Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 57
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 57 of 70 FirstFirst ... 747555657585967 ... LastLast
Results 841 to 855 of 1042
  1. #841
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    28
    Καλησπέρα σε όλους.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν διαβάζετε τα προηγούμενα ποστ.
    Στην σελίδα 41 πόσταρα το παρακάτω κείμενο.
    Αν το διαβάσετε προσεκτικά θα ηρεμησετε.
    Αν δεν ηρεμήσετε τότε να πάτε να σας δει κάποιος ψυχολόγος ή ψυχίατρος.
    Γιατί μου φαίνεται πολύ περίεργο ενώ υπάρχουν απαντήσεις εσείς να πέφτετε σε μιζέρια.
    Λοιπόν διαβάστε το. Εγώ μόλις το διάβασα ηρεμησα και έμαθα να ζω με αυτό.

    Παιδιά καλημέρα.
    Έψαξα σε ένα αγγλικό site το οποίο είναι μόνο για καλοήθεις δεσμιδωσεις. δηλαδή αυτό που έχουμε όλοι εδώ.
    Είναι πολύ κατατοπιστικό και μόλις το διάβασα έχω ηρεμίσει.
    ΕΠΑΨΑ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΩ!!!!!
    Έχουμε και λέμε.
    -Στο ALS οι συσπάσεις που γίνονται στους μύες είναι δεύτερο και τρίτο σύμπτωμα και αυτό γίνεται επειδή ο μυς πεθαίνει. Δηλαδή το πρώτο σύμπτωμα είναι η αδυναμία του μυ να ανταποκριθεί σε μια κίνηση που αυτό γίνετε αντιληπτό από τον ασθενή κατευθείαν και μετά έρχεται η σύσπαση του μυ ως αποτέλεσμα του θανάτου του.
    - στο ALS η σύσπαση ξεκινά από έναν μυ και έπειτα προχωρεί στον επόμενο , στον επόμενο με την σειρά κτλ ενώ στις καλοήθεις δεσμιδωσεις πάει παντού.(random ) δηλαδή μπορεί να έχουμε μια σύσπαση στον τετρακέφαλο και μετά στον ώμο και μετά στο άλλο πόδι κτλ. Στον ΑLS δεν είναι έτσι. Στον ALS η σύσπαση ξεκινά από έναν μυ και με την σειρά απλώνετε ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΕΓΕΝΕΣΤΕΡΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ. ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Η ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΧΕΙ ΕΙΔΗ ΕΠΕΛΘΕΙ.
    - στον ALS η τις περισοτερες φορες η σύσπαση δεν γίνετε ορατή με γυμνό μάτι αλλα αντίθετος θέλει ιδική λάμπα που την έχει ο γιατρός για να τον δει. Είναι χαρακτηριστικό που ένας ρωτάει τον γιατρό ότι βλέπει όλο του το σώμα να δονείτε και ο γιατρός του απαντάει ότι είναι τυχερός που βλέπει τους μύες του να κουνιούνται αφου στον ALS η σύσπαση φαίνεται αμυδρά.
    -στην περίπτωση του ALS δεν υπάρχει σήμερα είμαι λίγο καλύτερα και την άλλη μέρα χειρότερα.
    Ή χθες είχα αδυναμία και συσπάσεις ενώ την άλλη μέρα δεν έχω τίποτα ή είμαι καλύτερα πράγμα που συμβαίνει στις καλοήθεις δεσμιδωσεις.
    Στο ALS πάμε κάθε μέρα προς τα κάτω χωρίς ανεβοκατεβάσματα. Ο μυς πεθαίνει. Δεν γυρνάει η κατάσταση με αντιφλεγμονώδη και παυσίπονα.
    - στον ALS δεν νιώθουμε πόνο στους μύες. Απλά έχουμε αδυναμία κίνησης.
    - στην πλυοψυφια των περιπτώσεων στις καλοήθεις δεσμιδωσεις όταν αγχωνόμαστε αυτές ξεκινούν. Στον ALS οι συσπάσεις δεν εξαρτώνται από την ψυχική μας διάθεση.
    - Επίσης λέει ότι ο ασθενής επειδή μπαίνει στο ιντερνετ να δει τι γίνετε πέφτει κατευθείαν στο ALS και το μυαλό αρχίζει να νομίζει ότι οι μύες κουράζονται και ότι κάποιοι μύες δεν δουλεύουν καλά κτλ. Τα χωρίζει σε κλινική αδυναμία που είναι πραγματική και εκεί το ψάχνουμε καλύτερα και σε εικονική που την δημιουργεί το μυαλό.
    Επίσης λέει ότι κάποιοι το έχουν για ώρες άλλοι για μήνες άλλοι για χρόνια άλλοι πεθαίνουν με αυτό και άλλοι επανέρχονται μετά από κάποιο διάστημα πλήρως.

    Αυτά παιδιά είναι από ειδικό γιατρό και όχι από forum το οποίο καλό είναι αλλά οι πληροφορίες είναι αφιλτράριστες.
    Το site είναι μόνο για αυτό και έχει τα πάντα και οι ασθενείς ρωτάνε και οι γιατροί απαντάνε.
    Είναι πάρα πολλοί σαν και εμάς.
    Επισκεφτείτε το και θα καταλάβετε.
    http://www.aboutbfs.com/forums/index...a76681b2cfe0bd
    Να θυμάστε αυτό:
    Οι συσπάσεις στο ALS έρχονται μετά από την μυϊκή ατροφία και αδυναμία, πράγμα που γίνετε αντιληπτό από τον ασθενή κατευθείαν.
    Λέει πως στην κλινική οι ασθενείς έρχονται επειδή νιώθουν αδυναμία και όχι επειδή έχουν μυϊκές συσπάσεις.
    Ελπίζω να βοήθησα και να ηρέμησα αρκετούς όπως ηρέμησα και εγώ διαβάζοντας από ιδικούς γιατρούς με εμπειρία επάνω σε αυτό.

  2. #842
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    28
    Τι έγινε ρε παιδιά?
    Γίναμε καλά όλοι?
    Δεν έχουμε σπασμούς?
    Θαύμα! Θαύμα!

  3. #843
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228

    Μια απο τα ιδια!

    Quote Originally Posted by George1 View Post
    Τι έγινε ρε παιδιά?
    Γίναμε καλά όλοι?
    Δεν έχουμε σπασμούς?
    Θαύμα! Θαύμα!
    Παιδιά καλησπέρα βλέπω τα post ότι είναι πολυ παλιά αλλα πολύ δυνατά χαχα.. Πείτε μου για αυτή την παράνοια. Εμένα όλη η τρέλα κοντεύει να κλείσει μηνα. Έκανα το λάθος μια μέρα να googlaρω κάποια συμπτωματα ούτε καν δικα μου, όπου με οδήγησαν στη σκπ. Αυτό ήταν μπερδεύτηκε η ζωη μου όλη. Μετα απο λίγες μέρες άρχισα να εχω τσίμπηματα καψίματα μουδιάσματα, επισκέφτηκα 3 νευρολογους παίρνοντας την ιδια απάντηση απο όλους. Ο ενας μου συστησε να κανω μια μαγνητική για να ηρεμήσω ελα όμως που έγινα χειρότερα. Κάποιες εστίες ωστόσο μη παθολογικες τις οποίες ο γιατρός μου είπε να τις ξεχασω γτ θα τρελαθώ στο τέλος κ θα πρέπει να απευθυνθώ αυτή τη φορά σε άλλη ειδικότητα. Παράλληλα ψάχνοντας παλι μαρτυρίες ασθενών με σκπ διαβασα για μυϊκούς σπασμούς. Θελω να σας πω πως απο εκείνη την ημέρα εχω 0 τσίμπηματα κλπ κ άπειρους μυϊκούς σπασμούς συνοδευόμενουε με τρελές ταχυπαλμιες.. Όταν ηρεμώ ηρεμούν κ αυτά οταν πανικοβληθω δεν ξέρω τι να πρωτοκοιταξω οι σπασμοι είναι παντού. Ντρέπομαι να απευθύνω πάλι στο γιατρό.. Δεν ξερω αναρωτιέμαι είναι τόσο μεγάλη η δύναμη του μυαλού που σωματοποιει κάθε τι που μπορεί να διαβάσει κ να στοιχειώσει το μυαλό του?? Help!!!!

  4. #844
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Αδερφε μαγνησιο ηλεκτρολυτεσ και βιταμινεσ με μεταλλα και ξεχνα το ετσι απλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #845
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε μαγνησιο ηλεκτρολυτεσ και βιταμινεσ με μεταλλα και ξεχνα το ετσι απλα
    Θα κάνω μία προσπάθεια και βλέπουμε.. Ειναι εξαντλητικό να είσαι συνέχεια με το φόβο και το άγχος και να παρατηρήσεις τις αντιδράσεις του εαυτού σου

  6. #846
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Εγω παθαινω fasciculations ειδικα στις γαμπες.

  7. #847
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Το αντιμετωπιζεις καπως?

  8. #848
    Καλησπέρα παιδιά μετά από αρκετά χρόνια. Υπάρχει εδώ κάποιος από τους παλιούς; Τι κάνετε; Είστε καλύτερα ή συνεχίζετε τη ζωή σας παρέα με τα συμπτώματα που όλους μας απασχολούσαν και ίσως κάποιους από εμάς συνεχίζουν να μας απασχολούν ακόμη;

  9. #849
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by marianna27 View Post
    Καλησπέρα παιδιά μετά από αρκετά χρόνια. Υπάρχει εδώ κάποιος από τους παλιούς; Τι κάνετε; Είστε καλύτερα ή συνεχίζετε τη ζωή σας παρέα με τα συμπτώματα που όλους μας απασχολούσαν και ίσως κάποιους από εμάς συνεχίζουν να μας απασχολούν ακόμη;
    Καλησπερα Μαριάννα έχω δει τα post σου στο συγκεκριμένο θέμα.. Πόσα χρόνια πέρασαν για σένα απο τοτε κ εν τέλει σου έφυγαν??

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #850
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    μην αγχωνεστε για τους μυικους σπασμους δεν ειναι σχεδον ποτε κατα 99% κατι σοβαρο.....και εγω ειχα τρομερους σε ολο το σωμα για μηνες και ητανε απο το αγχος...και μου εχουν πει νευρολογοι οτι οι μυικοι σπασμοι ειναι κατα 99% καλοηθες κατασταση και οφειλετε σε απλα αιτια...το πιο συχνο ειναι το αγχος..μετα η ελλειψη βιταμινών κυριως μαγνησιου η πολυ καταχρηση καφεΐνης η κουραση κλπ κλπ....αν ειχατε κατι τοσους μηνες θα ειχαν εμφανιστεί και αλλα συμπτωματα και θα γινοτνουσαν πιο σοβαροι οι σπασμοι...

  11. #851
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    μην αγχωνεστε για τους μυικους σπασμους δεν ειναι σχεδον ποτε κατα 99% κατι σοβαρο.....και εγω ειχα τρομερους σε ολο το σωμα για μηνες και ητανε απο το αγχος...και μου εχουν πει νευρολογοι οτι οι μυικοι σπασμοι ειναι κατα 99% καλοηθες κατασταση και οφειλετε σε απλα αιτια...το πιο συχνο ειναι το αγχος..μετα η ελλειψη βιταμινών κυριως μαγνησιου η πολυ καταχρηση καφεΐνης η κουραση κλπ κλπ....αν ειχατε κατι τοσους μηνες θα ειχαν εμφανιστεί και αλλα συμπτωματα και θα γινοτνουσαν πιο σοβαροι οι σπασμοι...
    Θετικό αυτό που λες, μακάρι . Εγω προσωπικά τους έχω 4 μήνες τώρα κοντά, μετά από μια παρα πολύ στρεσογονο περίοδο που πέρασα κ την παρετεινα μετά κ απο μόνη μου κάθε μερα να γκουγκλαρω και να ψάχνω για το κάθε συμπτωμα και να βασανίζω το μυαλό μου!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #852
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Θετικό αυτό που λες, μακάρι . Εγω προσωπικά τους έχω 4 μήνες τώρα κοντά, μετά από μια παρα πολύ στρεσογονο περίοδο που πέρασα κ την παρετεινα μετά κ απο μόνη μου κάθε μερα να γκουγκλαρω και να ψάχνω για το κάθε συμπτωμα και να βασανίζω το μυαλό μου!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    αν σε απασχολει τοσο πολυ θα σου ελεγα να πας να κανεις ενα ηλεκτρομυογραφιμα οπως ειχα κανει εγω...εγω ελεγα στον νευρολογο εχω παντου σπασμους και στο ματι εδω κια μηνες και μου εκανε ηλεκτρομυογραφιμα και μου λεει ανθρωπε μου πας καλα δεν χεις τιποτα ειναι ανευ αιτιας οι σπασμοι σου και το μονο που μπορω να πω για να δικαιολογησω το ηλεκτρομυογραφημα ειναι το αχγος και εγω εκεινη την ωρα πεθενα απο σπασμους που λεει ο λογος...πηγαινε καντο για να σου βγει και απο το μυαλο...γιατι αν δεν το ξεχασεις δεν θα φυγουν οι σπασμοι...εγω και τωρα που σου μιλαω εχω σπασμους αλλα δεν δινω σημασια

  13. #853
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    αν σε απασχολει τοσο πολυ θα σου ελεγα να πας να κανεις ενα ηλεκτρομυογραφιμα οπως ειχα κανει εγω...εγω ελεγα στον νευρολογο εχω παντου σπασμους και στο ματι εδω κια μηνες και μου εκανε ηλεκτρομυογραφιμα και μου λεει ανθρωπε μου πας καλα δεν χεις τιποτα ειναι ανευ αιτιας οι σπασμοι σου και το μονο που μπορω να πω για να δικαιολογησω το ηλεκτρομυογραφημα ειναι το αχγος και εγω εκεινη την ωρα πεθενα απο σπασμους που λεει ο λογος...πηγαινε καντο για να σου βγει και απο το μυαλο...γιατι αν δεν το ξεχασεις δεν θα φυγουν οι σπασμοι...εγω και τωρα που σου μιλαω εχω σπασμους αλλα δεν δινω σημασια
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει για το λόγο ότι είχαμε ξεκαθαρίσει με το γιατρό ότι ολα τα συμπτώματα που εχω(αλλα τοτε) είναι λογω στρες κ εμένα μου ξεκινησαν οι σπασμοι μόλις έφυγα από το ιατρείο του δεν γινόταν στο καπακι να ξαναπάω!! Οπότε είπα οκκ είναι κομμάτι κ αυτό όλου του στρες που βιωσα θα φύγει όπως κ τα αλλα κ απο τοτε πέρασαν 4 μήνες, όχι πως ηρέμησα κ ποτε βέβαια.. Αλλα ισως κάνω εν τέλει γτ το σκέφτομαι συνέχεια!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

  14. #854
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Vasomp View Post
    Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει για το λόγο ότι είχαμε ξεκαθαρίσει με το γιατρό ότι ολα τα συμπτώματα που εχω(αλλα τοτε) είναι λογω στρες κ εμένα μου ξεκινησαν οι σπασμοι μόλις έφυγα από το ιατρείο του δεν γινόταν στο καπακι να ξαναπάω!! Οπότε είπα οκκ είναι κομμάτι κ αυτό όλου του στρες που βιωσα θα φύγει όπως κ τα αλλα κ απο τοτε πέρασαν 4 μήνες, όχι πως ηρέμησα κ ποτε βέβαια.. Αλλα ισως κάνω εν τέλει γτ το σκέφτομαι συνέχεια!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App
    το ιδιο λαθος με εμενα..σκεφτομαι επι ενα 6μηνο την ασταθεια και δεν λεει να φυγει...

  15. #855
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    228
    Quote Originally Posted by grgagno View Post
    το ιδιο λαθος με εμενα..σκεφτομαι επι ενα 6μηνο την ασταθεια και δεν λεει να φυγει...
    Μα εγώ το είδα στον εαυτό μου στιγμές που το ξεχαναγα δεν το ενιωθα αλλα επειδή δεν το έχω λύσει μέσα μου κ στριφογυριζει συνέχεια μέσα στο μυαλό μου, μόλις του δώσω το 100% της προσοχής μου ξανα απο την αρχή!!

    Εστάλη από WAS-LX1 στο E-Psychology.gr Mobile App

Page 57 of 70 FirstFirst ... 747555657585967 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •