Ευερέθιστο έντερο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μηπως αν σταματουσες να ασχολεισαι με αυτο να σε αφηνε?
    η αλήθεια είναι ότι έχω την τάση να φοβάμαι υπερβολικά με την παραμικρή ενόχληση.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Αρα μιλαμε για αγχος και φοβιες..Οποτε παμε σε κατι αλλο..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νελ , ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα προ 15 ετων , ακριβως οπως το περιγραφεις. Μεχρι που εκανα γαστροσκοπηση . Αποτελεσμα μηδεν . Το αιτιο τελικα ηταν καθαρα ψυχοσωματικο . Τοτε μου ειχε συστησει ο γιατρος , μικρα γευματα , οχι καφε , οχι τηγανητα , buscopan απλο ( σπασμολυτικο ) , οχι αλκοολ , οχι λιπαρα , κ παρ οτι εκανα σκληρη γυμναστικη , αυτο επεμενε . Το ειχα το προβλημα ολη την δεκαετια του 90 . Μετα δεν μα ξαναπιασε . Ουτε ξερω κ το γιατι , παντως περασε .

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    5
    Γεια σας,
    Σαν ατομο που επασχα και ειχα μεγαλο προβλημα με την συγκεκριμενη αρρωστεια θα σας πω και εγω την ιστορια μου να βοηθησω οσους αντιμετωπιζουν κατι παρομοιο. Περυσι διαγνωστηκα με ευερεθιστο εντερο και ολοι οι γιατροι μου ελεγαν ειναι το αγχος, πρεπει να εισαι ηρεμη, ψυχοσωματικο μεχρι και αντικαταθλιπτικα μου προτειναν!!. Προσπαθησα να το καταπολεμησω με οποιο τροπο μου ειπαν ομως με καμια βελτιωση και επειδη ηταν ενα τοσο εντονο προβλημα που επηρεαζε παρα πολυ τη ζωη μου, δεν εβγαινα, ολη μερα σπιτι κλπ εκανα εκτενη προσωπικη ερευνα και βρηκα τη γιατρια. Δοκιμασα πολλα πραγματα και αυτο που κυριολεκτικα με ΕΣΩΣΕ ηταν το κεφιρ! Πινω 2 ποτηρια κεφιρ τη μερα και ειμαι αλλος ανθρωπος! Το κεφιρ ομως το φτιαχνω μονη μου δεν το αγοραζω απο super market. Μια φιλη της μητερας μου, της εδωσε σπορους κεφιρ και το φτιαχνω καθε μερα. Στις αρχες βεβαια, εκανα κ μια διατροφη επινα πολυ χαμομηλι πρασινο τσαι κ κλπ.

    Υ.Γ το ευερεθιστο προκαλειται απο καποια βακτηρια που παρασιτουν στο εντερο και αναπαραγονται απο τις τροφες που τρωμε, μπορει να εχει τη μορφη διαρροιας, δυσκοιλιοτητας η και τα δυο, γι αυτο και εξαλλου βλεπεις ανθρωπους που το εχουν χρονια αφου ο ανθρωπος για να επιβιωσει πρεπει να φαει. Με τα προβιοτικα ομως που εχει το κεφιρ, το γιαουρτι και καποιες αντιβακτηριακες αντισυπτικες ιδιοτητες που εχουν καποια βοτανα οπως το πρασινο τσαι το χαμομηλι, μπορουν να σκοτωθουν οι χλωριδες βακτηριων και να επανελθει στα φυσιολογικα του. Εχω ακουσει οτι και ο λιναροσπορος βοηθαει δεν το εχω δοκιμασει ομως προσωπικα.

  5. #20
    Κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα, μάλιστα σε διάστημα 3 χρόνων υπήρξαν 2 φορές που οι πόνοι ήταν πραγματικά αφόρητοι. Απο τότε που δοκίμασα κεφίρ είμαι κάπως καλύτερα. Φαίνεται πράγματι να κάνει καλή δουλειά.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    τι ειναι το κεφιρ ? το σπερνεις στη γλαστρα ? πως πινεται ?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 18:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •