Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 53
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 53 of 70 FirstFirst ... 343515253545563 ... LastLast
Results 781 to 795 of 1042
  1. #781
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Εχω διαβασει διαφορα παλιοτερα ποστ σου..πως τα πας εσυ με τις συσπασεις σου;

  2. #782
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    10
    Καλησπερα παιδια εγω που νιωθω αυτα τα πεταγματα των μυων σε ολο το σωμα και παραλληλα εχω μια ελαφρια ζαλαδα και πονοκεφαλο κυριωσ στο μετωπο ποια η γνωμη σας, το εχει περασει κανεις? επισης να πω πως εχω παει σε 3 νευρολόγους και μετα απο κλινική εξεταση με εχουν διωξει και οι 3.. επισης εχβ αγκυλοποιητικη σπονδυλιτιδα και κανω καθε 2 μηνες εξετασεις και ειναι πάντα καθαρες/...

  3. #783
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Μονο με αυτα τα συμπτωματα δε θα επρεπε να ανησυχεις..ειναι καθαρα αγχος...εγω θα επρεπε να ανησυχω...
    Last edited by PenyP; 29-07-2016 at 02:20.

  4. #784
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    10
    PenyP για ποιο λογο πρεπει να ανησυχεις εσυ τι συμπτωματα εχεις?

  5. #785
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Quote Originally Posted by jim101100 View Post
    PenyP για ποιο λογο πρεπει να ανησυχεις εσυ τι συμπτωματα εχεις?
    Θα σου τα πω κ ελπιζω να μη σε κουρασω...πριν 6 μηνες εχασα ενα αγαπημενο προσωπο..εκτοτε αρχισαν κ τα προβληματα...βρισκομαι αντιμετωπη με ενα μουδιασμα σε χερι κ ποδι και με ΑΦΟΡΗΤΕΣ εμβοες...τρεχω σε ωρλ,καρδιολογο κ νευρολογο...μου λενε οτι ειναι απο αγχος..στο μεταξυ (1 μηνα μετα την εμφανιση των συμπτωματων) κανω μαγνητικη εγκεφαλου,η οποια εδειξε μια εστια αλλά ανευ κλινικης σημασιας...κ εκει αρχιζει το μεγαλυτερο μου δραμα..διαβαζω στο ιντερνετ οτι σε καποια ατομα με ΣΚΠ η μαγνητικη ειχε βγει καθαρη κ οι γιατροι τους ελεγαν αγχος στην αρχη...τρελαθηκα..εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου..εμφανιζω καψιματα στο σωμα κ ενα ανυποφορο τραβηγμα κ καψιμο στο πελμα του αριστερου ποδιου..πειστηκα οτι το εχω αυτο που φοβαμαι...εμφανιζωθεματα με την ουροδοχο κυστη..με ζαλαδες...εμφανισα μονοφθαλμη διπλωπια στα φωτεινα σημεια,θολη οραση απο το ενα ματι,συσπασεις στα βλεφαρα για μηνες,συσπασεις στο σαγονι(κατω απο τα χειλη),νευρα ποδιων μαγκωμενα και να νιωθω οτι κατι σερνεται μεσα τους..εδω κ μια εβδομαδα το δεξι μου ποδι ειναι σε αθλια κατασταση..τα νευρα(ειδικα γυρω απο το γονατο) νιωθω οτι εχουν κατι που σερνεται μεσα τους,μουδιαζει το γονατο,με τραβαει/μουδιαζει η γαμπα κ το μπουτι απο την πισω μερια,νιωθω τρυπηματα..εχω μια αισθηση ξενου σωματος στα αριστερα του λαιμου που με πνιγει..συν τα υπολοιπα με τα ματια κ τις εμβοες...ειμαι κυριολεκτικα απελπισμενη...

  6. #786
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Θα σου τα πω κ ελπιζω να μη σε κουρασω...πριν 6 μηνες εχασα ενα αγαπημενο προσωπο..εκτοτε αρχισαν κ τα προβληματα...βρισκομαι αντιμετωπη με ενα μουδιασμα σε χερι κ ποδι και με ΑΦΟΡΗΤΕΣ εμβοες...τρεχω σε ωρλ,καρδιολογο κ νευρολογο...μου λενε οτι ειναι απο αγχος..στο μεταξυ (1 μηνα μετα την εμφανιση των συμπτωματων) κανω μαγνητικη εγκεφαλου,η οποια εδειξε μια εστια αλλά ανευ κλινικης σημασιας...κ εκει αρχιζει το μεγαλυτερο μου δραμα..διαβαζω στο ιντερνετ οτι σε καποια ατομα με ΣΚΠ η μαγνητικη ειχε βγει καθαρη κ οι γιατροι τους ελεγαν αγχος στην αρχη...τρελαθηκα..εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου..εμφανιζω καψιματα στο σωμα κ ενα ανυποφορο τραβηγμα κ καψιμο στο πελμα του αριστερου ποδιου..πειστηκα οτι το εχω αυτο που φοβαμαι...εμφανιζωθεματα με την ουροδοχο κυστη..με ζαλαδες...εμφανισα μονοφθαλμη διπλωπια στα φωτεινα σημεια,θολη οραση απο το ενα ματι,συσπασεις στα βλεφαρα για μηνες,συσπασεις στο σαγονι(κατω απο τα χειλη),νευρα ποδιων μαγκωμενα και να νιωθω οτι κατι σερνεται μεσα τους..εδω κ μια εβδομαδα το δεξι μου ποδι ειναι σε αθλια κατασταση..τα νευρα(ειδικα γυρω απο το γονατο) νιωθω οτι εχουν κατι που σερνεται μεσα τους,μουδιαζει το γονατο,με τραβαει/μουδιαζει η γαμπα κ το μπουτι απο την πισω μερια,νιωθω τρυπηματα..εχω μια αισθηση ξενου σωματος στα αριστερα του λαιμου που με πνιγει..συν τα υπολοιπα με τα ματια κ τις εμβοες...ειμαι κυριολεκτικα απελπισμενη...
    Και μενα καπως ετσι ξεκινησε.οπως και πολλων αλλων εδω.αυτομαλλον λεει πολλα;μην αφηνεις το χρονο ετσι.διαβασε προηγουμενες αναρτησεις.ειχαμουδιασμα σαν καλτσα στο ποδι4 μηνεςτωρα εχω δεσμιδωσεις.οτι ναναι.

  7. #787
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Απλα με ανησυχει μια φλεβιτσα κατω απο το γονατο(στο ποδι που εχω τις εντονες ενοχλησεις) η οποια φουσκωνει οταν ειμαι ορθια κ με ψιλοποναει...

  8. #788
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by PenyP View Post
    Θα σου τα πω κ ελπιζω να μη σε κουρασω...πριν 6 μηνες εχασα ενα αγαπημενο προσωπο..εκτοτε αρχισαν κ τα προβληματα...βρισκομαι αντιμετωπη με ενα μουδιασμα σε χερι κ ποδι και με ΑΦΟΡΗΤΕΣ εμβοες...τρεχω σε ωρλ,καρδιολογο κ νευρολογο...μου λενε οτι ειναι απο αγχος..στο μεταξυ (1 μηνα μετα την εμφανιση των συμπτωματων) κανω μαγνητικη εγκεφαλου,η οποια εδειξε μια εστια αλλά ανευ κλινικης σημασιας...κ εκει αρχιζει το μεγαλυτερο μου δραμα..διαβαζω στο ιντερνετ οτι σε καποια ατομα με ΣΚΠ η μαγνητικη ειχε βγει καθαρη κ οι γιατροι τους ελεγαν αγχος στην αρχη...τρελαθηκα..εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου..εμφανιζω καψιματα στο σωμα κ ενα ανυποφορο τραβηγμα κ καψιμο στο πελμα του αριστερου ποδιου..πειστηκα οτι το εχω αυτο που φοβαμαι...εμφανιζωθεματα με την ουροδοχο κυστη..με ζαλαδες...εμφανισα μονοφθαλμη διπλωπια στα φωτεινα σημεια,θολη οραση απο το ενα ματι,συσπασεις στα βλεφαρα για μηνες,συσπασεις στο σαγονι(κατω απο τα χειλη),νευρα ποδιων μαγκωμενα και να νιωθω οτι κατι σερνεται μεσα τους..εδω κ μια εβδομαδα το δεξι μου ποδι ειναι σε αθλια κατασταση..τα νευρα(ειδικα γυρω απο το γονατο) νιωθω οτι εχουν κατι που σερνεται μεσα τους,μουδιαζει το γονατο,με τραβαει/μουδιαζει η γαμπα κ το μπουτι απο την πισω μερια,νιωθω τρυπηματα..εχω μια αισθηση ξενου σωματος στα αριστερα του λαιμου που με πνιγει..συν τα υπολοιπα με τα ματια κ τις εμβοες...ειμαι κυριολεκτικα απελπισμενη...
    Καλησπερα Peny. Εχω ακουσιες μυικες συσπασεις εδω και 1,5 χρονο, ΚΑΘΕ μερα! Ειμαι 25 τωρα και οταν παρουσιασα τα συμπτωματα αγχους και συσπασεων ηταν οταν επισης ειχα χασει 2 ατομα παλιους μου συμμαθητες και επαθα μεγαλο σοκ. Εκανα τοτε μια μαγνητικη εγκεφαλου καθως ειχα εντονο πονοκεφαλο 3 μερες και παρουσιασε 2-3 εστιες υψηλου T2 και flair σηματος, επισης ανευ σημασιας και μη παθολογικες. Ξαναεκανα 2η μαγνητικη πριν λιγες μερες επειδη ενοιωθα ανεξηγητη κοπωση και ειχα ακριβως τα ιδια ευρηματα παλι. Εχω αγχωθει εις διπλουν γτ στο μεταξυ εκανα και κατι εξετασεις αιματος για τον ιο Epstein Barr που λεγεται οτι σχετιζεται αμεσα με ΣΚΠ και οτι ολοι οσοι εχουν την ασθενεια ειχαν περασει καποτε τον ιο αυτο. Βρεθηκαν θετικα τα αντισωματα που σημαινει οτι εχω περασει και γω τον ιο καποτε, βεβαια δε θυμαμαι να ειχα ποτε λοιμωδη μονοπυρηνωση. Επισης αυτον τον ιο τον εχει το 90% του πληθυσμου αλλα..... Δεν ξερω τι να κανω, σε ποιον γιατρο ν απευθυνθω, δν εχω και χρηματα γτ σπουδαζω ακομα. Εχω τρελαθει στην κυριολεξια.

  9. #789
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Καλησπερα Peny. Εχω ακουσιες μυικες συσπασεις εδω και 1,5 χρονο, ΚΑΘΕ μερα! Ειμαι 25 τωρα και οταν παρουσιασα τα συμπτωματα αγχους και συσπασεων ηταν οταν επισης ειχα χασει 2 ατομα παλιους μου συμμαθητες και επαθα μεγαλο σοκ. Εκανα τοτε μια μαγνητικη εγκεφαλου καθως ειχα εντονο πονοκεφαλο 3 μερες και παρουσιασε 2-3 εστιες υψηλου T2 και flair σηματος, επισης ανευ σημασιας και μη παθολογικες. Ξαναεκανα 2η μαγνητικη πριν λιγες μερες επειδη ενοιωθα ανεξηγητη κοπωση και ειχα ακριβως τα ιδια ευρηματα παλι. Εχω αγχωθει εις διπλουν γτ στο μεταξυ εκανα και κατι εξετασεις αιματος για τον ιο Epstein Barr που λεγεται οτι σχετιζεται αμεσα με ΣΚΠ και οτι ολοι οσοι εχουν την ασθενεια ειχαν περασει καποτε τον ιο αυτο. Βρεθηκαν θετικα τα αντισωματα που σημαινει οτι εχω περασει και γω τον ιο καποτε, βεβαια δε θυμαμαι να ειχα ποτε λοιμωδη μονοπυρηνωση. Επισης αυτον τον ιο τον εχει το 90% του πληθυσμου αλλα..... Δεν ξερω τι να κανω, σε ποιον γιατρο ν απευθυνθω, δν εχω και χρηματα γτ σπουδαζω ακομα. Εχω τρελαθει στην κυριολεξια.
    Καλημερα δεν ξερω να σου απαντησω για τον ιο αυτο.ουτε τι ειναι.δες ομως απντην αρχη .σοκ'αγχος'συσπασεις γιατρος.δεςτην σειρα.οι γιατροι τι σου ειπαν για αυτες τις εστιες.εχω και γω συσπασεις πολλες.

  10. #790
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Καλημερα δεν ξερω να σου απαντησω για τον ιο αυτο.ουτε τι ειναι.δες ομως απντην αρχη .σοκ'αγχος'συσπασεις γιατρος.δεςτην σειρα.οι γιατροι τι σου ειπαν για αυτες τις εστιες.εχω και γω συσπασεις πολλες.
    Γεια σου Αχιλλεα. Ο ιος αυτος ειναι της λοιμωδους μονοπυρηνωσης που συνηθως το παθαιναν τα παιδια στο σχολειο, καθως λεγεται και νοσος του φιλιου, γτ μεταδιδεται με το σαλιο. Ε πυρετος, κοπωση, κλασσικη ιωση. Η αληθεια ειναι οτι σ αυτο το forum μονο εχω συναντησει ατομα με μυικες συσπασεις! Και γω ετσι πιστευα οτι ειναι απο το αγχος, μεχρι που ειδα τα αποτελεσματα της μαγνητικης και επαθα το 2ο σοκ. Τα ειχα δειξει σ ενα γιατρο του Ευαγγελισμου, αλλα με ξεπεταξε λεγοντας αγχος κλπ Γενικα δεν μου εξηγει κανεις τι συμβαινει και γι αυτο πηγα σε 2ο γιατρο, ο οποιος επισης δε μου εξηγουσε και ηταν πολυ ουδετερος και απλα μου εγραψε να κανω 2η μαγνητικη. Το θεμα ειναι οτι γνωριζω 2 κοπελες που εχουν ΣΚΠ απο τα 23 τους, η οποια τους παρουσιαστηκε με συμπτωματα οπως διπλωπια και μουδιασματα, τα οποια ειχα και γω πριν 2 χρονια. Το ξερω οτι ειναι συμπτωματα που θα μπορουσε να εχει ο καθενας για λιγο καιρο, αλλα σε συνδυασμο με πορισμα στη μαγνητικη ειναι ακομα πιο τρομακτικο. Οταν τα σκεφτομαι δε μπορω να κλεισω ματι και εχω ταχυκαρδιες.. Τωρα ολοι οι γιατροι ειναι διακοπες, πρεπει να περιμενω τελη του μηνα να δειξω σε νευρολογο τη νεα μαγνητικη..

  11. #791
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Καλησπερα καινουριος εδω σημερα εκανα εγγραφη!! Συγχαρητηρια στην σελιδα,σε αυτων,αυτους που την εφτιαξαν!! Για γνωριμία μπηκα εδω σε αυτο το θεμα, πιο πολυ αγχος αντιμετωπιζω και εγω αλλα συσπασεις οχι, πιστευω να βοηθηθω σε οποιο βαθμο γινεται οπως πιστευω να βοηθηθειτε και εσεις, για φιλους και τα λειπα δεν ξερω πως γινεται δεν το εχω ψαξει αλλα σιγα,σιγα στην πορεια ολα θα γινουν συγχωρεστεμαι για τυχον ορθογραφικα λαθη χαρηκα που βρισκομαι εδω μεσα καλη συνεχεια!!

  12. #792
    Το καταλαβενω εν μέρει. Τι σου ειπαν οι γιατροι;δεν γινεται ξεπετα αν ειχες κατι σοβαρο.

  13. #793
    blackcrow
    Guest
    Τα ίδια βιώνω και εγώ και ταλαιπωρώ και τους γύρω μου. Πάρα πολλές εξετάσεις (τουλάχιστον 12 αιμοληψίες σε τρεις μήνες, ακτινογραφίες, τρεις μαγνητικές, εξετάσεις ούρων, πάνω από δέκα γιατροί (και λίγους λέω) και και και και). Διαβεβαιώσεις αλλά ο φόβος με κυριεύει και δε μπορώ να με ελέγξω. Κόβονται τα πόδια μου. Άσχημο πράγμα. Η λύση είναι η ψυχοθεραπεία και αν χρειάζεται η φαρμακευτική αγωγή για μια ισορροπία. Δε γίνεται αλλιώς. Υπομονή παιδιά. Τουλάχιστον το ότι διαβάζουμε ότι και άλλοι βιώνουν κάτι παρόμοιο μας κάνει να μην αισθανόμαστε μόνοι. Τι να πω; Εύχομαι να σταματήσουμε να ψάχνουμε στο διαδίκτυο (αυτό με έχει φάει, ειδικά κάτι βραδινές ώρες που μετά την ανάγνωση συμπτωμάτων δεν ξέρω κατά που να πάω. Να κατέβω στο δρόμο; Να πάω στο νοσοκομείο; Να πάρω τηλέφωνο μέσα στα ξημερώματα; Τραγικό) και να γυρνάμε στους γιατρούς.

  14. #794
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Ο νευρολογος (επιμελητης νευρολογιας 451) μου ειπε οτι δεν εβλεπε καν τις εστιες στην μαγνητικη (ενω τις εγραφε στο πορισμα ο ακτινολογος) και γι αυτο μου ειπε να κανω επαναληπτικη και πως αν δν υπαρχει διαφορά, να το αφησω. Τωρα εγω ξερω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις, πρεπει να βρεις καλο γιατρο γτ αλλιως θα ψαχνεσαι συνεχεια. Θα κανω απλα υπομονη μεχρι τελη Αυγουστου που θα επισκεφτω εναν αλλο.. Ρωτησα ενα φιλο μου στρατιωτικο νοσηλευτη και μου ειπε οτι μυικες συσπασεις δν ειναι σιγουρα συμπτωμα ΣΚΠ και οτι εστιες μπορει να μην ειναι και τπτ. Η αληθεια ειναι οτι εχω δει περιπτωσεις που εμφανιζονται εστιες σε μαγνητικη οταν εχεις χρονιες ημικρανιες ή αλλα. Αν ψαξω το ιντερνετ βεβαια παντου εμφανιζεται η ΣΚΠ μαζι με εστιες, αλλα υπο περιπτωσεις και σε συνδυασμο με τα απαραιτητα συμπτωματα του τυπου θολη οραση, μουδιασμα για μερες ή παραλυση, κατι που να σε βγαζει δλδ εντελως off απο την καθημερινοτητα σου. Τωρα οσοι απο δω δεν εχετε δει ποτε εστια σε μαγνητικη εγκεφαλου και αυχενα και δεν εχετε συμπτωματα παραλυσης ή μουδιασματος για μερες δεν εχετε κανενα λογο ανησυχιας. Ολα ειναι λογω αγχους. Δλδ και γω αναγνωριζω οτι οι μυικες συσπασεις ειναι λογω αγχους, που εχω. Αλλα.. ειναι και οι ρημαδοεστιες που δε μαφησουν να ηρεμησω.....

  15. #795
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    182
    Εγω θολη οραση,διπλά φωτα και φωτεινα σημεια καθως κ μουδιασματα εχω παρα πλ καιρο...μηνες τωρα...με διαβεβαιωσε η νευρολογος μ οτι δν ειναι κατι..αν ηταν θα ειχε φανει στη μαγνητικη...εχω φαρι τετοιο κολλημα με τη ΣΚΠ που κοντευω να τρελαθω.επειδη ειχα κανει μαγνητικη πριν 5 χρονια παλι, μου ειπαν οτι αν υπηρχε κατι θα ειχε εξελιχθει..εμενα ομως η μαγνητικη του φεβρουαριου εδειξε μια ανευ κλινικης σημασιας εστια που δε σχετιζεται με ΣΚΠ..

Page 53 of 70 FirstFirst ... 343515253545563 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •