Σπασμοί μυών...έχω τρελαθεί! - Page 67
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 67 of 70 FirstFirst ... 17576566676869 ... LastLast
Results 991 to 1,005 of 1042
  1. #991
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    357
    Δεν τα έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά έχει τύχει σε κανέναν να έχει σπασμούς μυών στην μια πλευρά μετά από χρήση seroquel; Μου είπε η ψυχίατρος είναι παρενέργεια με χτυπάει σαν κεραυνός στο ποδι και μετά τρεμει το πόδι και με πιάνει υπερκινητικότητα και τρελενομαι και το χέρι κάνει κάτι σπασμούς τρελούς ειδικά όταν πιάνω κάτι στο χερι

  2. #992
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλησπέρα σας! Δεν υπάρχει στιγμή που να με πάρει ο ύπνος και να μην έχω συσπάσεις (δεσμιδωσεις) ειδικά στον θώρακα, κοιλιά.
    Φυσικά κ όταν είμαι ξυπνητή έχω ορατές συσπάσεις στα μπράτσα,τις γαμπες κτλ! Τελευταία κάνω και άπνοιες δηλαδή ξυπνάω από το ροχαλητο (ενώ δεν ροχαλιζω) ή έντονο ξεφυσημα. Επίσης παρατηρώ ότι θέλω να καθαρίζω το λαιμό μου ειδικά όταν τρώω γιατί νιώθω ότι κατι με ενοχλεί. Εκτός από όλα αυτά έχω δύο εβδομάδες που νιώθω καυσαλγια στη γλώσσα μου και σαν να μουδιάζει και μυρμήγκιαζει όπως και τα ούλα πάνω στα δόντια και μέσα από τα χείλη.
    Πόσο άγχος πια;;;;; Δύο ηλεκτρομυογράφηματα φυσιολογικά,αν ήταν κάτι δεν θα μου το έβρισκε ο νευρολόγος με το ηλεκτρομυογράφημα;

  3. #993
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Ξέχασα να σας αναφέρω ότι οι παλάμες μου ιδρώνουν πολύ και τα δάχτυλα μου χεριών και ποδιών μουλιαζουν (ρυτιδιαζουν) σχεδόν αμέσως όταν έρθουν σε επαφή με το νερό

  4. #994
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2018
    Posts
    29
    Καλησπέρα εγώ εδώ και 2-3 μήνες νιωθω μουδιασματα στα χερια μυρμηγκιασματα τρεμουλο στα χερια σχεδόν όλη μέρα και όταν κρατάω κάποιο αντικείμενο φοβάμαι για σκπ και δεν νομίζω να φταίει η ελλειψη γυμναστικης καθώς έχω και ορθοστατικο τρεμουλο είμαι 22 χρόνων

  5. #995
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    50 μηνες με τις δεσμιδωσεις πλεον,καμια στανταρ διαγνωση.2 πιθανες εκδοχες,ειτε προερχονται απο την στενωση στον αυχενα ειτε ειναι νευρομυοτονια (υπερδιεγερσιμοτητα του περιφερικου νευρικου συστηματος).Εχω και θεματα στον υπνο,τιναζονται χερια,ποδια ,ωμοι.Αντε και να δουμε που θα μας βγαλει η ιστορια αυτη.

  6. #996
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερες...ξεκινησα το καθιερωμενο νευρολογικο τσεκ απ μετα απο 4 χρονια και 4 μηνες συμπτωματων...τα ιδια πραγματα,καμια ουσιαστικη αλλαγη η κατι νεο.Εκτος απο τις δεσμιδωσεις εχω και μυοκλονιες στον υπνο ,τιναζονται χερια ,ποδια κορμος.Απο τι φαινεται αυτη η ιστορια θα συνεχιστει επ αοριστον ,πιθανως και ολη μου τη ζωη απο δω κ περα.

  7. #997
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    412
    Quote Originally Posted by ΜΑΝΟΣ 14 View Post
    Καλησπερες...ξεκινησα το καθιερωμενο νευρολογικο τσεκ απ μετα απο 4 χρονια και 4 μηνες συμπτωματων...τα ιδια πραγματα,καμια ουσιαστικη αλλαγη η κατι νεο.Εκτος απο τις δεσμιδωσεις εχω και μυοκλονιες στον υπνο ,τιναζονται χερια ,ποδια κορμος.Απο τι φαινεται αυτη η ιστορια θα συνεχιστει επ αοριστον ,πιθανως και ολη μου τη ζωη απο δω κ περα.
    Βρίσκεσαι υπό αγωγή όσον αφορά το θέμα
    σου;

  8. #998
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Εχω δοκιμασει μαγνησιο,gaba συμπληρωματα,ζαναξ,και το lyrica με ελαχιστα αποτελεσματα.Τωρα πλεον παιρνω μονο μαγνησιο επειδη βοηθα και στην αποθεραπεια των μυων.(κανω γυμναστικη,οσο μπορω).Γενικα απο οσο εχω ψαξει η φαρμακευτικη αγωγη ελαχιστα βοηθαει σε αυτου του τυπου διαταραχες.Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι εαν κοιμαμαι καλα τα συμπτωματα μειωνονται αισθητα ,εαν ειμαι σε περιοδο αυπνιας αναζοπυρωνονται ολα.

  9. #999
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Φιλη μου εξ αμερικης, με το ιδιο θεμα σε συνδυασμο με κραμπες,δοκιμασε (με συμβουλη γιατρου βεβαια)το φαρμακο καρβαμαζεπινη,με πολυ καλα αποτελεσματα.Αυτο νομιζω ειναι αντιεπιληπτικο φαρμακο.

  10. #1000
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by αχιλλεαςg View Post
    Περιπου 5 μηνες τους σπασμους 3μηνες.δεν το βλεπω να περναει!
    Τους έχετε ακόμα τούς σπασμούς εγώ τούς έχω τώρα 1 μήνα κεφάλι τινάγματα χέρια πόδια παντού πονοκέφαλος μόνιμος και η φλέβα του λαιμού πέρα δοθε Μόνιμα πηγαίνει τα είχε κάποιος αυτά παιδιά?

  11. #1001
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    4
    Τους έχετε ακόμα τούς σπασμούς εγώ τούς έχω τώρα 1 μήνα κεφάλι τινάγματα χέρια πόδια παντού πονοκέφαλος μόνιμος και η φλέβα του λαιμού πέρα δοθε Μόνιμα πηγαίνει τα είχε κάποιος αυτά παιδιά?
    Επεξεργασία/ΔιαγραφήΕπεξεργασία Μηνύματος Γρήγορη απάντηση σε αυτό το μήνυμαΑπάντηση Απάντηση με Παράθεση

  12. #1002
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Quote Originally Posted by Tsouk View Post
    Τους έχετε ακόμα τούς σπασμούς εγώ τούς έχω τώρα 1 μήνα κεφάλι τινάγματα χέρια πόδια παντού πονοκέφαλος μόνιμος και η φλέβα του λαιμού πέρα δοθε Μόνιμα πηγαίνει τα είχε κάποιος αυτά παιδιά?
    Επεξεργασία/ΔιαγραφήΕπεξεργασία Μηνύματος Γρήγορη απάντηση σε αυτό το μήνυμαΑπάντηση Απάντηση με Παράθεση
    Απο τον Μαιο του 2018,παω δηλαδη στα 4.5 χρονια,δεσμιδωσεις,τιναγμα τα στον υπνο,και γενικα οτι νευρολογικο συμπτωμα μπορεις να φανταστεις.

  13. #1003
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Καλησπέρα!
    Συσπάσεις στην κοιλιά έχετε ή μόνο εγώ;;;;
    Πριν λίγο με πήρε ο ύπνος και τινάχτηκα από τη σύσπαση στην κοιλιά, είναι δυνατόν;;;
    Εννοείται ότι έχω στα χέρια, πόδια ως κ τη γλώσσα αλλά και στην κοιλιά;;;

  14. #1004
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Στο ξεκινημα της ιστοριας αυτης πριν 4.5 χρονια ειχα και στην κοιλια.Γενικα δεν υπαρχει μερος του σωματος που να μην εχω δεσμιδωσεις εστω κ μια φορα.Τωρα σπανια εχω στην κοιλια,μονο στον υπνο οπου και ξυπναω απο το τιναγμα,οποτε το θεωρω περισσοτερο μυοκλονια παρα δεσμιδωση.

  15. #1005
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    23
    Τουλάχιστον δεν είμαι το μοναδικό άτομο που το αισθάνομαι αυτό και αν ήταν κάτι άσχημο μες τα 4,5 χρόνια θα είχε παρουσιαστεί. Πού τις αποδίδετε όλες αυτές τις συσπάσεις; Άγχος;;;;
    Με ανησυχεί γιατί εκτός τις συσπάσεις το αριστερό μου χέρι κουράζεται εύκολα όταν το σηκώνω και το κρατώ για κάποια λεπτά ψηλά ειδικά όταν κάνω πιστολάκι τα μαλλιά. Εκτός από αυτά παρατηρώ ότι κάθε φορά που ρευομαι κάνω λόξυγκα για κάποια δευτερόλεπτα. Ίσως δίνω σημασία σε πολλά πράγματα αλλά για όλα φταίει ο doctor Google που δυστυχώς τον εμπιστεύομαι περισσότερο από ότι θα έπρεπε

Page 67 of 70 FirstFirst ... 17576566676869 ... LastLast

Similar Threads

  1. μαγνησιο αγχος μυικοι σπασμοι...
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 28-08-2013, 23:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •