκολα. Εγώ έτσι έκανα και έμεινα στο τέλος να χρωστάω τα πιο εύκολα. Με τα πρώτα αποτελέσματα θα ανέβεις ψυχολογικά και θα δεις ότι με τον καιρό θα μπορείς να στρωθείς πιο εύκολα να διαβάσεις. Θα αποκτήσεις περισσότερη αυτοπεποίθηση. Επίσης, το πτυχίο παίζει ρόλο, να ξέρεις ότι δε θα πάει χαμένο κι ας το πάρεις και καθυστερημένα. Γι' αυτό πολλοί σπουδάζουν σε μεγάλη ηλικία σε σχολές όπως το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο. Μπορεί να σου φαίνεται βουνό τώρα αλλά στο μέλλον θα ανταμειφθείς. Και γιατί όχι, μπορείς να προχωρήσεις και παραπάνω.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    καλημέρα.Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι θέλεις.

    Πες μας τι θέλεις?Τι σε γεμίζει?
    Τι θα σου άρεσε να κανεις πέρα από το να κάθεσαι και να φιλοσοφείς?

  4. #4
    favvel
    Guest
    αχ Wolfcry εσύ τελείωσες στα 6 χρόνια που σημαίνει ότι χάζεψες 2 χρόνια αν είναι 4 χρόνια η σχολή σου κι εγώ είμαι τώρα στον 8ο χρόνο κι έχω περάσει 4 μαθήματα μόνο(αν μετράνε κι αυτά γιατί έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα)που σημαίνει πως εγώ μέχρι στιγμής έχω χαζέψει 8 χρόνια..Θα μου πεις ποτέ δεν είναι αργά..αλλά τώρα μου μένουν ακόμα άλλα 4 χρόνια ακριβώς για να τελειώσω τη σχολή σύμφωνα με το όριο φοίτησης που σημαίνει πως θα πρέπει να τα περνάω όλα τα μαθήματα με τη μία..δε με δλδ παίρνει να δίνω τα μαθήματα λίγα λίγα..
    Θα με σώσει ίσως αν δεν έχει εφαρμοστεί αυτός ο νόμος μέχρι να τελειώσω γιατί νομίζω ότι τώρα δεν εφαρμόζεται..
    Στη φιλολογία είμαι και ήταν κι εμένα η πρώτη μου επιλογή..

    Ntoubroutza,η φιλοσοφία ήταν το αγαπημένο μου μάθημα στο σχολείο και δεν μπορώ να τη βγάλω απ'τη ζωή μου ακόμα κι αν δε τη διαβάζω τώρα..
    Αυτό που θα μου άρεσε να κάνω είναι να μπορούσα να αποκτήσω συγκεκριμένες και λίγες γνώσεις πάνω σε όλους τους τομείς που υπάρχουν,ώστε μετά να τις συνδυάσω και να βγάλω συμπεράσματα για τον κόσμο και το πώς αυτός λειτουργεί..Αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου..τουλάχιστον κάπως έτσι το'χω στο μυαλό μου..
    Το ενδιαφέρον μου δεν περιορίζεται μόνο στη φιλολογία απλά τη φιλολογία τη διάλεξα γιατί είναι μια επιστήμη που αγαπάει το λόγο όπως το λέει και η λέξη και όλες οι γνώσεις αποκτώνται μέσω του λόγου..λειτουργεί σαν ένα εργαλείο δλδ ο λόγος για να αποκτήσεις τη γνώση,το οποίο αν ξέρεις εσύ να το χειρίζεσαι καταλαβαίνεις και παραπάνω πράγματα από αυτούς που το χρησιμοποιούν και πώς το χρησιμοποιούν..

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    αχ Wolfcry εσύ τελείωσες στα 6 χρόνια που σημαίνει ότι χάζεψες 2 χρόνια αν είναι 4 χρόνια η σχολή σου κι εγώ είμαι τώρα στον 8ο χρόνο κι έχω περάσει 4 μαθήματα μόνο(αν μετράνε κι αυτά γιατί έχει αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών και τα μαθήματα)που σημαίνει πως εγώ μέχρι στιγμής έχω χαζέψει 8 χρόνια..Θα μου πεις ποτέ δεν είναι αργά..αλλά τώρα μου μένουν ακόμα άλλα 4 χρόνια ακριβώς για να τελειώσω τη σχολή σύμφωνα με το όριο φοίτησης που σημαίνει πως θα πρέπει να τα περνάω όλα τα μαθήματα με τη μία..δε με δλδ παίρνει να δίνω τα μαθήματα λίγα λίγα..
    Θα με σώσει ίσως αν δεν έχει εφαρμοστεί αυτός ο νόμος μέχρι να τελειώσω γιατί νομίζω ότι τώρα δεν εφαρμόζεται..
    Στη φιλολογία είμαι και ήταν κι εμένα η πρώτη μου επιλογή..

    Ntoubroutza,η φιλοσοφία ήταν το αγαπημένο μου μάθημα στο σχολείο και δεν μπορώ να τη βγάλω απ'τη ζωή μου ακόμα κι αν δε τη διαβάζω τώρα..
    Αυτό που θα μου άρεσε να κάνω είναι να μπορούσα να αποκτήσω συγκεκριμένες και λίγες γνώσεις πάνω σε όλους τους τομείς που υπάρχουν,ώστε μετά να τις συνδυάσω και να βγάλω συμπεράσματα για τον κόσμο και το πώς αυτός λειτουργεί..Αυτός είναι ο σκοπός της ζωής μου..τουλάχιστον κάπως έτσι το'χω στο μυαλό μου..
    Το ενδιαφέρον μου δεν περιορίζεται μόνο στη φιλολογία απλά τη φιλολογία τη διάλεξα γιατί είναι μια επιστήμη που αγαπάει το λόγο όπως το λέει και η λέξη και όλες οι γνώσεις αποκτώνται μέσω του λόγου..λειτουργεί σαν ένα εργαλείο δλδ ο λόγος για να αποκτήσεις τη γνώση,το οποίο αν ξέρεις εσύ να το χειρίζεσαι καταλαβαίνεις και παραπάνω πράγματα από αυτούς που το χρησιμοποιούν και πώς το χρησιμοποιούν..
    μάλιστα :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    γεια σας πάλι..θα είμαι σύντομη..
    Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα..Είμαι 26 χρονών σχεδόν,είμαι 8 χρόνια στη σχολή,με 4 χρόνια αναστολή που είχα κάνει για να μην μετράει ο χρόνος που περνάει τζάμπα μιας και δεν πήγαινα,δλδ με 4 χρόνια να έχουν περάσει κανονικά όπου να είμαι γραμμένη..και δεν έχω κάνει τπτ!
    Έχω περάσει μόνο 4 μαθήματα κι αυτά με παρότρυνση της ψυχιάτρου που πήγαινα μια εποχή..έκτοτε δεν έχω ξαναδώσει μάθημα..απ'το 2008 συγκεκριμένα..
    Το θέμα μου είναι ότι αυτή σχολή μ'αρέσει και θα ήθελα να την τελειώσω αλλά έχω καταλάβει ότι το θέλω μόνο θεωρητικά,μόνο στα λόγια..Στην πράξη όταν πάω να διαβάσω,διαβάζω μέχρι μια ώρα και μετά αυτό ήταν,τα παρατάω..
    Μ'έχει κουράσει η ζωή που κάνω γιατί κάθε μέρα ξυπνάω με τη σκέψη τι άλλο θα μπορούσα να κάνω εκτός απ'τη σχολή,τι άλλο θα μπορούσα λέω να κάνω το οποίο να μην θέλει τόσο διάβασμα,να μην είναι τόσο κουραστικό ούτε πνευματικά ούτε χειρωνακτικά..
    Ψάχνω μία εύκολη λύση αφού στα δύσκολα δεν τα καταφέρνω..
    Αλλά σκέφτομαι ότι ό,τι άλλο και να κάνω πέρα απ'αυτό που μ'αρέσει,θα το κάνω καταναγκαστικά κι ας είναι πιο εύκολο και θα είμαι μια ζωή δυστυχισμένη..
    Έχω καταλάβει πως είμαι σε αδιέξοδο γιατί τα θέλω όλα δικά μου,δλδ και αυτό που θα κάνω στη ζωή μου να μ'αρέσει και να με γεμίζει και να μην κοπιάσω γι'αυτό..
    Για κάποιο λόγο δε στρώνομαι να διαβάσω και χωρίς διάβασμα δεν πας πουθενά ειδικά όταν δε σε γεμίζει η χειρωνακτική δουλειά..δλδ ούτε πνευματική ούτε χειρωνακτική?τι απομένει?
    Όποιος καλός άνθρωπος θέλει να μου απαντήσει σεβόμενος αυτά που γράφω ας το κάνει..
    Καλησπερα αγαπητο μελος,Αυτο που πρεπει πρωτα να δεις ειναι αν εισαι διατεθειμενη να διαβασεις σκληρα αυτα τα 4 χρονια κ να δινεις σε ολες τις εξεταστικες κ ιανουαριο κ ιουνιο κ σεπτεμβριο για να τα περασεις ολα,Δυστυχως θα αναγκαστεις να διαβασεις κ μαθηματα που δεν σου αρεσουν,για μενα ομως το σημαντικο ειναι ο λογος για τον οποιο καθυστερησες τοσο καιρο,αντιμετωπιζεις καταθλιψη μηπως?η απλα δεν εχεις ξεκαθαρισει τι θελεις?Ο μονος τροπος να τα καταφερεις περα απο το να προσηλωθεις απολυτα (γιατι τα 4 χρονια ειναι ισως λιγα για την φιλολογια η εστω προλαβαινεις να την βγαλεις ισα ισα...)ειναι να παλεψεις να πας κοντρα στο προβλημα που σε εκανε να καθυστερεις,Προσπαθησε να τελειωσεις την σχολη κ σιγα σιγα αποφασιζεις τι θελεις να κανεις

  7. #7
    favvel
    Guest
    γεια σου μυσπ!
    ο λόγος που καθυστέρησα τόσο πολύ ήταν γιατί τόσα χρόνια δεν ήμουνα καλά..έγινα όμως πριν 2 χρόνια..απ'τον Μάρτιο του 2012 δλδ και μετά είμαι καλά και ο γιατρός μου έχει πει ότι μπορώ να κάνω ότι θελήσω..Το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι,ό,τι πιάνω το παρατάω πολύ γρήγορα..δεν μπορώ να το υποστηρίξω..ενώ δεν ήμουνα έτσι παλιά..Οπότε δεν μπορώ να πω ότι είμαι διατεθειμένη να διαβάσω σκληρά όπως απαιτεί η σχολή ενώ νομίζω ότι αυτό είναι που μ'αρέσει..
    Γι'αυτό και ψάχνω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω,το οποίο να μη θέλει τόσο διάβασμα,να είναι ένα πιο εύκολο επάγγελμα(αν υπάρχει τέτοιο αφού όλα έχουν τη δυσκολία τους)αλλά που να υπάρχει η μεγάλη πιθανότητα να μη μ'αρέσει τόσο πολύ..
    τι να κάνουμε,δεν μπορούμε να τα'χουμε όλα ρε γαμώτο..
    εσύ τι θα έκανες στη θέση μου?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    γεια σου μυσπ!
    ο λόγος που καθυστέρησα τόσο πολύ ήταν γιατί τόσα χρόνια δεν ήμουνα καλά..έγινα όμως πριν 2 χρόνια..απ'τον Μάρτιο του 2012 δλδ και μετά είμαι καλά και ο γιατρός μου έχει πει ότι μπορώ να κάνω ότι θελήσω..Το θέμα είναι ότι για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει ακόμα ποιος είναι,ό,τι πιάνω το παρατάω πολύ γρήγορα..δεν μπορώ να το υποστηρίξω..ενώ δεν ήμουνα έτσι παλιά..Οπότε δεν μπορώ να πω ότι είμαι διατεθειμένη να διαβάσω σκληρά όπως απαιτεί η σχολή ενώ νομίζω ότι αυτό είναι που μ'αρέσει..
    Γι'αυτό και ψάχνω τι άλλο θα μπορούσα να κάνω,το οποίο να μη θέλει τόσο διάβασμα,να είναι ένα πιο εύκολο επάγγελμα(αν υπάρχει τέτοιο αφού όλα έχουν τη δυσκολία τους)αλλά που να υπάρχει η μεγάλη πιθανότητα να μη μ'αρέσει τόσο πολύ..
    τι να κάνουμε,δεν μπορούμε να τα'χουμε όλα ρε γαμώτο..
    εσύ τι θα έκανες στη θέση μου?
    Κατανοητο αγαπητη φαβελ,κατα μια εννοια ειμαι στην θεση σου,ειμαι αποφοιτη φιλοσοφικης κ η σχολη δεν μου αρεσε ιδιαιτερα κ πηγα μιας κ οι δικοι μου επεμεναν να σπουδασω οπωσδηποτε,Κατα την διαρκεια των σπουδων μου συνεβησαν τρομερα πραγματα,Ο πατερας μου οταν ημουν 2ο ετος σκοτωνεται αποτομα μετα καπακι δεχτηκα κακοποιηση απο συγγενικο μου προσωπο επαθα εντονη καταθλιψη φαρμακα γιατρους οι φιλες μου πηρανε πτυχιο κ φυγανε μακρυα κ ημουν ολομοναχη το τελευταιο ετος,Τωρα μονο ειμαι καλα που ειναι το αγορι μου στην ζωη μου κ θελουμε γαμο κ παιδια,Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι παρα τα τρομερα πραγματα που μου συνεβησαν βρηκα το κουραγιο να παλεψω εδινα ανελλιπως κ ιανουαριο κ ιουνιο κ σεπτεμβριο μπηκα στην σχολη 18 ετων κ αποφοιτησα 24 ετων μετα απο 6 ετη δηλαδη,Οταν πεθανε ο πατερας μου ηταν μια περιοδος που αδυνατουσα να διαβασω στην εξεταστικη γιαυτο ηρθε μια θεια σπιτι μου κ με διαβαζε αυτη σε ολα κ περασα μερικα κ τα αλλα σεπτεμβριο,Επισης πηγαινα κ παρακολουθουσα μαθηματα λιγες μερες μετα το θανατο του με μια φιλη μου για να μην καταπεσω τελειως,Εφοσον δεν μπορεις να συγκεντρωθεις θελεις βοηθεια επετρεψε στους γονεις η στους συγγενεις σου να σε βοηθησουν σοβαρα με το διαβασμα με το να καθονται μαζι σου,βρες φιλες να πηγαινετε μαζι στα μαθηματα,Προσπαθησε με την φιλολογια κ αν δεις οτι δεν σου βγαινει σε 4 χρονια κανεις κατι αλλο,εγω δεν γνωριζω τα ενδιαφεροντα σου αλλα μπορεις να πας σε καποια ιδιωτικη σχολη ευκολη παραδειγμα αισθητικη που μεσα σε 2 χρονια εχεις πτυχιο,καλο κουραγιο!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    favvel γεια σου! Και γω περναω παρομοια φαση αυτον τον καιρο, εχασα χρονο απο τη σχολη, μαζευτηκαν ολα βουνο και τωρα παροτι εχω πεσει με τα μουτρα στο διαβασμα φοβαμαι ακομα πολυ για ταποτελεσματα και αν θα καταφερω να τελειωσω τη σχολη μου. Μια φαση ειναι, λογικο αν εχεις καιρο να ασχοληθεις να σου ειναι δυσκολο να προσαρμοστεις παλι και να οργανωθεις. Μη το αμελεις ομως γιατι ο χρονος περναει, αφου και ο γιατρος σου ειπε οτι εισαι καλα τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες. Φτιαξε το προγραμμα σου (σταδιακα, μη τρελαθουμε κιολας) και σιγα σιγα θα δεις οτι οσο περισσοτερο διαβαζεις τοσο θα αυξανεται και η ορεξη σου για διαβασμα.
    Last edited by augusta; 26-02-2014 at 02:35.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    ποιά μαθήματα έχεις περάσει από φιλολογία;;
    και σε ποιά δυσκολεύεσαι;
    ----------
    πιστεύω πως πρέπει να βάλεις πρόγραμμα αν και δεν ξέρω πόσα είσαι,....ν+4 ;;

  11. #11
    favvel
    Guest
    μυσπ λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη..μπράβο σου πάντως που βρήκες τη δύναμη και πάλεψες και δεν τα παράτησες παρ'ότι λες πως δε σου άρεσε και ιδιαίτερα η σχολή..
    Ελπίζω τουλάχιστον αυτό το πτυχίο να σε βοήθησε..να σου άνοιξε το μυαλό το διάβασμα αλλά να σου άνοιξαν και οι δρόμοι επαγγελματικά..εγώ αυτό περιμένω από ένα πτυχίο αν και τα πράγματα δεν είναι πάντα έτσι όπως τα'χω στο μυαλό μου με την ανεργία που υπάρχει..
    Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ίσως δεν έχω άλλο χρόνο να σπαταλήσω για να δω αν μπορώ να τα καταφέρω μέσα σε 4 χρόνια κι αν δεν τα έχω καταφέρει κάνω κάτι άλλο γιατί είμαι ήδη 26 σχεδόν..δλδ να πάρω το ρίσκο να ξεκινήσω πάλι τη σχολή,να την προσπαθήσω και στα 30 μου να την παρατήσω αν δω ότι δεν τα καταφέρνω?
    Γι'αυτό πρέπει να πάρω μια απόφαση τώρα και ό,τι αποφασίσω να το υποστηρίξω μέχρι τέλους..
    Κι επειδή τη σχολή μου την έχω πιάσει πολλές φορές απ'την αρχή και μετά την έχω παρατήσει,νομίζω ότι θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο..
    Ψάχνω να δω τι μου φταίει αλλά μπορεί κατά βάθος να μην την θέλω και τόσο πολύ..δεν ξέρω..αφού δε θέλω να διαβάσω?έτσι δεν είναι?
    Έχω την ίδια αίσθηση όπως και στην τελευταία τάξη του λυκείου που από τότε ξεκίνησα να έχω πρόβλημα με το διάβασμα..δλδ δεν μπορούσα να διαβάσω..καθόμουνα και σηκωνόμουνα..το ίδιο μου συμβαίνει και τώρα..
    Ίσως όσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις του διαβάσματος,τόσο να αγχώνομαι και να μου φαίνεται βουνό το διάβασμα και ακατόρθωτο γι'αυτό και να το παρατάω..δλδ πελαγώνω άμα τα βλέπω πολλά..στα λίγα μπορώ να τα βγάλω πέρα αλλά στα πολλά τα χάνω..ενώ μου αρέσει το αντικείμενο θεωρητικά και θα ήθελα να έχω αυτές τις γνώσεις..
    Αυτό νομίζω ότι συμβαίνει..προσπαθώ να καταλάβω μέσα απ'την κουβέντα μας τι γίνεται για να πάρω κι εγώ μια απόφαση..

    Augusta,δε θα'λεγα ότι είναι μια φάση..είναι μάλλον μια χρόνια φάση..μια ατέλειωτη φάση..είναι πια τρόπος ζωής..δυσκολεύομαι πολύ να ξαναμπώ στο ρυθμό του διαβάσματος..
    Εν τω μεταξύ τις μέρες που λέω στον εαυτό μου ότι θα διαβάσω για να δώσω το τάδε μάθημα αρχίσω και αγχώνομαι,διαβάζω λίγο,μετά τα παρατάω και μετά αρχίζω και στενοχωριέμαι κι έχω τύψεις και πάει όλη η μέρα έτσι..και να δεν κάνω τπτ και είμαι στενοχωρημένη..

    κοπέλα93, δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία των μαθημάτων το πρόβλημα που έχω..δλδ δεν είναι ότι διαβάζω,ότι κάνω την προσπάθειά μου και μετά αποτυγχάνω..είναι ότι δεν αρχίζω καν την προσπάθεια..ίσως τα εύκολα μαθήματα θέλουν λιγότερο διάβασμα και τα δύσκολα πιο πολύ και πιο προσεκτικό διάβασμα αλλά για μένα είναι το ίδιο..και τα δύο θέλουν διάβασμα..
    το όριο φοίτησης αν θυμάμαι καλά για τη δική μου φουρνιά είναι 2ν..που είναι το ίδιο με το ν+4 που λες αφού το ν είναι 4..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    A αυτο λεγεται αναβλητικοτητα (procrastination). Join the club δηλαδη! Και ποιος δε το κανει. Νομιζω οτι γυρω στο 60% ολου του Ιντερνετ ειναι αφιερωμενο σε αυτη τη συμπεριφορα! :Ρ Κοιτα οπως λες και εσυ εχεις παρα πολυ καιρο να ασχοληθεις και αφου το παρατησες σε παρατησε και αυτο. Η συμπεριφορα αυτη δεν ειναι η σφραγιδα σου, αμα το θες αλλαζει. Ξεκινα απλα, η Ρωμη δε χτιστηκε σε μια μερα. Διαλεξε ενα μαθημα, ισως ευκολο, με λιγοτερη υλη απο καποιο αλλο, ισως ενα που να σαρεσει πολυ εν τελει και κατσε καπου ανετα και ξεκινα το διαβασμα. Οταν νιωσεις οτι θες να κανεις διαλειμμα μη το κανεις, συνεχισε. Αυτο το κομματι θελει εξασκηση, να μαθεις να πιεζεις τον εαυτο σου. Οσο το παρατας και το αφηνεις στη μεση αυτο που κανεις τοσο θα μεγαλωνει το αγχος. Το αγχος αντιμετωπιζεται με οργανωση. Φτιαξε προγραμμα, υπνου φαγητου, κοινωνικη ζωη και διαβασμα, ισορροπησε τα.

  13. #13
    favvel
    Guest
    ναι σωστά..θέλει λίγη πίεση το πράγμα..μόνο που επειδή έχω πιεστεί πολύ στο παρελθόν μπορεί να αντιδράει ο ο οργανισμός μου τόσα χρόνια..δεν ξέρω..
    πάντως θα κάνω μια προσπάθεια να δώσω ένα μάθημα,να πιεστώ δλδ λίγο κι αν δω ότι δεν το τραβάει ο οργανισμός μου πια τότε θα το παρατήσω τελείως..

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    κοπέλα93, δεν έχει να κάνει με τη δυσκολία των μαθημάτων το πρόβλημα που έχω..δλδ δεν είναι ότι διαβάζω,ότι κάνω την προσπάθειά μου και μετά αποτυγχάνω..είναι ότι δεν αρχίζω καν την προσπάθεια..ίσως τα εύκολα μαθήματα θέλουν λιγότερο διάβασμα και τα δύσκολα πιο πολύ και πιο προσεκτικό διάβασμα αλλά για μένα είναι το ίδιο..και τα δύο θέλουν διάβασμα..
    το όριο φοίτησης αν θυμάμαι καλά για τη δική μου φουρνιά είναι 2ν..που είναι το ίδιο με το ν+4 που λες αφού το ν είναι 4..
    δεν ξέρω τι πρόβλημα λές ότι έχεις αλλά γκάζωσέ το αν σου αρέσει η φιλολογία.
    αν θέλεις κάποια βοήθεια ή απορία σε σχέση με τα μαθήματα ρώτα με.
    ν=4 ν+2= 6 και ν+4=8
    οπότε κανόνισε!

  15. #15
    favvel
    Guest
    αα είσαι κι εσύ της φιλολογίας?
    μήπως είσαι γραμμένη και στο φόρουμ φιλοσοφικής?
    έχεις καταλάβει αν εφαρμόζεται ο νόμος διαγραφής των αιώνιων φοιτητών?
    γιατί τώρα θεωρούμαι επί πτυχίω και αν ισχύει το όριο φοίτησης για όσους μπήκαν το 2006,τότε έχω ακόμα άλλα 4 χρόνια όπως είπα και πριν και μετά με διαγράφουνε κανονικά..
    τα λέω καλά ή έχω καταλάβει κάτι λάθος?
    θα το ξαναψάξω επί τη ευκαιρία απλά ρωτάω να δω αν ξέρεις κάτι..
    τότε που το είχα ψάξει είχα καταλάβει ότι το όριο φοίτησης για μένα είναι τα 2ν χρόνια..
    εσύ δλδ είσαι στο 3ο έτος κανονικά?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αδιεξοδο..
    By ram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 28-05-2011, 16:29
  2. αδιεξοδο
    By Ακροβατης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2011, 21:31
  3. αδιέξοδο..
    By chris_M in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 39
    Last Post: 11-03-2010, 13:40
  4. Είμαι σε αδιέξοδο
    By monaxikos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 30-06-2009, 08:09
  5. ΑΔΙΈΞΟΔΟ
    By siliont in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 11-03-2008, 11:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •