Αϋπνία… Δεν αντέχω άλλο..!!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ενοω οσο περνουν οι ωρες καπια στιγμη θα κοιμηθεις αργα η γρηγορα.
    Τι να το κάνεις αν ειναι να κοιμάσαι τα ξημερώματα και να ξυπνάς σαν ζόμπι.. φαντάσου να σε παίρνει ο ύπνος 6 το πρωί και 8-9 να πρέπει να πας στη δουλειά... μαρτύριο!

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα τρως συνεχεια στεκεσε στα ποδια σου

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Τάσο, και εγω είχα αυπνίες στην ηλικία σου και κατα διαστήματα με έπιαναν πάλι καθε 4- 5 χρόνια. Το μυστικό ειναι να μη το σκέφτεσαι, μην σε απασχολεί οτι δεν κοιμάσαι. Ξέρω οτι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε το. Κάνε κανονικά τις δραστηριότητες σου όπως οταν κοιμάσαι κανονικά. Επίσης απεφυγε τον καφέ, τσαι, σοκολάτα.
    Το ξέρω σοφία πως πρεπει να το βγάλω απο το μυαλό μου αλλα δεν γίνεται ευκολα...το βράδυ δεν σκέφτομαι κάτι...εκει που πάω να χαλαρώσω όμως νιώθω σαν να έρχεται τούμπα το κεφάλι μου και χάνω αυτή τη σύνδεση με τον ύπνο...ασε και το άλλο..έκατσα και έψαξα στο internet και βρήκα πως υπάρχει και θανατηφόρα νόσος αυπνίας..εξαιρετικά σπάνια βέβαια! και σκέφτηκα μήπως έχω πάθει αυτό...πάλι αγχος! κακό πράμα η αναζήτηση στο ίντερνετ συμπτωμάτων..καφε,τσαι,σοκο λάτα τα έχω κόψει αυτές τις μέρες

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Ωχ Τάσο το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ!!! Δεν είναι δυνατόν! Την ίδια ακριβώς αυπνία. Πρόσεχε μην διαβάζεις στον internet θα σε καταστρέψει. Σκέψου ότι δεν είναι τίποτα και ότι είναι περαστικά. Ξέρεις γιατί δεν μπορείς να κοιμηθείς? Γιατί σου έχει γίνει εμμονή ότι για άλλη μια φορά δεν θα κοιμηθείς και αυτό δεν σε κάνει να χαλαρώσεις, σου δημιουργεί υπερδιέγερση. Εγώ όπως και η ΜΙΜΙ που έγραψε πιο πάνω πήρα valeriana της solgar είναι φυτικό σκευάσμα. Έπαιρνα ενα το βράδυ καμμια φορά και δυο πριν κοιμηθω, προσπάθησε να τηρησεις ενα πρόγραμμα υπνου, στην αρχη δεν πιανει αμεσως αλλα μετα από δυο τρεις μερες θα κοιμηθεις. Το μυστικο ειναι να ξεχαστεις αν ξεχαστεις και σκεφτεις οτι καποια στιγμη θα κοιμηθεις θα σου περασει. οτι αλλο θες ρωτα με

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Ωχ Τάσο το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ!!! Δεν είναι δυνατόν! Την ίδια ακριβώς αυπνία. Πρόσεχε μην διαβάζεις στον internet θα σε καταστρέψει. Σκέψου ότι δεν είναι τίποτα και ότι είναι περαστικά. Ξέρεις γιατί δεν μπορείς να κοιμηθείς? Γιατί σου έχει γίνει εμμονή ότι για άλλη μια φορά δεν θα κοιμηθείς και αυτό δεν σε κάνει να χαλαρώσεις, σου δημιουργεί υπερδιέγερση. Εγώ όπως και η ΜΙΜΙ που έγραψε πιο πάνω πήρα valeriana της solgar είναι φυτικό σκευάσμα. Έπαιρνα ενα το βράδυ καμμια φορά και δυο πριν κοιμηθω, προσπάθησε να τηρησεις ενα πρόγραμμα υπνου, στην αρχη δεν πιανει αμεσως αλλα μετα από δυο τρεις μερες θα κοιμηθεις. Το μυστικο ειναι να ξεχαστεις αν ξεχαστεις και σκεφτεις οτι καποια στιγμη θα κοιμηθεις θα σου περασει. οτι αλλο θες ρωτα με
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση PAPA..αισθάνομαι κάπως καλύτερα που ξέρω πως και κάποιος άλλος αντιμετώπιζε το ίδιο θέμα! ένα άλλο που παρατήρησα είναι πως κάθε φορά που έπεφτα για ύπνο(3 ώρες περίπου) έβλεπα όνειρα τα οποία τα θυμόμουν αρκετά το πρωί...και λέω μετα στον εαυτό μου...μήπως απλά είχα μπει απλα σε λήθαργο και τελικά δεν έχω κοιμηθεί καθόλου γι αυτό τα θυμόμουν τα όνειρα???....και με έπιανε πάλι φοβία..φαύλος κύκλος... κάτι άλλο που δεν είχα γράψει στην αρχή..όλο αυτό ξεκίνησε ακριβώς μία βδομάδα πριν επειτα απο μια επίσκεψη στον οφθαλμίατρο οπου με παρέπεμψε σε εναν ειδικό οφθαλμίατρο σε ενα ιατρικό κέντρο για εκτίμηση...πήγα την δευτέρα..τελικά όλα καλά..παρολα αυτα δεν εχω βρει τον υπνο μου!γενικά έχω φοβίες με ασθένειες κλπ.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Τασο σε νιώθω απόλυτα και εγω στην ηλικία σου που είχα πάθει μια κρίση αυπνίας που κράτησε 2-3 μήνες είχα διαβάσει κάτι αντίστοιχο γι αυτή την σπάνια μορφή αυπνίας. Ομως βλέπεις; ακόμα εδω ειμαι και απο τότε εχω κοιμηθεί πάρα πολύ, έχω περάσει πάλι διαστήματα αυπνίας αλλά πάντα επανερχόμαστε στα κανονικά μας.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by tasos_slo View Post
    ευχαριστώ πολύ για την απάντηση PAPA..αισθάνομαι κάπως καλύτερα που ξέρω πως και κάποιος άλλος αντιμετώπιζε το ίδιο θέμα! ένα άλλο που παρατήρησα είναι πως κάθε φορά που έπεφτα για ύπνο(3 ώρες περίπου) έβλεπα όνειρα τα οποία τα θυμόμουν αρκετά το πρωί...και λέω μετα στον εαυτό μου...μήπως απλά είχα μπει απλα σε λήθαργο και τελικά δεν έχω κοιμηθεί καθόλου γι αυτό τα θυμόμουν τα όνειρα???....και με έπιανε πάλι φοβία..φαύλος κύκλος... κάτι άλλο που δεν είχα γράψει στην αρχή..όλο αυτό ξεκίνησε ακριβώς μία βδομάδα πριν επειτα απο μια επίσκεψη στον οφθαλμίατρο οπου με παρέπεμψε σε εναν ειδικό οφθαλμίατρο σε ενα ιατρικό κέντρο για εκτίμηση...πήγα την δευτέρα..τελικά όλα καλά..παρολα αυτα δεν εχω βρει τον υπνο μου!γενικά έχω φοβίες με ασθένειες κλπ.
    Τάσο έχω κι εγώ τον ίιο φόβο για ασθένειες. Εξαιτίας αυτού του φόβου και γενικά λόγω της φοβίας μου για το θάνατο γενικότερα δεν έχω χαρεί σαν φυσιολογικός άνθρωπος. Είσαι μικρός ακόμη και πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Να κάνεις πράγματα που σε βοηθούν να ξεχαστείς και να μην σκέφτεσαι συνέχεια ότι κάτι έχεις, ότι κάτι σοβαρό σου συμβαίνει γιατί στην ηλικία σου δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάτι!!!!! Ηρέμησε, χαλάρωσε, αν δεν θέλεις μην πάρεις τίποτα ούτε βαλεριάνα και προσοχή όχι φάρμακα, μακρυά από ηρεμιστικά σκευάσματα

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Τάσο έχω κι εγώ τον ίιο φόβο για ασθένειες. Εξαιτίας αυτού του φόβου και γενικά λόγω της φοβίας μου για το θάνατο γενικότερα δεν έχω χαρεί σαν φυσιολογικός άνθρωπος. Είσαι μικρός ακόμη και πρέπει να το αντιμετωπίσεις. Να κάνεις πράγματα που σε βοηθούν να ξεχαστείς και να μην σκέφτεσαι συνέχεια ότι κάτι έχεις, ότι κάτι σοβαρό σου συμβαίνει γιατί στην ηλικία σου δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις κάτι!!!!! Ηρέμησε, χαλάρωσε, αν δεν θέλεις μην πάρεις τίποτα ούτε βαλεριάνα και προσοχή όχι φάρμακα, μακρυά από ηρεμιστικά σκευάσματα
    PAPA το γνωρίζω και προσπαθώ..αν και να πω την αλήθεια μου είναι κάπως δύσκολο...κάτι αλλο..όλες αυτές τις μέρες νιώθω ότι κοιμάμαι πολύ ελαφριά..περίπου 4-5 ώρες..όχι απαραίτητα συνεχόμενες ώρες..κάθε φορά βλέπω όμως όνειρα-σκηνές που τις περισσότερες φορές είναι πράγματα που αναπολώ ή που θα ήθελα....υπάρχει περίπτωση όλα αυτα να μην είναι όνειρα αλλα σκέψεις που κάνω και αρα επομένως να μην είναι ύπνος?? γτ αν δεν είναι σημαίνει πως δεν έχω κοιμηθεί καθόλου 8 βράδια..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Το έχω πάθει κι εγώ είναι ύπνος απλά επειδή είσαι σε υπερένταση νομίζεις ότι δεν κοιμάσαι, είναι ύπνος μην ανησυχείς. Α επίσης αν βλέπεις ότι δεν μπορείς να κοιμηθείς σήκω από το κρεββάτι κάνε κάτι άλλο ή δες μια ταινία που σου αρέσει, μην ζορίζεσαι να κοιμηθείς ντε και καλά. Βοηθάει πολύ και το χλιαρό γαλατάκι, επίσης καλό θα ήταν να επιλέξεις να φας κάτι σε ζυμαρικό αλλά γενικά μην φας βαριά και να αποφεύγεις γλυκά, σοκολάτες τις βραδινές ώρες. Αν πίνεις καφέ δοκίμασε, αν μπορείς, να μην πιεις καθόλου μέσα στη μέρα.
    Πάντως επειδή έχω βιώσει κι εγώ την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ αυπνία, όλα όσα γράφεις, μα ΟΛΑ τα έχω περάσει κι εγώ μην ανησυχείς Τάσο,δεν είναι τίποτα έτσι όπως ήρθε έτσι και θα φύγει!

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Το έχω πάθει κι εγώ είναι ύπνος απλά επειδή είσαι σε υπερένταση νομίζεις ότι δεν κοιμάσαι, είναι ύπνος μην ανησυχείς. Α επίσης αν βλέπεις ότι δεν μπορείς να κοιμηθείς σήκω από το κρεββάτι κάνε κάτι άλλο ή δες μια ταινία που σου αρέσει, μην ζορίζεσαι να κοιμηθείς ντε και καλά. Βοηθάει πολύ και το χλιαρό γαλατάκι, επίσης καλό θα ήταν να επιλέξεις να φας κάτι σε ζυμαρικό αλλά γενικά μην φας βαριά και να αποφεύγεις γλυκά, σοκολάτες τις βραδινές ώρες. Αν πίνεις καφέ δοκίμασε, αν μπορείς, να μην πιεις καθόλου μέσα στη μέρα.
    Πάντως επειδή έχω βιώσει κι εγώ την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ αυπνία, όλα όσα γράφεις, μα ΟΛΑ τα έχω περάσει κι εγώ μην ανησυχείς Τάσο,δεν είναι τίποτα έτσι όπως ήρθε έτσι και θα φύγει!
    αν έχεις την καλοσύνη μπορείς να μου πεις τι είχες βιώσει και συ ακριβώς ?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Nαι! βλεπω και εγω που κλεινω 7ωρο εστω κάθε βραδυ...ολο υπνηλία νιωθω μες στην ημερα. Τωρα και να παω να ξαπλωσω φυσικα δεν προκειται να κοιμηθώ.
    Επισης είναι φορες που μεχρι το τικ τακι του ρολογιου με ενοχλεί και μετακινω την μπαταρια. Εχω περασει και περιοδους βεβαια που κοιμομουν στο λεπτο και δε με ενοχλουσε τιποτα. Αλλα οσο μεγαλωνω γινομαι χειροτερη. Για αυτό και εχω ανακαλυψει τις ωτοασπίδες τον τελευταιο καιρο. Στην Αθηνα όταν ειχα παει το χειμωνα και εμενα κεντρο, ηταν τοσο χρησιμες! αλλιως θα ξυπναγα με το παραμικρο!
    Παλια που με ειχε πιασει αυπνια και ειχε κρατησει μονο 2 βραδια όταν πηγα στον οικογενειακο μας γιατρο, αρνιοταν να μου γραψει υπνωτικα πεισματικα. Μου ειχε συστησει της Lanes το Quiet Life. Που παιρνεις 3 χαπα πριν κοιμηθείς. Είναι φυσικα και ακίνδυνα. Εχουν μεσα τα γνωστα: Βαλεριανα. πασιφλορα κα.
    Ηθελα να ξερα τι στο καλο θα κανω αμα ποτε παντρευτω καποιον με βαρυ ροχαλητο!!! Πως θα συνηθισω!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Στα πω λίγο σύντομα. Είναι τόσα πολλά! Ότι έχεις αναφέρει το έχω βιώσει κι εγώ. Το έπαθα πριν ένα χρόνο περίπου στα 43 μου, τώρα είμαι 44. Ξεκίνησε μια μέρα που είχα υπερένταση και δεν κοιμήθηκα, μετά πάλι το ίδιο κλπ. είχα κι εγώ την αίσθηση ότι δεν κοιμόμουν, έστω κι αν κοιμόμουν κάποιες ώρες, ένοιωθα πολύ κουρασμένη όλη μέρα και φοβόμουν ότι κάτι σοβαρό μου συμβαίνει, έψαξα κι εγώ στο ίντερνετ, βέβαια κοιμόμουν κάποιες ώρες όπως εσύ αλλά πίστευα ότι δεν κοιμόμουν. Μέτα από κάποιες μέρες χωρίς επαρκή ύπνο, μου κόλλησε η ιδέα ότι και να ξαπλώσω πάλι δεν θα κοιμηθώ, γεγονός φυσικά που μου δημιουργούσε περισσότερη υπερένταση με αποτέλεσμα να μην κοιμάμαι.Όταν κάποια στιγμή με έπαιρνε ο ύπνος κοιμόμουν λίγες ώρες και μετά δεν μπορούσα με τίποτα να ξανακοιμηθώ, σκέτη ταλαιπωρία δηλαδή, ζούσα ένα μαρτύριο, μπήκα σε νευρολόγο αλλά μου είπε προσπάθησε μόνη σου δεν σου δίνω τίποτα, προσπάθησε και θα κοιμηθείς, έτσι κι έκανα, εγώ σου είπα ότι με βοήθησε η βαλεριάνα, κατά καιρούς με ξαναπιάνει κι όταν με πιάνει πίνω πάλι βαλεριάνα. Θεωρώ ότι η αυπνία οφείλεται στο υπερβολικό άγχος και γενικά όταν σε απασχολούν πολλά με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ηρεμήσεις ούτε το βράδυ.Τα τελευταία χρόνια έχω θέματα με τα παιδιά μου και αυτό μου δημιουργεί μεγάλη υπερένταση με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χαλαρώσω. Βέβαια έχω περάσει μικρή κατάθλιψη. μια στην εφηβεία, μια σε ηλικία 23 ετών τις οποίες αντιμετώπισα μόνη μου χωρίς βοήθεια φαρμάκων ή ψυχοθεραπεία, γενικά είμαι αγχώδη άτομο χωρίς υπομονή και με αρκετά νεύρα μέσα στη μέρα, δηλ. είμαι στην τσίτα γενικώς από μικρή ηλικία μέχρι και σήμερα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γεια σου , PAPA . 43 ε ? επιτελους καποιος κοντα στην ηλικια μου , καλοπροαιρετος ! ( 53,5 ειμαι ) . Στην τσιτα εισαι λοιπον , εγω το αντιθετο , ηρεμος , γαληνιος , κουλ γενικα . Αν και αναρρωνω απο πολυετη καταθλιψη , κοιμαμαι καλα .
    Σωστο ειναι αυτο που λες για την εμμονη ιδεα οτι δεν κοιμηθεις . Τοχα παθει προ 20 ετων , και μετραγα τις ωρες υπνου , και ελεγα , ωχ , σημερα δεν κοιμηθηκα αρκετα , αρα πρεπει να ειμαι κουρασμενος , και οντως ημουν κουρασμενος ( αυτοεκλπληρουμενη προφητεια ) . Καποια στιγμη χαλαρωσα , και εκτοτε κοιμαμαι μια χαρα .
    Αλλα δεν αφηνω το μυαλο μου να περιπλανηθει σε αρνητικες σκεψεις , ουτε ανησυχω για κατι . Δεν πιστευω στην ανησυχια , δεν υπαρχουν ανησυχιες , υπαρχουν ανησυχοι ανθρωποι . Οταν ερθει η στιγμη ναντιμετωπισω το προιον της ανησυχιας μου , τοτε βλεπουμε , εως τοτε γιατι νανησυχω ?

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Γεια σου και εσένα!!! Χάρηκα πολύ macgyver το όνομα μου είναι Δήμητρα και τα έχουμε τα χρονάκια μας δυστυχώς! Λοιπόν κι εγώ μετρούσα τις ώρες και κοιτούσα συνέχεια το ρολοι μμμ τι ώρα πήγε 12?? πωωωωω ακόμα να κοιμηθώ και πότε θα προλάβω να ξεκουραστώ??? θα ξυπνήσουν οι μικροί και μετά δεν θα μπορώ να ξεκουραστώ κι αντε τα ίδια την επόμενη μέρα, τα ίδια παντελάκι μου τα ίδια παντελή μου, μέχρι που μια μέρα χαλάρωσα κι εγώ και κοιμήθηκα. Και σημειωτέον λόγω της αυπνίας χάνεται το πρόγραμμα ύπνου που είναι πολύ σημαντικό για να μπορέσεις να κοιμηθείς. Και φυσικά θα συμφωνήσω για το ανήσυχοι άνθρωποι, δυστυχώς αγαπητέ μου φίλε είμαι ανήσυχος άνθρωπος!!! Α και Macgyver εγώ παρά τα χρονάκια μου έχω δύο τετράχρονα ζωηρότητα παιδάκια που μου έχουν βγάλει το λάδι κυριολεκτικά (το μήλο κάτω από τη μηλιά) Α και μια από τις τελευταίες μου ανησυχίες είναι η εξής: θα ζήσω για να μεγαλώσω τα παιδάκια μου? και τα παιδιά μου θα τα καταφέρουν να επιβιώσουν σε αυτό το σκατόκοσμο SORRY για τη λέξη αλλά μου βγήκε αυθόρμητα.-

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aγαπητη Δημητρα , δεν καταλαβαινω την ανησυχια σου , για το αν θα ζησεις να μεγαλωσεις τα παιδια σου . Αν εισαι υγιης , τι φοβασαι ? βεβαια καταλαβαινω στο περιπου τι σημαινει να μεγαλωνεις 2 παιδια μονη σου , καπου διαβασα , δεν θυμαμαι , οτι χωρισες με τον αντρα σου , διοτι η αδελφη μου χωρσε το 2001 , και μεγαλωσε 3 παιδια μονη της , βεβαια ειχε την οικονομικη βοηθεια του πατερα μου , αντρας ανυπαρκτος ( και αφραγκος ) , αλλα και παλι , πρεπει ναναι δυσκολο , διοτι εχει καταντησει νευροσπαστη . Εγω δεν εχω παντρευτει , ειμαι αρκετα δυσκολος στις γυναικες .
    Ειναι ευλογη η ανησυχια σου , για το μελλον των παιδιων , κι εγω ανησυχω για τανηψια μου . Ο κοσμος δεν εχει καμμια σχεση με τις εποχες που μεγαλωσα , ξεγνοιαστες και ευκολες . Ολημερις διασκεδαση στα 20 με 30 χρονια μου , οχι οτι μετα δεν υπηρχε διασκεδαση , αλλα τα 80s , ηταν απιθανη εποχη . Τωρα εχει γινει οντως απανθρωπος ο σκατοκοσμος ( οπως λες ) αυτος . Ρομποτακια ολοι .
    Εγω αναρρωνω απο μια καταθλιψη , και προσπαθω να βλεπω μονο τα λιγα θετικα του κοσμου αυτου . Αγγελος .

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντεχω αλλο...
    By Fatpig in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 41
    Last Post: 22-05-2013, 04:04
  2. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!!!!
    By AGXOS-NIKI in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2012, 22:35
  3. Δεν αντέχω άλλο..
    By Phoenix.S in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 08-11-2011, 17:32
  4. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 13:51
  5. Δεν αντέχω άλλο
    By La_ViTa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-10-2008, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •