Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 61
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 61 of 70 FirstFirst ... 11515960616263 ... LastLast
Results 901 to 915 of 1042
  1. #901
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Και εγώ ίδια ηλικία παιδιά.. Ένιωθα φουλ δυνατός και πριν 1 χρόνο ολλα τούμπα.

  2. #902
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    15
    Το έχω περάσει και εγώ αυτό... Αδυναμία στα πόδια μπορεί ν έχεις οποτεδήποτε απλά το μυαλό κάνει τα δικά του

  3. #903
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω ακόμη ένα ηλεκτρομυογραφημα γιατί το πρώτο που έκανα ήταν πριν 1,5 χρόνο. Απ την άλλη με τρομοκρατεί η ιδέα.
    Καλησπερα Δαφνη τελικα εκανες ηλεκτρομυογραφημα;Τι σου ειπε ο νευρολογος;Εγω θα ξεκινησω φυσιοθεραπειες παλι για αυχενα κ μεση ,οι δεσμιδωσεις συνεχιζονται σε καθημερινη βαση.

  4. #904
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερα Δαφνη τελικα εκανες ηλεκτρομυογραφημα;Τι σου ειπε ο νευρολογος;Εγω θα ξεκινησω φυσιοθεραπειες παλι για αυχενα κ μεση ,οι δεσμιδωσεις συνεχιζονται σε καθημερινη βαση.
    Έκανα την προηγούμενη εβδομάδα Μάνο. Χέρια, πόδια, γλώσσα και βγήκε πολύ καλό. Ηρέμησα μεν αλλά οι δεσμιδώσεις μου είναι βαράτε βιολιτζήδες. Η νευρολόγος μου μου είπε να μην ξανασχοληθώ. Κάθομαι όμως να δουλέψω και είναι πολλές και έντονες και παντού. Συν του ότι τις τελευταίες μέρες με ξανάπιασε και το τρέμουλο χεριών που το είχα ψιλοξεχάσει. Τέλος πάντων, το σημαντικό είναι ότι βγήκε καλή η εξέταση οπότε θα πιαστώ από αυτό και θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι.

  5. #905
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Επίσης ο αυχένας μου έχει 10 μέρες σχεδόν που με πονάει πολύ και ξέρω μεν ότι είναι λόγω της δουλειάς μιας και χτυπάω 14ωρα στον υπολογιστή αλλά όπως και να 'χει το σκέφτομαι κι αυτό. Πρέπει κι εγώ να ξεκινήσω φυσικοθεραπείες άμεσα..

  6. #906
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εγω δυστυχως εχω πιεση νευρικης ριζας στον αυχενα...δυσκολα θα αποφυγω το χειρουργειο.Το θεμα ειναι το ποτε...

  7. #907
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Εγω δυστυχως εχω πιεση νευρικης ριζας στον αυχενα...δυσκολα θα αποφυγω το χειρουργειο.Το θεμα ειναι το ποτε...
    Πως το βρήκες? Έχω κάνει 2 μαγνητικές στον αυχένα και δεν έχουν δείξει τίποτα μόνο λίγα οστεόφυτα αλλά με ενοχλεί πολύ και αριστερά νοιώθω σε ένα σημείο ότι έχει μόνιμο νευροκαβαλίκεμα.

  8. #908
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Πως το βρήκες? Έχω κάνει 2 μαγνητικές στον αυχένα και δεν έχουν δείξει τίποτα μόνο λίγα οστεόφυτα αλλά με ενοχλεί πολύ και αριστερά νοιώθω σε ένα σημείο ότι έχει μόνιμο νευροκαβαλίκεμα.
    Το γραφει η μαγνητικη -κηλη δισκοοστεοφυτικου περιεχομενου με πιεση νευρικης ριζας α6 αμφω.Αυτο που εχεις εσυ μαλλον ειναι μυικος σπασμος.Αν πιεζεται νευρο συνηθως μουδιαζουν τα δαχτυλα ,υπαρχουν αντανακλαστικοι πονοι στους βραχιονες ,ηλεκτρικες εκκενωσεις,ζαλαδες...και φαινεται στη μαγνητικη.Μεχρι και δεσμιδωσεις μπορει να κανει.

  9. #909
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    καλησπερα ,
    γραφω για πρωτη φορα και θα ηθελα να περιγραψω τη δικη μου εμπειρια πανω στο θεμα των δεσμιδωσεων ελπιζοντας να βοηθησω καποιους που ανησυχουν υπερβολικα με το συγκεκριμενο προβλημα, οπως βοηθηθηκα και εγω απο τις εμπειριες προηγουμενων , οταν πανω στο πανικο μου νομιζα πως ημουν ο μοναδικος που αντιμετωπιζε αυτο το προβλημα.Το προβλημα σε εμενα ξεκινησε πριν ενα χρονο ακριβως, οταν μετα απο μια μετακομιση που εκανα και κουραστηκα πολυ, αρχισα να εχω μυικες συσπασεις (δεσμιδωσεις) λιγο πιο πανω απο τον αριστερο αγκωνα εκει που αρχιζει ο τρικεφαλος μυς.Καθε πρωι με το που ξυπνουσα αρχιζαν ασταματητα οι δεσμιδωσεις και σταματουσαν η΄ ελαττωνονταν το βραδυ.Φυσικα , ενας ανθρωπος υπερβολικα αγχωδης οπως εγω ,τρελαθηκα, εκανα και το λαθος που κανω συνηθως να συμβουλευομαι το internet σε θεματα υγειας και μετα απο ενα μηνα περιπου αποφασισα να παω στο νευρολογο.Εκανα ηλεκτομυογραφημα , το οποιο ηταν φυσιολογικο.Για ενα διαστημα μετα τη θετικη απαντηση του νευρολογου σταματησαν οι δεσμιδωσεις.Ομως μετα απο ενα δυο μηνες αρχισαν παλι,ειχα δεσμιδωσεις στο κατω χειλος για ενα μηνα περιπου, μετα κατω απο το σαγονι , στις γαμπες, στις πατουσες , στους τετρακεφαλους,στα δαχτυλα των χεριων , ειδικα στους αντιχειρες ....σταματουσαν σε ενα σημειο του σωματος και ξεκινουσαν αλλου.Εχω παει σε νευρολογο αλλες δυο φορες , πανικοβλητος, ομως ο γιατρος αφου με εξεταζε καθε φορα , δεν εβρισκε τιποτα παθολογικο.Σημερα , μετα απο ενα χρονο οι δεσμιδωσεις συνεχιζονται.Ερχονται και φευγουν , κυριως στον αγκωνα αλλα και σε αλλα μερη του σωματος και ιδιαιτερα μετα απο κουραση ειναι εντονοτερες.Συνηθως διαρκουν μια μερα , μετα σταματανε και εμφανιζονται καπου αλλου. Εχω δοκιμασει να παρω μαγνησιο (mag2), πολυβιταμινες, βαλεριανα .... αλλα χωρις σπουδαια αποτελεσματα.Εχω παρατηρησει οτι οταν αγχωνομαι υπερβολικα ξεκινανε αποτομα και εντονα και μολις ηρεμω ηρεμουν κι αυτες.Ο νευρολογος και τις δυο φορες που πηγα μου ειπε οτι πρεπει να παω να με εξετασει και ψυχιατρος (δεν εχω παει ακομα) και μου εγραψε xanax των 0,5 να τα παιρνω μονο οταν ειμαι σε κατασταση πανικου.Τελικα, δυστυχως η΄ ευτυχως η μονη αποτελεσματικη αντιμετωπιση , προσωρινα ομως, ειναι τo xanax για μενα , δεν το παιρνω συχνα , αλλα οταν το παιρνω (συνηθως το μισο 0.25)σταματανε τα παντα και ηρεμω.Ομως ειναι λυση το xanax ?
    Οπως πολυ σωστα εχουν αναφερει προηγουμενοι, δεν χρειαζεται υπερβολικη ανησυχια.Οι σοβαρες ασθενειες εκδηλωνονται αρχικα με μυικη αδυναμια, οχι με δεσμιδωσεις.Οι δεσμιδωσεις ειναι το αποτελεσμα της αδυναμιας.Οπως μου ειπε και ο νευρολος ,ολοι οι ανθρωποι εχουν δεσμιδωσεις ανα διαστηματα , απλα μερικοι δινουν υπερβολικη σημασια και με τη βοηθεια του αγχους το προβλημα γινεται εντονο και μονιμο, στην ουσια εκτος απο το να δω ψυχιατρο , η μονη συμβουλη και οδηγια που μου εδωσε ηταν να μη δινω σημασια στο προβλημα , κατι βεβαια που ειναι για μενα ειναι πολυ δυσκολο .Καλο ειναι αν καποιος εχει δοκιμασει κατι αλλο και εχει δει αποτελεσμα να το αναφερει μηπως μπορεσουμε να βελτιωσουμε τη κατασταση γιατι απ οτι φαινεται ειναι δυσκολο να απαλλαγουμε οριστικα απο το προβλημα

  10. #910
    ntinti
    Guest
    Quote Originally Posted by GSPAP View Post
    καλησπερα ,
    γραφω για πρωτη φορα και θα ηθελα να περιγραψω τη δικη μου εμπειρια πανω στο θεμα των δεσμιδωσεων ελπιζοντας να βοηθησω καποιους που ανησυχουν υπερβολικα με το συγκεκριμενο προβλημα, οπως βοηθηθηκα και εγω απο τις εμπειριες προηγουμενων , οταν πανω στο πανικο μου νομιζα πως ημουν ο μοναδικος που αντιμετωπιζε αυτο το προβλημα.Το προβλημα σε εμενα ξεκινησε πριν ενα χρονο ακριβως, οταν μετα απο μια μετακομιση που εκανα και κουραστηκα πολυ, αρχισα να εχω μυικες συσπασεις (δεσμιδωσεις) λιγο πιο πανω απο τον αριστερο αγκωνα εκει που αρχιζει ο τρικεφαλος μυς.Καθε πρωι με το που ξυπνουσα αρχιζαν ασταματητα οι δεσμιδωσεις και σταματουσαν η΄ ελαττωνονταν το βραδυ.Φυσικα , ενας ανθρωπος υπερβολικα αγχωδης οπως εγω ,τρελαθηκα, εκανα και το λαθος που κανω συνηθως να συμβουλευομαι το internet σε θεματα υγειας και μετα απο ενα μηνα περιπου αποφασισα να παω στο νευρολογο.Εκανα ηλεκτομυογραφημα , το οποιο ηταν φυσιολογικο.Για ενα διαστημα μετα τη θετικη απαντηση του νευρολογου σταματησαν οι δεσμιδωσεις.Ομως μετα απο ενα δυο μηνες αρχισαν παλι,ειχα δεσμιδωσεις στο κατω χειλος για ενα μηνα περιπου, μετα κατω απο το σαγονι , στις γαμπες, στις πατουσες , στους τετρακεφαλους,στα δαχτυλα των χεριων , ειδικα στους αντιχειρες ....σταματουσαν σε ενα σημειο του σωματος και ξεκινουσαν αλλου.Εχω παει σε νευρολογο αλλες δυο φορες , πανικοβλητος, ομως ο γιατρος αφου με εξεταζε καθε φορα , δεν εβρισκε τιποτα παθολογικο.Σημερα , μετα απο ενα χρονο οι δεσμιδωσεις συνεχιζονται.Ερχονται και φευγουν , κυριως στον αγκωνα αλλα και σε αλλα μερη του σωματος και ιδιαιτερα μετα απο κουραση ειναι εντονοτερες.Συνηθως διαρκουν μια μερα , μετα σταματανε και εμφανιζονται καπου αλλου. Εχω δοκιμασει να παρω μαγνησιο (mag2), πολυβιταμινες, βαλεριανα .... αλλα χωρις σπουδαια αποτελεσματα.Εχω παρατηρησει οτι οταν αγχωνομαι υπερβολικα ξεκινανε αποτομα και εντονα και μολις ηρεμω ηρεμουν κι αυτες.Ο νευρολογος και τις δυο φορες που πηγα μου ειπε οτι πρεπει να παω να με εξετασει και ψυχιατρος (δεν εχω παει ακομα) και μου εγραψε xanax των 0,5 να τα παιρνω μονο οταν ειμαι σε κατασταση πανικου.Τελικα, δυστυχως η΄ ευτυχως η μονη αποτελεσματικη αντιμετωπιση , προσωρινα ομως, ειναι τo xanax για μενα , δεν το παιρνω συχνα , αλλα οταν το παιρνω (συνηθως το μισο 0.25)σταματανε τα παντα και ηρεμω.Ομως ειναι λυση το xanax ?
    Οπως πολυ σωστα εχουν αναφερει προηγουμενοι, δεν χρειαζεται υπερβολικη ανησυχια.Οι σοβαρες ασθενειες εκδηλωνονται αρχικα με μυικη αδυναμια, οχι με δεσμιδωσεις.Οι δεσμιδωσεις ειναι το αποτελεσμα της αδυναμιας.Οπως μου ειπε και ο νευρολος ,ολοι οι ανθρωποι εχουν δεσμιδωσεις ανα διαστηματα , απλα μερικοι δινουν υπερβολικη σημασια και με τη βοηθεια του αγχους το προβλημα γινεται εντονο και μονιμο, στην ουσια εκτος απο το να δω ψυχιατρο , η μονη συμβουλη και οδηγια που μου εδωσε ηταν να μη δινω σημασια στο προβλημα , κατι βεβαια που ειναι για μενα ειναι πολυ δυσκολο .Καλο ειναι αν καποιος εχει δοκιμασει κατι αλλο και εχει δει αποτελεσμα να το αναφερει μηπως μπορεσουμε να βελτιωσουμε τη κατασταση γιατι απ οτι φαινεται ειναι δυσκολο να απαλλαγουμε οριστικα απο το προβλημα
    Καλημερα!

    εδω και λιγα χρονια εχω και εγω μυικες συσπασεις συνηθως στα ποδια....κανοντας ολες τις απαρατητες εξετασεις ανακαλυψαμε οτι λογο υπερκοπωσης που ειχα παθει ειχε πεσει στον οργανισμο μου η φεριτινη ηταν ανυπαρκτη ,το φολικο οξυ ,καλιο νατριο και μαγνησιο και ολο το συμπλεγμα Β

    Ξεκινησα αγωγη κατευθειαν με συμπηρωματα διατροφης αλλα παρόλο που τα επερνα για σχεδον 2 μηνες δεν εβλεπα διαφορα ....μετα απο ενα λυποθυμικο επεισοδιο μου χορηγηθηκε στο νοσοκομειο ενδοφλεβιος ορος....
    Επι 3 μερες πηγαινα σχεδον μια ωρα την ημερα και μου εβαζαν ενα μπουκαλι.
    Τοτε μονο ξεκινησαν οι τιμες να αλλαζουν .....
    Τωρα που εχουν φτασει σε καλα επιπεδα συνεχιζω μονο τα συμπηρωματα αλλα και παλι εχω συσπασεις κυριος μετα την γυμναστικη.
    Δεν ειναι τιποτα το ανησυχητικό, πολλοι το εχουν και ειναι αντίδραση του μυικου μας συστήματος παραλληλα με τους νευρώνες ,γι αυτο σε καλύπτει το ζαναξ....

    Απο την στιγμη που ειναι καλες οι εξετασεις σου δες λιγο τις βιταμινες σου και ηρέμησε...
    το γεγονος οτι σε καλυπτει το ζαναξ σημαινει οτι εχεις στρεσαριστει πανω απο τα ορια σου.

  11. #911
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες,εγω εχω τις δεσμιδωσεις απο τον Ιουνιο του 2018,ισως και λιγο νωριτερα.Την περιοδο αυτη εχουν μειωθει καπως,παιρνω το mag 2 μονο,και γω επαιρνα το ζαναξ αλλα το εκοψα πλεον δεν βλεπω καποιο αποτελεσμα.Καλοηθεις διαταραχη δεσμιδωσεων σε συνδυασμο με υπερδιεγερση του περιφερικου νευρικου συστηματος μου ειπαν.Ειναι ενα συμπτωμα πραγματικα τρομακτικο λογω της γνωστης ακατανομαστης ασθενειας.Αλλα πολλοι τις εχουν.Και η μανα μου μετα το εγκεφαλικο που επαθε τις εχει,και ο πατερας μου τις εχει εδω κ χρονια.Εφοσον το ΗΜΓ ειναι καθαρο και δεν υπαρχουν αλλα ανησυχητικα συμπτωματα,δεν υπαρχει φοβος γι αυτες.Παντως ειναι αληθεια οτι τα διαφορα φαρμακα που δινουν δεν εχουν αποτελεσματα,αν και σε ξενα σαιτ αναφερουν θετικα αποτελεσματα με το αντιεπιληπτικο καρβαμαζεπινη.Εκει ομως παιζουν παρενεργειες.Εγω δεν το ρισκαρω.

  12. #912
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Στο σαιτ About.Bfs.com. εχει πραγματικα πολλες πληροφοριες για το συνδρομο αυτο,μαρτυριες ατομων με αυτη τη διαταραχη,και καταλογο με καθε λογης συμπτωματα που σχετιζονται με αυτη την ιστορια.Χαρακτηριστικη η ιστορια μιας γερμανιδας που αναφερε 126 συνολικα συμπτωματα μαζι με τις δεσμιδωσεις...εμενα αυτο το σαιτ πραγματικα με ηρεμησε.

  13. #913
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    3
    Σ΄ευχαριστω που ασχοληθηκες με την αναρτηση μου, συμφωνω και εγω οτι ολα αυτα προερχονται κυριως απο υπερβολικο στρες , ομως ειναι προβλημα ολο αυτο που δημιουργει επιπλεον αγχος.Αυτο που εγραψες για τη γυμναστικη μου συμβαινει κι εμενα.Ξερω καθε φορα που γυμναζομαι οτι μετα θα εχω συσπασεις , οι οποιες μαλιστα δεν εμφανιζονται αμεσως ,αλλα την επομενη η΄μεθεπομενη μερα και ηρεμουν συνηθως οταν ξεκουραζομαι .Οταν παιρνω μαγνησιο (mag2) τα συμπτωματα μετα τη γυμναστικη ειναι ηπιοτερα.Παντως οσο και να εχω ψαξει το θεμα η πληροφορηση ειναι φτωχη και κανενας ειδικος δεν μπορει να σου απαντησει με σαφηνεια για το τι πρεπει να κανεις.Εσυ εχεις εντοπισει καποιον γιατρο που να μπορει να βοηθησει αποτελεσματικα η΄εστω να δωσει οδηγιες που θα βελτιωσει το προβλημα?

  14. #914
    ntinti
    Guest
    Οι μονοι γιατροι που μπορουν καπως να σε κατευθυνουν και να σου δωσουν καποιες ¨λογικες¨εξηγησεις ειναι οι αιματολογοι και οι νευρολογοι.
    Αν μετα απο εξετασεις που γινονται σε αυτους ολα ειναι φυσιλογικα τοτε ενα μεγαλο ποσοστο οφειλεται στον ψυχολογικο τομεα και φυσικα στην νευρομυικη συσπαση του καθε οργανισμου...
    τις συσπασεις αυτες τις ειχα και οταν ημουν ενεργή στον αθλητισμο αλλα παντα εμφανιζονταν μετα απο μυικες κραμπες και εντονη σωματικη ασκηση ...
    Να πινεις πολυ εμφιαλωμενο νερο , να προσεχεις ομως λιγες ειναι οι εταιρειες που εχουν πολυ καλες τιμες σε περικτικοτητα μεταλλων που ειναι απαραιτητα ειδικα τωρα το καλοκαιρι..ποτε μην πινεις εμφιαλωμενο επιτραπεζιο νερο,καλυτερα πιες απο το σπιτι σου ,μονο μεταλλικο.

  15. #915
    blackcrow
    Guest
    Μετά από μια περίοδο έντονου άγχους, με δέκατα, ανησυχία για τον ιό και διάφορα άλλα, πέρασα και πάλι στα μουδιάσματα και στις μυικές συσπάσεις. Δεκαπέντε μέρες κλείνω τώρα μ' αυτό το θέμα. Είναι περισσότερο έντονο κατά το ξύπνημα. Σαν να πιέζεται κάτι κατά τη διάρκεια του ύπνου και το πρωί ξυπνώ με μούδιασμα και συσπάσεις στα δύο χέρια και στα πόδια. Δε θέλω να πάω πάλι σε νευρολόγους. Μου είχε εμφανιστεί το 2016 και έτρεχα για ηλεκτρομυογραφήματα, εξετάσεις και χίλια δυο. Τα άκρα σου είναι από τα πιο γερά που έχω δει, μου είπε τότε ένας κορυφαίος νευρολόγος. Άλλου είδους βοήθεια θες, κατέληξε. Το καλό είναι ότι δε με πιάνει μεγάλος πανικός. Σα να γνωρίζω ότι είναι από το άγχος όλο αυτό. Διαβάζω και τα μηνύματα που έγραφα τότε εδώ μέσα. Τις ανησυχίες που είχα, τον αρνητισμό να δεχθώ ότι η κατάθλιψη είναι το υπόβαθρο της όλης κατάστασης. Την Τρίτη θα πάω στον ψυχίατρο. Θα μπω τρίτη φορά σε επτά χρόνια σε αγωγή. Με προβληματίζει αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Παίρνω βιταμίνη B, μαγνήσιο και άλλα πολλά αλλά δεν γίνεται τίποτα.

Page 61 of 70 FirstFirst ... 11515960616263 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •