Γιατι βαριεμαι τα παντα???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1

    Γιατι βαριεμαι τα παντα???

    Καλησπερα το προβλημα μου ειναι πως τελευταια βαριεμαι τα παντα, δεν με κανει κατι να ενδιαφερθω για μεγαλο διαστημα. Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο προβλημα απλα δε νιωθω καλα. Εχω και μια σχεση που κανει τα παντα για μενα, μου αρεσει να περναω χρονο μαζι του αλλα και παλι δε μου φευγει εντελως αυτο το συναισθημα. Τελευταια μαλιστα μου γυρισαν καποιες φοβιες που νομιζα ειχα αποβαλει. Ημουν πολυ καλα τη προηγουμενη χρονια, χαρουμενη, ενθουσιωδης με τη σχεση μου. Ξαφνικα μια μερα ξυπνησα με τρομερο αγχος, αρχισα να παθαινω αρρωστοφοβια κατι που ειχα παθει πριν 2 χρονια, αρχισα να θυμαμαι και να συγχεω πραγματα να τα μεγαλοποιω και μετα να με πιανει ενα ανυποφορο αγχος. Δε ξερω γιατι, τελευταια το ελεγχω, ξερω πως ειναι στο μυαλο μου αλλα συνεχιζω να μην ενδιαφερομαι για τιποτα, ολα με αγχωνουν και τα βαριεμαι. Ειμαι 25 χρονων, φαινομενικα ολα βαινουν καλως κι εγω νιωθω ετσι. Επειτα θυμωνω που σκεφτομαι ετσι, νιωθω αχαριστη, αλλα δε μπορω να κανω αλλιως, δοκιμασα τη θετικη σκεψη, να αλλαζω τις κακες σκεψεις με θετικες αλλα ολο αυτο διαρκει λιγο και ειναι κουραστικο. Δε ξερω. Τελευταια δεν ειμαι πολυ κοινωνικη η μονη συναναστροφη μου ειναι το αγορι μου και στη πολη που μενω δεν εχω καμια κολλητη αλλα δε καιγομαι να κανω. Ειμαι σαν ολο το κοσμο ποτε ανεργη, ποτε δουλευω αλλα δε ξερω γιατι νιωθω ετσι, η γιατι ξαναγυρισαν πανικοι που ειχα αντιμετωπισει και ειχαν ξεκινησει μετα το χαμο του μπαμπα μου που ομως πανε 5 χρονια απο τοτε! Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα θα με βοηθουσε να μου πουν τι εκαναν ατομα που εχουν βιωσει κατι παρομοιο περα απο τις λυσεις ψυχολογου κ.τ.λ.!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Η έλλειψη ικανοποίησης είναι ένα υπαρκτό πρόβλημα. Και είναι συγκεκριμένο. Οπότε δε νομίζω πως έχεις δίκιο όταν γράφεις πως δεν έχεις συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Γιατί να αισθάνεσαι αχάριστη και να σε φορτώνεις και ενοχές? Βαριέσαι ό,τι ζεις, αυτό όμως δε σημαίνει και τα πάντα, καθώς δεν τα γνωρίζεις αυτά.
    Βαριέσαι ό,τι σε περιβάλλει. Μπορεί αυτή η έλλειψη ικανοποίησης να εκφράζεται έμμεσα, με την επιστροφή των πανικών. 'Ισως πάλι επειδή οι πανικοί και οι εμμονές
    σε κουράζουν το μυαλό σου να ρίχνει τα περιττά στον κάδο ανακύκλωσης, προσπαθώντας να αποφορτίσει. Να μην ασχολείται δηλαδή παρά με την κατάσταση που φαίνεται η πιο επείγουσα
    και αυτή είναι τα λανθασμένα μηνύματα πως κάτι τρέχει οργανικά και πως κινδυνεύεις.
    Ασκείσαι καθόλου? Έχεις δοκιμάσει να ασκηθείς ώστε να εκτονώνεται μέρος της ενέργειας εκεί, νομίζω θα σε βοηθούσε. Άλλα μέλη που ξέρουν περισσότερα
    για πανικούς θα σε βοηθήσουν και θα προτείνουν μάλλον και άλλες λύσεις.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

Similar Threads

  1. Γιατί τα πάντα λειτουργούν με refresh?
    By sugar kane in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2013, 01:48
  2. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  3. Διαλέγοντας πάντα λάθος άτομα να με ελκύουν..Γιατί, τι κάνω λάθος?
    By flower22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2012, 22:35
  4. Γιατι πάντα μου συμβαίνει αυτό;
    By interzone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 02-08-2007, 03:22
  5. ΑΦΗΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.... ΓΙΑΤΙ ?
    By tourleader in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 04-10-2006, 17:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •