Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 64
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 64 of 70 FirstFirst ... 14546263646566 ... LastLast
Results 946 to 960 of 1042
  1. #946
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλησπέρα! Έχω δύο μήνες που νιώθω κολλημένα φλέγματα επισκέφτηκα ΩΡΥΛΑ με διέγνωσε με λαρυγγοφαρυγγικη παλινδρόμηση με έδωσε gaviscon και έχω πάνω από μήνα που κάνω αγωγή με nexium χωρίς καμία βελτίωση ίσα ίσα μετά που νόσησα από covid νιώθω τη φωνή μου κάποιες φορές να "χάνεται". Όλα αυτά συνυπάρχουν με υπνικές(κυρίως) συσπάσεις κατά την έλευση του ύπνου κ φυσικά μετά Μ αφήνουν άυπνη.Δυστυχως κ εγώ φοβάμαι για την ακατανομαστη ασθένεια μιας κ προσφάτως διαγνώστηκε πολύ κοντινός μου συγγενής

  2. #947
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα...3 χρονια πλεον εκλεισα με οτι νευρολογικο συμπτωμα υπαρχει.Δεσμιδωσεις,μουδια σματα,ζαλαδες,μυοκλονιες,... ...απο διαγνωσεις αρκετες εκδοχες,αλλα τιποτα σιγουρο.1 διαγνωση φταιει η στενωση στον αυχενα,2 συνδρομο δεσμιδωσεων(bfs) 3 νευρομυοτονια(συνδρομο isaacs) ....4 ινομυαλγια... 5 η μεγαλη ταλαιπωρια και κακοπεραση επειδη εχω τους γονεις μου αρρωστους και σηκωνω την κατακοιτη μανα μου...διαλεγω και περνω.Βαρεθηκα τους γιατρους...παντως μετα απο 3 χρονια στεκομαι ορθιος ακομα...αρα λογικα δεν εχω κατι ακατανομαστο...(εχω δει την ασθενεια αυτη και ουτε καν θελω να την αναφερω)καλη δυναμη σε ολους...

  3. #948
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Καλησπέρα, ήθελα να παραθέσω και εγώ την εμπειρία μου!
    Μετά απο μια έντονη περίοδο στρες λόγω αρρωστοφοβιας ξεκινήσαν οι δεσμιδωσεις. Αυτό ξεκίνησε περίπου πριν 5 χρόνια και απο τότε δεν εχουν σταματήσει, στις γαμπες μου ειναι 24/7 ενώ καποιες φορες εμφανιζονται και σε αλλα σημεία τα οποια ομως μετα φεύγουν. Πλέον μετά απο άπειρες εξετάσεις ειδικά στην αρχή όλου αυτού, δεν δίνω σημασία και πλέον δεν τις καταλαβαίνω κιολας.
    Αυτό που κατάλαβα ειναι οτι ο οργανισμός μου επαθε τοτε ενα μεγαλο σοκ με αποτελεσμα να πυροδοτήσει αυτό το πράγμα. Ίσως μετα απο τοσα χρονια να εχει μειωθεί η ένταση τους ή απλά εγώ να το εχω συνηθίσει.
    Γενικά εχει σταματησει να με αγχωνει αφού καταλαβαίνω ότι ειναι κάτι benign. Αυτά ηθελα να πω γιατί ειχα περάσει απίστευτες αγχωτικες καταστάσεις τοτε με ολο αυτό και καταλαβαίνω το άγχος όσων το αντιμετωπίζουν.

  4. #949
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Είχα ακριβώς τα ίδια και άλλα πολλά το 2017.Ημουν χάλια για οχτώ μήνες και δεν έβρισκαν τπτ.Αν δεν έχεις κάτι νευρολογικό, πρεπει να πας σε ψυχίατρο.Εγω είχα τέτοιους σπασμούς και ρεύματα και εμένα για σκλήρυνση πίστευε ο νευρολόγος αλλά δεν είχα ήταν όλα λόγω Γαδ.

  5. #950
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Καλησπέρα σας, εδώ και 2 εβδομάδες έχω θέμα και εγώ με δεσμιδωσεις σε όλο το σώμα. Πέρασα μια πολύ δύσκολη φάση με οικονομικες δυσκολίες λόγο καραντίνας και ανεργίας, καθώς και προβλήματα υγείας που με έφεραν αντιμέτωπη με πολλές εξετάσεις. Προχθές πήγα σε νευρολόγο για τις δεσμιδωσεις και αντί να με κάνει να νιώσω καλύτερα με εκανε χειρότερα. Για να φανταστείτε άρχισε να μου μιλάει για την νόσο als πριν καλά καλά με εξετάσει. Μου έκανε ηλεκτρομυογραφημα αλλά όχι παντού. Εξέτασε το δεξί μ χέρι και το αριστερο κάποια δάχτυλα. Και τον τετρακεφαλο στο δεξί μου πόδι βάζοντας μια βελόνα μέσα. Η εξέταση που μ έκανε δεν έδειξε τίποτα. Εγώ τον ρώτησα αν μπορεί να προέρχονται οι δεσμιδωσεις από το άγχος και εκείνος μου είπε όχι και ότι προέρχονται από καφεινη οπότε να κόψω καφε κ αναψυκτικά. Θελω να μου πείτε λίγο την γνώμη σας. Έχω ηρεμήσει λίγο αλλά δεν έχουν εξαφανιστεί οι δεσμιδωσεις. Κάποια συμβουλή αν έχετε να δώσετε θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ πολυ

  6. #951
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα Βενια.Μπες στο φορουμ AboutBfs.com.εκει θα βρεις πολλες πληροφοριες για τις δεσμιδωσεις.Εγω τις εχω 3 χρονια πλεον.Η καφεινη οντως ειναι ενας παραγοντας που τις προκαλει,η ελλειψη μαγνησιου,ο κακος υπνος ακομα ενας.Εμενα ξεκινησαν μετα απο μια μακρα περιοδο κακου υπνου.Ακομα και καποιες ιωσεις μπορουν να τις πυροδοτησουν.Το αγχος οπως σε ολες τις καταστασεις παιζει και αυτο τον δικο του αρνητικο ρολο.Οι δεσμιδωσεις ειναι μια κατασταση οπου δυσκολα βρισκεις ξεκαθαρη διαγνωση,εαν -μακρια απο εμας- δεν υπσρχουν αλλα συμπτωματα ,οπως μυικη αδυναμια,τοτε σπανια κρυβουν κατι σοβαρο.Πολυ κακως ο νευρολογος σου μιλησε για το ακατανομαστο.Εμενα ο δικος μου ουτε καν.Μειωσε λοιπον την καφεινη ,παρε λιγο μαγνησιο,τσεκαρε και βιταμινες β12 και d αν εχεις ελλειψη και δες πως θα πας.Και μπες στο φορουμ που σου ειπα θα σε βοηθησει παρα πολυ.Θα δεις χιλιαδες twitching stories.Υπαρχουν πολλοι ανθρωποι με αυτο το θεμα...

  7. #952
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Μάνο καλησπέρα πως εισαι? Μπορείς να μου πεις πως ήρεμες? Τι κάνεις για να τις αντιμετωπίσεις? Εγώ έκανα ηλεκτρομυογραφημα μου τσέκαρε 7 μύες δεν έδειξαν κάτι αλλά εκείνη την ώρα δεν είχα δεσμιδωση, μόλις σταμάτησε η διαδικασία με έπιασε στο αντίθετο πόδι.. Απλά τραγικο. Πφφ.. Μετά το ηλεκτρομυογραφημα πονάς? Γνωρίζεις τίποτα? Γιατί αισθάνομαι τα Ποδια μου κάπως. Σε ευχαριστώ πολυ

  8. #953
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα Βενια.3 χρονια ακριβως τις εχω,δεν σταματουν τελειως.Μου εχουν δωσει ενα σωρο διαγνωσεις,η πιο λογικη ισως ειναι οι κηλες που εχω στον αυχενα μου.Εκανα ηλεκτρομυογραφημα και γω,επιασε καποιες δεσμιδωσεις στο δεξι χερι αναμεσα σε αντιχειρα και δεικτη.Σε αυτο το σημειο χτυπα η α6 ριζα ,εκει οπου εχω την πιο σημαντικη στενωση.Με πονουσε μετα για 1 μερα σε αυτο το σημειο.Αυτη την περιοδο πεταριζουν τα βλεφαρα των ματιων μου παρα πολυ συχνα,στο υπολοιπο σωμα εχουν λιγοστεψει.Εμενα η ζωη μου δυστυχως ειναι πολυ δυσκολη,φροντιζω 2 γονεις κατακοιτους-πολυασθενεις.Αυτο δεν βοηθαει.4 χρονια τωρα τραβαω απιστρυτο μαρτυριο...Απο κει και περα...Πινω μαγνησιο,βιταμινη β12,και περιστασιακα 0.25 ζαναξ για να κοιμαμαι το βραδυ.Ο υπνος ειναι πολυ σημαντικος,εμενα ξεκινησαν μετα απο μακρα περιοδο κακου υπνου.Ο νευρολογος μου ειπε μπορει να μην σταματησουν και ποτε.Εαν στο ηλεκτρομυογραφημα δεν βρεθουν ινιδισμοι ,οξυαιχμα θετικα κυματα,και γενικοτερα απονευρωση μυων ,μην ανησυχεις.Πολυ κακως σου ειπε ο νευρολογος σου για το ακατανομαστο.Μειωσε καφεινη,δες εαν σου λειπει μαγνησιο η β12 και προσπαθησε να κοιμασαι καλα.

  9. #954
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Μίλησες για bfs syndrome βρε Μάνο μου αν κάποιος έχει αυτό το σύνδρομο το ηλεκτρομυογραφημα θα είναι καθαρό? Δεν θα δείχνει δεσμιδωσεις? Συγνωμη που σε κουράζω απλά φαίνεται ότι το έχεις ψάξει πολύ το θέμα. Σου εύχομαι ότι καλυτερο

  10. #955
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Αποτι διαβασα στο φορουμ,στο bfs ειτε το ηλεκτρομυογραφημα ειναι καθαρο ειτε μπορει να πιασει δεσμιδωσεις.Αντιθετα στο ακατανομαστο εχει και fibrillations(ινιδισμους)και positive sharp waves(οξυαιχμα θετικα κυματα)και αλλα ευρηματα σε ενα συγκεκριμενο μοτιβο,και σε συνδυασμο με τα συμπτωματα του ασθενους ,δια της μεθοδου του αποκλεισμου καταληγουν στη διαγνωση του ακατανομαστου.Σχεδον παντα ομως το συμπτωμα που υπαρχει ειναι η μυικη αδυναμια.Πχ πτωση ακρα ποδα,αδυναμια λεπτων κινησεων στα δαχτυλα.Καθως και καποια παθολογικα αντανακλαστικα,οπως σημειο babinski ,κλονος,η ακομα και απουσια αντανακλαστικων.Εμενα αυτο το φορουμ πραγματικα με βοηθησε πολυ,οπως και πολυ κοσμο.Τωρα δεν εχει ενεργους αντμιν αλλα υπαρχει μπολικο υλικο,ακομα και αρθρα απο διασημους ειδικους νευρολογους οπως ο Eisen,και ο De Carvalhio.Αξιζει τον κοπο να μπεις.

  11. #956
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    2
    Whenever I am anxious I have scattered muscle contractions in my body, after a while and from doctors etc. I realized that since the doctors do not find it worrying I will not be worried either. Of course, all of us anxious types have the following common denominator

  12. #957
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    2
    Thank you.. tutuapp routing numbers

  13. #958
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να απαντήσει πόσο καιρό είχε το θεμα με τις δεσμιδωσεις και τι έκανε με αυτό. Έχω ένα hot spot στο άνω χείλος εδώ και 2 μήνες και με αγχώνει τρελά. Εχετε αντιμετωπίσει ποτέ δεσμιδωση σταθερή που να μην φεύγει? Είναι σαν κύμα κάτω από το δέρμα. Πραγματικά πολύ ενοχλητικό. Ευχαριστώ πολυ

  14. #959
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,τις εχω τωρα συνολικα 3 χρονια κ 2 μηνες,και ανα καιρους υπηρχαν διαφορα χοτ σποτ.Ποτε το βλεφαρο,ποτε το μπρατσο ποτε το ποδι,ποτε καποιο δαχτυλο,κρατουσαν ακομα και μερες ολοκληρες,ισως και εβδομαδες.Σε μενα προσωπικα,μαγνησιο ,ζαναξ,β12,βοταμινη d,gaba,οτι κ να δοκιμασα ειχε λιγα αποτελεσματα.Ερχονται,φευγ ουν ,και ξανα τα ιδια.

  15. #960
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Ο γιατρός σου τι λέει? Κάποιο φάρμακο κατά του άγχους ίσως? Έχω κάνει ήδη ένα ηλεκτρομυογραφημα την Παρασκευή θα πάω σε 2 νευρολόγο, να συζητήσω το πρόβλημα αν μου γράψει αγωγή θα την δεχτώ. Πιο πολύ με αγχώνει το ότι βλέπω τις δεσμιδωσεις

Page 64 of 70 FirstFirst ... 14546263646566 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •