Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 68
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 68 of 70 FirstFirst ... 18586667686970 LastLast
Results 1,006 to 1,020 of 1042
  1. #1006
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Εγώ δεν έχω τινάγματα αλλά έχω κάτι σαν γουργουρητα στην αριστερή κοιλιακή χώρα,σε οισοφάγο-λαιμο’& αίσθημα κλεισίματος….’
    Δλδ σαν να ανεβαίνει κάτι απο την κάτω κοιλιά προς τα πάνω αλλά κάπου εκει στο ύψος του στομάχου «σβήνει». Το παθαίνω κυρίως όταν κάθομαι και έχω κάπως στραμπουληγμενη την κοιλιά…
    Αυτό ρε παιδια το έχεις κανείς;; Κοντεύω να λαλησω εδώ και 3-4 μήνες
    Με πιάνει τρόμος μήπως είναι η καρδιά ή με κλείσει

  2. #1007
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Τουλάχιστον δεν είμαι το μοναδικό άτομο που το αισθάνομαι αυτό και αν ήταν κάτι άσχημο μες τα 4,5 χρόνια θα είχε παρουσιαστεί. Πού τις αποδίδετε όλες αυτές τις συσπάσεις; Άγχος;;;;
    Με ανησυχεί γιατί εκτός τις συσπάσεις το αριστερό μου χέρι κουράζεται εύκολα όταν το σηκώνω και το κρατώ για κάποια λεπτά ψηλά ειδικά όταν κάνω πιστολάκι τα μαλλιά. Εκτός από αυτά παρατηρώ ότι κάθε φορά που ρευομαι κάνω λόξυγκα για κάποια δευτερόλεπτα. Ίσως δίνω σημασία σε πολλά πράγματα αλλά για όλα φταίει ο doctor Google που δυστυχώς τον εμπιστεύομαι περισσότερο από ότι θα έπρεπε
    Στη δικη μου περιπτωση η πιθανοτερη εκδοχη ειναι οτι οφειλονται λογω στενωσης στον αυχενα και πιεσης νευρικων ριζων αλλα και νευρων του νωτιαιου μυελου.Εχω διαμετρο νωτιαιου σωληνα 8.5 χιλιοστα ,κατω απο 12 θεωρειται σοβαρη στενωση.Αυτο δικαιολογει τις δεσμιδωσεις ως ενα βαθμο,αλλα απο τον αυχενα κ κατω.Εγω εχω και στα βλεφαρα,στα χειλια,ακομα και στο σκαλπ.Αλλη μια εκδοχη ειναι το συνδρομο isaac η ελληνιστι νευρομυοτονια,που ειναι μια σπανια και ασαφης νοσολογικη οντοτητα της νευρολογιας,που λιγοι νευρολογοι την ξερουν,και ειναι αρκετα δυσκολη και θολη η διαγνωση.Η προσεγγιση σε αυτες τις διαταραχες ειναι η εξης:Οσο δεν υπαρχουν σοβαρα συμπτωματα,δηλαδη μυικη αδυναμια,αδυναμια να κανεις καθημερινα πραγματα,πτωσεις,σοβαρη ασταθεια,δυσαρθρια,δυσφαγι α,σπαστικοτητα,καποια νευρολογικα σημαδια οπως babinski,hofman,η κλονος,τοτε δεν εχεις καποια νευρολογικη ασθενεια και το αποδιδουν σε υπερβολικη διεγερση του νευρικου συστηματος ,ειτε απο αγχος ειτε απο αλλους παραγοντες.Και απλα συστηνουν μια παρακολουθηση ανα ενα χρονο.

  3. #1008
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Να οφείλονται όλα αυτά στις 3 κήλες που έχω στον αυχένα;
    Στην ετήσια παρακολούθηση τι ακριβώς κάνετε; Τρία ηλεκτρομυογραφηματα έχω κάνει μέσα σε 2 χρόνια δεν θα έδειχνε κάτι;

  4. #1009
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Κανω μια νευρολογικη εξεταση.Ενας καλος νευρολογος καταλαβαινει σχεδον τα παντα απο αυτη.Τεσταρει τυχον μυικη αδυναμια,μυικη ατροφια(υπαρχουν διαφοροι τυποι και μοτιβα αναλογα το τι προβλημα υπαρχει),εαν υπαρχουν παθολογικα αντανακλαστικα,την ισορροπια,την ιδιοδεκτικοτητα,την ομιλια,την επιδεξιοτητα.Απο κει και περα,εαν φανει κατι σε παραπεμπει για εξετασεις.Στα ηλεκτρομυογραφηματα παθολογικα ευρηματα ειναι οι ινιδισμοι μυων(fibrillations)και τα οξυαιχμα θετικα κυματα(p.s.w.).Οι δεσμιδωσεις αξιολογουνται σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.Εαν δεν βρεθηκε κατι τοτε δεν υπαρχει νευρολογικη βλαβη.Οσο για τις κηλες στον αυχενα,εαν πιεζουν τον νωτιαιο μυελο μπορουν να προκαλεσουν μεχρι και αυχενικη μυελοπαθεια,που ειναι πολυ σοβαρο,θελει χειρουργειο αλλιως υπαρχει κινδυνος σοβαρης αναπηριας,ακομα κ παραλυσης.Τα λεγομενα red flags ειναι αυτα που ανεφερα παραπανω.Πτωσεις,αδυναμια καποιου ακρου η εκτελεσης λεπτων κινησεων κλπ.

  5. #1010
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Posts
    281
    Ποια είναι αυτή η εξέταση?

  6. #1011
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Marg27 View Post
    Ποια είναι αυτή η εξέταση?
    https://youtu.be/XEl3aT_ynVc
    Σε αυτο το βιντεο δειχνει μια τυπικη νευρολογικη εξεταση.Ο νευρολογος ελεγχει ολα αυτα που ειπα παραπανω αναλυτικα,και αν βρει κατι στραβο παραπεμπει τον ασθενη σε εξετασεις.

  7. #1012
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    1
    Καλησπέρα και από μένα παιδιά.
    Μετά από 1,5 σχεδόν χρόνο ψυχικής ταλαιπωρίας σήμερα ανακάλυψα τυχαία αυτό το φόρουμ, και βλέπω πόσοι είμαστε τελικά που βασανίζουμε το μυαλό μας και αυτό βασανίζει το σώμα μας.
    Για μένα, η ιστορία ξεκινάει το καλοκαίρι του 2021 μετά από μια σεζόν σε νησί, γεμάτη στρες και πίεση. Παθαίνω κάτι σαν κρίση πανικού κάποια στιγμή εκεί, και ένα μήνα μετά νοιώθω ξαφνικά πλήρως αδύναμος. Σηκώνομουν και ζαλιζομουνα, έτρεμα ανεξήγητα τα βράδια, έντονες ταχυκαρδίες μέχρι που τα άφησα όλα και γύρισα στην πόλη μου.
    Κάπου εκεί οι ταχυκαρδίες που συνέχιζαν να υπάρχουν, μαζί με χιλιάδες φόβους ότι κάτι μου συμβαίνει και παθαίνω, άρχισαν τα πρώτα τινάγματα. Τα τινάγματα μου αφορούν κυρίως την πλάτη, την μέση και τα "φτερά" με τους ώμους. Τιναζομουν πολλές φορές, κυρίως όταν ξάπλωνα το βράδυ η όταν χαλάρωνα. Και φυσικά όλα αυτά συνοδεύονται από έντονους φοβους. Ένιωθα συνεχώς την πλάτη μου σφιγμένη και τα τινάγματα πάντα έντονα.
    Έκανα όλες τις εξετάσεις, αίματος, μαγνητική εγκεφάλου, καρδιογράφημα, υπέρηχο καρδιάς, εγκεφαλογράφημα και σε παθολόγο όλα καλά και κατέληγαν στο οτι φταίει το στρες.
    Εμένα το θέμα μου είναι ότι νοιώθω διάφορα πράγματα από την κούραση, φοβάμαι ότι εκείνη τη στιγμή κάτι θα μου συμβεί και θα την κάνω, και νοιώθω δυσφορία σωματική που προφανώς συνοδεύεται από τινάγματα.
    Προσπαθώ πλέον να το διαχειριστώ, σίγουρα θα βοηθούσε η γυμναστική και η δραστηριότητα για να μην μένει στάσιμο το σώμα, αλλά μετά από 1,5 χρόνο αναγνωρίζω πως το άγχος κι η κακη ψυχολογία,είναι η βασική αιτία του προβλήματος.
    Σας ευχαριστώ που το διαβάσατε.
    Σας ευχαριστώ που με κάνατε να μην νοιωθω μόνος & να σκέφτομαι λίγο πιο λογικά χωρίς πανικό.

  8. #1013
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλησπέρα σας!
    Εννοείται οι δεσμιδωσεις συνεχίζουν να υπάρχουν κανονικά όπως και οι άπνοιες που κάνω τουλάχιστον έναν χρόνο τώρα.
    Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο dr Google λέει ότι σε συνδυασμό με τις δεσμιδωσεις μπορεί να είναι σύμπτωμα αναπνευστική έναρξη της als, λόγω χαλάρωσης μυών του διαφράγματος!!!! Άλλα αν ήταν όντως σύμπτωμα δεν θα είχα παρουσιάσει άλλη μυϊκή αδυναμία στο σώμα μέσα σε αυτό το διάστημα του ενός χρόνου που παρουσιάστηκαν;;;;

  9. #1014
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,449
    παε σε γιατρο να το δεις να σου πει κι αυτος τη γνωμη του μπορει να ειν καποια βιταμινη που λειπει κι να σου δωσει κατι να περασει .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  10. #1015
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλημέρα!
    Πήγα χθες σε νευρολόγο γιατί ένιωθα συσπάσεις έξω και μέσα από το στόμα ειδικά στην περιοχή της γλώσσας σαν μυρμήγκια να με την ροκανίζουν!
    Τις είδε η γιατρός κ είπε δεν είναι δεσμιδωσεις και αρνήθηκε να με κάνει ηλεκτρομυογραφημα. Με πρότεινε αγωγή αλλά αρνούμαι να την πάρω

  11. #1016
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Καλημέρα!
    Πήγα χθες σε νευρολόγο γιατί ένιωθα συσπάσεις έξω και μέσα από το στόμα ειδικά στην περιοχή της γλώσσας σαν μυρμήγκια να με την ροκανίζουν!
    Τις είδε η γιατρός κ είπε δεν είναι δεσμιδωσεις και αρνήθηκε να με κάνει ηλεκτρομυογραφημα. Με πρότεινε αγωγή αλλά αρνούμαι να την πάρω
    Αυτήν την αίσθηση στη γλώσσα την έχω πάνω από ένα χρόνο (Μάρτιος 2022) αν ήταν η ακατανομαστη νόσος δεν θα είχε εκδηλωθεί σε αυτό το διάστημα;;;;

  12. #1017
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    [QUOTE=xkoy;1219165]Αυτήν την αίσθηση στη γλώσσα την έχω πάνω από ένα χρόνο (Μάρτιος 2022) αν ήταν η ακατανομαστη νόσος δεν θα είχε εκδηλωθεί σε αυτό το διάστημα;;;;[/QUOTEΧρονια Πολλα.καταρχην θα ειχες προβλημα στην ομιλια και την καταποση μετα απο ενα χρονο.Οποτε thats not the case!

  13. #1018
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Απλά τώρα έχω μια βδομάδα που τις νιώθω σχεδόν όλη μέρα κ πάντα στο μπροστινό (όχι στο ίδιο) μέρος της γλώσσας και την ίδια αίσθηση τη νιώθω και στα χείλη κάποιες φορές. Όσο για την ομιλία έχω αρκετό καιρό που περιστασιακά δαγκώνω τη γλώσσα όταν μιλάω .
    Last edited by xkoy; 18-04-2023 at 18:31.

  14. #1019
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by xkoy View Post
    Απλά τώρα έχω μια βδομάδα που τις νιώθω σχεδόν όλη μέρα κ πάντα στο μπροστινό (όχι στο ίδιο) μέρος της γλώσσας και την ίδια αίσθηση τη νιώθω και στα χείλη κάποιες φορές. Όσο για την ομιλία έχω αρκετό καιρό που περιστασιακά δαγκώνω τη γλώσσα όταν μιλάω .
    Απαντηση δεν θα σου δωσουμε ουτε εμεις, ουτε ο δρ. Google που απλως θα σου αραδιασει 1002 νοσους που ενδεχομενως εμπεριεχουν αυτο το συμπτωμα. Χωρις γιατρους και εξετασεις (πολλαπλες) δεν θα καταφερεις τιποτα, αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα.

  15. #1020
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    13
    Καλημερα παιδια. Τωρα τον Ιούνιο κλεινω 3 χρονια παρέα με τις δεσμιδωσεις. Τον 1 χρονο ειχα κανει μαγνητικη εγκεφάλου και 2 ηλεκτρομυογραφηματα ολα Καθαρά. Θεωρείτε οτι πρεπει να επαναλαβω τις εξετάσεις? Βασικα διάβασα σε ενα forum οτι κάποια άτομα με σκλήρυνση εμφανίζουν μυϊκούς σπασμούς και φρίκαρα λιγο. Ευχαριστώ πολυ!

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •