ΑΣΧΗΜΑ ΟΝΕΙΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375

    ΑΣΧΗΜΑ ΟΝΕΙΡΑ

    Γειά σας παιδιά.
    Μόλις ξύπνησα σήμερα από ένα πολύ άσχημο όνειρο.Τελευταία,δεν κοιμάμαι πολύ καλά και πριν 2 μέρες σταμάτησα το effexor.
    Μήπως ξέρει κάποιος πού μπορεί να οφείλεται αυτό?
    Υπάρχει περίπτωση να παίζει ρόλο και η διακοπή της θεραπείας?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    γεια,
    Η ερωτηση σου ειναι που οφειλεται το ασχημο ονειρο? σκέφτηκες/προσπάθησες να ερμηνευσεις το όνειρο σου? μερικες φορες βγάζουμε καποιο νοημα. Νομίζω οτι οτιδηποτε μπορει να προκαλεσει ενα ονειρο .

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    9th page
    Posts
    85
    LaVita δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις λίγο τίλιο όταν έχεις τάσεις αϋπνίας ή λίγο σπαθόχορτο(καλύτερα να αποφύγεις την υπερβολική καφεΐνη) όταν αισθάνεσαι πεσμένη.
    Προσωπικά και τα δύο έχουν κάνει θαύματα για μένα...
    Το πρώτο μπορείς να το βρεις οπουδήποτε,είτε σε φακελάκια είτε ασυσκεύαστο.Το δεύτερο σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλάει βότανα ή/και είδη υγιεινής διατροφής.

    Δε νομίζω ο εν λόγω εφιάλτης να συνδέεται με την διακοπή του Effexor,κι αυτό γιατί το φάρμακο αυτό δεν έχει τόσο βραχύ κύκλο δράσης..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Sharpedon, δεν είχα τάσεις αϋπνίας,ίσα ίσα νύσταζα πάρα πολύ και κοιμήθηκα αμέσως! Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες όσον αφορά στα βότανα αυτά, θα τα έχω υπόψιν μου. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πιει σχεδόν καθόλου καφέ εκείνη την ημέρα,ούτε πεσμένη αισθανόμουν.
    Δεν ξέρω τι συνέβη,πραγματικά. Ούτε βαριά μπορώ να πω ότι έφαγα.
    Lef προσπάθησα να ερμηνεύσω το όνειρο,αλλά ήταν ένα συνονθύλευμα από πρόσωπα και καταστάσεις που με έχουν επηρεάσει πολύ στο τρόπο σκέψεις μου τελευταία. Λες τελικά να είναι αλήθεια τα όσα λένε για το υποσυνείδητο :P

    \'Οπως και να έχει το πράγμα,χαίρομαι που υπάρχουν έστω και κάποιες πιθανότητες να μην οφείλεται στην διακοπή του effexor

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    25
    lipame giayto pou tha pw alla.......
    ontos einai mia parenergia tou farmakou kata thn enarxh oso kai kata th diakoph ths therapeias.
    <<paradoxa oneira>> anaferoune oi anepithimites energeies .
    kai ayto to exw viosei prosopika.
    min anisixeis pantos den diarkei poles hmeres kai den einai kati pou prepei na se apasxolei.


    filika Giwrgos

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    εγώ πάλι θα έλεγα ότι μάλλον η κατάθλιψη και γενικά μία εσωτερική ανησυχία οδηγεί σε παράδοξα όνειρα παρά μάλλον ένα σκεύασμα φαρμακευτικό..όπως το εφεξόρ ή το λαντόζ..
    εύχομαι να ηρεμήσεις σύντομα..εντωμεταξύ ένα ζεστό γαλατάκι ή τήλιο ή χαμομηλάκι πρίν πέσεις για ύπνο ίσως βοηθούσε (η κλασσική συνταγή της γιαγιάς )

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Το όνειρο είναι κάτι σαν την προφύλαξη οθόνης. Όπως και στον υπολογιστή το λ/σ εκτελεί το πρόγραμμα προφύλαξης επιλέγοντας κάποιαν εικόνα από το σκληρό δίσκο, έτσι κι ο εγκέφαλος, όταν πέσει σε ύπνο, προβάλλει εικόνες στην οθόνη της συνείδησης ανακαλώντας τες από τη μνήμη του σκληρού (και ενδεχομένως χοντρού) κεφαλιού του. Πιο ενδιαφέρον είναι να ανακαλύπτεις από ποιες «περιοχές μνήμης» ανακαλούνται οι παραστάσεις που αποτελούν τα όνειρα. Οι παραστάσεις αυτές σχηματίστηκαν εν συνειδήσει και συνοδεύονται από τα ανάλογα συναισθήματα που αποτελούν αναπόσπαστο μέρος της καθεμιάς. Αν αποδομηθεί κάθε όνειρο στα συστατικά του στοιχεία, τις παραστάσεις και τη συναισθηματική τους φόρτιση, γίνεται κατά κάποιον τρόπο κατανοητή και η συναισθηματική κατάσταση του συγκεκριμένου ανθρώπου κατά το διάστημα που προηγείται του ύπνου. Από την άλλη, κάθε προσωπικότητα ακολουθεί μια πορεία ανάλογη των .. «προδιαγραφών» και των συνακόλουθων επιλογών της. Οπότε, υπεραπλουστεύοντας, θα μπορούσαμε να πούμε ότι, αποκρυπτογραφώντας τα όνειρα ενός ανθρώπου, μπορούμε να ερμηνεύσουμε και τον ίδιο. Θα ʽλεγα μʼ άλλα λόγια πως τα όνειρα είναι το crack κάθε προσωπικότητας (στα χέρια εννοείται του κατάλληλου hacker).

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    12
    Όλα αυτά που λες olorou μου ακούγονται λιγάκι περίεργα για το λόγο ότι εγω ας ποθμε βλέπω εφιάλτες απο πάρα πολύ μικρή ηλικία σε καθημερινή βάση με ελάχιστα διαλείματα με όμορφα όνειρα που μετριούντε στα δάχτυλα των χεριών μου.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Δεν καταλαβαίνω γιατί παραξενεύεσαι. Μήπως αυτά που λέω δε σου είναι κατανοητά;
    Όσο μικρός σε ηλικία και να ʽναι ο άνθρωπος έχει κάποιες παραστάσεις, εμπειρίες και σαφώς εντυπώσεις και συναισθήματα. Όλα αυτά τροφοδοτούν τα όνειρά του. Αυτό νομίζω ότι λέω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Κι εγώ είδα σήμερα το γατι μου βαλσαμωμένο. Μπρρρρρρρ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by olorou
    Δεν καταλαβαίνω γιατί παραξενεύεσαι. Μήπως αυτά που λέω δε σου είναι κατανοητά;
    Όσο μικρός σε ηλικία και να ʽναι ο άνθρωπος έχει κάποιες παραστάσεις, εμπειρίες και σαφώς εντυπώσεις και συναισθήματα. Όλα αυτά τροφοδοτούν τα όνειρά του. Αυτό νομίζω ότι λέω.
    Εμένα πάντως μου φαίνονται. :P
    \'Οπως και να έχει το πράγμα ,καλό είναι ότι την επόμενη ημέρα δεν είχα άσχημα όνειρα.
    Ίσως τελικά να είναι λάθος η λέξη άσχημα. Το πιο σωστό θα ήταν παράδοξα όπως είπε ο keeper πιο πάνω. Αποφεύγω να κοιτάζω τις παρενέργειες στα φάρμακα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Τώρα που λέτε για παράδοξα όνειρα συνειδητοποιώ οτι απο τη στιγμή που πήρα efexor όχι μονο βλέπω άσχημα όνειρα αλλά μπορεί να δω το ίδιο όνειρο πάνω απο 2-3 φορές.
    Συνήθως οι εφιάλτες αυτοί έχουν να κάνουν με πραγματικούς φόβους μου.
    Ευτυχώς δεν συμβαίνει συχνα.
    Πάντως εχω την υποψία οτι δεν οφείλεται αποκλειστικά στο φάρμακο γιατι ακόμα και την περίοδο που έπαιρνα ενα ημερησίως (τώρα παίρνω 2) τα όνειρα συνεχίζονταν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    187
    εμενα εφιαλτης στο ονειρο μου ειναι να δω ψαρια , η να τα ψαρευω η γενικα να τα δω, ξερω οτι κατι κακο θα παθω η εγω η οσους δω στο ονειρο..

    πχ ειδα τον πατερα μου πριν καιρο να ψαρευει εξω απο το μαγαζι , και το πρωι μας πειρανε τηλ και ειπανε οτι μας κλεψανε τα παντα..

    πχ αλλο παραδειγμα , ειδα ψαρια να τρωμε με τον αδερφο μου και μετα απο 3 μερες τρακαρε το αμαξι του, εκανε μια μαλακισμενη προσπεραση απο το αντιθετο ρευμα και μας επεσε πανω.

    και παρα πολλα ακομα ασχημα περιστατικα..

    προχθες ειδα πχ να ψαρευω με την οικογενεια μου ονειρο και να βγαζω 2 ψαρια με πολυαγκιστρο, απο τοτε ειμαι τσιτωμενος γιατι οι γονεις μου φυγανε εχθες με τον αδερφο μου και πηγανε στο μερος που ειδα να ψαρευουν , και καθε λιγο και λιγακι τους τηλεφωνω για να δω εαν ειναι καλα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by Blue9791
    Τώρα που λέτε για παράδοξα όνειρα συνειδητοποιώ οτι απο τη στιγμή που πήρα efexor όχι μονο βλέπω άσχημα όνειρα αλλά μπορεί να δω το ίδιο όνειρο πάνω απο 2-3 φορές.
    Συνήθως οι εφιάλτες αυτοί έχουν να κάνουν με πραγματικούς φόβους μου.
    Ευτυχώς δεν συμβαίνει συχνα.
    Πάντως εχω την υποψία οτι δεν οφείλεται αποκλειστικά στο φάρμακο γιατι ακόμα και την περίοδο που έπαιρνα ενα ημερησίως (τώρα παίρνω 2) τα όνειρα συνεχίζονταν.
    Να τι ήθελα να πω. Τα όνειρα έχουν να κάνουν με τη συναισθηματική κατάσταση στην οποία βρίσκεται κανείς. Τα φάρμακα επηρεάζουν τη διανοητική και συναισθηματική κατάσταση αυτού που τα παίρνει, οπότε έχουν και έμμεση σχέση με τα όνειρα που βλέπει υπό την επήρειά τους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Κι εγώ συμφωνώ με τον/την Blue9791. Σίγουρα έχουν να κάνουν με τους πραγματικούς μας φόβους. Το θέμα είναι εάν η διακοπή ενός φαρμάκου που τους κρατούσε -τρόπο τινά- μπορεί να τους επαναφέρει.
    Είμαι ήδη πολύ καλύτερα,και πιστεύω πλέον ότι όλα είναι θέμα μυαλού. Δηλαδή,θα δεις άσχημα όνειρα,ανεξάρτητα από το έαν είσαι σε φαρμακευτική αγωγή ή όχι,από την στιγμή που το περιμένεις ότι θα δεις. \'Η από την στιγμή που βιώνεις έντονες συναισθηματικές καταστάσεις.
    \'Οπως και να έχει η κατάσταση,η αυθυποβολή είναι πάντα πολύ σημαντικός παράγων.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •