Καταγγελία στον Υπουργό Υγείας για τα ιδιωτικά ψυχιατρεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    11

    Καταγγελία στον Υπουργό Υγείας για τα ιδιωτικά ψυχιατρεία

    την παρακάτω καταγγελία την έστειλα στον Κ. Κουρουμπλή :

    Το σπινάρη είναι ένα από τα ιδιωτικά ψυχιατρεία - θεραπευτήρια. Αυτές οι υποδομές παραπέμπουν σε μια κοινωνία που ζει σε καταστάσεις ακραίου φασισμού και ακραίων βασανιστηριών από τους συγγενείς των ασθενών με τη πλήρη στήριξη του κράτους. Δεν αποσκοπούν στην θεραπεία αλλά στον ακραίο σωφρονισμό και στη ακραία τιμωρία με πρόσχημα τα κοινωνικά πρότυπα.


    Το "θεραπευτήριο *****" η μεγαλύτερη ιδιωτική ψυχιατρική φυλακή στη Μακεδονία, είναι ο φόβος κάθε ανθρώπου που διώκεται από τους δικούς του.


    Με το που μπει κάποιος περνάει 2 βδομάδες σε μια από τις 4 απομονώσεις του κτηρίου. Με ενέσεις βαριά φάρμακα και ζωική συμπεριφορά. Τρώει φαγητά ποτισμένα με ουσίες πίνει νερό με ουσίες. Χωρίς τσιγάρο και καφέ σε ένα δωμάτιο 1Χ2 με ένα σιδερένιο κρεβάτι χωρίς στρώμα.


    Οι συγγενείς που επισκέπτονται τους παρουσιάζουν χλιδή και υπευθυνότητα. Πάντα η κατάσταση του ασθενή λένε ότι είναι βαριά και ότι πρέπει να μείνει λίγες μέρες μόνος του να ηρεμήσει στην απομόνωση. Πάντα βρίσκουν λόγους για να δικαιολογήσουν την ακραία συμπεριφορά τους και οι συγγενείς νιώθουν ότι βοηθήσανε και βοηθάνε.


    Τα πράγματα είναι άσχημα όταν βγαίνει από την απομόνωση. Όταν το σπινάρη δεχθεί να έχει επισκεπτήριο τα πράγματα είναι άσχημα. Ήδη τους πείσανε τους συγγενείς ότι πρέπει να είναι φυτό από τα φάρμακα για να γίνει καλά.Κανένας από τους 150+ μόνιμους ασθενείς (φυλακισμένους από τους συγγενείς τους) δε μιλάει κανένας δεν έχει έκφραση. Τον πηγαίνουν σε δωμάτιο με 4-5 από αυτούς.


    Σε αυτό το δωμάτιο το λιγότερο που θα μείνει θα είναι 3 ολόκληρους μήνες. Το μοναδικό κρέας που θα τρώει κάθε κυριακή είναι σάπιο κοτόπουλο. Τις υπόλοιπες μέρες θα τρώει πατάτες βραστές φασολάδα και μακαρόνια. Τα γουρούνια που μεγαλώνουν με τα αποφάγια στην αυλή σφάζονται μόνο του Αγίου Νικολάου και αυτό γιατί τον Σπινάρη τον λέγανε Νίκο.


    Εγώ που ήμουν στην απομόνωση μέσα στο κοτόπουλο βρήκα ένα κόκκινο χάπι, πεπιεσμένο ποντικοφάρμακο. Το έκρυψα σε μια ρωγμή της πόρτας της απομόνωσης και μάλλον υπάρχει ακόμα μαζί με ένα χαρτομάντιλο γεμάτο αίμα.


    Τα λεφτά απαγορεύονται, στο κυλικείο πήγαινα με λίστα, περίμενα με 60 άτομα στην ουρά πρωί και απόγευμα για να πάρω ένα καφέ και ένα τοστ.


    Κάθε 5 λεπτό τα μεγάφωνα φωνάζουν δυνατά 16 ώρες τις ημέρας ποιος να πάει στο τηλέφωνο και ποιος έχει επισκεπτήριο.


    Κάθε βδομάδα τουλάχιστον 2 υπερήλικες πέθαιναν αφού 60 γερόντια τα έχουν δεμένα στο κάθισμα όλη τη μέρα σε 30 τετραγωνικά. Το χρώμα τους είναι ίδιο άσπρο σαν το πανί.


    Όταν περνούν οι γιατροί όλοι κάθονται σε στρατιωτική προσοχή μπροστά του. Διατάζει για να αλλάξουν τα φάρμακα. Όταν απαντούσα όπως ήθελα διέταζε να με βάλουν στην απομόνωση.


    Ο αλκοολικός πατέρας μου με έβαλε , την πρώτη φορά με κράτησαν 6 μήνες, με φάρμακα και δόσεις που δεν επιτρέπουν την ελεύθερη βούληση.


    Την δεύτερη φορά ο γιατρός *****| με κράτησε 3 μήνες με ενέσεις και χάπια που συνεχίστηκαν και αφού βγήκα. Τα φάρμακα μου τα έδινε στο γραφείο του, δεν πήγαινα στο φαρμακείο.


    Την τρίτη φορά ο **|*** που έκρινε από το γραφείο του ότι έπρεπε να μπω στη κλινική του με κράτησε 3 μήνες. Προσπάθησε να με σκοτώσει με 2 ενέσεις των 300 mg zypreza τον μήνα και 20 mg zyprexa το πρωί και 20 mg zyprexa το βράδυ. Η μέγιστη δόση είναι 20 mg την ημέρα. Μαζί με τεράστια δόση aloperdine. Όλα αυτά μου τα έδινε στο χέρι όταν τον επισκεπτόμουν στο ιδιωτικό ιατρείο του , πάνω από 800 ευρώ το μήνα χρέωνε το ταμείο μου.


    Αυτή ήταν η τελευταία φορά που μπήκα. Βγαίνοντας με απείλησαν ότι θα με κρατήσουν 2 χρόνια την επόμενη φορά.
    Last edited by Aeon; 04-10-2016 at 16:06.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Λίγο που διάβασα, αίσχοςςςςςςςςςςςςς

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,771
    Να σου πω πολύ φανατισμένο σε βρίσκω γιατί τι συνέβη στην ζωή σου;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    ΕΓΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΓΤ ΤΑ ΠΕΡΑΣΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΖΕΙΣ
    ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΛΕΓΟΜΑΣΤΕ ΤΡΕΛΛΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Να σου πω πολύ φανατισμένο σε βρίσκω γιατί τι συνέβη στην ζωή σου;
    Βρε δελφίνι δεν το λέω για να σου πάω κόντρα, αλλά δεν βλέπεις τι πέρασε το παιδί; Δίκιο έχει να στέλνει επιστολή!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Ως σχετικά με τον ανήθικο - και ανεξέλεγκτο - τρόπο λειτουργίας των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών, συνιστώ να διαβάσει κανείς τις αναρτήσεις μου με τίτλους ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ και ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ. Σε ότι αφορά την δικαιοσύνη στην Ελλάδα προτιμώ την ΑΥΤΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ και ΑΥΤΟΔΙΚΙΑ εάν χρειαστεί. Για τα υπόλοιπα, ας είχε μεριμνήσει ο νομοθέτης, δηλαδή το να έχουν κυρώσεις οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές, ποινικοποίηση των κακών πρακτικών κλπ.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Λίγο που διάβασα, αίσχοςςςςςςςςςςςςς
    Αυτα που διαβασα! Μπραβο σου εισαι πολυ δυνατος! Οσο γι αυτον τπν κυριουλη που εχει την "κλινικη" ολο και καποιο βησμα θα εχει δεν κανεις τιποτα με καταγγελια στην Ελλαδα βρισκομαστε οπου εκτος ολων των αλλων δεν υπαρχει ουτε δικαιοσυνη

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574

    επιτροπές αν θέλεις να στείλεις τη καταγγελία και εκεί

    δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τις παρακάτω επιτροπές, νομίζω ότι θα ήταν καλό να προωθήσεις τη καταγγελία σου και εκεί.
    Ειδική Επιτροπή Ελέγχου Προστασίας των Δικαιωμάτων των Ατόμων με Ψυχικές Διαταραχές
    http://www.moh.gov.gr/articles/healt...kes-diataraxes
    και Παρατηρητήριο για τα Δικαιώματα στο Χώρο της Ψυχικής Υγείας
    https://mentalhealthhellenicobservatory.wordpress.com/

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574

    Κλινικές, αποθήκες ψυχών

    Το ****** με ένα μικρό ψάξιμο στο ιντερνετ αναφέρεται σε δημοσίευμα της εφημερίδας ελευθεροτυπία το 2010. Το παραθετω οπως έχει.

    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=234368

    Κλινικές, αποθήκες ψυχών

    Υπερβολική χρήση ηλεκτροσόκ και ψυχοφαρμάκων, καθώς και ακούσιοι εγκλεισμοί χωρίς εισαγγελική παραγγελία, διαπιστώνονται στην έκθεση για τα ιδιωτικά θεραπευτήρια
    Της ΑΓΓΕΛΙΚΗΣ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ [email protected]


    Σε μια εποχή που κάθε κοινωνική ομάδα δίνει τις δικές της μάχες για να επιβιώσει και να περισώσει ό,τι μπορεί από τα κεκτημένα της, στις ψυχιατρικές κλινικές, σαν να πρόκειται για νησίδες αποκομμένες από το σύνολο, ζητούμενο είναι ακόμη και τα στοιχειώδη ανθρώπινα δικαιώματα. «Αποθήκες ανθρώπων χωρίς καμιά θεραπευτική πρόθεση» τις χαρακτηρίζει το «Παρατηρητήριο για τα δικαιώματα στο χώρο της ψυχικής υγείας» (www.paratiritiriopsy.org) σε μία από τις αποκαλυπτικές αναφορές του προς το υπουργείο Υγείας.

    Από το 2003 μέχρι σήμερα το Παρατηρητήριο συλλέγει μαρτυρίες από ιδρύματα σε όλη την Ελλάδα. Τον Απρίλιο του 2008 έστειλε στο υπουργείο Υγείας την πρώτη του αναλυτική αναφορά, μεταφέροντας καταγγελίες νοσηλευόμενων και συγγενών τους. Αφορούσαν παρατυπίες και παρανομίες στις κλινικές «Αγ. Γεώργιος», «Αγ. Μαρίνα» και «Αγ. Αντώνιος», της Κ. Γ. Στασινόπουλος Α.Ε. (στην περιοχή της Θεσσαλονίκης) και στην κλινική «Σπινάρη» (στην Κοζάνη). Μεταξύ αυτών περιλαμβάνονταν:

    *Παντελής έλλειψη ενημέρωσης των ασθενών και των συγγενών τους για τα δικαιώματά τους και το νόμο.

    *Ελλιπής προαυλισμός και περιορισμός λήψης κανονικών αδειών εξόδου για κάποιους νοσηλευόμενους επί ολόκληρα χρόνια.

    *Ατυπες (παράνομες) κρατήσεις νοσηλευομένων εν είδει ακούσιου εγκλεισμού, χωρίς εισαγγελική παρέμβαση.

    *Παράνομη άρνηση των κλινικών να δώσουν εξιτήριο σε εκούσιες νοσηλείες.

    *Υπερβολική χρήση ηλεκτροσόκ και φυσικής καθήλωσης (δέσιμο) για καθαρά πειθαρχικούς λόγους.

    *Αυστηρό περιορισμό των προσώπων του επισκεπτηρίου από διευθυντές κλινικών, παρά την επιθυμία νοσηλευομένων να τα συναντήσουν.

    *Ακριτη φαρμακευτική αγωγή υψηλών δόσεων για κατασταλτικούς λόγους.

    Ακολούθησε επίσκεψη της τότε Ειδικής Επιτροπής Ελέγχου των Δικαιωμάτων των Ατόμων με Ψυχικές Διαταραχές του υπουργείου Υγείας, τον Νοέμβριο του 2008, αλλά μόνο στις κλινικές ιδιοκτησίας Στασινόπουλου. Δεν δόθηκε καμία εξήγηση γιατί δεν ελέγχθηκε η κλινική «Σπινάρη». Βέβαια, και οι επισκέψεις στις κλινικές Στασινόπουλου έγιναν αφού οι διευθύνσεις τους είχαν ειδοποιηθεί «εγκαίρως» και εγγράφως από το υπουργείο.

    Εκεί η Επιτροπή μέτρησε συνολικά 790 νοσηλευόμενους (στον «Αγ. Γεώργιο» ήταν 60 περισσότεροι από τους 200 για τους οποίους έχει άδεια η κλινική). Επιβεβαίωσε ότι κάποιοι απ' αυτούς νοσηλεύονται ακουσίως, παρότι η εισαγγελία «ορίζει ως αρμόδιο χώρο ακούσιας νοσηλείας μόνο τα δημόσια νοσοκομεία». Μεταξύ άλλων, επίσης, διαπίστωσε ότι υπήρχαν άδειοι χώροι απομόνωσης, βρήκε τρεις καθηλωμένους ασθενείς, έλαβε τις διαβεβαιώσεις των επιστημονικών διευθυντών ότι «η ηλεκτροσπασμοθεραπεία χρησιμοποιείται μόνο όταν υπάρχει απόλυτη ένδειξη και με αναισθησιολόγο», βρήκε τους χώρους καθαρούς και ευπρεπείς «παρά το συνωστισμό» και «τους αύλειους χώρους μεγάλους και αισθητικά άψογους, αλλά χωρίς αυλιζόμενους».

    Στον «Αγ. Γεώργιο» βρήκε κι έναν ασθενή που «παραπονέθηκε για νυχτερινή καθήλωση», για τον οποίο το προσωπικό εξήγησε ότι είναι μανιώδης καπνιστής και γι' αυτό τις νύχτες τοποθετείται σε δωμάτιο «αυξημένης παρακολούθησης». Οι επιστημονικοί διευθυντές δήλωσαν στην επιτροπή πως οι ίδιοι αποφασίζουν ποιους συγγενείς ή φίλους επιτρέπεται να δεχτεί κάθε νοσηλευόμενος, «με κριτήριο το συμφέρον του».

    Η επιτροπή κατέληξε σε γνωμοδοτήσεις προς τις κλινικές, όπως το να τηρούν τις ισχύουσες οδηγίες για τον περιορισμό των ασθενών, να έχουν αναρτημένα τα δικαιώματά τους και να είναι ανεμπόδιστο το επισκεπτήριο. Ο ιδιοκτήτης των κλινικών, Κων. Στασινόπουλος απάντησε τότε ότι γίνεται προσπάθεια εναρμόνισης με τις υποδείξεις, αλλά ζήτησε και οικονομική ενίσχυση των ιδιωτικών ψυχιατρικών κλινικών. «Οι συστάσεις που απευθύνει η επιτροπή είναι γενικές συστάσεις καλής πρακτικής» που σε ό,τι αφορά τις συγκεκριμένες κλινικές «ακολουθούνται πιστά από το επιστημονικό μας προσωπικό», δηλώνει σήμερα (μετά από δικό μας ερώτημα προς τον ιδιοκτήτη των κλινικών) ο επιστημονικός διευθυντής του «Αγ. Αντωνίου», Δημ. Βαρτζόπουλος. Σημειώνεται ότι ο κ. Βαρτζόπουλος ήταν διοικητής της 3ης Υγειονομικής Περιφέρειας Μακεδονίας του υπουργείου Υγείας, το διάστημα που ελέγχθηκαν οι κλινικές.

    Νεότερες επισκέψεις μελών του Παρατηρητηρίου στις κλινικές, ωστόσο, έδειξαν ότι «τίποτα δεν είχε αλλάξει». Κατέγραψαν, μάλιστα, και μια νέα απαγόρευση, το να τηλεφωνούν οι ασθενείς εκτός κλινικής για ένα διάστημα, αφότου κάποιος από αυτούς πήρε την αστυνομία. Τον Νοέμβριο και τον Μάιο του 2009 επανήλθαν με σχετικές αναφορές προς το υπουργείο, όπου τόνιζαν ότι το να συνεχίζουν να ζουν άνθρωποι σε αυτές τις κλινικές υπ' αυτές τις συνθήκες αποτελεί «ανθρωπιστική προσβολή και κοινωνικό σκάνδαλο».

    Και η κατάσταση αυτή «δεν αφορά μόνο τις συγκεκριμένες 3-4 κλινικές, όπως και η κίνησή μας δεν στρέφεται αποκλειστικά σε αυτές. Γι' αυτές, όμως, έχουμε επώνυμες καταγγελίες», εξηγεί η Αννα Εμμανουηλίδου, κλινική ψυχολόγος, μέλος του Παρατηρητηρίου. «Σε όλη την Ελλάδα υπάρχουν κλινικές που λειτουργούν ακριβώς με τους ίδιους όρους και η εικόνα που έχουμε είναι ότι αποτελούν ουσιαστικά εγκλειστήρια. Αντί για ψυχοθεραπεία ή άλλου τύπου εναλλακτικές θεραπείες, γίνεται αποκλειστικά φαρμακευτική αντιμετώπιση, με την έννοια της καταστολής». Επιπλέον, καταγγέλλει η κ. Εμμανουηλίδου, «υπάρχουν περιπτώσεις ακούσιων εγκλεισμών που γίνονται εντελώς παράνομα: Τηλεφωνεί ο συγγενής στην ψυχιατρική κλινική και μέλη της παίρνουν τον ενδιαφερόμενο από το σπίτι του, ενώ κανονικά ο νόμος επιβάλλει εισαγγελική παραγγελία για κάτι τέτοιο και μετά προσαγωγή σε δημόσιο νοσοκομείο».

    Αναπάντητο παραμένει το ερώτημα του Παρατηρητηρίου περί του ποιος ελέγχει αυτές τις κλινικές και ποιος μπορεί να τις υποχρεώσει να εφαρμόζουν το νόμο. Η Ειδική Επιτροπή καταργήθηκε πέρυσι. Η διάδοχός της, Επιτροπή Δικαιωμάτων Ψυχικά Ασθενών αναμένεται να αρχίσει να λειτουργεί μέχρι τέλους του χρόνου, εξηγεί η διευθύντρια Ψυχικής Υγείας του υπουργείου, Σταυρούλα Κατσικάρου. Οπως εξηγεί, «αυτή την περίοδο ξεκινά την αποτύπωση του τομέα των ιδιωτικών κλινικών και στη συνέχεια θα καταγραφεί ο τρόπος που παρέχουν τις υπηρεσίες τους».
    Last edited by Aeon; 04-10-2016 at 16:09.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Μπραβο για ολα αυτα που αντεξες και βγηκες δυνατος!Αληθεια!Ειναι τρομακτικο αυτο που εζησες!
    Καλα του τα ειπες! Ευχομαι να κλεισει αυτο νεκροταφειο ζωντανων ψυχων!

  11. #11
    Αισχος και ντροπη που συμπεριφερονται ετσι στους ψυχικα ασθενεις!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by iraklis1 View Post
    την παρακάτω καταγγελία την έστειλα στον Κ. Κουρουμπλή :
    σε αυτην την κλινικη(ειναι ξαδερφος της μητερας μου!)μπηκε για πρωτη φορα η αδερφη μου πριν 40 χρονια!
    την ειχαν κανει φυτο απο τα πολλα ηλεκτρο σοκ!
    μετα αλλαξαμε πολλες ιδιωτικες κλινικες!
    τα τελευταια 10 χρονια ειχε βρει εναν παρα πλου καλο γιατρο στο δαφνι.
    ο γιατρος αυτος εφυγε απο το δαφνι με αποτελεσμα να νοσηλευτει πριν 6 μηνες και εκει πεθανε απο πνευμονικη εμβολη!(την ειχαν δεμενη για 1 μηνα και επρεπε να της κανουν αντιθρομβοτικες ενεσεισ,κατι που αυτοι δεν της εκαναν ποτε!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    187
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    σε αυτην την κλινικη(ειναι ξαδερφος της μητερας μου!)μπηκε για πρωτη φορα η αδερφη μου πριν 40 χρονια!
    την ειχαν κανει φυτο απο τα πολλα ηλεκτρο σοκ!
    μετα αλλαξαμε πολλες ιδιωτικες κλινικες!
    τα τελευταια 10 χρονια ειχε βρει εναν παρα πλου καλο γιατρο στο δαφνι.
    ο γιατρος αυτος εφυγε απο το δαφνι με αποτελεσμα να νοσηλευτει πριν 6 μηνες και εκει πεθανε απο πνευμονικη εμβολη!(την ειχαν δεμενη για 1 μηνα και επρεπε να της κανουν αντιθρομβοτικες ενεσεισ,κατι που αυτοι δεν της εκαναν ποτε!
    Μαρια....ΜΙΛΑΣ ΣΟΒΑΡΑ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ....ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by alexandra. View Post
    Μαρια....ΜΙΛΑΣ ΣΟΒΑΡΑ? ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ....ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑΞΑΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ?
    ποιος εχει το κουραγιο να κανει το οτιδηποτε!
    σιγα μην βρω το δικιο μου!
    πριν πεθανει ολο τσακονομουν εκει μεσα γιατι ηταν το χειροτερο τμημα που εχω δει στο δαφνι!
    μου ελαγαν τα παραπονα σας να τα πειτε αλλου!
    εκανα καταγγελια στα δικαιωματα των ψυχικα ασθενων,με πηραν τηλεφωνο κ μου ειπαν να βαλω δικηγορο γιατι αυτοι δεν ειναι οργανωμενοι!κ οτι μου σημπαραστεκονται ηθικα!
    μαλακιες!
    οταν πεθανε η αδερφη μου τους εστειλα μειλ,και τους ξεχεσα μονο να περνουν το μισθο ξερουν κ να μην κανουν τιποτα!
    ασε που εχω κ εγω διπολικη κ η γιατρος μου ειναι στο δαφνι!
    αν χρειαστει να μπω με βλεπω να περναω τα παθη του χριστου,αν τους κινηγησω!
    αλλα πιο πολυ δεν μπορω να ανταπεξελθω σε καμια δικαστικη κατασταση!
    ειμαι ιδη με καταθλιψη κ δεν μπορω ν βοηθησω τον εαυτο μου!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τις παρακάτω επιτροπές, νομίζω ότι θα ήταν καλό να προωθήσεις τη καταγγελία σου και εκεί.
    Ειδική Επιτροπή Ελέγχου Προστασίας των Δικαιωμάτων των Ατόμων με Ψυχικές Διαταραχές
    http://www.moh.gov.gr/articles/healt...kes-diataraxes
    και Παρατηρητήριο για τα Δικαιώματα στο Χώρο της Ψυχικής Υγείας
    https://mentalhealthhellenicobservatory.wordpress.com/
    εγω εκανα καταγγελια εκει με κανενα αποτελεσμα,μου ειπαν οτι δεν εχουν οργανοθει για να μπορουν ναα παρεμβουν!
    το αποτελεσμα ηταν οτι η αδερφη μου πεθανε μεσα στο δαφνι απο την ανευθινοτητα των γιατρων κ τισ κακες συνθηκες που υπηρχαν μεσα εκει!
    καθε χρονο στο δαφνι πεθαινουν κατα μεσο ορο 80 ατομα!
    ξερεις τι παει να πει αυτο.........!!!!!!!!!!
    Last edited by ΜΑΡΙΑ1967; 25-01-2016 at 07:24.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 18
    Last Post: 13-07-2014, 21:56
  2. Ψυχιατρεια
    By labwmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 31
    Last Post: 03-04-2012, 14:42
  3. Καταγγελία
    By Mystic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-01-2011, 12:30
  4. Ιδιωτικα κολλεγια ψυχολογιας
    By nikkolas in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 26-01-2009, 16:45
  5. Ιδιωτικά μεταπτυχιακά(?)
    By dga in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 6
    Last Post: 08-07-2005, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •