Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 70 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 61 to 75 of 1042
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον...Λορα ακριβώς την ίδια κατάσταση με εσένα βιώνω...οι γονείς μου με αποτρέπουν από το να πηγαίνω σε γιατρούς γιατί ισχυρίζονται ότι αν πίστευαν ότι έχω το παραμικρό οι ίδιοι θα με έτρεχαν σε όλες τις ειδικότητες...απλά έμπαινα και εγώ σαν μανιακή στο ίντερνετ και να διαβάζω όλα τα συμπτώματα για όλες τις αρρώστιες..θέλω να πιστεύω ότι λόγω ηλικίας δεν υπάρχει περίπτωση να έχω αυτήν την σπάνια ασθένεια..ο γιατρός με εξέτασε 2 φορές..κουτσό..περπάτημα σε ευθεία..δύναμη στα χέρια κ.λ.π. θα προσπαθήσω να το ξεχάσω αν και ομολογώ ότι τώρα που ξέρω ότι βιώνουν και άλλοι άνθρωποι το ίδιο με μένα παίρνω κουράγιο...όποτε με βλέπετε να γράφω εδώ δώστε μου κουράγιο! το έχω τόση ανάγκη! Και όντως..το νησάκι μας είναι μοναδικό! κρίμα που με τις ιδέες που μου κόλλησαν δεν μπορώ να χαρώ τις ομορφιές του!

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    διπλά δεν βλέπω παρά μόνο όταν το κάνω επίτηδες..από μικρή το έκανα...ή όταν εστιάσω κάπου και αφαιρεθώ για λεπτά..φεύγει για λίγο το βλέμμα και τα βλέπω διπλά...αλλά αυτό το είχα πάντα..αλλά τον τελευταίο καιρό το έψαξα και αυτό και πανικοβλήθηκα!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    και όταν τους νιώθω αυτούς τους σπασμούς καποιοι είναι πολύ δυνατοί...άλλοι πιο ήπιοι..και νιωθω σχεδόν κάθε μέρα για δευτερόλεπτα σαν κάτι να με καίει σε διάφορεσ μεριές στο ΄ροσωπο..συνήθως κοντά στο μάτι..και στο μάγουλο..αλλά και στο τριχωτό της κεφαλής..
    Last edited by madiwasp; 18-06-2014 at 21:13.

  4. #64
    Γεια σου madiwspa

    Εχω και γω κατι παρομοιο με σεναι..
    Ολα ξεκινησαν με ενα χειρουργειο ρουτινας υποτιθεται,χιαστοι,πριν 2 χρονια,τον ΑΥγουστο του 12.
    Εκτοτε η ψυχολογια μου κατακρημνιστικε γιατι η αποθεραπεια μου ηταν δυσκολη και πονουσα.
    Οποτε ενα χρονο μετα το χειρουργειο,περυσι το καλοκαιρι δλδ,κι ενω ειχα ξεκινησει αντικαταθλιπτικα για 6 μηνες,τα σταματησα μονος μου,υποτροπιασα και παλι απο την αρχη το Σεπτεμβρη.
    Εγω ειχα στα ποδια μου και τα 2,τσιμπηματα στις φτερνες και πατουσες..(Σαν να περπατανε μυρμηγκια δλδ..)\
    Καποια στιγμη εφυγαν,αλλα εδω και περιου 5-6 μηνες,εχω καποιους σπασμους των μυων στις πατουσες (απο την μεσα μερια προς το πλαι...)Μυστηριο δλδ..και περισσοτερο στο δεξι ποδι.(το αριστερο ειναι χειρουργημενο...)
    Τι να πω...ειναι ενοχλητικο σε καταλαβαινω..
    Εχω ξεκινησει ψυχοθεραπεια απο το Νοεμβρη...καποια πραγματα τα βελτιωσα στον εαυτο μου αλλα να πω την αληθεια δε ξερω που σκοπευει ακριβως αυτη...
    Ο γιατρος μου δωσε και λυρικα για 5 μηνες (για το αγχος) τα οποια εκοψα ομως (ο ιδιος μου τα μειωσε και τα κοψαμε)
    Δε ξερω πως σκατα αντιδρα το σωμα και τρεμουμε καθε μερα..

    Μου ειπαν να κανω και μια εξεταση θυρεοειδους και σιδηρου,μπας και ειναι απορρυθμισμενος..αλλα δε νομιζω.
    Ακομα και να ηταν,κανει σπασμους η ελλειψη θυρεοειδοτροπων ορμονων?
    Κουραγιο σε ολους μας...

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Καλησπέρα unbreakable..
    εγώ έχω μυικές συσπάσεις παντου...όπως και η Λορα..αν δεις όλα τα μηνύματα θα καταλάβεις την κατάστασή μου...δεν ξέρω αν είναι ψυχοσωματικό..το εύχομαι όμως, γιατί φοβάμαι πολύ απο αυτά που διάβασα στο νετ

  6. #66
    τα περαστικα μου (το ονομα σου?)

    ολα μεσα στο μυαλο ειναι λενε.μολις γυρισα απο τον γιατρο μου και θελει να αυξησουμε τα αντικαταθλιπτικα κατα 100mg.
    λεει ειμαι ενα κλικ πριν να με αφησουν τελειως αυτες οι δεσμιδωσεις/μυοκλονιες...αλλα ειμαι επιφυλακτικος...
    κι αν σταματησω τα φαρμακα μετα τι?
    σκατα...

    γιατι ευχεσαι να ειναι ψυχοσωματικο?
    πιστευεις πως θα υπαρχει λυση?
    θελω να πω αναρωτηθηκα κι εγω καποια στιγμη τι θα προτιμουσα να ειναι,και ειπα μαλλον ασθενεια γιατι τα φαρμακα θα την θεραπευσουν,ενω τα ψυχοσωματικα ειναι λιγο αοριστα για το πως θεραπευονται.τουλαχιστον εγω δε ξερω εαν εχω πειστει πως τα αντικαταθλιπτικα/αγχολυτικα μας κανουν καλο οσον αφορα αυτα...

    σκεψεις στο μπερδεμενο μου μυαλο.
    η αληθεια ειναι ομως πως ειμαι καλυτερα σε σχεση με τον σεπτεμβρη/οκτωβρη

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    καλησπέρα unbreakable..
    Λοιπόν, ο λόγος που εύχομαι να είναι ψυχοσωματικό είναι γιατί φοβάμαι τις ασθένειες...αν είναι ψυχοσωματικό θα το παλέψω μόνη μου και θα το αντιμετωπίχω όσο δύσκολο κι αν είναι...η ασθένεια είναι βαρύ πφράγμα..πηγα και σ δεύτερο νευρολόγο και μου είπε και αυτός ότι είναι από έντονο άγχος..αν θέλεις τη γνώμη μου πάλεψε το μόνος σου..τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται? εγώ είμαι 23 και δεν πρόκειται να ξανα πάρω αγχολυτικά και άλλες τέτοιες βλακείες..

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    το όνομά μου ειναι Μάντυ και θέλω να γίνω και πάλι καλά!

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Lora στη γλώσσα ένιωθες συσπάσεις? εγω ναι! αν μπορείς απάντησε μου! έχω πεθάνει απο το φόβο μου..

  10. #70
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Lora στη γλώσσα ένιωθες συσπάσεις? εγω ναι! αν μπορείς απάντησε μου! έχω πεθάνει απο το φόβο μου..

    Καλησπέρα!

    Δεν ένιωθα συσπάσεις στην γλώσσα, όχι. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και μην πανικοβάλλεσαι. Ο δεύτερος νευρολόγος δεν σου πρότεινε μαγνητική? Συνεχίζεις και έχεις συσπάσεις παντού? Πόσος καιρός έχει περάσει? Κάνε υπομονή άλλες 2 βδομάδες και αν δεν σταματήσουν, πήγαινε να κάνεις μία μαγνητική.... εγώ δεν θα μπορούσα να ηρεμήσω αλλιώς. Σε νιώθω και σε καταλαβαίνω. Μπορώ μόνο να σου πώ για να ησυχάσεις ότι είχα αυτές τις συσπάσεις 3 μήνες συνέχεια....και τις έχω και τώρα πού και πού μέσα στη μέρα. Και γω έβλεπα διπλά, γιατί έβαζα τον εαυτό μου σε αυτή την κατεύθυνση, δηλαδή του ότι έχω κάποιο σοβαρό νόσημα.
    Ο αδερφός μου εμένα μου είχε πεί, ότι αν δεν σου προτείνει να κάνεις μαγνητική να του πείς ότι βλέπεις διπλά και ότι ζαλίζεσαι κλπ....για να αναγκαστεί να στην γράψει. Δεν ξέρω αν είναι σωστό που σου το λέω...πάντως είναι μόνη λύση για να ηρεμήσεις. Εγώ αν δεν μου αποδείκνυε κάποιος ότι δεν έχω τίποτα... θα είχα τρελαθεί. Μόλις είδα τα αποτελέσματα ηρέμησα! Το προκαλείς εσύ όλο αυτό.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    θα παω αυριο να μου γραψει ηλεκτρομυογραφημα...δεν αντεχω αλλο..1 μιση μηνα τα εχω αυτα..στη γλωσσα την τελευταια εβδομαδα, ομως...

  12. #72
    Εγω ειμαι 32 Μαντυ.
    Επισης θελω να γινω καλα κι εγω...αλλα νομιζω πως τα φαρμακα βοηθανε,αρκει να ειναι ελεγχομενο καπως...
    Ισως σε καποιες περιπτωσεις να μην γινεται διαφορετικα...
    Επισης εγω εχω αγχος για το ποτε θα σταματησω τα φαρμακα...και επισης θελω να γινω καλα κι εγω οπως ημουν...

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Βοηθάνε σίγουρα τα φάρμακα αλλά λόγω της ηλικίας μου (23) δεν θέλω να τα ξεκινήσω από τώρα..έχω και τους δικούς μου να φωνάζουν και να μου λένε...μην παίρνεις φάρμακα..θα γίνεις μάνα..θα κάνεις παιδιά..μην βάζεις τον εαυτό σου δε τέτοια διαδικασία...απλά εγώ, όπως και η Lora μπαίνω συνέχεια στο ίντερνετ και φοβάμαι για κάποιες σπάνιες ασθένειες ποθ έχουν τα συμπτώματα που έχω και εγώ..βέβαια οι νευρολόγοι στους οποίους πηγα μου τις απέκλεισαν λόγω ηλικίας...αλλά το σάπιο μυαλουδάκι μου έχει κολλήσει εκεί! Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι δε μου λείπει τίποτα και δεν μπορώ να χαρώ τα όμορφα πράγματα που μου συμβαίνουν, επειδή έχει κολλήσει στο μυαλό μου ότι κάτι έχω..τελικά δεν θα πάω για ηλεκτρομυογράφημα..γκρινιά ζει η μάνα μου...της είπε ο νευρολόγος ότι είναι για μεγαλύτερες ηλικίες και δεν θέλει να το κάνω!

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Lora τι ηλικια έχεις αν επιτρέπεται? σχετίζεται η ηλικία με τη νόσο που φοβαμαι? σου είπε κατι τέτοιο ο νευρολόγος σου? έχω δει ότι είναι για άτομα άνω των 50..

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Lora λογικά σε έχω ζαλίσει, όμως αν είναι εφικτό χρειάζομαι τη βοήθειά σου...πως μπορώ να επικοινωνήσω μαζί σου? θέλω μερικές πληροφορίες ..στείλε μου αν μπορείς και πες μου αν υπάρχει κάποιος τρόπος άμεσης επικοινωνίας μαζί σου..κοντεύω να τρελαθώ!

Page 5 of 70 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •