Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 65
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 65 of 70 FirstFirst ... 15556364656667 ... LastLast
Results 961 to 975 of 1042
  1. #961
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Στη δικη μου περιπτωση ,ειναι πιθανον να προερχονται απο στενωση που εχω στον αυχενα.Εχω 3 κηλες ,η μια ειναι κοντα στον νωτιαιο μυελο.Πιεζονται νευρα εκει,τα οποια πανε παντου σε ολο το σωμα.Στην πραγματικοτητα δεν πιστευω οτι το αγχος προκαλει δεσμιδωσεις.Απλα οι γιατροι οτι δεν μπορουν να διαγνωσουν με ακριβεια,το βαφτιζουν αγχος και τελειωνουν.Εχω αποδεχθει τις δεσμιδωσεις,τις εχω πανω απο 3 χρονια πλεον δεν μου κανουν καμια εντυπωση.Πιο πολυ αγχωνομαι για τον αυχενα που καποια στιγμη πολυ πιθανο να θελει χειρουργειο.

  2. #962
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Πάρα πολλούς σπασμούς κι εγώ...ξεκίνησε το δεξί βλέφαρο πριν 4 χρόνια και συνεχίζει ακάθεκτο.Σε περιόδους έντονου άγχους που ξεσπά η άρρωστοφοβια μου έχω και σε άλλα μέρη του σώματος ώμος πόδια παντού.Εχω κάνει εξετάσεις και μαγνητική εγκεφάλου...όλα καθαρά.Καποια περίοδο είχα και ένα εσωτερικό τρέμουλο στα χέρια όλη μέρα Τώρα τελευταία αισθάνομαι και σπασμούς εσωτερικά στο στομάχι.Ενταξει τι να πω...πλέον προσπαθώ να τα αγνοω.

  3. #963
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Nicolina σε νιωθω εχω αυτο το προβλημα 3 μηνες και... Και μου εχει κολλήσει μια δεσμιδωση στο ανω χειλος δεξια. Εχω κανει ηλεκτρομυογραφημα και ειναι καθαρο. Τωρα τον Οκτώβριο θα ξαναπαω σε νευρολόγο. Δεν ξερω τι να κανω...

  4. #964
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    121
    Καλημερα σε ολους! Επειδη ειναι πααρα πολυ μεγαλο το thread, δεν μπορω να το διαβασω ολο, ειπα να ρωτησω
    Το καλοκαιρι περασα υπερβολικο στρες, ειχα να κοιμηθω σωστα εβδομαδες, μπορει και μηνες. Πριν μια εβδομαδα που αρχισα να ηρεμω, ξεκινησαν το βραδυ κραμπες στον υπνο μου. Συγκεκριμενα στις γαμπες μου. Ε το πρωτο βραδυ που το επαθα δεν ανησύχησα γιατι μπορει να τυχει να το παθω καποιες φορες μεσα στον χρονο. Αλλα αυτο συνεχιστηκε κ αλλα βραδια. Το εχω παθει δλδ 4 φορες μεσα σε 8 μερες. Παιρνω μαγνησιο επειδη εχω αυχενικο κ μου το ειχε προτεινει ο γιατρος, αρα δεν νομιζω να οφείλεται εκεί. Εχω ανησυχησει αρκετα γιατι ειναι πολλες οι φορες. Εχει συμβει σε καποιον; :/
    Σε τι γιατρο πρεπει να απευθυνθω εαν συνεχισει; να παω στην παθολογο μου για εξετασεις η χρειαζεται κατι εξειδικευμενο;

  5. #965
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    40 μηνες δεσμιδωσεις...και συνεχιζουμε ακαθεκτοι..

  6. #966
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    40 μηνες δεσμιδωσεις...και συνεχιζουμε ακαθεκτοι..
    Εγώ έχω μυϊκούς σπασμούς 4 χρόνια και είμαι 20
    Έχω στα πόδια στα χέρια στο πρόσωπο στην γλώσσα σπάνια στο στήθος στα πλευρά στην πλάτη στα δάχτυλα παντού
    Πραγματικά με έχουν κουράσει δεν έχω αδυναμία και αστάθεια αλλά πραγματικά μόνο και η ιδέα ότι μπορεί να έχω κάτι παθολογικό με τρομάζει...τι να κάνω όμως συνεχίζω να ζω και ότι είναι να γίνει ας γίνει
    Είχα πάει σε νευρολόγο πριν 3 χρόνια και μου είχε πει άγχος

  7. #967
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Εγω παιδια εχω ενα hot spot μια δεσμιδωση στο ανω χειλος εδω και 5 μηνες σχεδον. Κάποιος αλλος που εχει βιωσει κατι παρομοιο? Εχω αγχωθει παρα πολυ.
    Ευχαριστώ πολυ

  8. #968
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Και μετα απο 4 χρονια με σπασμους στο δεξι βλεφαρο...σημερα ξαφνικα αρχισα να εχω και στο αριστερο.Ποσο ακομα δλδ?Δεν την παλευω αλλο.

  9. #969
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    75
    εγω βιωνω μουδιασματα στα χερια, στις παλαμες, οταν εχω πολλα νευρα η πολυ αγχος.

  10. #970
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    4
    Καλησπέρα σε όλους τους twitching τύπους
    Η δική μου ιστορία ξεκινάει στις 6/7/21 λίγες μόνο ώρες μετά τη Β δοση του εμβολιου pfizer. Ηταν επίσης μια πολυ στρεσογονα περιοδος για μενα. Ξεκίνησε με σφυροκοπημα στη μία γαμπα σε βαθμό που τρόμαξα αφανταστα. Από εκεί κ έπειτα η συνέχεια σας είναι λίγο πολύ γνωστή. Δεσμιδωσεις παντού μα παντού. Χέρια ποδια, στήθος, πλάτη κοιλια, και ευτυχώς λιγότερο συχνές κ εντονες στο πρόσωπο. Ετσι κάπου μετά τον δεκαπενταυγουστο έπαθα και μια κρισαρα πανικου μεγατόνων. Και πήρα τρία βραδιά ένα ζαναξ για να μπορέσω απλά να κοιμηθώ.

    Ο νευρολογος είπε δεν έχει τίποτα κι ετσι δεν πήγα για ημγ. Δεν το θεώρησε απαραίτητο πάρα μόνο αν συνεχιστεί για πολύ καιρό.
    Πήγα πρόσφατα σε ορθοπεδικο μου γιατί (εκτός από ΣΚΣ που έχω χρόνια) άρχισαν να πονανε κιολας τα πόδια μου. Μου είπε ότι αφού ο ίδιος ο ιός προκαλεί δεσμιδωσεις κ πονο στα ποδια ακόμα και μήνες μετά τη νοσηση πολύ πιθανό το εμβολιο να πυροδότησε αυτές τις παρενέργειες. Ίσως λεει να είναι μια ένδειξη ότι αν το κολλούσα θα με πείραζε πολύ στα νευρολογικά.

    Θα μπορούσε να είναι ξεκάθαρα ψυχοσωματικο αλλά δεν μπορώ να παρακαμψω το γεγονός ότι το πρωί εμβολιαστηκα κ το μεσημέρι ξεκίνησε ολο αυτό. Έκανα ακτινογραφία αυχενα όπου έχω φουλ οστεοφυτα κ ευθειασμο κ έκλεισα κ μαγνητική.
    Από αγωγή μου έδωσε κάποιες πολυβιταμινες κ το epineuron κυρίως για τα συμπτώματα του καρπιαιου σωληνα. Είπε ότι θα με βοηθήσει κ στους πόνους στα ποδια. Πραγματικά από την πρώτη μέρα σταμάτησαν να πονανε τα ποδια μου. Φυσικά οι δεσμιδωσεις είναι πάντα εκεί. Είναι απίστευτο το ποσό μόνος νιώθει κάνεις κ ποσό αβοήθητος μπροστά σε κάτι τέτοιο. Βαρέθηκα να λυπάμαι τον εαυτό μου.

    Εν ολίγοις δε νομίζω πως είναι η κύρια αιτία το στρες. Το σώμα μας το ξέρουμε καλύτερα από τον καθένα. Είμαι βέβαιη πως το ανοσοποιητικο μου υπεραντεδρασε στο εμβολιο. Κι αντε τωρα να το αποδείξεις αυτό και κυρίως αντε να το λυσεις

  11. #971
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Υπάρχει βεβαια το long covid που προξενεί διαφορα ιατρικά προβλήματα μετά την ανάρρωση από τον ιό.

    Πουθενά δεν έχω διαβάσει ότι προκαλεί δεσμιδωσεις.

    Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω, πως και με ποιον μηχανισμό ,μια ενεργοποίηση του ανοσοποιητικου,θα μπορούσε να τις προκαλέσει.

  12. #972
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Παιδιά εγώ έχω το θέμα με δεσμιδωσεις εδώ και 7 μήνες. Την μια μέρα είμαι καλύτερα την άλλη χειρότερα. Μια παίζει το ματι μου την άλλη τον άνω χείλος μετά ο αντίχειρας. Μια τραγική κατάσταση. Έχω κανει ήδη ένα ηλεκτρομυογραφημα στους πρώτους 3 μήνες και τώρα θα το επαναλάβω. Δεν ξέρω τι να κάνω για να νιώσω καλύτερα. Αν έχει να δώσει καμία συμβουλη κανένας από τους παλιούς θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ και εύχομαι τα καλύτερα για ολους

  13. #973
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    373
    Καλημερα Venia...εγω απλα σταματησα να ασχολουμαι.Πλεον καποιες μερες εχω αλλα και πολλες δεν εχω .Ενω περασα μηνες που ειχα καθε μερα σε διαφορα μερη του σωματος.Και οσο πιο πολυ ασχολιομουν και ψαχνομουν τοσο πιο πολλες ειχα.Εμενα η νευρολογος μου εχει πει οτι αυτου του ειδους οι δεσμιδωσεις που μια ειναι σε ενα σημειο...μια σε αλλο....δεν ειναι κατι .Επισης μου εδωσε να παρω μαγνησιο γι αενα τριμηνο.Τωρα δεν ξερω αν βοηθησε το μαγνησιο ή αν ηρεμησα γιατι εκανα μαγνητικη και βγηκε καθαρη παντως μετα ηρεμησαν.

  14. #974
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    4 χρονια πλεον με τις δεσμιδωσεις,δεν εχει αλλαξει τιποτα.Μια το βλεφαρο,μια ποδι,αντιχειρας,πλατη. Καμια φορα τιναζομαι ολοκληρος στον υπνο.Δεν εχω τσεκαρει ολα αυτα τα χρονια κατι που να εχει κανει τη διαφορα και να βοηθαει ουσιαστικα με αυτες.

  15. #975
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    4
    Καλησπερα σας, ομοιοπαθης και εγώ. 4 μήνες τώρα. Με δεσμιδωσεις σε όλο το σώμα. Κυρίως στις γάμπες και στα βλέφαρα. Είτε συμπτωματικά είτε όχι 1 βδομάδα μετά την πρώτη δόση εμβολίου ξεκίνησαν όλα.

Page 65 of 70 FirstFirst ... 15556364656667 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •