Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 60
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 60 of 70 FirstFirst ... 10505859606162 ... LastLast
Results 886 to 900 of 1042
  1. #886
    Quote Originally Posted by Giannisk91 View Post
    Ακριβώς και σε μένα εγώ δεν ήξερα ότι υπάρχουν αυτά και ξαφνικά μετά αφού έμαθα ότι αρρώστησε ένας δικοσ μου άνθρωπος έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου,δεν μπορώ να είμαι άλλο έτσι, εν το μεταξύ στη ζωή μου όλα πάνε ρολόι και επαγγελματικά μου στρωθηκαν στη ζωή μου όλα τελοια αυτό το καιρό γενικά δεν μ λείπει κάτι,,, αλλά εγώ δεν μπορώ να βάλω κατω την λογική και στην ουσία δεν έχω τίποτα,,, εσύ Λίνα τι αγωγή έκανες για έξι μήνες γτ έκανα και εγώ και γενικά θα με βοηθούσε πολύ να με πεις αν γενικά σκεφτόσουν σε καθημερινη βάση ότι κάτι έχεις όπως και αν είχες βγάλει τίποτα ψυχοσωματικα,,, πχ εμένα με πονούσε μια η κοιλιά μια το στήθος βρήκα ότι έχω γοπ
    Έκανα και κάνω αγωγή με εσκιταλοπραμη... Με βοήθησε φουλ την 1η φορά.. Και ελπίζω και τώρα.. Έγινα ξανά εγω... Και ίσως και λίγο καλύτερα... Δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Ισως μόνο η όρεξη μου άνοιξε.. Αλλα πρόσεχα... Απλα όταν σταμάτησα, μετά από 3 βδομάδες έγιναν πράγματα με θέματα υγείας στην οικογένεια που με στρεσαραν πάρα πολύ και σε 1.5 μήνα μετά άρχισα να νιώθω πάλι πράγματα.. Τα ψιλό αντιμετώπισα για 2 μήνες αλλά τον προηγούμενο μήνα επεστραψαν κανονικά όπως πέρσι...

  2. #887
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    4
    Παιδιά νομίζω οτι όσοι πάσχουμε απο αγχωτική διαταραχή, σε κάτι, κάπως μας βγαίνει. Σε μένα βοήθησε η ψυχοθεραπέια, αλλά θέλει χρόνο. Εγω οπως ειπα ξεκίνησα ssri. Πέρασαν 4 εβδομάδες. Πλέον μπορώ και κοιμάμαι χωρίς xanax, αλλά οι συσπάσεις μυών δεν έχουν σταματήσει. Είχα φτάσει σε σημείο να θέλω να παραιτηθώ από τη δουλειά μου, που είναι μόνιμη. Τώρα έχω ηρεμήσει. Καλό είναι κατά καιρούς και να σταματήσει η εντατική θεραπεία, να πηγαίνουμε πού και πού. Δηλαδή σε μένα βοηθάει. Μετά απο καιρό η θεραπεύτρια σε γνωρίζει και μπορεί να δει πιο σφαιρικά τα ζητήματά σου.

  3. #888
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    18
    Καλησπέρα παιδιά ! Το μυογραφημα
    Γίνεται και χωρίς βελόνα !;; Μόνο με τα ηλεκτρόδια ;

  4. #889
    Quote Originally Posted by Arou View Post
    Καλησπέρα παιδιά ! Το μυογραφημα
    Γίνεται και χωρίς βελόνα !;; Μόνο με τα ηλεκτρόδια ;
    Γειά σου! Εγώ που έχω κάνει σε χέρια και πόδια ήταν με ηλεκτρόδια.. Όταν ζήτησα να δούμε για τον αυχένα μου, μου έβαλε μια βελόνα στον δικέφαλο αλλά δεν πόνεσε καθόλου.. Τίποτα..

  5. #890
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    18
    Καλησπέρα λινά, ευχαριστώ και για την απάντηση! Άρα κ εγώ που το έχω κάνει με ηλεκτρόδια στα πόδια είμαι καλυμμένη λες ε;;

  6. #891
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    40
    Έχω και εγώ αυτά τα συμπτώματα. Σπασμοι στο σωμα, στο πρόσωπο, στον αυχένα, το κεφάλι μου νιωθω ότι θα φύγει από τη θέση του. Στα δάχτυλα, παντού. Και αίσθηση ηλεκτρισμού. Ακόμη δεν έχω κάνει εξετάσεις λόγω ιου, ελπίζω μέσα στην άλλη βδομάδα να κλείσω σίγουρα ραντεβού.

  7. #892
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    Παιδιά, άνοιξα αυτό το νέο θέμα γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε απόγνωση. Εδώ και 3 εβδομάδες νιώθω σε όλο μου το σώμα σπασμούς των μυών. Όπως καμιά φορά πεταρίζει το βλέφαρο...εγώ το νιώθω αυτό σε όλο το σώμα σε διαφορετικά σημεία. Ταυτόχρονα νιώθω και μία αδυναμία στα πόδια... φοβάμαι μην έχω σκλήρυνση κατά πλάκας...έψαξα και είδα ότι είναι και αυτά κάποια από τα συμπτώματα....το έχετε νιώσει εσείς ποτέ αυτό? Φοβάμαι για ακόμη μια φορά να αντιμετωπίσω τους δικούς μου και να τους πω τι νιώθω....πάλι θα μου πουν ότι δεν έχω τίποτα και είναι όλα στο μυαλό μου.
    Καλημέρα Λόρα. Άμα σου πούμε κμεις ότι δεν έχεις τίποτα σημαίνει ότι είμαστε δικοί σου άνθρωποι εντάξει;;χαχα.. Τα ίδια περνάμε και περάσαμε όλοι μας. Είναι σωματικά συμπτώματα που οφείλονται στο φόβο που σε κυριεύει για την σωματική σου ακεραιότητα.
    Σπασμούς έχω κάνει σε σημεία που δεν φαντάζεσαι. Απλά όταν συμβαίνουν πες ότι τώρα χαλαρώνω και γι'αυτό συμβαίνει αυτό. Καλή δύναμη.

  8. #893
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Giorgos k_ View Post
    Έχω και εγώ αυτά τα συμπτώματα. Σπασμοι στο σωμα, στο πρόσωπο, στον αυχένα, το κεφάλι μου νιωθω ότι θα φύγει από τη θέση του. Στα δάχτυλα, παντού. Και αίσθηση ηλεκτρισμού. Ακόμη δεν έχω κάνει εξετάσεις λόγω ιου, ελπίζω μέσα στην άλλη βδομάδα να κλείσω σίγουρα ραντεβού.
    Χαλαρά φίλε. Όχι εξετάσεις με το παραμικρό. Μια εξέταση αίματος και ένα triplex το έτος μια χαρά είναι. Επειδή είμαστε αγχώδεις. Αλλιώς ανά 2-3 χρόνια χρειάζεται.

  9. #894
    Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by puella View Post
    Παιδιά νομίζω οτι όσοι πάσχουμε απο αγχωτική διαταραχή, σε κάτι, κάπως μας βγαίνει. Σε μένα βοήθησε η ψυχοθεραπέια, αλλά θέλει χρόνο. Εγω οπως ειπα ξεκίνησα ssri. Πέρασαν 4 εβδομάδες. Πλέον μπορώ και κοιμάμαι χωρίς xanax, αλλά οι συσπάσεις μυών δεν έχουν σταματήσει. Είχα φτάσει σε σημείο να θέλω να παραιτηθώ από τη δουλειά μου, που είναι μόνιμη. Τώρα έχω ηρεμήσει. Καλό είναι κατά καιρούς και να σταματήσει η εντατική θεραπεία, να πηγαίνουμε πού και πού. Δηλαδή σε μένα βοηθάει. Μετά απο καιρό η θεραπεύτρια σε γνωρίζει και μπορεί να δει πιο σφαιρικά τα ζητήματά σου.
    Πολύ σωστά! Ο γιατρός που χρειάζεται σε εμάς είναι ο ψυχολόγος. Εγώ με γνωσιακή συμπεριφορική βλέπω καθημερινά μεγάλη βελτίωση. Τα νευρα λογικό είναι να μην είναι στα καλά τους εφόσον δεν ηρεμούμε. Όταν θα βρεις ισορροπία το συμπαθητικό με το παρασυμπαθητικό τότε θα είμαστε κουλ.

  10. #895
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Γεια σας,τυχαια βρηκα αυτο το θεμα στο σαιτ...θα σας γραψω κ εγω την δικια μου ιστορια...καταρχην ειμαι 40 χρονων,φροντιζω τους αρρωστους γονεις μου εδω και χρονια,(μανα με εγκεφαλικο-ανοια,πατερας με αναπνευστικα προβληματα,σπασμενο ισχιο και ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ)...εδω και 2 περιπου χρονια λοιπον αρχισα να εχω νευρολογικα συμπτωματα.Δεσμιδωσεις παντου,μυοκλονιες στον υπνο,μυρμηκιασματα,μουδιασ μα,ηλεκτρικα σοκ και γενικα οτι μπορεις να φανταστεις.Οπως πολλοι εδω ,φοβηθηκα μια συγκεκριμενη ασθενεια...επι μηνες εψαχνα λοιπον στα φορουμ της ΑLS,ωσπου αποφασισα να παω σε νευρολογο.
    Επειτα απο μια νευρολογικη εξεταση,τεστ δυναμης,αντανακλαστικων,μο υ ειπε οτι δεν εχω καποια νευρολογικη ασθενεια,και οτι πιθανοτατα εχω το Benign Fasciculation Syndrome(Συνδρομο Καλοηθων Δεσμιδωσεων),μου εγραψε βεβαια εξετασεις αιματος και μου ειπε να με δει κ ορθοπεδικος για μεση κ αυχενα.Μετα λοιπον απο μαγνητικες βρεθηκαν κηλες στον αυχενα και στη μεση...με συνοδες ριζοπαθειες,δηλαδη πιεση νευρου απο τις κηλες.Εκανα και ηλεκτρομυογραφημα το οποιο δεν εδειξε νευρολογικη βλαβη.
    Αυτες οι κηλες εξηγουν καποια απο τα συμπτωματα μου,οχι ολα βεβαια...αυτο που εχω καταλαβει αυτον τον καιρο φιλοι μου ειναι οτι ο καλος υπνος και το να προσπαθεις να ξεφευγεις απο τα προβληματα και να νικας το στρες ειναι ο μονος τροπος να μειωσεις τα συμπτωματα σου...εγω περναω εναν γολγοθα εδω και χρονια,δυσκολευομαι στο θεμα της δουλειας,στην προσωπικη μου ζωη,(προσπαθω να κανω κατι με μια υπεροχη κοπελα αλλα δεν βγαινει)λοιπον εγω προσπαθω να κοιμαμαι καλα,να γυμναζομαι,να βγαινω απο το σπιτι οσο μπορω περισσοτερο.Οσοι φοβαστε τις δεσμιδωσεις κοιταξτε το σαιτ Αbout Bfs.com οπως ανεφερε κ ενας φιλος πιο πανω βοηθαει πολυ.Καντε ενα τσεκαπ κ αν σας πει ο γιατρος ολα καλα ξεχαστε το και προχωρηστε.Οι δεσμιδωσεις σπανια σταματουν να το ξερετε.Πολυ πιθανον να τις εχουμε ολη μας τη ζωη.Εχω υποφερει πραγματικα στη ζωη μου,εχω φτασει ακομα και να λιποθυμησω απο το αγχος και τα νευρα μου,να εχω κενα μνημης...μη φοβαστε να ζητησετε βοηθεια,εγω εχω μια υπεροχη ψυχολογο που με βοηθησε και με βοηθαει πολυ.Να ειστε ολοι καλα...
    Last edited by ΜΑΝΟΣ 14; 07-05-2020 at 16:20.

  11. #896
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Βοηθουν μαγνησιο,βιταμινη β12,d3 ,συμπληρωματα GABA,περιστασιακα εχω παρει κ εγω ΧΑΝΑΧ σε χαμηλες δοσεις...ωστοσο δεν σταματουν ποτε οι διαταραχες αυτες...εδω και 2 χρονια πεταριζουν δαχτυλα,χερια ποδια,μυς του κορμου...παντου.Αλλες μερες λιγοτερο αλλες περισσοτερο.Γενικα δυσκολα καποιος γιατρος θα δωσει μια εξηγηση 100% για αυτα τα συμπτωματα οποτε εμεις πρεπει να μαθουμε να τα διαχειριζομαστε...

  12. #897
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Εκεί που νόμιζα ότι είχα γλιτώσει με τις δεσμιδωσεις ξανάρχισαν. Προχθές είχα την αίσθηση ότι έκανε μια σύσπαση η γλώσσα μου κι αυτό ήταν.. από εκείνη την ώρα άρχισαν τα όργανα. Τώρα έχω συσπάσεις στα πόδια, στα χερια, στη γλώσσα που και που, μ ενοχλεί το αριστερό μου πόδι κλπ. Τη νευρολογο μου δεν τολμάω να την πάρω πριν 6 μήνες εκεί ειμουνα και λίγο πριν αλλάξει ο χρόνος πήγα και σε 2η.. Έκλεισα ραντεβού την άλλη εβδομάδα μ ένα ψυχολόγο που πήγαινα παλιά. Αλλά δεν την παλεύω..

  13. #898
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Μια απο τα ιδια κ εγω σημερα...χερια ποδια κορμος ματια λες και εχω ποπ κορν να σκαει παντου...2 χρονια κλεινω τελος Μαιου,πιστευω πως δεν θα σταματησουν ποτε.Αφου στεκομαι στα ποδια μου λεω μεσα μου,ολα καλα.

  14. #899
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω ακόμη ένα ηλεκτρομυογραφημα γιατί το πρώτο που έκανα ήταν πριν 1,5 χρόνο. Απ την άλλη με τρομοκρατεί η ιδέα.

  15. #900
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Καλησπέρα παιδιά πρώτη φορά γράφω και εγω έψαχνα στο ίντερνετ(λάθος) γιατί κάνει χηροτερα τ πράγματα για τους μυικους σπασμους που έχω σε ολλο τ σώμα.. Ολλα άρχισαν όταν πήγα σεζόν σε ένα πάρα πολύ απετιτικο εστιατόριο.. Τεράστιο ανχος και ξαφνικά κατάλαβα ότι τρεμοπεζουν οι βλεφαρίδες μ.. Και σπασμους παντού.Γενικά τ μυαλό μου κολλάει σ πράγματα έχω υποχόνδρικες τάσεις.. Αλλα βρήκα εδώ τν ομάδα νιωθω καλητερα ευχαριστω

Page 60 of 70 FirstFirst ... 10505859606162 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •