Σκέφτομαι την αυτοκτονία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    7

    Θέλω να πεθάνω, δεν έχω όρεξη για ζωή

    Καλησπέρα σας,

    Είμαι Καθηγητής σε Παν/μιο του εξωτερικού (Αμερική). Γενικά επιτυχημένος, γνωστός στο χώρο μου, οικονομικά πολύ καλά, και αυτό που θα έλεγαν τυχερός.
    Επίσης - ντρέπομαι να το πώ - εμφανίσημος, αθλητής επί 20ετία κλπ. Συγνώμη, δεν θέλω να φανώ αλαζόνας, απλά δίνω ένα context για να καταλάβετε ότι δεν είναι όλοι όσοι επιθυμούν να τελειώνουν σε δύσκολη κατάσταση. Θεωρητικά αντιλαμβάνομαι ότι είμαι πολύ καλά, αλλά όπως ξέρετε το εξωτερικό δεν αντιστοιχεί με το εσωτερικό μας δυστυχώς.

    Έχασα πρόσφατα την αρραβωνιαστικιά μου λόγω κάποιας πολλαπλής διαταραχής. Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος για την διάγνωση (είμαι στον χώρο) επειδή όπως ίσως θα ξέρετε, όλα αυτά είναι δυσδιάκριτες διαγνωστικές κατηγορίες που απλά δίνουν μία κατέυθυνση στην θεραπεία αλλά σε καμμία περίπτωση δεν αντιστοιχούν σε κάποιου είδους "πραγματικότητα". Βέβαια αυτή ποτέ δεν παραδέχτηκε ότι έχει κάτι κι εγώ από διακριτικότητα δεν το έθιξα (γιατί ήξερα ότι ντρέπεται και δεν εμπιστεύεται εύκολα γιατί πιστεύει ότι θα εκτεθεί) αν κ έχω καταλάβει από ενδείξεις κ μαρτυρίες 3ων. Λοιπόν έφυγε. Ας πούμε ότι αποσύρθηκε από την ζωή μου και "έκλεισε τον διακόπτη". Δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της. Χωρίσαμε πρώτη φορά επειδή "δεν την αγαπούσα κ την μείωνα". Οι κατηγορίες αυτές ήταν επαναλαμβανόμενα patterns στην ζωή της με συνεργάτες της, εργοδότες της κλπ. Είχε αλλάξει πολλές δουλειές, συνεργάτες, σχέσεις (όπως έμαθα εκ των υστέρων, είχε κάνει και απόπειρα αυτοκτονίας). Μετά την έχασα αλλά την αγαπούσα και, όταν την ξανασυνάντησα τυχαία, ξαναμείναμε μαζί. Με ρώτησε αν θα την παντρευτώ, είπα ναί. Μείναμε μαζί, δήλωνε τρελλά ερωτευμένη παντού. Το ένοιωθα ότι με αγαπούσε αλλά ταυτόχρονα με ζήλευε. Αυτό είναι πολύ ανθυγιεινό, αλλά προσπαθούσα να την βοηθήσω να πετύχει. Κάποτε ξανάφυγε γιατί "δεν την αγαπούσα". Δίνω μια σύντομη, ρηχή περιγραφή αλλά υπάρχει πολύ backround.

    Είχα πολλές σχέσεις νεότερος (ήμουν κάπως επιπόλαιος όπως πολλοί νέοι άντρες μέχρι κάποια ηλικία) αλλά μόλις την γνώρισα δεν ξανακοίταξα άλλη. Το πόσο την αγαπώ δεν μπορώ να το βάλω σε λέξεις.

    Άρχισα, μετά τον πρώτο χωρισμό, ψυχανάλυση. Η διάγνωση και συμβουλή του ψυχίατρου, "δεν έχεις τίποτα, ούτε καν καταθλιπτικό επεισόδιο, αλλά η ψυχοθεραπεία θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τον εαυτό σου και να χειρίζεσαι καλύτερα τις καταστάσεις". Αν και κατάλαβα πολλά για τον εαυτό μου κ τήν Α., την ξαναδέχτηκα στην ζωή μου (την αγαπώ πολύ αλλά αυτό σας το είπα ήδη) και ακολούθως ξαναέφυγε. Με κατηγόρησε για πολλά και με γέμισε ενοχές. Είναι πολύ ικανή σε αυτό και εγώ είμαι μάλλον receptive στις κατηγορίες. Πρόσφατα έμαθα ότι παραδέχθηκε πως "ίσως δεν έφταιγε ο Αλέξανδρος". Της ξαναείπα ότι την αγαπώ και θα είμαι μαζί της αν τα ξαναβρούμε. Ξέρω ότι ίσως κάνω ένα τραγικό λάθος αλλά δεν θεωρώ την (όποια επιτυχημένη) καριέρα ισοδύναμη μιάς (ευτυχισμένης) οικογενειακής ζωής. Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να μην είναι ευτυχισμένη η ζωή μας αλλά ξέρετε πως πιστεύει κανείς ότι με την κατάλληλη βοήθεια ίσως τα πράγματα θα πάνε καλά. Ευχαρίστως θα παράταγα ό,τι έχω για να είμαι μαζί της και να κάνω μία απλή δουλειά - οτιδήποτε χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν κ ζητάω συγνώμη εκ των προτέρων για το "απλή δουλειά".

    Γενικά, πέφτω. Η ψυχανάλυση με έχει βοηθήσει σε πολλά αλλά μέχρι ένα σημείο. Αλλά το χάνω σιγά σιγά. Χαρά δεν έχω, όρεξη για δουλειά όχι. Θέλω να πεθάνω και σκέφτομαι την αυτοκτονία. Στους λίγους ανθρώπους που μιλάω δεν λέω τίποτα γιατί, αν τελικά το κάνω, δεν θα δώσω προειδοποίηση. Γενικά προειδοποίηση δίνουν όποιοι μέσα τους δεν το θέλουν πραγματικά (αν και δεν μου διαφεύγει ότι εδώ, στο forum, δίνω, το οποίο είναι ενθαρρυντικό). Εγώ όμως έχω κουραστεί, ατέλειωτα χρόνια σε πτυχία, μάστερ, εργασία σε διάφορες χώρες, μετά διδακτορικό, δημοσιεύσεις, ανέλιξη στον δύσκολο ακαδημαικό χώρο. 'Ηθελα πιά να έχω οικογένεια. Έχω καλές μέρες (πχ στο αμφιθέατρο με τους φοιτητές το διασκεδάζω) αλλά και πολλές κακές (γυρίζω σπίτι κ δεν έχω όρεξη να βγώ κ να έχω μια έστω υποτυπώδη κοινωνική ζωή).

    Γλυστράω. Να σας πω ότι - αν και οπαδός της ψυχανάλυσης - είμαι από αυτούς που πιστεύουν στο Θεό. Αλλά όλα αυτά είναι λίγο διανοητικά (εκτός από την πίστη) και δεν κάνουν resonate μέσα μου συναισθηματικά. Νοιώθω "χαλασμένος" και δεν πιστεύω ότι θα "φτιάξω" μετά από αυτό. Μου λείπει η αγάπη μου και δεν δέχομαι ότι επειδή έχει προβλήματα θα πρέπει να την παρατήσω όπως μου λένε όλοι - ακόμα και πολλοί δικοί της άνθρωποι που με γνώρισαν, με αγάπησαν και ήθελαν να μας δούνε μαζί. Όπως επίσης μου λένε ότι "δεν έχεις καταλάβει την αξία σου, μπορείς να έχεις όποια θέλεις". Μα δεν θέλω την όποια "καλή περίπτωση", θέλω την αγαπημένη μου με τα καλά της και τα αρνητικά της. Ξέρω ότι θα έχω δύσκολη ζωή μαζί της αλλά την έχω αγαπήσει πολύ.

    Θέλω να πεθάνω. Περιμένω να τελειώσω το διδακτικό εξάμηνο για να μην αφήσω τους φοιτητές μου στη μέση και να αφήσω λίγό χρόνο μήπως και η Α. μου απαντήσει.

    Ξέρω ότι θα μου πείτε να μην το κάνω αλλά - πέρα από τέτοια trivial σχόλια κ προτροπές - θα εκτιμούσα κάποια βαθύτερη παρατήρηση. Με συχωρείτε αν σας κούρασα.

    Α.
    Last edited by Prof.; 02-03-2014 at 04:37.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ!
    ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΨΥΧΑΝΑΛΙΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ<Η ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΔΙΚΙΣΗ!>
    ΠΟΙΟΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΚΔΙΚΗΘΕΙΣ;
    ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ;ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΕ;
    ΤΗΝ ΑΡΙΑΔΝΗ ;ΠΟΥ ΣΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΤΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΟΧΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ;
    ΑΞΙΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ;
    ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΤΣΙ!
    ΟΜΩΣ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΔΩΡΟ!
    ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟ 38 ΧΡΟΝΩΝ!
    ΕΧΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ,ΝΑ ΑΓΑΠΗΘΕΙΣ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ!
    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ.
    ΟΛΟΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ,ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΟΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ.
    ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ!ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ!
    Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ!
    ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΚΕΨΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΡΙΑΔΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ! ΘΑ ΠΟΝΕΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΑΓΑΠΟΥΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΛΥΠΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΖΩΗ!
    ΣΚΕΨΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!
    ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΑΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΕΡΗΜΕΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!!!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το συμπερασμα που καταληγω μετα απο αυτο το κατεβατο ειναι οτι ο οπιοσδηποτε οτι κ αν ειναι στη ζωη του για να ειναι καλα θα πρεπει βασικοτερα να τα εχει καλα με τον εαυτο του.
    αρχικα απο οτι εχω παρατηρισει εχεις πεσει στην παγιδα της διαγνωσης http://e-psychology.gr/personality/6...ndios-nikolaos γιατι οπως βλεπεις ο ψυχιατρος δε σου βρηκε τιποτα ενω εσυ επιμενεις παρ ολα αυτα.επισης απο οτι μας λες εισαι παρα πολυ εμφανισιμος εισουν αθλητης κ μας λες οτι εχασες τη γη κατω απο τα ποδια σου οταν τη γνωρισες? γιατι αλλες δεν υπαρχουν για να βρεις? σιγουρα θα μπωρεις να βρεις ετσι οπως το πραθετεις εγω λοιπον ετσι οπως το θετεις εχω την εντυπωση οτι σου λειπει η αυτοπεποιθηση κατι που κ εγω ειχα αντιμετωπισει στο παρελθον οστοσο μια κ εγω στη ζωη μου εχω κανει αρκετα κορυφαια πραγματα κ εγω επιδη ειμαι πιο ηλικρηνης θα το παραδεχθω οτι ειμαι αλαζονας κ πολυ κ ολας απλως αυτη τη πλευρα του εαυτου μου τη κρατησα για μενα κ δε τη προβαλα προς τα εξω εχω να σου πω μετα βεβαιοτητας το εξης δεν αξιζει για καμια γυναικα οσο καλη κ να ειναι να παρατησεις ταξιδια κ πανεπιστημια αφου υποπεφτωντας στο ιδιο λαθος γιατι απο τη μια δεν αξιζει κ απο την αλλη οι γυναικες δεν εκτιμουν ανθρωπους που βαζουν τον εαυτο τους κατω απο αυτες γιατι στο τελος την ψωνιζουν κ μετα τρεχα γυρευε...... μερικες φορες το να πιστευεις οτι εισαι ανθρωπος αξιας αυτο βοηθα στον να εχεις τους ανθρωπους που επιθυμεις κοντα σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για μια ακομα φορα δεν πειθομαι. Ο αγαπητος καθηγητης , παρολο που συμφωνα με τα λεγομενα του εχει χρονια στο εξωτερικο δεν ξερει να γραψει σωστα την λεξη double και την λεξη συννοσηρότητα.

    Quote Originally Posted by Prof. View Post
    Μεταφορά σε Forum: Αγχος/Φοβίες, με τίτλο "Σκέφτομαι την αυτοκτονία" για αποφυγή doyble post. Συγνώμη!
    Quote Originally Posted by Prof. View Post

    διαταραχής - διπολική με στοιχεία οριακής διαταραχής (συννοσυρότητα ή διπλή διάγνωση). Δεν είμαι σίγουρος για την διάγνωση (είμαι στον χώρο) επειδή όπως ίσως θα ξέρετε, όλα αυτά είναι δυσδιάκριτες διαγνωστικές κατηγορίες που απλά δίνουν μία κατέυθυνση στην θεραπεία.

    Α.
    Στο κειμενο υπαρχουν και αλλα λαθη και πολλες αντιφασεις . Οπως για παραδειγμα οτι ειναι στον χωρο της ψυχαναλυσης αλλα δεν ειχε κανει ψυχαναλυση ποτε μεχρι τον χωρισμο . Νομιζω δεν εχει νοημα να τα παραθεσω ολα.

    Γενικα δεν ειναι του στυλ μου να ξεμπροστιαζω τους φαντασιοπληκτους που μπαινουν εδω κατα καιρους , αλλα οταν δηλωνουν εδω μεσα ψυχολογοι , ψυχιατροι , θεραπευτες κλπ πιστευω πως ειμαι υποχρεωμενη να το κανω.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καταρχην πριν δηλωσεις παντογνωστης κ πεις μετα βεβαιοτιτας οτι ανακαλυψες τα παντα επιδη τυχαινει να εχω δει συντακτες του φορουμ σε αλλες σελιδες οπως το φβ εχω να σου πω οτι το θεμα αυτο το πως δηλαδη συσχετιζονται αυτα που βλεπεις με τη πραγματικοτητα ειναι τοσο περιπλοκο που ακομα κ 100 φορες να ειχες ρωτησει το μαντειο τον δελφων ως τριτος 100 φορες δε προκειται να εβγαζες ακρη για το τι ισχυει κ τι οχι καλο θα ειναι λοιπον να μη το παιζεις παντογνωστης οταν μιλας με ατομα που δεν γνωριζεις καν γιατι απλα δε μπορεις να ξερεις αφου καπιος θα ηταν δυνατον να κανει κ μερικα συντακτικα λαθη η επιδη δεν ειναι κ ο καλυτερος συγραφεας η απλα επιδη βρισκετε σε συγκινισιακη κατασταση τετια που για αυτο το λογο κ εχει γραψει ετσι τα λεγομενα του

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    7
    Αγαπητή betelgeuse,

    Γνώμη σου, αλλά όχι καλοπροαίρετη. Δεν είπα ότι είμαι στο χώρο της κλινικής ψυχοθεραπείας οπότε όντως δεν είχα κάνει ψυχανάλυση πριν. Είμαι θεωρητικός και γράφω σε άλλους τομείς της ψυχολογίας (ευχαρίστως να σου στείλω ιδιωτικά τα στοιχεία μου).

    Όσο για τα 2 ορθογραφικά λάθη, είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις πως - υπό ταραχή, και σήμερα είναι η πρώτη φορά που πιέστηκα τόσο ώστε να σκεφτώ κάτι τέτοιο κάπως σοβαρά - σε ένα μεγάλο κείμενο γίνονται λάθη.

    Γενικά ζήτησα βοήθεια, και όχι review σε paper (γιατί δεν έγραψα paper). Βοήθεια - σε περίπτωση που δεν ξέρεις - σημαίνει ότι στρέφομαι προς τα έξω γιατί έχω ανάγκη. Σου εύχομαι να μην βρεθείς στην θέση μου και - αν, ο μη γένοιτο - βρεθείς ποτέ, εντάξει ... πρόσεχε τα συντακτικά λάθη και όχι την ουσία. Επίσης να σου εξηγήσω ότι ακόμα και οι δημοσιεύσεις που γράφω είναι στο 1ο draft γεμάτες λάθη και περνάνε από επαγγελματία copy editor.

    Ελπίζω να άντλησες την αυτοικανοποίηση που χρειάζεσαι από το μήνυμά σου ("να ξεμπροστιαζω τους φαντασιοπληκτους") και να είσαι περήφανη για αυτή. Όπως κ να 'χει σε ευχαριστώ.

    Α.
    Last edited by Prof.; 02-03-2014 at 03:37.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι το μηνυμα σου ειναι σε γενικες γραμμες καλογραμμενο ( ορθογραφικα εχεις πανω απο δεκα ) , αλλα εχεις πεσει σε πολλες αντιφασεις. Το εχω αποθηκευσει ετσι ωστε σε περιπτωση που το διορθωσεις να υπαρχει το πρωτοτυπο..
    Τελος συζητησης.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα επιδη γνωριζω τη ψυχολογια του φτασμενου εγω μπορω να διακρινω αν καπιος την εχει η οχι απο το τροπο που συμπερφερετε κ ενας απο αυτους ειναι οτι δε τον νιαζει οταν οι αλλοι λενε αρνητικα πραγματα γι αυτον.. οπως λοιπον ειχα πει νομιζω σε αλλο θρεντ ο ανθρωπος εξελισετε πλαστογραφοντας τον αληθινο του εαυτο αυτο σημαινει οτι οπιονδηποτε κ να εβλεπες ακομα κ εναν που εχει κανει το μεγαλυτερο κατωρθομα παγκωσμιως σε μια φαση αναγκης θα σου εβγαζε τον απλο εαυτο του.

    οστοσο παρ ολα αυτα επιδη εχω μια εφεση στις μαντεψιες θα στοιχηματιζα οτι φανταζομαι πως θα ηταν η γυναικα που θα ελιωνες για αυτη ισως λοιπον λογο εγωησμου να μην εψαξες κ τοσο το θεμα οσο θα επρεπε αρα θα πρεπει να κανεις κ ενα σεμιναριο στον εαυτο σου απ οτι φαινετε... http://www.youtube.com/watch?v=6oMyl0lrzA8
    οσο για τους παντογνωστες αυτοι τα ξερουν ολα πριν καν μηλισουν οι παντες κ ολας.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    7
    Ναί Αλέξανδρε_77, έχεις δίκιο, δεν έχω αυτοπεποίθηση κατά βάθος, παρά τα πολλά "θετικά" μου στο επαγγελματικό πεδίο.

    Άλλωστε το έγραψα ήδη ότι νοιώθω "χαλασμένος" σε ένα πολύ βαθύ επίπεδο.
    Η τελειομανία που με έκανε να πετύχω μερικά πράγματα στη ζωή μου είναι κλασική εκδήλωση ανάγκης να ελέγχω το περιβάλλον μου, άρα έλειψη αυτοπεποίθησης και η οποία έχει γενεσιουργό αιτία κατά κύριο λόγο μία πολύ άσχημη παιδική ηλικία κ εφηβεία.

    Σε ευχαριστώ, σκληρά σχόλια αλλά αληθινά.

  10. #10
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Για μια ακομα φορα δεν πειθομαι. Ο αγαπητος καθηγητης , παρολο που συμφωνα με τα λεγομενα του εχει χρονια στο εξωτερικο δεν ξερει να γραψει σωστα την λεξη double και την λεξη συννοσηρότητα.





    Στο κειμενο υπαρχουν και αλλα λαθη και πολλες αντιφασεις . Οπως για παραδειγμα οτι ειναι στον χωρο της ψυχαναλυσης αλλα δεν ειχε κανει ψυχαναλυση ποτε μεχρι τον χωρισμο . Νομιζω δεν εχει νοημα να τα παραθεσω ολα.

    Γενικα δεν ειναι του στυλ μου να ξεμπροστιαζω τους φαντασιοπληκτους που μπαινουν εδω κατα καιρους , αλλα οταν δηλωνουν εδω μεσα ψυχολογοι , ψυχιατροι , θεραπευτες κλπ πιστευω πως ειμαι υποχρεωμενη να το κανω.
    Ελεος βρε κοπελια...απο τα 2 λαθακια που εκανε ο ανθρωπος κατεληξες στο γεγονος οτι ειναι φαντασιοπληκτος??αν ειναι δυνατον...εκει ειναι το θεμα σου εσενα??στο αν ειναι καθηγητης η οτιδηποτε αλλο??λυπαμαι γιατι καποιοι ανθρωποι εδω μεσα πραγματικα εχουν αναγκη και κατακρινονται ετσι ασχημα κ στην ουσια οχι μονο δεν περνουν βοηθεια αλλα το αντιθετο... (μετρα ποσα λαθη εκανα ) :P

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ να φανταστεις πιο ειναι το παρατσουκλι μου αχαχαχα look this http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%...B9%CE%BF%CF%82 τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κραμελ μιλησα και για αντιφασεις , διαβασε το κειμενο και δες μονος σου....

    Υ.Γ. και εγω κανω πολλα λαθη οταν γραφω και τα βλεπω κατοποιν εορτης , αλλα δεν δηλωνω καθηγητρια.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κραμελ μιλησα και για αντιφασεις , διαβασε το κειμενο και δες μονος σου....

    Υ.Γ. και εγω κανω πολλα λαθη οταν γραφω και τα βλεπω κατοποιν εορτης , αλλα δεν δηλωνω καθηγητρια.
    ε δηλωσε παντογνωστρια τοτε 11

  14. #14
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κραμελ μιλησα και για αντιφασεις , διαβασε το κειμενο και δες μονος σου....

    Υ.Γ. και εγω κανω πολλα λαθη οταν γραφω και τα βλεπω κατοποιν εορτης , αλλα δεν δηλωνω καθηγητρια.
    Kαι τι ακριβως δηλωνεται εσεις??Ο Γ.Μπαμπινιωτης του Φορουμ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aγαπητε Αλεξανδρε , διαβασα το κειμενο σου με πολλη προσοχη , και θα προσπαθησω να προσφερω μια πιστευω ουσιαστικη κατευθυνση . Αντιλαμβανομαι οτι εχεις επιπεδο , το οποιον ομως στην παρουσα περισταση ουδεμια σχεση εχει με το προβλημα σου . Εχεις μια σοβαρη ερωτικη απογοητευση , στην καλυτερη των περιπτωσεων . Καταλαβαινω τι σημαινει να χανεις τον ανθρωπο σου . Σιγουρα παντα θα σε ψιλοενοχλει . Ο χρονος ειναι ο καλυτερος ιατρος , ακουγεται κλισε , αλλα ετσι ειναι . Το να αυτοκτονησεις , δεν ξερω κατα ποσον το εννοεις , αυτο το ξερεις μονο εσυ . Ευκολο να το λες , δυσκολο να το κανεις . Δεν εχω την προθεση να σε μεταπεισω να κανεις αυτο που σκεφτεσαι , ειναι επιλογη σου . Αλλα βρε παιδι μου , πολυ βαρεια τοχεις παρει . Και ποιος δεν εχει περασει απογοητευση , αλλα λιγοι σκεφτηκαν αυτη την λυση . Βεβαια εσυ εισαι ο Αλεξανδρος κ εγω ο Αγγελος . Απ τα γραφομενα σου , φαινεσαι ευαισθητο παιδι , κ ισως γ αυτο το φερεις βαρεως , κ τωρα ειδα ( γι αυτο κ η διορθωση ) οτι λες οτι δεν εχεις αυτοπεποιθηση , το οποιο επιβαρυνει κ αλλο την κατασταση . Οπως σου ειπα , παντα θα σε ψιλοενοχλει . Αλλα ο ερωτας με ερωτα περναει . Εισαι σε κατασταση εντονης συναισθηματικης φορτισης , οποτε κ η κριση σου ειναι distorted , Αυτη την στιγμη , δεν εισαι ο εαυτος σου . Εισαι καποιος αλλος . Αφησε τα πραματα να καταλαγιασουν για καμποσο καιρο , να δεις την κατασταση αποστασιοποιημενος πλεον , γιατι ο καιρος θα δουλεψει υπερ σου , εκτος αν σουχει γινει τοσο εμμονη αυτη η κοπελα , αλλα σε αυτο , θα εισαι εσυ υπευθυνος . Δεν σου λεω βγες , κανε , δειξε , γιατι καταλαβαινω οτι δεν μπορεις . Δωσε χρονο στον εαυτο σου , αυτο του το οφειλεις . Αν παραυτα , εμμενεις στην στρεβλη οπτικη γωνια που βλεπεις την κατασταση , δεν εχω παρα να πω , be my guest , k δωσε την λυση που εχεις σκεφτει . Ακουγεται ωμο , αλλα καποιος πρεπει να σε ταρακουνησει .


    ΥΓ . Αλεξανδρε , αγνοησε το εντελως κακοπροαιρετο σχολιο ( εξεμανην που το ειδα ) του προλαλησαντος μελους .
    Last edited by Macgyver; 02-03-2014 at 05:18.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να πεθάνω
    By listrobia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 39
    Last Post: 07-01-2016, 15:03
  2. Θέλω να πεθάνω, δεν έχω όρεξη για ζωή
    By Prof. in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 02-03-2014, 01:51
  3. θέλω να πεθάνω........
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 16-08-2012, 20:29
  4. Θέλω να πεθάνω
    By STORM LORD in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 03-06-2012, 02:03
  5. θελω να πεθανω!
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 22
    Last Post: 20-01-2012, 21:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •