Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 70 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1042
  1. #1

    Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί!

    Παιδιά, άνοιξα αυτό το νέο θέμα γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε απόγνωση. Εδώ και 3 εβδομάδες νιώθω σε όλο μου το σώμα σπασμούς των μυών. Όπως καμιά φορά πεταρίζει το βλέφαρο...εγώ το νιώθω αυτό σε όλο το σώμα σε διαφορετικά σημεία. Ταυτόχρονα νιώθω και μία αδυναμία στα πόδια... φοβάμαι μην έχω σκλήρυνση κατά πλάκας...έψαξα και είδα ότι είναι και αυτά κάποια από τα συμπτώματα....το έχετε νιώσει εσείς ποτέ αυτό? Φοβάμαι για ακόμη μια φορά να αντιμετωπίσω τους δικούς μου και να τους πω τι νιώθω....πάλι θα μου πουν ότι δεν έχω τίποτα και είναι όλα στο μυαλό μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    , δεν εχεις τιποτα.....και εμενα το βλεφαρο...πριν μερικα χρονια το εκανε αυτο πολυ συχνα. απο το αγχος ειναι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    14
    Μπορεί να σου λείπει κ καμία βιταμίνη ή να πρεπει να πίνεις περισσότερο νερό.
    Πχ όταν σε πιάνουν συχνά κραμπες χρειάζεσαι μαγνήσιο.
    Κανε μια εξέταση αίματος.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ μενα με εχει πιασει ενα λουμπαγκο τελευταια κ αναρωτιεμαι απο τι ειναι

  5. #5
    Κάτι πρέπει να κάνω για να ηρεμήσω παιδιά. Χθες το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ, νόμιζα ότι μου κόβεται ο αέρας και με έπιανε ταχυκαρδία. Προσπαθούσα να κοιμηθώ και όταν έκλεινα τα μάτια ένιωθα το κεφάλι μου να κουνιέται, να τρέμει,,,,να δονείται? δεν ξέρω πως να το πω...το σίγουρο είναι ότι φοβάμαι πολύ. Αλλά κάτι πρέπει να κάνω για να μου φύγει αυτή η ιδέα από το μυαλό. Και σήμερα μέχρι τώρα οι μύες μου πεταρίζουν συνέχεια σε διάφορα σημεία του σώματος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    17
    Lora17 σε καταλαβαίνω απόλυτα ειδικά αυτή την απαίσια αίσθηση με τον αυχένα σου σαν να μην αντέχει το βάρος του κεφαλιού σου.
    Να στέκεσαι απέναντι σε κάποιον η κάτι κ να νιώθεις ότι δονείται ο αυχένας σου και, εσύ να σφίγγεις τούς μύες σου για να κρατήσεις την ισορροπία.
    Α επίσης έχω τρέμουλο μυών και την αίσθηση ότι δεν με κρατούν τα πόδια μου,ταχυπαλμίες και εφίδρωση.
    Όσο για την σκλήρυνση κατά πλάκας το έψαξα και εγώ πριν από λίγους μήνες όταν εκτός αυτών που αναφέρω είχα κ μουδιάσματα στα δάκτυλα του δεξιού μου χεριού.
    Η νευρολόγος δεν βρήκε ΣΚΠ τελικά είχα απλά ευθειασμό αυχενικής μοίρας.
    Δηλαδή όλο το θέμα είναι ψυχολογικό.
    Κάνε βέβαια όλες τις απαραίτητες εξετάσεις,τις οποίες κάνουμε όλοι καθώς είναι ποΛύ έντονη η αίσθηση ότι είναι σωματικό το θέμα κ δεν είναι κάτι που προέρχεται από το άγχος.
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by mirotas View Post
    Μπορεί να σου λείπει κ καμία βιταμίνη ή να πρεπει να πίνεις περισσότερο νερό.
    Πχ όταν σε πιάνουν συχνά κραμπες χρειάζεσαι μαγνήσιο.
    Κανε μια εξέταση αίματος.
    Συμφωνώ. Δες τα επίπεδα μαγνησίου

  8. #8

    Unhappy

    Quote Originally Posted by Biskot View Post
    Lora17 σε καταλαβαίνω απόλυτα ειδικά αυτή την απαίσια αίσθηση με τον αυχένα σου σαν να μην αντέχει το βάρος του κεφαλιού σου.
    Να στέκεσαι απέναντι σε κάποιον η κάτι κ να νιώθεις ότι δονείται ο αυχένας σου και, εσύ να σφίγγεις τούς μύες σου για να κρατήσεις την ισορροπία.
    Α επίσης έχω τρέμουλο μυών και την αίσθηση ότι δεν με κρατούν τα πόδια μου,ταχυπαλμίες και εφίδρωση.
    Όσο για την σκλήρυνση κατά πλάκας το έψαξα και εγώ πριν από λίγους μήνες όταν εκτός αυτών που αναφέρω είχα κ μουδιάσματα στα δάκτυλα του δεξιού μου χεριού.
    Η νευρολόγος δεν βρήκε ΣΚΠ τελικά είχα απλά ευθειασμό αυχενικής μοίρας.
    Δηλαδή όλο το θέμα είναι ψυχολογικό.
    Κάνε βέβαια όλες τις απαραίτητες εξετάσεις,τις οποίες κάνουμε όλοι καθώς είναι ποΛύ έντονη η αίσθηση ότι είναι σωματικό το θέμα κ δεν είναι κάτι που προέρχεται από το άγχος.
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.
    Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου...τελικά πήγα σε νευρολόγο την Τετάρτη. Με ρώτησε για όλα αυτά που νιώθω και με εξέτασε. Μου είπε ότι μεμονωμένα οι σπασμοί των μυών δεν είναι κάτι και ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ψυχολογικό. Μου είπε να παίρνω μαγνήσιο, 2 αμπούλεσ κάθε βράδυ. Μου είπε επίσης ότι αν δεν νιώθω καλά και δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου να πάω μια μέρα να μου γράψει ένα ηλεκτρομυογράφημα να κάνω. Αλλά μου είπε ότι δεν χρείαζεται και ότι δεν έχω τίποτα. Φυσικά δεν έχουν σταματήσει οι σπασμοί τους νιώθω συνέχεια. Και εχθές το βράδυ πάλι με το που ξάπλωσα στο κρεβάτι να κοιμηθώ, άρχισε αυτή η δόνηση στο κεφάλι κάτι σαν να με πιέζει μέσα στα αυτιά και πεταγόντουσαν ταυτόχρονα συνέχεια οι μύες μου, δεν μπορούσα να πάρω ανάσα και τελικά σηκωνόμουν με ταχυκαρδία και δυσφορία...Τι είναι αυτό ρε παιδιά? δεν μπορώ άλλο....και τώρα που ξύπνησα τα μαύρα μου τα χάλια έχω..αδυναμία και αίσθηση ότι θα λιποθυμήσω και φόβο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ειναι οοολα αυτα που μπαινουν ξαφνικα στη ζωη μας και απ τον φοβο μας,αλλαζει η καθημερινοτητα μας,η σκεψη μας,η ζωη μας ολη!Ξαφνικα,αρχιζουμε και δινουμε μαχη με τα τερατα των ψυχοσωματικων & του φοβου!Αν ομως το βαλουμε κατω,θα αφισουμε ενα υγιης μυαλο να τρελαθει......εμεις μονοι μας το κανουμε!Lora,ειμαστε ολοι εδω για να δινουμε δυναμη ο ενας στον αλλον,δεν εισαι μονη σου!Προσευχομαι για ολους μας,να βγουμε νικητες και να μπορεσουμε να ζησουμε μια ζωη με ποιοτητα,ηρεμια και πανω απ ολα χαρα,αααχχχ αυτη η χαρα!!!!(...που πηγε???)

  10. #10
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Ειναι οοολα αυτα που μπαινουν ξαφνικα στη ζωη μας και απ τον φοβο μας,αλλαζει η καθημερινοτητα μας,η σκεψη μας,η ζωη μας ολη!Ξαφνικα,αρχιζουμε και δινουμε μαχη με τα τερατα των ψυχοσωματικων & του φοβου!Αν ομως το βαλουμε κατω,θα αφισουμε ενα υγιης μυαλο να τρελαθει......εμεις μονοι μας το κανουμε!Lora,ειμαστε ολοι εδω για να δινουμε δυναμη ο ενας στον αλλον,δεν εισαι μονη σου!Προσευχομαι για ολους μας,να βγουμε νικητες και να μπορεσουμε να ζησουμε μια ζωη με ποιοτητα,ηρεμια και πανω απ ολα χαρα,αααχχχ αυτη η χαρα!!!!(...που πηγε???)
    Ράνη, σ' ευχαριστώ....αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω είμαι πολύ χάλια...νομίζω ότι έχω κάτι πολύ σοβαρό. Πραγματικά πρέπει να κάνω κάτι για να ξεφύγω από αυτόν τον Γολγοθά. Και το INTERNET δεν βοηθάει καθόλου...νιώθω πολύ χάλια όταν μπαίνω και διαβάζω διάφορα συμπτώματα που έχω....ούτε να ξεστομίσω δεν μπορώ αυτό που νομίζω ότι έχω...Δεν μπορώ να χαρώ τίποτα απ' ότι έχω, είμαι συνεχώς σε μία απελπισία...κάνω ότι είμαι καλά και χαρούμενη για μη στεναχωρώ τους γύρω μου...θέλω να ξεφύγω απ' όλο αυτό!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    Ράνη, σ' ευχαριστώ....αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω είμαι πολύ χάλια...νομίζω ότι έχω κάτι πολύ σοβαρό. Πραγματικά πρέπει να κάνω κάτι για να ξεφύγω από αυτόν τον Γολγοθά. Και το INTERNET δεν βοηθάει καθόλου...νιώθω πολύ χάλια όταν μπαίνω και διαβάζω διάφορα συμπτώματα που έχω....ούτε να ξεστομίσω δεν μπορώ αυτό που νομίζω ότι έχω...Δεν μπορώ να χαρώ τίποτα απ' ότι έχω, είμαι συνεχώς σε μία απελπισία...κάνω ότι είμαι καλά και χαρούμενη για μη στεναχωρώ τους γύρω μου...θέλω να ξεφύγω απ' όλο αυτό!
    Μην προσπαθείς τόσο επίμονα να το διώξεις όσο πιο πολύ δεν το θες τόσο θα επιμένει να έρχεται.
    Πρέπει να αποσπάσεις την προσοχή σου με κάτι άλλο,γιατί πιστεύω ότι το μεγαλύτερο λάθος που κάνουμε όλοι είναι ότι το σκεφτόμαστε συνεχώς για να το ''έχουμε σε έλεγχο'' η να το περιορίσουμε.
    Σε έμενα τουλάχιστον ήρθε μια μικρή αλλαγή όταν αποφάσισα πως οκ έχω άγχος εντάξει κάποιες ώρες όμως θα ξεχαστώ.
    Αποτέλεσμα αυτού είναι ότι δεν περνάω άσχημα όλη μέρα.
    Δοκίμασέ το μπορεί να βοηθήσει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Καλη μου Lora,το μυαλο επηρεαζει 100% το νευρικο συστημα.Κι'εγω(οχι για μηνες αλλα για χρονια)βασανιζομαι απο ψυχοσωματικα & ειδικα στην καρδια,καθε μερα(οποτε καταλαβαινεις ποσο βασανο ειναι!)αλλα δεν το βαζω κατω.....προσπαθω να βοηθησω τον εαυτο μου,γιατι ξερω δυο πραγματα(βασικα),1)ολα ειναι αιτια του φοβου και του μυαλου,2)αν δεν βοηθησω εγω τον εαυτο μου,ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να το κανει για'μενα,κανεις!Μια διεξοδος για εμενα,και μια ηρεμιστικη "ενεση" ειναι ο διαλογισμος.Στην αρχη διαβασα βιβλια,γιατι δεν γνωριζα τιποτα γι'αυτον,και σιγα σιγα και με εξασκηση,ειδα οτι εχει την ικανοτητα να με ηρεμει!Τι πιο ομορφο & ανακουφιστικο απο ηρεμια,για εμας τους φοβικους??Κανε υπομονη,υπαρχουν ανθρωποι που τα περνανε ολα αυτα για χρονια,και δεν το βαζουν κατω,αυτοι ειναι οι μαχητες και μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και χειροτερα(οπως εκεινοι που παλευουν με σοβαρες αρρωστιες και υποφερουν!)Ας μας δινει δυναμη Ο Θεος,να συνεχιζουμε!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Προσφατα ειχα αρρυθμιες και μυικους σπασμους και με 200mg (73% της συνιστωμενης ημερισιας παροχης) ανθρακικο μαγνησιο οι σπασμοι και οι αρρυθμιες υποχωρησαν σε μερικες μερες. Το κιτρικο μαγνησιο απορροφαται σε μεγαλυτερο βαθμο αλλα εχει και υπακτικη δραση. Αν ομως εχεις προβλημα με τα νεφρα, πρεπει να προσεχεις πολυ με το μαγνησιο.

  14. #14
    Quote Originally Posted by stefamw View Post
    Προσφατα ειχα αρρυθμιες και μυικους σπασμους και με 200mg (73% της συνιστωμενης ημερισιας παροχης) ανθρακικο μαγνησιο οι σπασμοι και οι αρρυθμιες υποχωρησαν σε μερικες μερες. Το κιτρικο μαγνησιο απορροφαται σε μεγαλυτερο βαθμο αλλα εχει και υπακτικη δραση. Αν ομως εχεις προβλημα με τα νεφρα, πρεπει να προσεχεις πολυ με το μαγνησιο.
    stefamw, τι ακριβώς μυικούς σπασμούσ είχεσ? ήταν σε όλο τα σώμα? ένιωθεσ να πεταρίζει ο μύς? και γω παίρνω μαγνήσιο 4 μέρεσ τωρα...αλλά τίποτε ακόμα...φοβάμαι πολύ βρε παιδία...σήμερα πάλι ξύπνησα με τρέμουλο ότι κάτι θα έχω. Σε παρακλαώ όταν δεισ το μήνυμα...απάντησέ μου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Earth
    Posts
    516
    Lora ειχα τικ στο προσωπο, δηλαδη να συσπαται ο μυς στα χειλια κ.ο.κ ... Καποια πεταρισματα στον δελτοειδη μυ και αλλα. Επαιρνα ομως μαγνησιο κυριως για τις καρδιακες αρρυθμιες που μπορει να εφταναν και 200 σε μια μερα. Αν δεν εχεις αρρυθμιες, μην ανησυχεις. Εχω παει κριση πανικου με 150 χτυπους το λεπτο, μαζι με αρρυθμιες ταυτοχρονα εκει θα τα δεις ολα.
    Σε 7 μερες ημουν πολυ καλυτερα. Ποσα mg μαγνησιο παιρνεις ? Αν παιρνεις το γνωστο της Power Health μπορεις να δοκιμασεις και 2 ταμπλετες, δηλαδη 440mg. Μαγνησιο πανω απο την συνιστωμενη ημερισια δοση μπορει να σου προκαλεσει διαρροια.
    Αν σε 1-2 εβδομαδες δεν δεις αποτελεσματα, τοτε μαλλον θα χρειαστει να δεις νευρολογο. Μπορει να οφειλεται και απο το αγχος.
    Σε περιοδους τρελου αγχους εκτος του οτι ειχα μουδιασματα στο προσωπο ειχα σπασμους σε αρκετους μυς σε ολο το σωμα.

Page 1 of 70 1231151 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •