ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ -ΚΑΡΔΙΑ 'Η ΑΠΛΑ ΑΓΧΟς?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    29

    ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ -ΚΑΡΔΙΑ 'Η ΑΠΛΑ ΑΓΧΟς?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

    εδώ και λίγες μέρες έχω κάποια ενοχλήματα στο στήθος όπως στιγμιαίο πόνο στο στέρνο αρκετές φορές μέσα στην ημέρα ,κάψιμο στο κέντρο του στήθους άλλες φορές η και λίγο προς το αριστερό στήθος, γενικά μουδιασματάκια σε διάφορα σημεία (χέρια στήθος αυχένα πλάτη) έντονη ανησυχία κάποιες φορές και γενικά νιώθω χάλια, τι παίζει τα ένιωσε κανένας άλλος αυτά έτσι μαζί?
    πρίν 2 μήνες πήγα σε καρδιολόγο έβαλα και χόλντερ για τις έκτακτες και μου είπε δεν έχω κάτι αλλά το μυαλό όλο εκεί γυρνάει.

    να πω ότι τον πόνο που νιώθω στο στήθος το νιώθω στα κόκαλα του στέρνου νομίζω ,για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά ξανά μετά από ώρα ή μπορεί και ώρες

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    εγώ πιστεύω ότι είναι από το άγχος από τη στιγμή που έκανες καρδιολογικές εξετάσεις και βγήκαν καλές... κ εγώ έχω πολύ άγχος κ έχω νιώσει τα μουδιάσματα κ τους πόνους στην καρδιά... στη δική μου περίπτωση ήταν άγχος... τώρα το άγχος μου δημιουργεί πόνους στο έντερο... αν το αφήσεις να σε κυριεύσει θα πονάς συνέχεια σε διάφορα σημεία... προσπάθησε να ηρεμίσεις

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Αφού έκανες τις απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις και ο καρδιολόγος δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό, είσαι μια χαρά... Μικρονευρόπονους, αρρυθμίες, ταχυπαλμίες κλπ έχουμε όλοι σχεδόν κάθε μέρα, είτε λόγω άγχους, είτε λόγω στεναχώριας, κ γενικότερα λόγω σωματικής κούρασης ή συναισθηματικής φόρτισης!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Οι υποχονδριοι,οταν βλεπουν εκπομπες υγειας,ειναι σαν να βαζουν το χερι τους στη φωτια.....ετσι λοιπον,αφου ειχα πολυ καιρο να δω κατι τετοιο,οπως εκανα ζαπιγκ την προηγουμενη εβδομαδα,ειδα στο mega μια εκπομπη για τα ψυχοσωματικα και τι μπορουν να προκαλεσουν.....τρελαθηκα και φυσικα το αλλαξα.....θελω λοιπον να πω οτι υπαρχουν βαρβατα ψυχοσωματικα που σε τσακιζουν(φυσικα ο φοβος τα κανει χειροτερα!!),οποτε πρεπει να προσπαθησουμε να μην τους δινουμε σημασια γιατι οσο τα φοβομαστε αυτα πολλαπλασιαζονται!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Kαλημερα...ακριβως ετσι νιωθω και γω τις τελευταιες 4 μερες. Πονοι στο στηθος, στο στερνο και πανω αριστερα καθως και στην ομοπλατη και αισθημα βαρους και δυσπνοιας μαζι. Εχω κανει και γω πριν 3 μηνες τριπλεξ και καρδιογραφημα και πριν 1 μηνα τεστ κοπωσεως...ολα βγηκαν φυσιολογικα. Ηρεμησα για ενα διαστημα...τωρα που με ξαναπιασαν τα ιδια, φτου και απ την αρχη. Εχω αρχισει παλι να ψαχνομαι, να ρωταω παθολογους, καρδιολογους. Μηπως εχω κατι που δεν το βρηκαν οι εξετασεις, μηπως το ενα μηπως το αλλο...βαρεθηκα! Απο τοτε που εχω διαγνωστει με διαταραχη πανικου και γενικευμενο αγχος πρεπει να εχω κανει πανω απο 30 καρδιογραφηματα καμια 10αρια τριπλεξ και απειρες εξετασεις...οσο για τις επισκεψεις στα επειγοντα και τα ξενυχτια απ το φοβο, αστο καλυτερα εχω χασει το μετρημα.

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ-ΚΑΡΔΙΑ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΦΟΒΟΣ
    By sofaih-deleted in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 103
    Last Post: 22-01-2015, 13:17
  2. προβλημα καρδια?? η αγχος
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-10-2012, 08:17
  3. αγχος και συμπτωματα
    By rossonero in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-11-2008, 14:36
  4. Συμπτώματα από άγχος;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-2008, 16:35
  5. ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By tinalost73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-2008, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •