Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 63
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 63 of 70 FirstFirst ... 13536162636465 ... LastLast
Results 931 to 945 of 1042
  1. #931
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Παρακολουθώ το forum από το 2016, όταν ξαφνικά εμφανίστηκαν και σε μένα συσπάσεις σε όλους τους μυς του σώματος….

    Μετά από μια δύσκολη ψυχολογικά περίοδο και ένα σοβαρό χειρουργείο, ξαφνικά μια μέρα άρχισαν οι συσπάσεις. Η συνέχεια είναι λίγο πολύ κοινή με όλους: εξετάσεις αιματολογικές, εξετάσεις καρδιολογικές, εξέταση από νευρολόγο, εξέταση από νευροχειρουργό, ηλεκτρομυογράφημα, μαγνητική εγκεφάλου… Όλα πεντακάθαρα. Κατάληξη ο ψυχίατρος, ο οποίος με παρακολουθούσε για έναν χρόνο συστηματικά (δεν έλαβα φάρμακα). Ομολογώ από τα καλύτερα πράγματα που έχω κάνει για τον εαυτό μου, αφού έλυσα αρκετά θέματά μου.

    Στο θέμα μας, όμως, οι συσπάσεις ναι μεν μειώθηκαν αισθητά, αλλά ποτέ δεν εξαφανίστηκαν, μέχρι και σήμερα τις νιώθω σχεδόν καθημερινά στις γάμπες, περισσότερο όταν είμαι κουρασμένη. Είναι πλέον μέρος της καθημερινότητας και δεν δίνω καμία σημασία.

    Φτάνουμε στο 2021, εδώ και είκοσι ημέρες περίπου άρχισα να έχω μια τάση για ζάλη (όχι ίλιγγο ακριβώς), βουιτό στα αυτιά, ελαφριά ναυτία, συριγμούς στα αυτιά, μια αστάθεια… Πάλι ξεκίνησα από τον παθολόγο, έκανα αιματολογικές και καρδιολογικές εξετάσεις, πήρα και μερικές ημέρες ένα χάπι αλλά τα συμπτώματα επέμεναν. Ο παθολόγος με παρέπεμψε σε ΩΡΛ.

    Και εκεί …. Λύθηκαν ξαφνικά όλα: η διάγνωση είναι μια χρόνια πάθηση (χρόνια πυρηνική αιθουσαία διαταραχή), η οποία είναι κληρονομική (γονίδιο), συνήθως από την πλευρά της μητέρας και εκδηλώνεται σε διάφορες φάσεις της ζωής μας με διάφορα συμπτώματα.
    Από μικρή ζαλιζόμουν στα μεταφορικά μέσα, έχω βουιτό στα αυτιά εδώ και πολλά χρόνια, τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω στιγμιαίο ίλιγγο κατά καιρούς και μικρή αστάθεια, λαμβάνω θεραπεία για τον θυρεοειδή (τον επηρεάζει επίσης), ηλεκτρισμός, μικρά τινάγματα στον ύπνο, μουδιάσματα στα χέρια, ταχυκαρδία, τρέμουλο, κρίση πανικού, ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΥΩΝ (!!!)… Όταν ο γιατρός άρχισε να μου απαριθμεί τα συμπτώματα που πιθανόν να εμφανιστούν, ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ ακούγοντας ότι και οι συσπάσεις οφείλονται σε αυτή την πάθηση! Οι συσπάσεις, που κόντεψαν να με τρελάνουν λίγα χρόνια πριν!!! Και μάλιστα ανέφερε ότι οι συσπάσεις έχουν να κάνουν με τον ηλεκτρισμό που παράγει το σώμα μας και σύστησε τη Γείωση όσο περισσότερο μπορώ (πολύ απλά φέρνεις σε επαφή τα γυμνά πόδια με το έδαφος / πάτωμα / πλακάκι /όχι ξύλο). Φυσικά μου έδωσε και φαρμακευτική αγωγή για ένα μικρό διάστημα, αλλά δεν θα την αναφέρω εδώ. Μου είπε αν θέλω να πάρω και μαγνήσιο.

    Προτείνω λοιπόν σε εσάς που βασανίζεστε – όπως κι εγώ – με τις συσπάσεις, να επισκεφθείτε έναν πολύ καλό εξειδικευμένο ΩΡΛ. Κάθε περίπτωση είναι σίγουρα διαφορετική, αλλά πιθανότατα η απάντηση να έρθει από εκεί, όταν όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά στον οργανισμό μας και αναλωνόμαστε σε δυσάρεστες σκέψεις.

  2. #932
    Καλησπέρα. Θα μπορούσατε να μου πείτε το όνομα του ορλ αν είναι στην Αθήνα; έχω και εγώ παρόμοια συμπτώματα και θέλω να το ψάξω. Ευχαριστώ.

  3. #933
    Elenia781
    Guest
    για συσπασεις ακρων κανει και το grape seed όχι μόνο το μαγνησιο

  4. #934
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Έχω και εγώ ανεξήγητο
    βουιτό εδώ και χρόνια χωρίς να έχει τραυματισμό το αυτί. Το αριστερό μόνο αυτί (στο αριστερό πόδι έχω τις συσπάσεις)! Λες να σχετίζεται; Και ναυτίες νοιώθω αραιά και που. Για το αυτί όμως πήγα παλιά σε ωρλ και δε βρήκε κάτι


    QUOTE=Anthee;1154123]Παρακολουθώ το forum από το 2016, όταν ξαφνικά εμφανίστηκαν και σε μένα συσπάσεις σε όλους τους μυς του σώματος….

    Μετά από μια δύσκολη ψυχολογικά περίοδο και ένα σοβαρό χειρουργείο, ξαφνικά μια μέρα άρχισαν οι συσπάσεις. Η συνέχεια είναι λίγο πολύ κοινή με όλους: εξετάσεις αιματολογικές, εξετάσεις καρδιολογικές, εξέταση από νευρολόγο, εξέταση από νευροχειρουργό, ηλεκτρομυογράφημα, μαγνητική εγκεφάλου… Όλα πεντακάθαρα. Κατάληξη ο ψυχίατρος, ο οποίος με παρακολουθούσε για έναν χρόνο συστηματικά (δεν έλαβα φάρμακα). Ομολογώ από τα καλύτερα πράγματα που έχω κάνει για τον εαυτό μου, αφού έλυσα αρκετά θέματά μου.

    Στο θέμα μας, όμως, οι συσπάσεις ναι μεν μειώθηκαν αισθητά, αλλά ποτέ δεν εξαφανίστηκαν, μέχρι και σήμερα τις νιώθω σχεδόν καθημερινά στις γάμπες, περισσότερο όταν είμαι κουρασμένη. Είναι πλέον μέρος της καθημερινότητας και δεν δίνω καμία σημασία.

    Φτάνουμε στο 2021, εδώ και είκοσι ημέρες περίπου άρχισα να έχω μια τάση για ζάλη (όχι ίλιγγο ακριβώς), βουιτό στα αυτιά, ελαφριά ναυτία, συριγμούς στα αυτιά, μια αστάθεια… Πάλι ξεκίνησα από τον παθολόγο, έκανα αιματολογικές και καρδιολογικές εξετάσεις, πήρα και μερικές ημέρες ένα χάπι αλλά τα συμπτώματα επέμεναν. Ο παθολόγος με παρέπεμψε σε ΩΡΛ.

    Και εκεί …. Λύθηκαν ξαφνικά όλα: η διάγνωση είναι μια χρόνια πάθηση (χρόνια πυρηνική αιθουσαία διαταραχή), η οποία είναι κληρονομική (γονίδιο), συνήθως από την πλευρά της μητέρας και εκδηλώνεται σε διάφορες φάσεις της ζωής μας με διάφορα συμπτώματα.
    Από μικρή ζαλιζόμουν στα μεταφορικά μέσα, έχω βουιτό στα αυτιά εδώ και πολλά χρόνια, τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω στιγμιαίο ίλιγγο κατά καιρούς και μικρή αστάθεια, λαμβάνω θεραπεία για τον θυρεοειδή (τον επηρεάζει επίσης), ηλεκτρισμός, μικρά τινάγματα στον ύπνο, μουδιάσματα στα χέρια, ταχυκαρδία, τρέμουλο, κρίση πανικού, ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΥΩΝ (!!!)… Όταν ο γιατρός άρχισε να μου απαριθμεί τα συμπτώματα που πιθανόν να εμφανιστούν, ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ ακούγοντας ότι και οι συσπάσεις οφείλονται σε αυτή την πάθηση! Οι συσπάσεις, που κόντεψαν να με τρελάνουν λίγα χρόνια πριν!!! Και μάλιστα ανέφερε ότι οι συσπάσεις έχουν να κάνουν με τον ηλεκτρισμό που παράγει το σώμα μας και σύστησε τη Γείωση όσο περισσότερο μπορώ (πολύ απλά φέρνεις σε επαφή τα γυμνά πόδια με το έδαφος / πάτωμα / πλακάκι /όχι ξύλο). Φυσικά μου έδωσε και φαρμακευτική αγωγή για ένα μικρό διάστημα, αλλά δεν θα την αναφέρω εδώ. Μου είπε αν θέλω να πάρω και μαγνήσιο.

    Προτείνω λοιπόν σε εσάς που βασανίζεστε – όπως κι εγώ – με τις συσπάσεις, να επισκεφθείτε έναν πολύ καλό εξειδικευμένο ΩΡΛ. Κάθε περίπτωση είναι σίγουρα διαφορετική, αλλά πιθανότατα η απάντηση να έρθει από εκεί, όταν όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά στον οργανισμό μας και αναλωνόμαστε σε δυσάρεστες σκέψεις.[/QUOTE]

  5. #935
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    14
    Να αναφέρω ότι οι μυϊκές συσπάσεις, μυοκυμίες, μουδιάσματα κτλ ειναι και συμπτώματα έλλειψης ασβεστίου κάποιες φορές. Τετανία λέγετε.

  6. #936
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερες,ειμαι αισιως στον 34ο μηνα των δεσμιδωσεων,απο σρχες ιουνιου του 2018.Αυτο που ειπε η Ανθη παραπανω ειναι ενδιαφερον,θα το ψαξω και γω διοτι κατα καιρους εχω καποιες μικροκρισεις ιλιγγου-ζαλης,και ασταθειας.Αυτη την περιοδο πεταριζουν πιο πολυ τα βλεφαρα μου ειδικα το αριστερο,εχω περασει ανα καιρους καθε νευρολογικο συμπτωμα που υπαρχει,εχω σκεφτει καθε νευρολογικη νοσο ,απο την γνωστη ακατανομσστη μεχρι σπανια παρκινσονικα συνδρομα.Οι νευρολογικες ασθενειες ειναι οι χειροτερες,εχω τη μανα μου 3.5 χρονια κατακοιτη απο εγκεφαλικο,και πιθανη ακομα διαγνωση Ανοια με Σωματια Λεβι.Εμενα μου ειπαν οι γιατροι οτι καποια απο τα συμπτωματα που εχω εξηγουνται απο κατι κηλες αυχενα που εχω,αλλος μου ειπε οτι συνυπαρχει κ μια νευρολογικη διαταραχη (bfs).Αυτο που λεω στον εαυτο μου καθε μερα ειναι οτι αφου στεκομαι στα ποδια μου,γυμναζομαι,δουλευω οποτε εχω δουλεια φυσικα,και κυριως σηκωνω στα χερια μου την κατακοιτη μανα μου,ειμαι καλα.

  7. #937
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Καλημέρα! Πολύ ευχαρίστως να σας πω το όνομα του γιατρού, απλά δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να το αναφέρω δημόσια, μήπως θεωρηθεί "διαφήμιση"... Είναι ΩΡΛ - Νευροωτολόγος, υπάρχει τρόπος να σας στείλω τα στοιχεία ιδιωτικά?

  8. #938
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Anthee View Post
    Παρακολουθώ το forum από το 2016, όταν ξαφνικά εμφανίστηκαν και σε μένα συσπάσεις σε όλους τους μυς του σώματος….

    Μετά από μια δύσκολη ψυχολογικά περίοδο και ένα σοβαρό χειρουργείο, ξαφνικά μια μέρα άρχισαν οι συσπάσεις. Η συνέχεια είναι λίγο πολύ κοινή με όλους: εξετάσεις αιματολογικές, εξετάσεις καρδιολογικές, εξέταση από νευρολόγο, εξέταση από νευροχειρουργό, ηλεκτρομυογράφημα, μαγνητική εγκεφάλου… Όλα πεντακάθαρα. Κατάληξη ο ψυχίατρος, ο οποίος με παρακολουθούσε για έναν χρόνο συστηματικά (δεν έλαβα φάρμακα). Ομολογώ από τα καλύτερα πράγματα που έχω κάνει για τον εαυτό μου, αφού έλυσα αρκετά θέματά μου.

    Στο θέμα μας, όμως, οι συσπάσεις ναι μεν μειώθηκαν αισθητά, αλλά ποτέ δεν εξαφανίστηκαν, μέχρι και σήμερα τις νιώθω σχεδόν καθημερινά στις γάμπες, περισσότερο όταν είμαι κουρασμένη. Είναι πλέον μέρος της καθημερινότητας και δεν δίνω καμία σημασία.

    Φτάνουμε στο 2021, εδώ και είκοσι ημέρες περίπου άρχισα να έχω μια τάση για ζάλη (όχι ίλιγγο ακριβώς), βουιτό στα αυτιά, ελαφριά ναυτία, συριγμούς στα αυτιά, μια αστάθεια… Πάλι ξεκίνησα από τον παθολόγο, έκανα αιματολογικές και καρδιολογικές εξετάσεις, πήρα και μερικές ημέρες ένα χάπι αλλά τα συμπτώματα επέμεναν. Ο παθολόγος με παρέπεμψε σε ΩΡΛ.

    Και εκεί …. Λύθηκαν ξαφνικά όλα: η διάγνωση είναι μια χρόνια πάθηση (χρόνια πυρηνική αιθουσαία διαταραχή), η οποία είναι κληρονομική (γονίδιο), συνήθως από την πλευρά της μητέρας και εκδηλώνεται σε διάφορες φάσεις της ζωής μας με διάφορα συμπτώματα.
    Από μικρή ζαλιζόμουν στα μεταφορικά μέσα, έχω βουιτό στα αυτιά εδώ και πολλά χρόνια, τα τελευταία 3-4 χρόνια έχω στιγμιαίο ίλιγγο κατά καιρούς και μικρή αστάθεια, λαμβάνω θεραπεία για τον θυρεοειδή (τον επηρεάζει επίσης), ηλεκτρισμός, μικρά τινάγματα στον ύπνο, μουδιάσματα στα χέρια, ταχυκαρδία, τρέμουλο, κρίση πανικού, ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΥΩΝ (!!!)… Όταν ο γιατρός άρχισε να μου απαριθμεί τα συμπτώματα που πιθανόν να εμφανιστούν, ΣΟΚΑΡΙΣΤΗΚΑ ακούγοντας ότι και οι συσπάσεις οφείλονται σε αυτή την πάθηση! Οι συσπάσεις, που κόντεψαν να με τρελάνουν λίγα χρόνια πριν!!! Και μάλιστα ανέφερε ότι οι συσπάσεις έχουν να κάνουν με τον ηλεκτρισμό που παράγει το σώμα μας και σύστησε τη Γείωση όσο περισσότερο μπορώ (πολύ απλά φέρνεις σε επαφή τα γυμνά πόδια με το έδαφος / πάτωμα / πλακάκι /όχι ξύλο). Φυσικά μου έδωσε και φαρμακευτική αγωγή για ένα μικρό διάστημα, αλλά δεν θα την αναφέρω εδώ. Μου είπε αν θέλω να πάρω και μαγνήσιο.

    Προτείνω λοιπόν σε εσάς που βασανίζεστε – όπως κι εγώ – με τις συσπάσεις, να επισκεφθείτε έναν πολύ καλό εξειδικευμένο ΩΡΛ. Κάθε περίπτωση είναι σίγουρα διαφορετική, αλλά πιθανότατα η απάντηση να έρθει από εκεί, όταν όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά στον οργανισμό μας και αναλωνόμαστε σε δυσάρεστες σκέψεις.




    Καλημερα!

    Η απολυτη ταυτιση θα ελεγα ...
    Μετα απο το δικο μου χειρουργειο ολα αυτα που ανεφερες τα ειχα και εγω ...

    Ακομα και τον θυροειδη που ειναι υπευθυνος σε εμενα οτι αφορα τις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια ...Μεχρι και για σκλήρυνση με ειχαν στειλει να κανω εξετασεις ...

    Ειλικρινα πρωτη φορα ομως διαβαζω κατι τετοιο και οτι μαλιστα μια παθηση ΩΡΛ ευθυνεται για ολα αυτα ...Βεβαια εμενα με την φαρμακευτικη μου αγωγη και το μαγνησιο εχουν φυγει σχεδον τα συπτωματα και εμφανιζονται πλεον μετα απο έντονη ασκηση και κουραση αλλα και αυτα ελενχομενα . Αν σου πω εχω φτασει σε σημειο να μου ειναι αδιαφορα και καμια φορα αν δεν εμφανιστουν απορώ κιολας ..
    Ειναι και θέμα διαχείρισης και συμβιβασμού με την ολη κατάσταση .Ο μονος αναρμοδιος παντως ειναι ο ψυχιατρος για κατι τετοια συπτωματα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #939
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    Παιδιά, άνοιξα αυτό το νέο θέμα γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε απόγνωση. Εδώ και 3 εβδομάδες νιώθω σε όλο μου το σώμα σπασμούς των μυών. Όπως καμιά φορά πεταρίζει το βλέφαρο...εγώ το νιώθω αυτό σε όλο το σώμα σε διαφορετικά σημεία. Ταυτόχρονα νιώθω και μία αδυναμία στα πόδια... φοβάμαι μην έχω σκλήρυνση κατά πλάκας...έψαξα και είδα ότι είναι και αυτά κάποια από τα συμπτώματα....το έχετε νιώσει εσείς ποτέ αυτό? Φοβάμαι για ακόμη μια φορά να αντιμετωπίσω τους δικούς μου και να τους πω τι νιώθω....πάλι θα μου πουν ότι δεν έχω τίποτα και είναι όλα στο μυαλό μου.
    ejopyridimika symptvmata legontai k ta exoyn ta farmaka prvths genias,poly epodyna,ta perasa k egv...tvra deka xronia eimai sto ekseligmeno abilify k ola kala

  10. #940
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Η απολυτη ταυτιση θα ελεγα ...
    Μετα απο το δικο μου χειρουργειο ολα αυτα που ανεφερες τα ειχα και εγω ...

    Ακομα και τον θυροειδη που ειναι υπευθυνος σε εμενα οτι αφορα τις βιταμινες και τα ιχνοστοιχεια ...Μεχρι και για σκλήρυνση με ειχαν στειλει να κανω εξετασεις ...

    Ειλικρινα πρωτη φορα ομως διαβαζω κατι τετοιο και οτι μαλιστα μια παθηση ΩΡΛ ευθυνεται για ολα αυτα ...Βεβαια εμενα με την φαρμακευτικη μου αγωγη και το μαγνησιο εχουν φυγει σχεδον τα συπτωματα και εμφανιζονται πλεον μετα απο έντονη ασκηση και κουραση αλλα και αυτα ελενχομενα . Αν σου πω εχω φτασει σε σημειο να μου ειναι αδιαφορα και καμια φορα αν δεν εμφανιστουν απορώ κιολας ..
    Ειναι και θέμα διαχείρισης και συμβιβασμού με την ολη κατάσταση .Ο μονος αναρμοδιος παντως ειναι ο ψυχιατρος για κατι τετοια συπτωματα ...

    Ααααχχχχ....... Ο ψυχίατρος ή ο ψυχολόγος βοηθάει πολύ να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις, ωστόσο συμπτώματα όπως αυτό που έχουμε κοινό όλοι εδώ δεν είναι απαραίτητα ψυχοσωματικά, πιθανόν να επιδεινώνονται με το έντονο στρες.
    Προσωπικά το είχα αποδεχτεί πλέον ως ψυχοσωματικό, μέχρι πρόσφατα που ο Νευροωτολόγος μου εξήγησε την πάθησή μου και τα συμπτώματά της, ήταν σαν να ενώθηκαν πολλά κομμάτια παζλ. Και η αλήθεια είναι ότι αν δεν εμφανίζονταν τώρα οι ζαλάδες, δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να επισκεφθώ ΩΡΛ για αυτόν τον λόγο...

  11. #941
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    4
    [QUOTE=Ginntonic;1154266]Έχω και εγώ ανεξήγητο
    βουιτό εδώ και χρόνια χωρίς να έχει τραυματισμό το αυτί. Το αριστερό μόνο αυτί (στο αριστερό πόδι έχω τις συσπάσεις)! Λες να σχετίζεται; Και ναυτίες νοιώθω αραιά και που. Για το αυτί όμως πήγα παλιά σε ωρλ και δε βρήκε κάτι

    Δεν γνωρίζω αν μπορεί να το εντοπίσει ο ΩΡΛ, χωρίς ειδική εξέταση για την αστάθεια... Εγώ έκανα ακοόγραμμα και στη συνέχεια κάποιες εξετάσεις - θα το περιγράψω πολύ απλοϊκά - με ειδικά γυαλιά, που δείχνουν αν έχεις ζάλη και αστάθεια, είτε καθισμένος είτε όρθιος. Επίσης η ειδικότητα του γιατρού είναι Νευροωτολόγος...

  12. #942
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Anthee View Post
    Ααααχχχχ....... Ο ψυχίατρος ή ο ψυχολόγος βοηθάει πολύ να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις, ωστόσο συμπτώματα όπως αυτό που έχουμε κοινό όλοι εδώ δεν είναι απαραίτητα ψυχοσωματικά, πιθανόν να επιδεινώνονται με το έντονο στρες.
    Προσωπικά το είχα αποδεχτεί πλέον ως ψυχοσωματικό, μέχρι πρόσφατα που ο Νευροωτολόγος μου εξήγησε την πάθησή μου και τα συμπτώματά της, ήταν σαν να ενώθηκαν πολλά κομμάτια παζλ. Και η αλήθεια είναι ότι αν δεν εμφανίζονταν τώρα οι ζαλάδες, δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να επισκεφθώ ΩΡΛ για αυτόν τον λόγο...

    Ανθη πραγματικα αυτο το αχχχχχ ποσες φορες το ειπα να ηξερες ...Ειδικα μετα το χειρουργειο που μπλεχτηκα με γιατρους και κατστασεις που δεν ειχα ποτε συναντησει στην ζωη μου ...

    Εμενα προσωπικά ο ψυχιατρος κοντεψε να με τρελλανει στην κυριολεξια ,γιατι πανω στην αναζητηση τοτε να δω απο που μου εμφανιστηκαν ολα αυτα επισκεφτηκα και αυτη την ειδικοτητα και ηταν η χειροτερη μου εμπειρια πραγματικα .
    Δεν ξερω αυτη η ειδικοτητα και τιποτε να μην σου βρουν ,σου πετανε οτι ολα ειναι απο το άγχος και σου πασαρουν και ενα χαπι το οποιο μπορει να σε στειλει κιολας γιατι πολυ απλα δεν ειναι για εσενα ...
    Εγω προσωπικα πηγα και ηρθα απο ενα τετοιο ...


    Πλεον μετα απο πεντε χρονια περιπου απο το χειρουργειο μου και την εμφανιση ολων αυτων και πολλων αλλων ειμαι πολυ κατασταλαγμενη και ηρεμη σε αυτο το κομματι .
    Το μονο που μου αφησε η ολη αυτη στεναχώρια και ψυχολογικη πιεση ειναι ενα θυροειδη που καθε χρονο και οσο συνεχιζω να στρεσαρομαι ακομα και για αλλα θεματα μου βγαζει διαφορα ευτυχως ομως η ψυχοθεραπεια που ειχα κανει και συνεχιζω να παρακολουθω καποια σεμιναρια και να ενημερωνομαι οσο μπορω με εμαθε να τα διαχειριζομαι με πολυ περισσοτερη ηρεμια και αντικειμενικοτητα..

    Ενα θα σου πω ,οσο μπορεις να διαχειριζεσαι με ηρεμια τα παντα .Αν μπορουσαμε να διωξουμε το αγχος μας και τις αγωνιες μας καποιοι ,δεν θα ξεραμε τι θα πει γιατρος .....

    Με τον θυροειδη σου πως τα πας πλέον?Εχεις ρυθμιστή?Γιατι και αυτο συμβάλει ...
    Οπως δεν το ηξερα οτι η ταχυκαρδια φερνει ζαλαδα ...Και αυτα προσφατα τα εμαθα ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #943
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερες...χθες κυριολεκτικα αναπηδησα στο κρεβατι ενω κοιμομουν...σαν γενικευμενη δεσμιδωση σε ολο το σωμα η μυοκλονια η δεν ξερω και γω τι...γενικα τον τελευταιο καιρο εχω πολλα πεταρισματα στα βλεφαρα κυριως αριστερα ,και καποιες μερες πεταριζει ενας μονο μυς επιμονα ,κυριως ειτε δεξι μπρατσο η αριστερο.Γενικα εχουν μειωθει οι δεσμιδωσεις με εξαιρεση καποια ξεσπασματα λιγων ωρων.Αλλα αυτο με τον υπνο ηταν περιεργο.Λες και με σηκωσε ενα γιγαντιο χερι και με πεταξε ξανα στο κρεβατι.Αντε μετα να κλεισει το ματι...

  14. #944
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    2
    Γεια σας, διαβάζοντας χρόνια αυτό το φόρουμ έχοντας μπει και εγώ σε αυτό το λουκι είπα να σας γράψω την εμπειρία μου για να παρετε κουράγιο όπως έπαιρνα εγω διαβάζοντας... Είμαι αγχωδης και αρρωστοφοβικη... Στα 24 μου ξαφνικά αρχισε να πεταριζει το μάτι μ.. Κράτησε 6 μήνες.... Μετά από ένα χρόνο πέρασα γρίπη h1n1 και από τότε λογω εξάντλησης αρχισα ξαφνικά να έχω τιναγματα των μυών σε όλο μου το σώμα.. Διάβαζα ιντερνετ κ όσο διάβαζα τόσο χειροτέρευαν.. Είχα πιστει ότι έχω als η σκλήρυνση... Το ειχα δεδομένο.. Για 1 χρόνο γυρναγα νευρολογους οι οποίοι μ λεγαν ότι είναι δεσμιδωσεις από το άγχος και δεν τους πιστευα.. Εκανα ηλεκτρομυογραφηματα αλλά δεν μου ήταν αρκετά.. Νόμιζα ότι κάτι δεν παει καλά και δεν το βλέπουν... Εν τέλη τους ζήτησα να μου γράφουν μαγνητική.. Πήγα έκανα κ ηρέμησα... Κάποιες φορές περναγε από το μυαλό μ. Μην ήταν λάθος η μαγνητική η μήπως δεν ειδαν κάτι... Αλλά από τότε περασαν 3 χρόνια, είμαι καλά και παρατηρησα ότι μου βγαινουν μόνο σε περιοδους έντονου στρες ή κούρασης.. Δεν θα φυγουν ποτε εντελώς αλλά δεν με ενοχλουν πλεον γτ ξέρω ότι εγώ τις δημιουργησα και ότι εννοείται δεν είναι κάτι για να ανησυχώ...Υπομονή σε όλους

  15. #945
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    2
    Α και μη κοιτάτε ιντερνετ

Page 63 of 70 FirstFirst ... 13536162636465 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •