Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 70 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1042
  1. #16
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Lora ειχα τικ στο προσωπο, δηλαδη να συσπαται ο μυς στα χειλια κ.ο.κ ... Καποια πεταρισματα στον δελτοειδη μυ και αλλα. Επαιρνα ομως μαγνησιο κυριως για τις καρδιακες αρρυθμιες που μπορει να εφταναν και 200 σε μια μερα. Αν δεν εχεις αρρυθμιες, μην ανησυχεις. Εχω παει κριση πανικου με 150 χτυπους το λεπτο, μαζι με αρρυθμιες ταυτοχρονα εκει θα τα δεις ολα.
    Σε 7 μερες ημουν πολυ καλυτερα. Ποσα mg μαγνησιο παιρνεις ? Αν παιρνεις το γνωστο της Power Health μπορεις να δοκιμασεις και 2 ταμπλετες, δηλαδη 440mg. Μαγνησιο πανω απο την συνιστωμενη ημερισια δοση μπορει να σου προκαλεσει διαρροια.
    Αν σε 1-2 εβδομαδες δεν δεις αποτελεσματα, τοτε μαλλον θα χρειαστει να δεις νευρολογο. Μπορει να οφειλεται και απο το αγχος.
    Σε περιοδους τρελου αγχους εκτος του οτι ειχα μουδιασματα στο προσωπο ειχα σπασμους σε αρκετους μυς σε ολο το σωμα.
    Παίρνω 2 αμπούλες μαγνησίου πόσιμες κάθε βράδυ. Η κατάσταση δεν έχει αλλάξει. Έχω σπασμούς μυών σε όλο το σώμα και συνέχεια. Σήμερα είχα έντονα στην αριστερή ωμοπλάτη στο μηρό και στο γλουτό. Γενικά όμως συμβαίνει παντού. Αρρυθμίες δεν έχω....όλως περιέργως....απλά αυτές οι συσπάσεις με έχουν τρομάξει πολύ. Σήμερα επίσης στο δεξί μου χέρι, στον αντίχειρα και τον δείκτη νιώθω ένεν πόνο που έρχεται και φεύγει σαν αυτόν τενοντίτιδας. Η αλήθεια είναι ότι έχω φοβηθεί πολύ γιατί έχω ψάξει στο internet για τα συμπτώματα αυτά. Πήγα δε νευρολόγο και μου είπε ότι οι σπασμοί αυτοί από μόνοι τους δεν είναι σύμπτωμα για κάτι. Δεν έκανα όμως ηλεκτρομυιγραφημα. Μου φαίνεται ότι από Τρίτη θα πάω να κάνω. Δεν αντέχω στην ιδέα ότι κάτι έχω. Πραγματικά αν και αυτό δεν είναι κάτι και είναι απλά ψυχοσωματικό...θα πρέπει να κάνω κάτι δραστικό για να τα ξεπεράσω. Θέλω πίσω τον παλιό μου εαυτό..Μακάρι όμως να μην έχω τίποτα. Τρελαίνομαι στην ιδέα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Ναι καλα θα ειναι να το κανεις. Ακομα και γιατροι να ειμασταν, διαγνωση μεσω internet δεν γινεται

  3. #18
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Ναι καλα θα ειναι να το κανεις. Ακομα και γιατροι να ειμασταν, διαγνωση μεσω internet δεν γινεται
    Θα προσπαθήσω να το ξεχάσω για μία εβδομάδα και αν δεν μου περάσουν την άλλη Δευτέρα θα πάω στον νευρολόγο να μου γράψει το ηλεκτρομυογράφημα. Η κατάσταση είναι απελπιστική. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...πετάγονται συνέχεια οι μύες μου. Μόνο στο πρόσωπο δεν έχω πεταρίσματα...καθώς επίσης σήμερα σηκώθηκα με μουδιασμένα άκρα. Επίσης νιώθω συνέχεια ότι πάνε να μουδιάσουνε τα χέρια μου και τα πόδια μου αλλά τελικά δεν μουδιάζουν. Προσπαθώ να απασχολώ τον εαυτό μου με άλλα πράγματα... αλλά δεν γίνεται! επανέρχονται συνέχεια ακόμα και όταν ξυπνάω το πρωί....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    Θα προσπαθήσω να το ξεχάσω για μία εβδομάδα και αν δεν μου περάσουν την άλλη Δευτέρα θα πάω στον νευρολόγο να μου γράψει το ηλεκτρομυογράφημα. Η κατάσταση είναι απελπιστική. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...πετάγονται συνέχεια οι μύες μου. Μόνο στο πρόσωπο δεν έχω πεταρίσματα...καθώς επίσης σήμερα σηκώθηκα με μουδιασμένα άκρα. Επίσης νιώθω συνέχεια ότι πάνε να μουδιάσουνε τα χέρια μου και τα πόδια μου αλλά τελικά δεν μουδιάζουν. Προσπαθώ να απασχολώ τον εαυτό μου με άλλα πράγματα... αλλά δεν γίνεται! επανέρχονται συνέχεια ακόμα και όταν ξυπνάω το πρωί....

    Λόρα καλησπέρα!Εγώ εδώ και 1 μήνα έχω θέμα με τους μύες και πεταρίζει το αριστερό μου μάτι...
    Σε όλο το σώμα νιώθω τσιμπήματα.Επίσης έχω μυικό πόνο στον αυχένα ο οποίος μου είπε ο φυσιοθεραπευτής πως είναι ψυχοσωματικός καθώς το άγχος δεν αφήνει τους μύες να ησυχάσουν.
    Είναι αυτό που λέμε ''σύσπαση των μυών''.Θα δοκιμάσω το μυοχαλαρωτικό ''Norgesic'' για κανα μήνα να δω....
    Εγώ έχω παρελθόν σε ψυχοσωματικές εκδηλώσεις και κάπου τις έχω αποδεκτεί...

  5. #20
    Καλησπέρα Σταύρο, εγώ τελικά πήγα και έκανα ηλεκτρομυογράφημα. Βγήκε φυσιολογικό. Καθ' όλη τη διάρκεια δεν παρατήρησε η νευρολόγος καμία δεσμίδωση ( σύσπαση). Βέβαια εγώ τις έχω συνέχεια ακόμα και τώρα που γράφω. Μου έλεγε καθ' όλη τη διάρκεια ότι όλα είναι καλά και ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με μυοπάθεια ή με το περιφερικό νευρικό σύστημα. Μου είπε βέβαια ότι άμα συνεχίσουν για καιρό να το ξανακάνω μετά από 3 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που μου είπε δεν με καθησύχασε.... Στον νευρολόγο δεν το πήγα για να του το δείξω γιατί είναι φυσιολογικό. Αν όμως μου συνεχίσουν θα ξαναπάω.
    Το μάτι σου εσένα πεταρίζει συνέχεια?? Εγώ σήμερα και εχθές άρχισα να νιώθω και κάτι στο μάτι. Πάντως στους μυες τα πεταρίσματα δεν σταματάνε. Παίρνω και μαγνήσιο...αλλά τίποτα. Βέβαια νευρολόγος μου είπε να το πάρω για 2 μήνες.
    Σ' ευχαριστώ που μου έστειλες...νιώθεις λίγη ανακούφιση όταν βλέπεις ότι συμβαίνει κάτι παρόμοιο και σε άλλους και δεν είναι τίποτα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    9
    Καλησπέρα LORA17..

    Με την ανάγνωση του πρώτου σου ποστ κ μόνο, ήταν σαν να βλέπω τον εαυτό μου να μιλάει.
    Νοέμβριος του 2013, αποφασίζω να...χαζοψάξω για λίγο στο ιντερνετ ωσπου τυχαία πέφτω στη συνέντυξη μιας γυναικας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει με την ΣΚΠ. Αυτό ήταν, η ζωή μου έγινε κόλαση. Με το που τελέιωσε το βίντεο άρχισαν οι σπασμοί σε όλους μου τους μυς. Το βλέφαρο μου να πεταρίζει συνεχώς, να νιώθω εσωτερική τρεμούλα κ τρέμουλο στα άκρα εκείνο το βράδυ. Κοιμήθηκα, το ξέχασα. Όχι όμως και το υποσυνείδητό μου. Καθημερινώς σπασμοί. Στο βλέφαρο, στα μπούτια, στο χείλος, στα χέρια. Τρόμαζα. Ωσπου ξαναέψαξα στο ιντερνετ αυτή τη φορά googlaροντας τα συμπτώματα και πρώτο πρώτο αποτέλεσμα αναζήτησης η ΣΚΠ. Και ξανά τα ίδια.Μίλησα στους γονείς μου κ μου είπαν ότι είχα επηρεαστεί και είχα σωματοποιήσει αυτό που είχα ακούσει. Με έκαναν να ξεχαστώ λες κ ήμουν τρελλή (έτσι το βλεπα τουλάχιστον) μα οι σπασμοί εκεί, να επιμένουν. Οδηγούσα με τη μουσική στο διαπασόν για να ξεχνιέμαι κ το μάτι μ κολλημενο στον καθρεφτη του αυτοκινητου να βλ΄πει το βλεφαρο μου να συσπαται. Για τετοιο βαθμο σου μιλαω. Μη στα πολυλογώ, κατέληξα σε νευρολογο ο οποίος μετα απο εξονυχιστική, ομολογώ, εξεταση, εβαλε τα γελια. Μου ειπε να ηηρεμησω και να διωξω το αγχος.τα κλασικα δλδ,εφυγα κ ενιωθα σαν να μην ειχα κανει τπτ. Τα συμπτωματα να χειροτερευουν ωσπου κατεληξα να ειμαι με κρισεις πανικου 3 φορες την εβδομαδα και το βλεφαρο να χοροπηδαει ακαθεκτο. ΑΠλά, μεχρι μαγνητικη εγκεφαλου εκανα.Ολα καθαρα, ηρεμησα κ τελος ολα εκτος απο τις πολυ σπανιες ευτυχως κρισεις πανικου.
    Που θελω να καταλήξω?
    Μη βαζεις τον εαυτο σου σε αυτη τη διαδικασια. Ειναι πολυ δυσκολο να βγεις απο αυτη. Σκεψου θετικα. Δεν εχεις τιποτα. Κανεις δεν πεθανε απο ενα πεταρισμα στο βλεφαρο στην τελικη. Σκεψου οτι θα το νικησεις εσυ και θα το κανεις να φυγει. Την ωρα που σε αγχωνει, βαλε μουσικη, χορεψε, παρε τηλ καποιον να συζητησεις. Δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ.

  7. #22
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που μου έγραψες! Η αλήθεια είναι ότι είμαι χάλια. Η κατάσταση είναι απελπιστική ακόμα και που έκανα το ηλεκτρομυογράφημα δεν έχω ησυχάσει. Νιώθω αυτούς τους σπασμούς παντού! Στα μπούτια, στους γλουτούς, στις γάμπες, στην πλάτη, στα μπράτσα , στα χέρια...και συνέχεια! Σήμερα το πρωί κατέβηκα πήρα στο Μετρό για μια δουλεία που είχα στον κέντρο....και δεν σταμάτησα να τα νιώθω. Το αποκορύφωμα είναι ότι φτάνοντας στο γραφείο, ένιωσα ότι με ζαλίζουν τα μάτια μου ο τρόπος που εστιάζω όταν κοιτάω, εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να αναπνεύσω, με έπιασε ταχυκαρδία, ζάλη... και όλα τα γνωστά. Λογικά ήταν μια κρίση πανικού. Το ίδιο ακριβώς συναίσθημα ένιωσα και την περασμένη Τετάρτη...ξαφνικά χωρίς λόγο. Απ' ότι καταλαβαίνω (λογικά σίγουρα) έχω αγχωθεί τόσο πολύ με αυτό το θέμα των σπασμών και επειδή κάθε μέρα επί συνεχούς βάσεως σκέφτομαι ότι έχω μάλλον ΣΚΠ, όλο αυτό τώρα μου έχει επαναφέρει και τις κρίσεις πανικού τις οποίες και είχα ξεχάσει. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου.... γιατί έκατσα και έψαξα στο INTERNET και τώρα εγκλωβίστηκα στις σκέψεις!! Ο αδερφός μου - που είναι ειδικευόμενος γιατρός- μου είπε ότι είναι ψυχολογικό, διότι ξέρει ότι είναι αγχώδης άνθρωπος κλπ.... αλλά παρ' όλα αυτά μου λέει κάνε μια μαγνητική εγκεφάλου....για να ηρεμήσεις! Φοβάμαι πολύ να μπώ σε αυτή τη διαδικασία, θέλω να το αποφύγω και δεν ξέρω τι να κάνω. Από την άλλη, μήπως και εσύ τελικά ηρέμησες επειδή έκανες την μαγνητική αυτή?? Μήπως τελικά πρέπει να την κάνω??

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ που μου έγραψες! Η αλήθεια είναι ότι είμαι χάλια. Η κατάσταση είναι απελπιστική ακόμα και που έκανα το ηλεκτρομυογράφημα δεν έχω ησυχάσει. Νιώθω αυτούς τους σπασμούς παντού! Στα μπούτια, στους γλουτούς, στις γάμπες, στην πλάτη, στα μπράτσα , στα χέρια...και συνέχεια! Σήμερα το πρωί κατέβηκα πήρα στο Μετρό για μια δουλεία που είχα στον κέντρο....και δεν σταμάτησα να τα νιώθω. Το αποκορύφωμα είναι ότι φτάνοντας στο γραφείο, ένιωσα ότι με ζαλίζουν τα μάτια μου ο τρόπος που εστιάζω όταν κοιτάω, εκείνη τη στιγμή δεν μπορούσα να αναπνεύσω, με έπιασε ταχυκαρδία, ζάλη... και όλα τα γνωστά. Λογικά ήταν μια κρίση πανικού. Το ίδιο ακριβώς συναίσθημα ένιωσα και την περασμένη Τετάρτη...ξαφνικά χωρίς λόγο. Απ' ότι καταλαβαίνω (λογικά σίγουρα) έχω αγχωθεί τόσο πολύ με αυτό το θέμα των σπασμών και επειδή κάθε μέρα επί συνεχούς βάσεως σκέφτομαι ότι έχω μάλλον ΣΚΠ, όλο αυτό τώρα μου έχει επαναφέρει και τις κρίσεις πανικού τις οποίες και είχα ξεχάσει. Το θέμα είναι όμως ότι δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου.... γιατί έκατσα και έψαξα στο INTERNET και τώρα εγκλωβίστηκα στις σκέψεις!! Ο αδερφός μου - που είναι ειδικευόμενος γιατρός- μου είπε ότι είναι ψυχολογικό, διότι ξέρει ότι είναι αγχώδης άνθρωπος κλπ.... αλλά παρ' όλα αυτά μου λέει κάνε μια μαγνητική εγκεφάλου....για να ηρεμήσεις! Φοβάμαι πολύ να μπώ σε αυτή τη διαδικασία, θέλω να το αποφύγω και δεν ξέρω τι να κάνω. Από την άλλη, μήπως και εσύ τελικά ηρέμησες επειδή έκανες την μαγνητική αυτή?? Μήπως τελικά πρέπει να την κάνω??

    Ναι, κάνε....Αν αυτό είναι που θες μέσα σου για να ηρεμήσεις, κάνε.... Εγώ πήγα, την έκανα, περίμενα μια ολόκληρη εφιαλτική εβδομάδα να βγουν τα αποτελέσματα και όλα καλά.Με το που πάρεις τα αποτελέσματα θα ηρεμήσεις,πρώτα ψυχικά και μετά σταδιακά θα φύγουν οι κράμπες κτλ....Ξέρω πως νιώθεις στο 100%...Όλα είναι καλά...αυτό να σκέφτεσαι....

  9. #24
    Πραγματικά παιδιά σήμερα... είμαι χάλια!
    Η κατάσταση έχει ξεφύγει τελείως!
    Δεν μπορώ να εστιάσω καλά όταν κοιτάω, ζαλίζομαι όταν κινώ το βλέμα μου....η ψυχολογία μου είναι άστα να πάνε.....οι συσπάσεις στους μύες δεν λένε να σταματήσουν! Έχω πραγματικά πανικοβληθεί! Είμαι πλέον πεπεισμένη ότι κάτι σοβαρό έχω.... δεν μπορεί εμένα να μου συμβαίνουν όλα αυτά! Έχω πραγματικά τρελαθεί....το κόβω να πηγαίνω στα επείγοντα σήμερα. Δεν είμαι καλά! Φοβάμαι πολύ!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    9
    Πηγαινε για μια μαγνητικη....Δε θα τρελαθεις κιολας.....Αν αυτο ειναι που θ σε ησυχασει...καντο...βοηθησε τον εαυτο σου..

  11. #26
    Τελικά θα πάω αύριο να κάνω μαγνητική εγκεφάλου και αυχενική....πήγα στον νευρολόγο πάλι...και μου είπε θα σου γράψω να κάνεις αυτές τις εξετάσεις για να σου φύγει η ιδέα. Μακάρι να μην είναι κάτι...είναι πολύ ψυχοφθόρο και άσχημο..αλλά τελικά αναγκάζεσαι να φτάσεις σε αυτές τις επιλογές..Μακάρι να μην είναι τίποτα!

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    9
    Τιποτα δεν ειναι κοριτσαραααα!!!ολα καλα!!περιμενουμε να μας το πεις κ εσυ!

  13. #28
    Quote Originally Posted by amstaff View Post
    Τιποτα δεν ειναι κοριτσαραααα!!!ολα καλα!!περιμενουμε να μας το πεις κ εσυ!
    την έκανα την μαγνητική.....πωπω τι ήταν αυτό? πως άντεξα εκεί μέσα δεν ξέρω....σκεφτόμουν τουλάχιστον ότι μετά θα ξέρω τελικά αν έχω κάτι...σήμερα μετά της 6 τα αποτελέσματα. ρώτησα τον ακτινολόγο-γιατρό αν είδε κάτι και μου είπε στο 70% που μπόρεσε να δει εκείνη την ώρα δεν ήταν κάτι....μακάρι ρε παιδιά... για να ηρεμήσω....σας ευχαριτώ για τη υποστήριξη...

  14. #29
    Πήρα τε αποτελέσματα εχθές. Όλα καλά τελικά και ευτυχώς...τώρα προσπαθώ να ηρεμήσω και βάλω τις σκέψεις μου σε μια τάξη. Μακάρι να καταφέρω να ελέγξω το άγχος μου...και να βοηθήσω τον εαυτό μου να μην ξαναπεράσει τις ίδιες διαδικασίες. Πρέπει να προσπαθήσω να συμφιλιωθώ με τον ευατό μου και τους φόβους μου και να μην τα μεγαλοποιώ όλα. Ευχαριτώ όλους για την υποστήριξη...και τις συμβουλές...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    9
    Είδεςςςς???Ολα καλααα!!!Ετσι κ εγω....ηθελα να το δω!!!!Τωρα ηρεμησε, και ολα καλα οπως ειπαμε!!!Συγχαρητηρια κοριτσαρα, παντα υγιής!

Page 2 of 70 FirstFirst 12341252 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •