τυψεις!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101

    τυψεις!!!!!!!!

    Πριν λιγες ωρες , πεθανε ο παππους ενος παιδικου μου φιλου . Με τον παιδικο μου φιλο ανταμωναμε απο τοτε που θυμαμαι τον ευατο μου τα καλοκαιρια στο χωριο και περνουσα πολλες ωρες σπιτι του με τον παππου και τη γιαγια του . Ο παππους του υπερωχος ανθρωπος , ο καλυτερος γειτονας που θα μπορουσαμε να εχουμε , εκεινος μου ειχε μαθει να προφερω το Ρ και μου ειχε πει να τον βλεπω σαν τον παππου που δεν γνωρισα ποτε . Εδω και μερικους μηνες επασχε απο καρκινο . Το περασμενο καλοκαιρι με ειχε δυσκολεψει αρκετα γιατι εκανα σχεση με το αγορι μου και εκεινος παραφυλαγε το βραδυ που παω κλπ μου ειχε πει να μη βγαινω βραδυ να προσεχω και λογια που ξερω οτι ηταν απο νοιαξιμο . Οταν μαθαμε οτι πασχει απο καρκινο φυσικα στεναχωρηθηκα βαθυτατα αλλα καποια στιγμη ενιωσα αισιοδοξια στην ιδεα οτι δεν θα με " ελεγχει " τα βραδια γιατι βλεπετε κρυβω τη σχεση μου απο τα διαφορα στοματα του χωριου για ευνοητους λογους . Αρα στην ουσια χαρηκα στη σκεψη οτι θα πεθανει ! Ποσο απαισια σκεψη ; Εκτος απο φοβερη λυπη για τον θανατο του νιωθω τυψεις για εκεινη την σκεψη . ντρεπομαι για τον ευατο μου ειμαι κακος ανθρωπος ; πρωτη φορα εκανα τοσο κακη σκεψη δεν ξερω πως να δειξω μετανοια , σκεφτηκα να παω για εξομολογηση αλλα ειμαι καπως δυσπιστη στον Θεο , εσεις τι γνωμη εχετε ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου πιστευω εννοειται πρεπει να πας για εξομολογηση δεν πρεπει να δισταζεις,Εγω πηγα ορισμενες φορες κ ενιωσα πραγματικα καλα,Αλλωστε οι ιερεις εχουν ακουσει πολυ τρομεροτερα πραγματα απο αυτο που θελεις να πεις,Ειναι παγιδα να σκεφτεσαι ετσι επειδη εντεινεις την κατασταση,ειμαι σιγουρη δεν εισαι κακος ανθρωπος αποδειξη οτι νιωθεις ενοχη για αυτο που σκεφτεσαι αν ησουν αναισθητη δεν θα ετρεχε κατι,Επισης να νοιαζεσαι για το αγορι σου αλλα οχι για την γνωμη των αλλων η αδιαφορια για την γνωμη των αλλων θα σε απελευθερωσει θα παψεις να εισαι εξαρτημενη απο ανθρωπους του χωριου σου που αποκλειεται να νοιαζονται ολοι για σενα,Μην αγχωνεσαι κ κανε το βημα να πηγαινεις κ σου εγγυωμαι οτι δεν θα το μετανιωσεις!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Μακριά από τους παπάδες.
    Μη στεναχωριέσαι η σκέψη ήρθε μονη τις κι από τότε σε βασανίζει.Αυτό δείχνει αλλα πράγματα.

    Δεν πρέπει να φορτώνεσαι με μια σκέψη.Αυτό που θα καταφέρεις με τον καιρό είναι να κανεις κι άλλες σκέψεις τέτοιες και στη συνεχεια να νιώθεις τύψεις και θα φτάσεις σε σημείο να μιλάς σε κάποιον και να έχεις τύψεις μήπως του μίλησες άσχημα.

    Δε μιλάω για σένα προσωπικά,μιλάω για το πως κινείται ένα τέτοιο πρόβλημα.Το πρόβλημα με τις τύψεις που στην ουσία δεν έπρεπε να υπάρχουν.

    ξεπέρασε το.
    Παππούδες είναι,άλλες εποχές ζήσανε,αλλιώς βλέπουν τα πράγματα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας . Σήμερα ειμαι καλύτερα πήγαμε συλληπηθήκαμε την οικογένειά του και όλοι μου δώσαν αγάπη παρόλη την άσχημη κατάσταση . Εχω μετανοιώσει αλλα αν συνεχισει να με βαραινει η κακη σκεψη θα παω για εξομολόγηση αν και δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τη θέση της θρησκείας στη ζωή μου .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    1
    Προσωπικά θεωρώ πως δεν χρειάζεσαι κανέναν παπά για να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα. Είναι λογικό μετά τον θάνατο ενός κοντινού μας ανθρώπου να αισθανόμαστε άσχημα κι αυτό το συναίσθημα που ένιωθες ότι χάρηκες που πέθανε δεν ήταν αληθινό. Λειτουργούσε σαν ψευδαίσθηση γιατί απλά φοβοσουνα οπότε ξεπέρασε το για να νιώσεις εσύ πρώτα καλύτερα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1
    Πριν λιγες ωρες , πεθανε ο παππους ενος παιδικου μου φιλου . Με τον παιδικο μου φιλο ανταμωναμε απο τοτε που θυμαμαι τον ευατο μου τα καλοκαιρια στο χωριο και περνουσα πολλες ωρες σπιτι του με τον παππου και τη γιαγια του . Ο παππους του υπερωχος ανθρωπος , ο καλυτερος γειτονας που θα μπορουσαμε να εχουμε , εκεινος μου ειχε μαθει να προφερω το Ρ και μου ειχε πει να τον βλεπω σαν τον παππου που δεν γ




    ____________
    naeem

Similar Threads

  1. Παιδικες τυψεις!
    By chtinick in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-06-2014, 01:51
  2. ΑΡΡΩΣΤΙΑ-ΤΥΨΕΙΣ-ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΑ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 13-02-2012, 18:18
  3. Τύψεις...
    By chris6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 57
    Last Post: 08-09-2011, 22:14
  4. Τυψεις για 1002 επιλογες
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 15-03-2011, 17:26
  5. τύψεις κλπ...ΒΟΗΘΕΙΑ...!!!!!!!!!
    By lill in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 397
    Last Post: 31-08-2010, 21:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •