Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 69
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 69 of 70 FirstFirst ... 195967686970 LastLast
Results 1,021 to 1,035 of 1042
  1. #1021
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    5 χρονια πλεον και συνεχιζουμε...τωρα τελευταια πεταριζουν κυριως τα βλεφαρα και τα δαχτυλα του δεξιου χεριου.θα επαναλαβω το ηλεκτρομυογραφημα, και επισης μαγνητικες αυχενα κ εγκεφαλου.Ισως οι στενωσεις στον αυχενα να παιζουν καποιο ρολο.Βενια εαν δεν εχεις αλλα συμπτωματα νευρολογικου τυπου μην ασχοληθεις αλλο.Εγω εχω κ ζαλαδες και ασταθεια και βεβαια το θεμα με τον αυχενα οποτε πρεπει να τις επαναλαβω.

  2. #1022
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Μανο καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ που μου απαντάς με βοηθάς ποκυ. Εχθες το βράδυ ενιωσα δεσμιδωση στην γλώσσα μου. Καταλαβαίνεις οτι εχω φρικαρει. Ειχες αναλογη εμπειρία? Ο γιατρός σου τι ειπε? Ευχαριστώ πολύ!!

  3. #1023
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα...ολα αυτα τα χρονια που βιωνω αυτα τα συμπτωματα παρατηρησα οτι το φυλλικο οξυ,η βιταμινη β12 ,το μαγνησιο και η βιταμινη d ηταν στα κατωτερα ορια του φυσιολογικου ,-το φυλλικο μαλιστα στις τελευταιες εξετασεις ηταν και λιγο πιο κατω.Ξεκινησα λοιπον φυλλικο οξυ,βιταμινη β12,μαγνησιο,βιταμινες c,dμε ψευδαργυρο,και παω καλυτερα εχουν μειωθει αρκετα τα νευρολογικα συμπτωματα συμπεριλαμβανομενων και των δεσμιδωσεων...τσεκαρετε το με τους γιατρους,ακομα και καποιοι δεικτες να ειναι στα κατωτερα ορια του φυσιολογικου ισως το σωμα να μην λειτουργει σωστα...
    Βενια,περασα και γω μια περιοδο φρικης με τη γλωσσα...μην κανεις το λαθος και κοιτας συνεχεια τη γλωσσα για δεσμιδωσεις.Η γλωσσα δεν μπορει να μεινει ακινητη,και σου φαινεται οτι πεταριζει.Ειναι μεγαλη παγιδα...μονο ενας εμπειρος νευρολογος μπορει να σου πει εαν εχεις δεσμιδωσεις γλωσσας,και σχεδον παντα εαν αυτες σχετιζονται με την καταραμενη ασθενεια συνοδευονται απο δυσκολια στην ομιλια και την καταποση.Οποτε μη δινεις σημασια καθολου.

  4. #1024
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Καλησπερα. Η βιταμίνη d, 12,μαγμησιο ηταν νορμάλ. Τωρα τις δεσμιδωσεις δεν τις τσεκάρω αλλα τις νιωθω. Αυτος ειναι ο λόγος που στρεσαριστηκα τοσο. Αλλο να τις νιωθεις σαν τραβηγμα και αλλο να τσεκάρεις την γλωσσα σου. Αστα... Σε ευχαριστώ πολυ που μου απάντησες. Τωρα αυτο που μενει ειναι να επαναλαβω το ηλεκτρομυογραφημα μου.

  5. #1025
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    9
    Καλησπέρα σας παιδιά, είμαι παθών και εγώ…
    Βασικά η δική μου περίπτωση είναι λίγο διαφορετική όσων αφορά τα συμπτώματα.
    Όλα ξεκίνησαν όταν έμαθα για μια γνωστή μου, κοντινή, πως έχει σκλήρυνση κατά πλάκας.
    Μετά από 2-3 μέρες ένιωσα μια ενόχληση στο δεξί μου χέρι, σαν να είναι κουρασμένο ή σαν πιασμένο, κατά πάσα πιθανότητα λόγω του ότι το ζόρισα λίγο με βάρος που σήκωσα με περίεργο τρόπο.
    Από κει και ύστερα σκεφτόμουν ότι έχω και εγώ σκλήρυνση κατά πλάκας κ προσπαθούσα όλη την ώρα να σκεφτώ τι αισθάνομαι και αν πονάω κάπου και αν είναι πόνος ή μούδιασμα κτλπ κτλπ.
    Εννοείται ότι μπήκα και έψαξα στο internet για τα συμπτώματα της ασθένειας και τα πάντα.
    Μετά από την πολύ επικέντρωση στην ενόχληση στο δεξί μου χέρι άρχισε να με ενοχλεί και το δεξί μου πόδι, πέρασαν κάποιες μέρες με εναλλαγές της ενόχλησης πότε στο πόδι, πότε στο χέρι, πότε και τα δυο μαζί, πότε κανένα από τα δυο. Επίσης από πριν από όλα αυτά πετάριζε το αριστερό μου μάτι, όμως περνάω μια περίοδο που κοιμάμαι το πολύ 5 ώρες κ γενικά είμαι κουρασμένος.
    Έχω πάει να μουρλαθώ εν ολίγοις και έχω πιστέψει ότι έχω σκλήρυνση κατά πλάκας.
    Να αναφέρω επίσης ότι από όταν έψαξα και για τα προβλήματα όρασης που προκαλεί η συγκεκριμένη ασθένεια, μετά από κάποιες ώρες ενώ έβλεπα μια χαρά, πέρα από τον λίγο αστιγματισμό που έχω που δεν είναι αναγκαίο να φοράω και συνέχεια γυαλιά, άρχισα να νιώθω περίεργα την όραση μου. Δηλαδή σαν να μην μπορώ να εστιάσω καλά σαν να θολώνει κάπως σε κάποια σημεία η όραση μου, σαν να αυξήθηκε απότομα ο αστιγματισμός μου, σαν να σκαλώνει το βλέμμα μου εκεί που κοιτάω με αποτέλεσμα να προκαλείται μάλλον κάπως σαν διπλωπία, αν και δίπλα δεν τα βλέπω.
    Μην τα πολυλογώ αν και έχω πει πολλά ήδη, σήμερα δεν με ενοχλεί τίποτα πέρα από αυτό με την όραση. Πήγα όμως στον νευρολόγο, ενώ όλοι οι δικοί μου λένε ότι είναι στο μυαλό μου, με εξέτασε, του εξήγησα πως το σκέφτομαι συνέχεια, μου είπε ότι δεν πιστεύει ότι έχω κάτι αλλά μου έγραψε μια μαγνητική για να μου φύγει το άγχος.
    Παρεμπιπτόντως να σας πω ότι εδώ και 2-3 χρόνια περίπου λόγω άγχους έχω θέμα ανά περιόδους με έκτακτες συστολές και ταχυκαρδίες και ταλαιπωρία μεγάλη με τα ψυχοσωματικά τέτοιου είδους, όμως είχαν υποχωρήσει τους τελευταίους μήνες κατά πολύ. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν ότι προχθές από το άγχος για το τι έχω, έπαθα μια κρίση για κάποια λεπτά με έκτακτες και πολύ ταχυκαρδία και η ειρωνία ήταν ότι για ώρες μετά από αυτές τις έκτακτες κ την ταχυκαρδία, σταμάτησαν οι ενοχλήσεις σε χέρι και πόδι.
    Σκέφτομαι να πάω να κάνω την μαγνητική με σκιαγραφικό για να δείξει τα πάντα, όπως μου είπε ο γιατρός μπας και ηρεμήσω.
    Συγγνώμη για το τεράστιο κείμενο, απλά ήθελα να σας περιγράψω την κατάσταση και να τα βγάλω και από μέσα μου.
    Αν θέλετε μοιραστείτε τις όποιες σκέψεις σας για την περίπτωση μου.
    Σας ευχαριστώ από καρδιάς.

  6. #1026
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    7
    [QUOTE=Anthee;1154556]
    Quote Originally Posted by Ginntonic View Post
    Έχω και εγώ ανεξήγητο
    βουιτό εδώ και χρόνια χωρίς να έχει τραυματισμό το αυτί. Το αριστερό μόνο αυτί (στο αριστερό πόδι έχω τις συσπάσεις)! Λες να σχετίζεται; Και ναυτίες νοιώθω αραιά και που. Για το αυτί όμως πήγα παλιά σε ωρλ και δε βρήκε κάτι

    Δεν γνωρίζω αν μπορεί να το εντοπίσει ο ΩΡΛ, χωρίς ειδική εξέταση για την αστάθεια... Εγώ έκανα ακοόγραμμα και στη συνέχεια κάποιες εξετάσεις - θα το περιγράψω πολύ απλοϊκά - με ειδικά γυαλιά, που δείχνουν αν έχεις ζάλη και αστάθεια, είτε καθισμένος είτε όρθιος. Επίσης η ειδικότητα του γιατρού είναι Νευροωτολόγος...
    Καλησπερα! Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις το ονομα του Νευροωτολογου; Σε ευχαριστω.

  7. #1027
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Παιδιά καλησπέρα. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.. θα μοιραστώ και εγώ την ιστορία μου και αν υπάρχουν συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες! Το τελευταίο διάστημα που και που νιώθω διάφορους σπασμούς ελάχιστης διάρκειας. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα από τις 6 μέχρι και τώρα στον δεξιό μου μηρό γίνονται συσπάσεις σχεδόν συνεχόμενα! Σε τι γιατρό απευθύνθηκαν οι παθόντες;

  8. #1028
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by AngTo View Post
    Παιδιά καλησπέρα. Ελπίζω να είστε όλοι καλά.. θα μοιραστώ και εγώ την ιστορία μου και αν υπάρχουν συμβουλές είναι ευπρόσδεκτες! Το τελευταίο διάστημα που και που νιώθω διάφορους σπασμούς ελάχιστης διάρκειας. Σήμερα το πρωί που ξύπνησα από τις 6 μέχρι και τώρα στον δεξιό μου μηρό γίνονται συσπάσεις σχεδόν συνεχόμενα! Σε τι γιατρό απευθύνθηκαν οι παθόντες;
    Σε νευρολόγο, αν δεν έχεις πάει ήδη. Πάντως αν δεν έχεις αδυναμία, οι συσπάσεις απο μόνες τους δεν είναι ανησυχητικό, έχει πολύς κόσμος. Δυστυχώς όλοι φρικάρουμε με το που ξεκινάνε και τρέχουμε στους γιατρούς. Μην κάνεις το λάθος να γκουγκλάρεις.

  9. #1029
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Σε νευρολόγο, αν δεν έχεις πάει ήδη. Πάντως αν δεν έχεις αδυναμία, οι συσπάσεις απο μόνες τους δεν είναι ανησυχητικό, έχει πολύς κόσμος. Δυστυχώς όλοι φρικάρουμε με το που ξεκινάνε και τρέχουμε στους γιατρούς. Μην κάνεις το λάθος να γκουγκλάρεις.
    Καλησπερα!Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Εκλεισα ηδη σε νευρολογο, η αληθεια ειναι οτι δεν νιωθω αδυναμια μονο εχω καποια κουραση καθως κοιμαμαι λιγες ωρες και η δουλεια μου ειναι αρκετα καθιστικη!
    Σημερα που εχω ραντεβου θα δουμε τι θα μου πει ελπιζω να μην ειναι κατι το ιδιαιτερο

  10. #1030
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    117
    Quote Originally Posted by AngTo View Post
    Καλησπερα!Σε ευχαριστω για την απαντηση.
    Εκλεισα ηδη σε νευρολογο, η αληθεια ειναι οτι δεν νιωθω αδυναμια μονο εχω καποια κουραση καθως κοιμαμαι λιγες ωρες και η δουλεια μου ειναι αρκετα καθιστικη!
    Σημερα που εχω ραντεβου θα δουμε τι θα μου πει ελπιζω να μην ειναι κατι το ιδιαιτερο
    Όλα καλά θα είναι. Πες μας τι θα σου πει ο γιατρός όταν πας.

  11. #1031
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Εγω αυτο με τους σπασμους το ειχα οταν ξεκινησα να εχω Graves (θυρεοειδή) τις πρωτες φορες νομιζα οτι θα τρελαθω.....εχεις κανει εξεταση???

  12. #1032
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by dchristof View Post
    Όλα καλά θα είναι. Πες μας τι θα σου πει ο γιατρός όταν πας.
    Λοιπόν μου έγραψε να κάνω ηλεκτρομυογραφημα αλλά θεωρεί ότι είναι ψυχοσωματικο.. για να δούμε

  13. #1033
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Καλησπέρα! Η αλήθεια είναι ότι τον Φεβρουάριο που είχα κάνει εξετάσεις θυροειδή ήμουν οκ..

  14. #1034
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    116
    Εξετασεις ειχα κανει και εγω λιγους μηνες πριν δεν ειχα κατι....βέβαια δεν ειχα μονο αυτο το συμπτωμα...οποτε το πιθανοτερο ειναι να εχεις σωματοποιησει το αγχος σου ....σε καθε περιπτωση σου εύχομαι τα καλύτερα ...????

  15. #1035
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Kiss View Post
    Εξετασεις ειχα κανει και εγω λιγους μηνες πριν δεν ειχα κατι....βέβαια δεν ειχα μονο αυτο το συμπτωμα...οποτε το πιθανοτερο ειναι να εχεις σωματοποιησει το αγχος σου ....σε καθε περιπτωση σου εύχομαι τα καλύτερα ...????
    Σε ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι και σε σένα τα καλύτερα!

Page 69 of 70 FirstFirst ... 195967686970 LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •