Αποφεύγω πρόσωπα και καταστάσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Αποφεύγω πρόσωπα και καταστάσεις

    Γεια χαρα σε ολους.Το θεμα μου ειναι πως οταν κυκλοφορω εξω αποφευγω να συναντησω προσωπα που συνδεονταν με την χρονικη περιοδο της ζωης μου οταν επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο. Βασικα νομιζω πως δεν θα με χαιρετησουν, πραγμα που εχει συμβει και οτι τοτε επειδη δεν φερομουν και πολυ νορμαλ πχ στην δουλεια οι συναδελφοι μου ξερουν το προβλημα μου και ετσι ντρεπομαι γι αυτο.
    Γενικα δεν ειμαι και το πιο κοινωνικο ατομο στον πλανητη γη και αυτο μου εχει βγει σε κακο τις περισσοτερες φορες γιατι μπορει οι αλλοι να νομιζουν πως δεν τους συμπαθω. Γενικα οταν βγαινω εξω πηγαινω απο διαφορα στενα κτλ προκειμενου να μην συναντησω καποιον γνωστο. Μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως δεν ειμαι συμπαθητικος κι αυτο οφειλεται στην χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση μου αλλα και στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης πιστευω.

  2. #2
    Quote Originally Posted by mihalis View Post
    Γεια χαρα σε ολους.Το θεμα μου ειναι πως οταν κυκλοφορω εξω αποφευγω να συναντησω προσωπα που συνδεονταν με την χρονικη περιοδο της ζωης μου οταν επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο. Βασικα νομιζω πως δεν θα με χαιρετησουν, πραγμα που εχει συμβει και οτι τοτε επειδη δεν φερομουν και πολυ νορμαλ πχ στην δουλεια οι συναδελφοι μου ξερουν το προβλημα μου και ετσι ντρεπομαι γι αυτο.
    Γενικα δεν ειμαι και το πιο κοινωνικο ατομο στον πλανητη γη και αυτο μου εχει βγει σε κακο τις περισσοτερες φορες γιατι μπορει οι αλλοι να νομιζουν πως δεν τους συμπαθω. Γενικα οταν βγαινω εξω πηγαινω απο διαφορα στενα κτλ προκειμενου να μην συναντησω καποιον γνωστο. Μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως δεν ειμαι συμπαθητικος κι αυτο οφειλεται στην χαμηλη αυτοπεποιθηση και αυτοεκτιμηση μου αλλα και στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης πιστευω.
    το χω και γω καμια φορα οτι δεν θα με συμπαθουν οι αλλοι λογω της συμπεριφορας μου αλλα δεν με νοιαζει δεν δινω πολυσημασια τον πρωτο καιρο που επαθα το επεισοδιο ημουν πολυ ευαισθητος και με ενοχλουσε αυτο το πραγμα. μου πηρε εναμιση χρονο να συνελθω τελειως και οσο περναει ο καιρος σκληραγωγουμαι και γινομαι πιο σκληροπετσος.υπομονη φιλε το χω σε περιοδους εντονου στρες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    το θεμα ειναι οτι δεν θα σε χαιρετήσουν ?
    η θα σε ρωτήσουν "τι κάνεις" κ αλλες σχετικες ερωτησεις φερνοντας σε σε δύσκολη θέση ?
    .......
    και σε καθε περίπτωση ... τούς χρωστάς κατι ? φταίς εσύ που συμβαίνει οτι συμβαίνει ? είναι κάποια ενοχή να αρωστήσεις ???
    αυτοι δεν είναι "υποψήφιοι" ο καθένας (και για διάφορους λόγους να αρωστησουν )και να βρεθουν σε ανάλογη θέση ?
    πως θα θελαν να τους φερθουν οι άλλοι τότε ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    καλά λέει η path φίλε μου! να περνάς από όπου θέλεις με το κεφάλι ψηλά!σε χαιρετήσουν ή όχι είναι δικό τους πρόβλημα..εξάλλου μπορείς κι εσύ να κάνεις τη διαφορά σε όλους με ένα χαμόγελο σε κάθε γνωστό σου που συναντάς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια! Απλως δεν νομιζετε οτι η συμπεριφορα μου οφειλετε και στα αρνητικα συμπτωματα της ψυχωσης?
    Οχι δεν χρωσταω σε κανεναν και γενικα οταν δουλευα προσπαθουσα πολυ να ειμαι καλος στην δουλεια μου πραγμα το οποιο το αναγνωριζε ο τοτε εργοδοτης μου.
    Ειχα ομως και παραξενη συμπεριφορα τοτε. Ειχα πολλα νευρα και αντιπαθουσα ανθρωπους για πραγματα τα οποια νομιζα οτι λεγανε πισω απο την πλατη μου.
    Θα προσπαθησω να μην το σκεφτομαι οταν βγαινω εξω. Παντως μια ψιλοντροπη την αισθανομαι για τοτε ισως γι αυτο νιωθω ασχημα να συνανταω προσωπα του παρελθοντος.

Similar Threads

  1. Αποφεύγω τους φίλους μου
    By Λαθρόβιος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2012, 03:18
  2. Ιδεοψυχαναγκασμοί βίας προς τρίτα πρόσωπα/ ζώντας με τον φόβο των αντιποίνων
    By vasilianna85 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-10-2011, 14:25
  3. ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΜΕ ...ΚΡΥΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ???
    By path in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-06-2011, 02:32
  4. αγχος,αποφευγω φιλους,κοινωνικη φοβια???
    By FreakOut in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 03-03-2011, 22:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •