Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 70 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 46 to 60 of 1042
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    nai...pantou!!

  2. #47
    Την Μαγνητικη μου ειπε να την κανω ο γιατρος. Την εκανα και ηρεμησα. Η αληθεια ειναι οτι αν βαλεις κατι στο μυαλο σου δύσκολα μπορει να φυγει.........ειχα σπασμους παντου....σε ολα το σωμα!ακομα και στην κοιλιά...στους γλουτους...στις γαμπες...στα μπρατσα...στο προσωπο.....στα δαχτυλαα....παντου και συνεχεια και ασταματητα!μερα-νυχτα-24 ώρες το 24ωρο!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    akrivws to idio me sena exw kai egw lora...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    telika psuxoswmatiko htan auto? giati egw exw paei kai se nevrologo kai se pathologo kai mou eipan oti einai psyxoswmatiko..opote lew na min to psaksw allo..

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Lora poso sou krathsan esena autes oi syspaseis? egw ta exw 1 mhna sxedon kai den pernane me tipota..an mporeis apantise mou..

  6. #51
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Lora poso sou krathsan esena autes oi syspaseis? egw ta exw 1 mhna sxedon kai den pernane me tipota..an mporeis apantise mou..
    Είχα αυτές τις συσπάσεις 2μιση μήνες περίπου συνέχεια! Όμως, ακόμα και τώρα που μιλάμε δεν μου έχουν σταματήσει τελείως! Μέσα στη μέρα, κάτι νιώθω αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό!
    Μην αγχώνεσαι! Αν μπορέσεις να το παλέψεις χωρίς να κάνεις άλλες εξετάσεις, είναι το καλύτερο!
    Απλά εγώ... είχα τρομοκρατηθεί πολύ γιατί εψαχνα μανιωδώς στο νετ και μου είχε γίνει έμμονη ιδέα! Είχε καταστραφεί η καθημερινότητά μου!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    to idio kai h diki mou Lora...akoma kai gia plagia amuatrofiki sklirinsi fovamai...doksa tw ThEO adynamia den niwthw...mono syspaseis...pantou...xeria, daktyla, mirous, laimo ,auxena, gonata pelmata...sta matia...sta xeili.. pantou!!! exw tromokratithei kai olo auto ofeiletai sto oti kai egw epsaxna sto net..o nevrologos apekleise kathe tetoiou eidous astheneia afou me eksetase kai mou eipe oti einai katharo egxos...mou edwse kati agxolitika kai mou eipe oti me auta tha mou stamatisoun oi syspaseis..shmera ta ksekinisa...elpizw na stamatisei edw olo auto pou pernaw..se euxaristw!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    6η μέρα σήμερα που παίρνω τα αγχολυτικά αλλά τίποτα...ελάχιστη διαφορά..ο νευρολόγος μου είχε πει ότι με αυτά θα μου σταματούσαν τελείως οι μυικές συσπάσεις αλλά τίποτα ακόμη...ανησυχώ πολύ..

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Πηγα στο νευρολόγο πάλι χθες και του είπα οτι ακόμη και με τα αγχολυτικά δεν μου σταματήσαν οι μυικές συσπάσεις..τον πίεσα να μου γράψει μαγνητική και ήταν αρνητικός...μου είπε οτι αφού δεν μου πέρασαν με τα αγχολυτικά τότε αποκλείει ότι είναι από άγχος και πιστεύει ότι αυτό που έχω είναι μία καλοήθης κατάσταση που ονομάζεται δεσμιδώσεις και ότι υπάρχει φάρμακο...Lora αν σου είναι εύκολο πες μου αν αυτό που είχες εσύ ήταν ψυχοσωματικό...τι είναι πάλι αυτές οι δεσμιδώσεις...έχω τρελαθεί...και τώρα που σταμάτησα τα αγχολυτικά τις νιώθω πολύ πιο έντονα από ότι οταν τα έπαιρνα...παιδιά λίγη βοήθεια!!!! έχει καταστραφεί η ζωή μου..

  10. #55
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Πηγα στο νευρολόγο πάλι χθες και του είπα οτι ακόμη και με τα αγχολυτικά δεν μου σταματήσαν οι μυικές συσπάσεις..τον πίεσα να μου γράψει μαγνητική και ήταν αρνητικός...μου είπε οτι αφού δεν μου πέρασαν με τα αγχολυτικά τότε αποκλείει ότι είναι από άγχος και πιστεύει ότι αυτό που έχω είναι μία καλοήθης κατάσταση που ονομάζεται δεσμιδώσεις και ότι υπάρχει φάρμακο...Lora αν σου είναι εύκολο πες μου αν αυτό που είχες εσύ ήταν ψυχοσωματικό...τι είναι πάλι αυτές οι δεσμιδώσεις...έχω τρελαθεί...και τώρα που σταμάτησα τα αγχολυτικά τις νιώθω πολύ πιο έντονα από ότι οταν τα έπαιρνα...παιδιά λίγη βοήθεια!!!! έχει καταστραφεί η ζωή μου..
    Επειδή και εγώ ήμουν σε άθλια κατάσταση.... έψαξα τα πάντα. Εγώ φοβόμουν ότι έχω πλάγια αμυοτροφική πλευρική σκληρυνση... κάπως έτσι νομίζω λέγεται.
    Είχε καταστραφεί η καθημερινότητά μου....δεν μπορώ να περιγράψω τίποτε άλλο, αυτή η φράση τα λέει όλα. Πήγα στον νευρολόγο, ο οποίος με κάτι ασκήσεις που μου έκανε, όπως να σφίγγω χέρια κλπ.... μου είπε ότι δεν έχω τίποτα και ότι είναι από το άγχος. Όμως επειδή όλα αυτά τα ενοχλητικά δεν σταμάτησαν ξαναπήγα δεύτερη φορά και μου έγγραψε να κάνω ένα ηλεκτρομυογράφημα. Έκανα το ηλεκτρομυογράφημα στην βιοιατρική όπου η γιατρός εκεί μου είπε ότι δεν έχω τίποτα, παρ' όλα αυτά αν οι δεσμιδώσεις συνεχίζουν να το επαναλάβω και να κάνω και μαγνητική εγκεφάλου και σπονδυλικής στήλης για να εξετάσουμε και το κεντρικό νευρικό σύστημα. πέρασαν 2 βδομάδες περίπου και πάλι δεν είχαν σταματήσει. Πήγα πάλι στον νευρολόγο ο οποίος μου είπε ότι για κάποιο λόγο έχω αγχωθεί και νομίζω ότι κάτι έχω γι αυτό και δεν σταματάνε. Εγώ βέβαια ήξερα ότι έχω τρομοκρατηθεί από το internet.... καθώς ήμουν πεπισμένη ότι έχω αυτή την σπάνια ασθένεια....ουσιαστικά είχα πάθει πανικό και το πρόβλημα είχε ενταθεί. Ο αδερφός μου είναι και αυτός γιατρός και μου έλεγε από την πρώτη στιγμή ότι δεν έχω κάτι....μου είπε όμως να πω στον νευρολόγο να μου γράψει μια μαγνητική για να ηρεμήσω. Σε εμένα έτσι λειτούργησε και ηρέμησα... ήταν ψυχολογικό. Ο ίδιος ο νευρολόγος μου είπε να κάνω μαγνητική ενώ καταβάθως πίστευε ότι ήταν ψυχολογικό. Εγώ δεν του το ζήτησα. Θεωρώ ότι αν συνεχίσουν θα κάνει και ο δικός σου το ίδιο. Αν δεν βρείς άκρη, στείλε μου να σου πω τα στοιχεία του να σε βοηθήσει. Είναι στρατιωτικός νευρολόγος.
    Παρ' όλα αυτά, για να ηρεμήσεις, όταν πήγα να κάνω τη μαγνητική μου μίλησε εκεί ο γιατρός και μου είπε ότι έχουν πάει εκεί άτομα με πολύ χειρότερα συμπτώματα και τελικά δεν έίχαν τίποτα. Το μυαλό τα κάνει όλα. Κάνε άλλο λίγο υπομονή χωρίς να το σκέφτεσαι....Για εμένα η μόνη λύση να ηρεμήσω ήταν να σιγουρέψω με κάποιον τρόπο ότι δεν έχω κάτι. Είδα με τα μάτια μου την καθαρή μαγνητική και ηρέμησα.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Lora είναι σαν να περιγράφεις εμένα αυτή τη στιγμή...ο γιατρός μου απέκλεισε την ΣΚΠ διότι δεν έχει τετοιο σύμπτωμα...μου απέκλισε και την πλάγια αμυατροφική γιατί είναι ασθένεια η οποία χτυπάει άτομα άνω των 50... απλά επειδή δεν μου πέρασε με τα αγχολυτικά πιστεύει οτι δεν προέρχεται από άγχος...αν και για να είμαι ειλικρινής ακόμη και όταν τα έπαιρνα ήμουν πολύ αγχωμένη...δυστυχώς λόγω του ότι μένω Χίο, εδώ έχουμε μόνο έναν νευρολόγο και αυτός είναι στο νοσοκομείο..και με τρόμαξε όταν μου είπε να το παρακολουθούμε...ήταν βέβαια αρνητικός στο να κάνω μαγνητική...εγώ αυτές τις συσπάσεις τις έχω παντού...προσωπο, ματια χερια, δακτυλα, μπρατσα, γονατα, γαμπες...κοιλια πλατη...παντου!

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    και μία τελευταία ερώτηση Lora..είχες και στα μάτια πεταρίσματα? εγώ έχω κάθε μέρα..και όχι αποκλειστικά μονο στο ένα...μερικές φορές και στα δύο..

  13. #58
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    και μία τελευταία ερώτηση Lora..είχες και στα μάτια πεταρίσματα? εγώ έχω κάθε μέρα..και όχι αποκλειστικά μονο στο ένα...μερικές φορές και στα δύο..
    είχα πεταρίσματα παντού και συνέχεια. Στη κοιλιά, πίσω στους γλουτούς στα μπούτια, στις γάμπες, στα δάχτυλα, στο πρόσωπο...παντου! και συνέχεια....!
    και εγώ είμαι από τη ΧΙΟ αλλά μένω Αθήνα! Δεν βλέπεις διπλά ούτε έχεις προβλήματα με την όραση έτσι? Δεν σου έγγραψε να κάνεις ούτε ένα ηλεκτρομυογράφημα?? Συνήθως είναι το πρώτο πράγμα που κάνεις σε τέτοιες καταστάσεις. Η γνώμη μου είναι να πας και σε κάποιον άλλον γιατρό. Τουλάχιστον να κάνεις ένα ηλεκρομυογράφημα. Με αυτή την εξέταση αποκλείεις τις ασθένειες του περιφερικού νευρικού συστήματος όπως η πλάγια μυατροφική (πως λεγεται).
    Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται? Μαγνήσιο παίρνεις? Μη σταματήσεις να παίρνεις...παίρνε 2 αμπούλες κάθε βράδυ. Θα σε βοηθήσεις αρκετά. Κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να πάρεις αγχολυτικά. Δεν ξέρεις τι παρενέργειες έχουν. Ο νευρολόγος ο δικός μου ούτε καν μου το πρότεινε. Του είπα γιατρέ αν δεν έχω κάτι και στην μαγνητική να πάω σε ψυχίατρο? να πάρω φάρμακα? και μου είπε ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ.

  14. #59
    Με συγχωρείς πολύ τώρα είδα ότι είσαι 23! Και διάβασα και το πρώτο μήνυμα σου! Πιστεύω ότι έχεις πάθει το ίδιο πράγμα με εμένα. Άρχισα να έχω διάφορες ενοχλήσεις, έμπαινα στο iNTERNET.... είχα πανικοβληθεί, και μετά άρχισαν τα πεταρίσματα! Κόψε τα αγχολυτικά, μην κάνεις στον εαυτό σου άλλο κακό. Βγές έξω.... περπάτα στο ωραίο νησί μας.... πήγαινε για μπάνιο....βγές με φίλους και ξέχασέ... το! Ακόμη και αν δεν το καταφέρεις.. προσπάθησε όταν τελικά κάνεις όλες τις εξετάσεις και δεις ότι δεν έχεις κάτι, να μην ξαναταλαιπωρήσεις έτσι τον εαυτό σου και χαίρεσαι και να απολαμβάνεις την κάθε μέρα μου περνά!
    ότι θέλεις να με ρωτάς!

  15. #60
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    και μία τελευταία ερώτηση Lora..είχες και στα μάτια πεταρίσματα? εγώ έχω κάθε μέρα..και όχι αποκλειστικά μονο στο ένα...μερικές φορές και στα δύο..
    Έχω αυτό που εχεις εδώ κ 7 μηνες δεσμισωσεις παντού, έψαχναν πολύ στ ίντερνετ, δεν έχω παει ν κάνω εξετάσεις παρα μονο αίματος, πόνο η αδυναμία δεν έχω νιώσει, όταν δεν το σκέφτομαι, δεν τ νιώθω, όλα είναι στο μυαλό πυστευω, αν είχες κάποια απο τις αρρώστιες π λες πίστεψε με θα είχες πόνους, κ όχι αυτές τις αθώες δεσμιδωσεις, Απλα χαλάρωσε μην το σκέφτεσαι κ ασχολησου με κάτι

Page 4 of 70 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •