Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 66
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 66 of 70 FirstFirst ... 16566465666768 ... LastLast
Results 976 to 990 of 1042
  1. #976
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλησπέρα σας!
    Σήμερα δυστυχώς είδα και συσπάσεις στη γλώσσα.Πρωτη φορά είδα τη γλώσσα να πάλλεται όχι έντονα αλλά άλλη φορά που την ήλεγχα δεν το είχα ξαναδεί. Μόνιμη αίσθηση φλεγματων , σποραδική βραχνάδα και ανάγκη για καθαρισμό του λαιμού κυρίως το βράδυ και κάποιες φορές όταν μιλάω δάγκωμα της γλώσσας.
    Αγχωμενη όσο ποτέ... Ηλεκτρομυογράφημα είχα κάνει τον Μάιο και ήταν φυσιολογικό.
    Επιπλέον έχω κάποιες φορές πόνο στους αστραγάλους και στα πέλματα ειδικά στην κάμαρα των ποδιών

  2. #977
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Kallie29 View Post
    Καλησπέρα σε όλους τους twitching τύπους
    Η δική μου ιστορία ξεκινάει στις 6/7/21 λίγες μόνο ώρες μετά τη Β δοση του εμβολιου pfizer. Ηταν επίσης μια πολυ στρεσογονα περιοδος για μενα. Ξεκίνησε με σφυροκοπημα στη μία γαμπα σε βαθμό που τρόμαξα αφανταστα. Από εκεί κ έπειτα η συνέχεια σας είναι λίγο πολύ γνωστή. Δεσμιδωσεις παντού μα παντού. Χέρια ποδια, στήθος, πλάτη κοιλια, και ευτυχώς λιγότερο συχνές κ εντονες στο πρόσωπο. Ετσι κάπου μετά τον δεκαπενταυγουστο έπαθα και μια κρισαρα πανικου μεγατόνων. Και πήρα τρία βραδιά ένα ζαναξ για να μπορέσω απλά να κοιμηθώ.

    Ο νευρολογος είπε δεν έχει τίποτα κι ετσι δεν πήγα για ημγ. Δεν το θεώρησε απαραίτητο πάρα μόνο αν συνεχιστεί για πολύ καιρό.
    Πήγα πρόσφατα σε ορθοπεδικο μου γιατί (εκτός από ΣΚΣ που έχω χρόνια) άρχισαν να πονανε κιολας τα πόδια μου. Μου είπε ότι αφού ο ίδιος ο ιός προκαλεί δεσμιδωσεις κ πονο στα ποδια ακόμα και μήνες μετά τη νοσηση πολύ πιθανό το εμβολιο να πυροδότησε αυτές τις παρενέργειες. Ίσως λεει να είναι μια ένδειξη ότι αν το κολλούσα θα με πείραζε πολύ στα νευρολογικά.

    Θα μπορούσε να είναι ξεκάθαρα ψυχοσωματικο αλλά δεν μπορώ να παρακαμψω το γεγονός ότι το πρωί εμβολιαστηκα κ το μεσημέρι ξεκίνησε ολο αυτό. Έκανα ακτινογραφία αυχενα όπου έχω φουλ οστεοφυτα κ ευθειασμο κ έκλεισα κ μαγνητική.
    Από αγωγή μου έδωσε κάποιες πολυβιταμινες κ το epineuron κυρίως για τα συμπτώματα του καρπιαιου σωληνα. Είπε ότι θα με βοηθήσει κ στους πόνους στα ποδια. Πραγματικά από την πρώτη μέρα σταμάτησαν να πονανε τα ποδια μου. Φυσικά οι δεσμιδωσεις είναι πάντα εκεί. Είναι απίστευτο το ποσό μόνος νιώθει κάνεις κ ποσό αβοήθητος μπροστά σε κάτι τέτοιο. Βαρέθηκα να λυπάμαι τον εαυτό μου.

    Εν ολίγοις δε νομίζω πως είναι η κύρια αιτία το στρες. Το σώμα μας το ξέρουμε καλύτερα από τον καθένα. Είμαι βέβαιη πως το ανοσοποιητικο μου υπεραντεδρασε στο εμβολιο. Κι αντε τωρα να το αποδείξεις αυτό και κυρίως αντε να το λυσεις
    Καλησπέρα,
    Και εγώ μετά το εμβόλιο το έπαθα ; Που έχεις δεσμηδωσεις εσυ ; Έχεις δει κάποια βελτίωση μετά από καιρό ω

  3. #978
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Έχω στη γλώσσα, νιώθω σαν να πεταριζει.
    Και σε άλλα σημεία έχω αλλά δε δίνω σημασία όμως στη γλώσσα με θορύβησαν γιατί σχετίζονται με την ακατανομαστη νόσο.Δεν έχω αδυναμία εκτός από πόνο- ενόχληση στους αστραγάλους.
    Το ηλεκτρομυογράφημα θα δείξει αν είναι κάτι κακό;

  4. #979
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα.Εχω δεσμιδωσεις εδω και 4 χρονια.Μια περιοδο ειχα φοβο με τη γλωσσα,συνεχως την τσεκαριζα για να βρω πεταρισματα.Στις πραγματικες δεσμιδωσεις γλωσσας,η γλωσσα κυριολεκτικα σπαρταραει ολοκληρη,αφηστε δε που σχεδον παντα οι ασθενεις εχουν δυσαρθρια και μπερδευουν τα λογια τους...Υπαρχει ενα σαιτ,το About Bfs.com.ειναι ανενεργο τωρα,αλλα εχει πλουσιο υλικο μεσα που μπορει να σας βοηθησει.Εμενα με βοηθησε παντως.

  5. #980
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από μένα. Δυστυχώς συμμετέχω και γω σε αυτό το θέμα πλέον. Κλείνω περίπου τρίμηνο παρέα με τις δεσμιδωσεις. Αρχικά είχα συσπάσεις έντονες στον αντίχειρα μου. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε ένα εσωτερικό τρεμουλο στο πόδι και σε άλλα σημεία κατά διαστήματα. Αυτή τη στιγμή τρέμει το πόδι μου συνεχώς με λίγα διαλείμματα ενδιάμεσα. Το βράδυ μαζί με το τρέμουλο με συνόδευσε και ένας πόνος στην αριστερή μου μεριά,πόδι και χέρι. Ήταν σαν πόνος με μούδιασμα μαζί. Από το φόβο μου άρχισε να μουδιάζει και το κεφάλι μου .Φυσικά ανήκω και γω στο κλάμπ των υποχόνδριων , αγχωτικων ατόμων...... οπότε προσπαθώ να με πείσω ότι είναι όλα στο μυαλό μου και δεν έχω τίποτα. Μαγνητική εγκεφάλου έκανα πριν ενάμιση χρόνο αλλά δεν είχα συμπτώματα τότε....για την ιστορία,έχω αυχενικο σύνδρομο. Θέλω πάλι να πάω σε νευρολόγο αλλά κρατιέμαι γιατι το χω παρακάνει με το να παίρνω σβαρνα όλες τις ειδικότητες..... ευχαριστώ που με ακούσατε , οποια συμβουλή δεκτή

  6. #981
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    5
    Καλησπέρα σε όλους όσους έχουν παραμείνει στο forum. Έχω διαβάσει αρκετές φορές τα post όλων εδώ μέσα (σας καταλαβαίνω απόλυτα) ... Για να μπει κανείς εδώ είναι προφανώς παθών/ούσα όλων αυτών των συμπτωμάτων, έτσι και εγώ. Από ότι έχω δει η συζήτηση αυτή έχει ξεκινήσει αρκετά χρόνια πριν. Έχει μείνει κανείς παλιός μέχρι και σήμερα εδώ;

  7. #982
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Καλησπέρα, εγώ έχω 24 ώρες το 24ωρο δεσμιδωσεις στις γαμπες και συχνά πυκνά και σε άλλα σημεία.
    Εδώ και 5 χρόνια, το έχω αποδεχτεί και δεν με ενοχλεί πλέον.
    Έχω καταλάβει ότι ένας μηχανισμός πυροδοτήθηκε όταν είχα τρελό άγχος ότι κάτι κακό μου συμβαίνει και από τότε δεν έχουν σταματήσει.
    Μην αγχώνεστε αν είναι μόνο αυτό δεν είναι κάτι.

  8. #983
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    5
    Χαίρομαι για σένα, που μπόρεσες και κατάλαβες την αιτία και ζεις πλέον χωρίς να σε επηρεάζει! Το κακό με την δική μου περίπτωση είναι πως η αιτία παραμένει άγνωστη ενώ οι δεσμιδώσεις με ταλαιπωρούν συνέχεια, άλλοτε με μεγάλη ένταση που τραντάζομαι, άλλοτε πολύ ήπια που ίσα ίσα διακρίνονται με γυμνό μάτι (κυρίως κάτω στα πέλματα) . Το ακόμα χειρότερο είναι πως όλο αυτό με επηρεάζει πλέον στην καθημερινότητά μου, καθώς έχω πεπεισθεί ότι δεν είναι κάτι αθώο στην περίπτωσή μου... Τι κάνω εδώ; δεν ξέρω. Ίσως προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως δεν έχω τα χειρότερα... για να συνεχίσω.

  9. #984
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    5
    Ξέχασα να πω πως αυτό συμβαίνει εδώ και περίπου 1.5 χρόνο, ενώ έχω κάνει μέχρι στιγμής 1 μυογράφημα στην πολύ αρχή και μετέπειτα σταμάτησα να ασχολούμαι τόσο καθώς δεν έδειξε κάτι. (είμαι 22 χρονών)

  10. #985
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    15
    Αφού συμβαίνει εδώ και 1,5 χρόνο δεν έχεις τίποτα!
    Καλά έκανες και σταμάτησες να ασχολείσαι έχω κάνει 3 ηλεκτρομυογραφηματα και δεν έχουν δείξει ποτέ τίποτα.
    Και εμένα με επηρέαζε αλλά πλέον καταλαβαίνω ότι είναι κάτι που θα το έχω χωρίς όμως να μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, είναι καλοήθης πιστεύω!

  11. #986
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    5
    Σε τι διάστημα έκανες αυτά τα 3 ηλεκτρομυογραφήματα; και στο πόρισμα που κατέληξες πως η αιτία όλου αυτού είναι το άγχος συμφώνησαν και οι γιατροί που πήγες; Επίσης, για τις δεσμιδώσεις που μέχρι και σήμερα έχεις, είναι όλες ίδιας έντασης (πχ θυμάσαι ποτέ τον εαυτό σου να ξυπνάει εξαιτίας μιας δεσμίδωσης
    Εγώ το μόνο σίγουρο είναι πως θα κάνω ηλεκτρομυογράφημα μέσα στον Ιούλιο, απλώς δεν ξέρω κατά πόσο αυτό θα είναι έγκυρο και αν θα δείξει στα σίγουρα το τι συμβαίνει, αν συμβαίνει κάτι κακό... Πέρα από νευρολόγο πάντως θέλω να επισκεπτώ και κάποιας άλλης ειδικότητας γιατρό! (ίσως παθολόγο, δεν ξέρω ακόμα)

  12. #987
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    5
    Επίσης πέρα από δεσμιδώσεις, είχες κάτι άλλο; (κούραση, αν είχες αδυνατίσει, πονοκεφάλους κτλ.)

  13. #988
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα σε ολους.Εγω εχω πλεον 4 χρονια παρεα με τις δεσμιδωσεις.Απο τον Μαιο του 2018.Δεν εχουν σταματησει ποτε απο τοτε,και γενικως εχω μια μεγαλη γκαμα συμπτωματων,οπως μυοκλονιες στον υπνο,σε βαθμο που να τιναζονται χερια ,ποδια η ακομα και ο κορμος.Τα βλεφαρα πεταριζουν εντονα ιδιαιτερα εαν χασμουριεμαι η φτερνιζομαι,εχω ζαλαδες,διαχυτα τσιμπηματα -βελονιασματα στο σωμα και μουδιασματα κυριως στα δαχτυλα χεριων και ποδιων,εχω παθει τουλαχιστον 2 επεισοδεια υπνοβασιας τη νυχτα,(ξυπνησα και στεκομουν ορθιος μπροστα στην πορτα της κρεβατοκαμαρας),περιοδους αυπνιας που εναλλασονται με υπνηλια,και γενικως καθε λογης απιθανο συμπτωμα που υπαρχει.Οι γιατροι το αποδιδουν εν μερει σε 3 κηλες που εχω στον αυχενα,και πιεζουν νευρα τα οποια πανε στην παρεγκεφαλιδα μεσω του νωτιαιου σακου,δηλ.του σακου που περιβαλλει το νωτιαιο μυελο.Αλλη γνωμη γιατρου ειναι η λεγομενη Περιφερικη Νευρικη Υπερδιεγερσιμοτητα μια υπερλειτουργια του Νευρικου Συστηματος ειτε ιδιοπαθης,ειτε απο αυτοανοσο.Αυτο το θρεντ ειναι ο λογος που γραφτηκα σε αυτο τον χωρο,να σημειωσω οτι εχω περασει εναν γολγοθα τα τελευταια χρονια με προβληματα υγειας στην οικογενεια μου ,σιγουρα ολα αυτα επαιξαν μεγαλο ρολο στην ιστορια αυτη.Παντως η γνωστη και ακατανομαστη νευρολογικη ασθενεια δεν ξεκινα με δεσμιδωσεις μονο...σχεδον παντα καποιο χερι η ποδι δεν λειτουργει σωστα,υπαρχει μυικη αδυναμια,πτωσεις που εκδηλωνονται αμεσα .Ριξετε μια ματια στο ΑboutBfs.com ειναι ανενεργο πλεον σαιτ αλλα εχει τεραστιο υλικο και πολλες εμπειριες ανθρωπων που εχουν τα ιδια συμπτωματα.Οσο περπαταμε και ειμαστε ορθιοι ,δεν ανησυχουμε!

  14. #989
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2022
    Posts
    432
    εμενα αυτες οι μυικες συσπασεις με.τρελαναν. Τις απεκτησα μετα απο περιοδο ακραιου στρες, μου φερανε ακομη πιο ακραιο στρες. Τωρα αντιμετωπιζω σοβαρα συμπτωματα που παραπεμπουν σε σκληρυνση, μπηκα σε ψυχοφθορα διαδικασια επειγοντων, αξονικων, μαγνητικων, νευρολογων, και τωρα ειμαι εν αναμονη αποτελεσματων, με τοσο συσσωρευμενο αγχος που σε λιγο θα με πνιξει.

  15. #990
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Το διαβασα το θρεντ για την σκληρυνση,απορω πως σου ειπαν αυτο το πραγμα...θεωρω απιθανο να εχεις σκληρυνση με βαση αυτα που περιγραφεις.Υπαρχει και μια εξεταση που λεγεται Οπτικα Πεδια και ειναι πολυ χρησιμη για τη νοσο αυτη και τα οφθαλμικα της συμπτωματα.Συνηθως στη ΣΚΠ ειτε τα βλεπεις διπλα ειτε εχεις μειωση ορασης.Δεν νομιζω ολα καλα θα βγουν.

Page 66 of 70 FirstFirst ... 16566465666768 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •