Ευερέθιστο έντερο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17

    Ευερέθιστο έντερο

    Καλησπέρα σας. Το δικό μου θέμα είναι το σύνδρομο του ευερεθιστου εντερου που έχω. Όλα άρχισαν από μικρές σουβλιές στην κοιλιακή χώρα κάτω δεξιά. Ακολούθησαν αρκετές επισκέψεις σε εξωτερικούς γιατρούς και δυο επισκέψεις στο νοσοκομείο. Έχω κάνει εξετάσεις ούρων, αιματολογικές, υπέρηχο στην κοιλιά και με εξέτασε και χειρούργος. Όλοι λένε ότι απλά το έντερό μου είναι ερεθισμένο.
    Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν κανένας από εσάς είχε συμπτώματα όπως: Φούσκωμα στην κοιλιά και σουβλιές. Ειδικά το τελευταίο με ανυσηχεί πολύ γιατί όλοι μου έχουν πει ότι έχουν πόνο και όχι σουβλιές. (Εγώ έχω σουβλιές δεξιά κάτω στην κοιλιά).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Ναι τα ιδια έχω και εγώ,μην ανησυχείς....!
    κόψε το τσιγάρο,τα φαστ φουντ,το άγχος,πήγαινε για περπάτημα 3 φορές την εβδομάδα...το ποτό..
    Η καλύτερα μην τα κόβεις αλλά ελάττωσε τα...το πρηξιμο στην κοιλιά ίσως να μην φύγει,αλλά ίσως υποχωρήσει και φύγουν οι πόνοι.!

  3. #3
    Αν αυτό είναι το ίδιο με την σπαστική κολίτιδα, τότε το είχα κ εγώ για ένα μικρό διάστημα και ευτυχώς σταμάτησε. Είχα οξύ πόνο και σουβλιές σε αρκετά σημεία. Φαντάζομαι θα σου έκαναν ακτινογραφία, γιατί εγώ σιγουρεύτηκα ότι δεν ήταν κάτι άλλο μόλις είδα την ακτινογραφία και φαινόταν το έντερο φουσκωμένο ακριβώς στα σημεία που ένιωθα τις σουβλιές. Μια άμεση λύση είναι τα παυσίπονα, αλλά μακροπρόθεσμα το καλύτερο πράγμα είναι η άσκηση (π.χ. περπάτημα, ποδήλατο), γιατί βοηθάει να μην αδρανοποιείται το έντερο, και η σωστή διατροφή με πλήρη γεύματα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    καφε πίνεις ? κ πόσους ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    ρε παιδιά αυτές οι σουβλιές χαμηλά δεξιά μου έχουν γίνει εφιάλτης... μου έχει καρφωθεί ότι παθαίνω σκωληκοειδίτιδα... δε μπορώ να ξαναπάω στα επείγοντα... και τις 2 φορές απέκλεισαν τη σκωληκοειδίτιδα... έχω κ μονίμως 37 πυρετό (μόνο τα πρωινά έχω 36 και). φοβάμαι ότι θα πάθω ρήξη... κ οι σουβλιές άρχισαν να χτυπάνε και το δεξί πόδι... δε μπορώ άλλο... πατάω συνέχεια την κοιλιά μου για να δω αν πονάω εκεί...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by path View Post
    καφε πίνεις ? κ πόσους ?
    όταν πρωτοάρχισε έπεινα 2 την ημέρα.. τώρα κανένα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by Νελ View Post
    Καλησπέρα σας. Το δικό μου θέμα είναι το σύνδρομο του ευερεθιστου εντερου που έχω. Όλα άρχισαν από μικρές σουβλιές στην κοιλιακή χώρα κάτω δεξιά. Ακολούθησαν αρκετές επισκέψεις σε εξωτερικούς γιατρούς και δυο επισκέψεις στο νοσοκομείο. Έχω κάνει εξετάσεις ούρων, αιματολογικές, υπέρηχο στην κοιλιά και με εξέτασε και χειρούργος. Όλοι λένε ότι απλά το έντερό μου είναι ερεθισμένο.
    Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν κανένας από εσάς είχε συμπτώματα όπως: Φούσκωμα στην κοιλιά και σουβλιές. Ειδικά το τελευταίο με ανυσηχεί πολύ γιατί όλοι μου έχουν πει ότι έχουν πόνο και όχι σουβλιές. (Εγώ έχω σουβλιές δεξιά κάτω στην κοιλιά).
    Γεια σου Νελ... εδω κ δυο χρονια εχω τις ιδιες σουβλιες κ καθε φορα που με πιανει εντονα (γιατι υπαρχουν φορες που ειναι λιγοτερο) φοβαμαι για σκωληκοειδιτιδα...
    ενα μαχαιρι που με "σκιζει" νιωθω...
    αυτοι ειναι κολικοι του εντερου, εκανα οτι εξεταση μπορεις να φανταστεις!ολα καθαρα!
    αρα..ναι! μαθαινεις να ζεις με αυτο!!! κ αν αλλαξει κατι στο πονο σου μιλας με το γιατρο σου!
    καλη δυναμη ευχομαι κ πανω απο ολα ΑΠΟΔΟΧΗ!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    Γεια σου Νελ... εδω κ δυο χρονια εχω τις ιδιες σουβλιες κ καθε φορα που με πιανει εντονα (γιατι υπαρχουν φορες που ειναι λιγοτερο) φοβαμαι για σκωληκοειδιτιδα...
    ενα μαχαιρι που με "σκιζει" νιωθω...
    αυτοι ειναι κολικοι του εντερου, εκανα οτι εξεταση μπορεις να φανταστεις!ολα καθαρα!
    αρα..ναι! μαθαινεις να ζεις με αυτο!!! κ αν αλλαξει κατι στο πονο σου μιλας με το γιατρο σου!
    καλη δυναμη ευχομαι κ πανω απο ολα ΑΠΟΔΟΧΗ!!!
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου... δεν μπορείς να φανταστείς πόσο φόβο έχω τις τελευταίες μέρες... έχω πάει σε 3 γιατρούς κ 2 φορές στα επείγοντα... κανένας δε μου βρήκε τίποτα... μόνο το έντερο μου είναι λίγο ερεθισμένο είπε ο γαστρεντερολόγος..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Hey Νελ!

    Πασχω κι εγω απο Συνδρομο Ευερεθιστου Εντερου και μεχρι να το ανακαλυψω ειχα παει 5-6 φορες στα επειγοντα εξαιτιας αφορητων πονων, κατω δεξια. Καναμε συνεχεια αιματολογικες, χειρουργικες και ακτινολογικες εξετασεις....τιποτα....υπερηχ ο κοιλιας, νεφρων, γυναικολογικο.....τιποτα! Μεχρι και τεστ δυσανεξιας εκανα σε διατροφολογο. Το προβλημα δεν λυθηκε, εμαθα ομως να το αντιμετωπιζω...εχω εντοπισει τροφες που με πειραζουν(πχ τα οσπρια, τα καυτερα, το αλκοολ) τα οποια με τουμπανιαζουν και πολλες φορες εχω αφορητους πονους. Εχω παθει κολικο εντερου τρεις φορες, για να μην αναφερω ποσες φορες αναγκαστηκα να νοσηλευτω και ποσες εξετασεις επρεπε να κανω...γενικα ειναι ενα μεγαλο κακο που με συνοδευει και εχω στερηθει πραγματα εξαιτιας του, οπως για παραδειγμα να αναγκαστω να φυγω αρον αρον απο εξοδο γιατι πονουσα, να μη με κουμπωνουν παντελονια, να πεφτει η ψυχολογια μου και να μη θελω να βγω εξω και να ταξιδευω και να εχω ενα σωρο θεματα με τη διατροφη και τα εντερικα μου. Πλεον, οι πονοι ειναι τοσο γνωστοι, που δε με ανησυχουν. Βρηκα βοηθεια στο ροφημα μεντας, στο αιθεριο ελαιο μεντας κανοντας κυκλικα εντριβες στο σημειο του εντερου, στο χαμομηλι, στο να κοιμαμαι τουλαχιστον 8 ωρες, στο πολυ νερο, στην ασκηση και σε μερικα φυτικα σκευασματα απο το φαρμακειο που ειναι ειδικα για τον μετεωρισμο. Αλλα φυσικα το ΑΓΧΟΣ και η ΘΛΙΨΗ ειναι για μενα οι νουμερο ενα παραγοντες που επιδεινωνουν το ολο θεμα και μπορουν να με οδηγησουν στο νοσοκομειο.
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    Γεια howtodream8

    Έχω αρχίσει κι εγώ σιγά σιγά να καταλαβαίνω ποιοι πόνοι είναι από το έντερο αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρη. εμένα πιστεύω ότι μου δημιουργείτε καθαρά από το άγχος επειδή οι τελευταίοι μήνες ήταν δύσκολοι... εμένα οι πόνοι είναι μικρές σουβλιές οι οποίες κρατάνε και δυο με τρεις μέρες... επίσης είναι πολύ χρήσιμα αυτά που είπες και θα προσπαθήσω κι εγώ να αλλάξω την καθημερινότητά μου γιατί τα εξαντλητικά ωράρια του προγράμματός μου, κάνουν την κατάσταση βασανιστική.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by Νελ View Post
    όταν πρωτοάρχισε έπεινα 2 την ημέρα.. τώρα κανένα...
    ειχα το ίδιο περιπου προβλημα στην ίδια θεση (θεση σκωληκοειδιτιδας) , μονο που δεν ειχα οξυ πονο αλλά μια ενοχληση μονιμη λες και κολησε εκει ενα κουκουτσι πχ , ενιοτε και λιγο πονο ,,
    Αυτο κρατησε χρονια , ατελειωτες εξετασεις , ανησυχια κλπ και μονιμη ενοχληση ,, το Doralin νομιζα οτι με βοηθουσε λιγο αλλα κι αυτο τιποτα η κατασταση συνεχιζόταν ...
    καποια στιγμη ενας φαρμακοποιος ομοιοπαθητικων φαρμακων μου μιλησε για τον καφε ,,, ε λεω τι χανω δεν κανω μια δοκιμη να τον κοψο λιγες μερες ! ε λοιπον στις δυο τρεις μερες η ενοχληση εξαφανιστηκε λες και δεν με πονεσε ποτε ! και ομως απορουσα κι εγω και ψαχνομουνα δεν το πιστευα οτι ειχα τρια τεσερα χρονια που παλευα και σε τρεις μερες η διακοπη του καφε το ΕΞΑΦΑΝΗΣΕ το προβλημα μου ! Τωρα (επειδη αγαπουσα πολυ τον καφε ) πινω ενα εσπρεσο αντε δυο το πολυ στην βδομάδα , αν ξεπεράσω το όριο στους καφεδες μια ενοχλησούλα κατω δεξιά εμφανίζεται να μου θυμήσει οτι ο καφες δεν ειναι τοσο αθωος οσο νομιζουμε !!!
    καλη τυχη σου ευχομαι !

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by path View Post
    ειχα το ίδιο περιπου προβλημα στην ίδια θεση (θεση σκωληκοειδιτιδας) , μονο που δεν ειχα οξυ πονο αλλά μια ενοχληση μονιμη λες και κολησε εκει ενα κουκουτσι πχ , ενιοτε και λιγο πονο ,,
    Αυτο κρατησε χρονια , ατελειωτες εξετασεις , ανησυχια κλπ και μονιμη ενοχληση ,, το Doralin νομιζα οτι με βοηθουσε λιγο αλλα κι αυτο τιποτα η κατασταση συνεχιζόταν ...
    καποια στιγμη ενας φαρμακοποιος ομοιοπαθητικων φαρμακων μου μιλησε για τον καφε ,,, ε λεω τι χανω δεν κανω μια δοκιμη να τον κοψο λιγες μερες ! ε λοιπον στις δυο τρεις μερες η ενοχληση εξαφανιστηκε λες και δεν με πονεσε ποτε ! και ομως απορουσα κι εγω και ψαχνομουνα δεν το πιστευα οτι ειχα τρια τεσερα χρονια που παλευα και σε τρεις μερες η διακοπη του καφε το ΕΞΑΦΑΝΗΣΕ το προβλημα μου ! Τωρα (επειδη αγαπουσα πολυ τον καφε ) πινω ενα εσπρεσο αντε δυο το πολυ στην βδομάδα , αν ξεπεράσω το όριο στους καφεδες μια ενοχλησούλα κατω δεξιά εμφανίζεται να μου θυμήσει οτι ο καφες δεν ειναι τοσο αθωος οσο νομιζουμε !!!
    καλη τυχη σου ευχομαι !
    μπορώ να πω ότι αυτό πρώτη φορά το ακούω... θα προσπαθήσω να μην πίνω καθόλου καφέ για ένα διάστημα μπας και δω διαφορά.. ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by Νελ View Post
    ρε παιδιά αυτές οι σουβλιές χαμηλά δεξιά μου έχουν γίνει εφιάλτης... μου έχει καρφωθεί ότι παθαίνω σκωληκοειδίτιδα... δε μπορώ να ξαναπάω στα επείγοντα... και τις 2 φορές απέκλεισαν τη σκωληκοειδίτιδα... έχω κ μονίμως 37 πυρετό (μόνο τα πρωινά έχω 36 και). φοβάμαι ότι θα πάθω ρήξη... κ οι σουβλιές άρχισαν να χτυπάνε και το δεξί πόδι... δε μπορώ άλλο... πατάω συνέχεια την κοιλιά μου για να δω αν πονάω εκεί...
    Μηπως σου εχει γινει απλα εμμονη και οτι νιωθεις ειναι ψυχοσωματικο?Ειδικα τα δεκατα μονιμα θα τα εχεις,αν εισαι μονιμως με το θερμομετρο στο χερι.

    Αγχος και εντερακι εχουν σχεση ερωτικη να το ξερεις!Κατα τα αλλα εμπιστευσου τους γιατρους και οχι τον καθενα που μπορει να νιωθει σουβλιες..Φυσικα καταλαβαινω την αναγκη σου να βρεις μια λυση,αλλα αυτη μονο απο ντοκτορες θα ερθει..Εδω θα μπερδευτεις περισσοτερο.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μηπως σου εχει γινει απλα εμμονη και οτι νιωθεις ειναι ψυχοσωματικο?Ειδικα τα δεκατα μονιμα θα τα εχεις,αν εισαι μονιμως με το θερμομετρο στο χερι.

    Αγχος και εντερακι εχουν σχεση ερωτικη να το ξερεις!Κατα τα αλλα εμπιστευσου τους γιατρους και οχι τον καθενα που μπορει να νιωθει σουβλιες..Φυσικα καταλαβαινω την αναγκη σου να βρεις μια λυση,αλλα αυτη μονο απο ντοκτορες θα ερθει..Εδω θα μπερδευτεις περισσοτερο.
    ισως ειναι και αυτο. οι γιατροι μου ειπαν ξεκαθαρα οτι δε βρισκουν κατι... απλα ηθελα να δω αν εχουν και αλλοι ατι παρομοιο...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μηπως αν σταματουσες να ασχολεισαι με αυτο να σε αφηνε?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο
    By afroxilanthi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 19-03-2014, 19:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •