Αποτελεσματικότητα φαρμάκων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    30

    Αποτελεσματικότητα φαρμάκων

    Καλησπέρα, Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Η μητέρα μου πήγε πριν 3 μήνες περίπου στο γιατρό όπου της διέγνωσε ψύχωση( έτσι γενικά μου το μετέφερε ο γιατρός) Ακολουθεί μία θεραπεία, ωστόσο τα πράγματα χειροτερεύουν αντί να καλυτερεύουν ή έστω να μένουν στάσιμα. Είναι λογικό αυτό? Ο γιατρός λέει ότι επειδή το έχει πολλά χρόνια και δεν ακολούθησε σωστή αγωγή είναι φυσιολογικό. Όμως τα πράγματα όσο πάνε και χειροτερεύουν. Δεν μου φαινεται και πολύ φυσιολογικό αυτό. Ποια είναι η γνώμη σας;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2013
    Location
    Δεν έχω ιδέα!
    Posts
    574
    ο γιατρός θα ξέρει.τι δε σου φαίνεται φυσιολογικό;
    δε νομίζω να λέει επιπολαιότητες.ισχύουν αυτά που λέει.
    μπορεί να χειροτερέψει αλλά και να καλυτερέψει.ανάλογα,στον άνθρωπο είναι.(καθώς έχω διαβάσει κι εδώ από εμπειρίες άλλων)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    30
    Ναι και εγώ πιστεύω ότι ο γιατρός ξέρει καλύτερα αλλά με απλή λογική σκέφτομαι ότι τα φάρμακα τα παίρνει κάποιος για να γίνει καλύτερα όχι να χειροτερεύει. Γι αυτό θα ήθελα κάποιες γνώμες,Ειλικρινά έχω απογοητευτεί.

  4. #4
    ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΑΙΡΝΕΙ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Aθήνα
    Posts
    143
    Τα φάρμακα τα παίρνουμε για να νιώσουμε καλύτερα.
    Για να έχουμε λιγότερα συμπτώματα και να είμαστε πιο λειτουργικοί.
    Εάν δεν, τότε χρειάζεται αλλαγή φαρμάκου ή συνδυασμού φαρμάκων.
    Μπορεί να αλλάξει αρκετά σκευάσματα μέχρι να βρει τι τελικά λειτουργεί.
    Πες το στον γιατρό και σίγουρα, αφού έχει περάσει ένα τρίμηνο, θα επιχειρήσει αλλαγή.
    Αυτή είναι η διεθνώς ακολουθούμενη πρακτική, όταν έχει γίνει σωστή διάγνωση της ψυχικής ασθένειας, που ως γνωστόν δεν είναι εύκολη.
    Από προσωπική εμπειρία σου λέω, ότι πέρασε πάνω από μια δεκαετία, για να βρεθεί ο κατάλληλος συνδυασμός φαρμάκων, με πολύ καλά αποτελέσματα.
    Απλά να ξέρεις θέλει χρόνο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Οταν αρχισα εγω να παιρνω φαρμακα ημουν χαλια για δυο μηνες μετα περασα μια πολυ καλη φαση . Το ιδιο ισχυει και για τη μαμα μου οταν ο ψυχιατρος αλλαξε εντελως την φαρμακευτικη της θεραπεια μονο που σε εκεινη κρατησε κανα εναμηνο . Ευχομαι το ιδιο να ισχυει και στην περιπτωση της μαμας σου και να γινει γρηγορα καλα !

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    30
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΑΙΡΝΕΙ?

    Παίρνει το olanzapin. αρχικα της είχε δώσει ένα των 10 κάθε βράδυ αλλά από τη δευτέρα το έκανε 5 και 5. Ένα πρωί και ένα βράδυ.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    30
    Rex πολύ φοβάμαι ότι το να της αλλάξει τα χάπια θα είναι δύσκολο γιατί και μόνο στη συζήτηση που το λέμε απαντάει ότι δεν είναι πειραματόζωο να αλλάζει χάπια. Έχει δηλαδή μια άρνηση. Μη μου λες για δεκαετία γιατί απογοητεύομαι πιο πολύ. Μπράβο πάντως και σε σένα!!! :)

    weirdthings χαίρομαι για σένα. Είναι πολύ σημαντικό να νιώθεις πρώτα ο ίδιος καλά. :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αμα εχει αρνηση να δοκιμάσεται φαρμακα , αλάξτε τον ! Ολο το ζητημα ειναι στο να βρει ο/η ασθενης το φαρμακο που του ταιριάζει ,αυτο προυποθετει γιατρο με ανοιχτο πνεύμα !
    αλαξτε γιατρους , αλάξτε αγωγη , μη φοβάστε να παρετε δευτερη κ τριτη και οσες γνωμες χρειαζεται !! για την υγεία μιλάμε , οι πιο πολλοι γραφουν φαρμακα δυστυχως καθ υπαγόρευση του ιατρικου επισκέπτη !! η κατασταση ειναι για κλάματα...
    καλη τύχη

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    30
    εχεις δίκιο δεν το έγραψα σωστά εγώ... την άρνηση την έχει η μητέρα μου...Ο γιατρός είναι ο μόνος που μέχρι στιγμής έχει εμπιστευτεί .Όλους τους προηγούμενους (3) στο μήνα τους σταματούσε και αρνιόταν να πάει.

  11. #11
    ΤΑ φαρμακα ειναι καπως αποτελεσματικα κ θα ελεγα αναγκαιο κακο.καπως ετσι τα βιωνω κ εγω αλλα απεχουν πολυ απο το ιδεατο γτ αν κρινω τουλαχιστον απο τον εαυτο μου ψυχολογικα ειμαι μια στο καρφι κ μια στο πεταλο.χρειαζομαι βοηθεια κ κανεις δεν μπορει να με βοηθησει παρολο που τα παιρνω σχεδον ευλαβικα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    μήπως είσαι πολυ....."ευλαβής " ?

  13. #13
    Quote Originally Posted by path View Post
    μήπως είσαι πολυ....."ευλαβής " ?
    μηπως δεν καταλαβαινω τι λες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    οταν κανεις υποτροπη επειδη μειωσες πολυ το αντιψυχωτικο φαρμακο ,οταν το αυξησεις πριν ξεφυγεις τελειως ,σε ποσο διαστημα επανερχεσαι στη φαση που ησουν πριν την υποτροπη?
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  15. #15
    2 BDOMADES

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. cipralex+xanax αποτελεσματικοτητα εξαρτηση
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 26-07-2017, 01:27
  2. φυσικα προιοντα και αποτελεσματικοτητα
    By γιωργος22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-08-2012, 01:57
  3. Αντιψυχωτικά ανά αποτελεσματικότητα (λίστα)
    By Driver in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-01-2012, 19:30
  4. Αμφίβολη η αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 16-12-2010, 15:34
  5. παρενέργειες φαρμάκων
    By Martina in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 152
    Last Post: 18-05-2007, 03:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •