Να πάρω 'η όχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Να πάρω 'η όχι;

    Καλησπέρα σε όλους. Πριν από 8 χρόνια αντιμετώπισα κρίσεις πανικού όταν ήμουν φαντάρος που διήρκεσαν για περίπου 1.5 χρόνο.Δεν πήγα ούτε σε ψυχολόγο,ούτε σε ψυχίατρο,απλά έφτιαξαν πολλές καταστάσεις στη ζωή μου και το ξεπέρασα ΣΧΕΔΟΝ ολοκληρωτικά. Έτσι πίστευα. Από πέρυσι που είχα έναν άσχημο χωρισμό, έκλεισα το μαγαζί μου,έπιασα μιά δουλειά που απεχθάνομαι μόνο και μόνο επειδή πληρώνομαι καλά και σκεφτόμουν να πάω να ζήσω έξω το πρόβλημα επανήλθε δριμύτερο. Δεν έχω τόσες κρίσεις πανικού τώρα αλλά ανέπτυξα μια σοβαρή αρρωστοφοβία γενικά πάρα πολύ στρες και μιάς ήπιας μορφής κατάθλιψη που έχει καλυτερέψει σημαντικά από πέρυσι.Συνεργάζομαι με ψυχολόγο εδώ και 6 μήνες περίπου,έχω αναλύσει κι έχω καταλάβει πάρα πολλά για τον εαυτό μου. Προχθές μου είπε στο τηλ να πάω να αγοράσω effexor των 75 και να συνεχίσουμε τη θεραπεία μας. Εγώ όμως φοβάμαι πάρα πολύ τα χάπια, πάντα είχα θέμα με το να παίρνω φάρμακα νέος άνθρωπος. Ακόμα δεν έχω μιλήσει μαζί της για το θέμα, θα κλείσω ραντεβού. Το φάρμακο το έχω αγοράσει αλλά διάβασα τις παρενέργειες και ο φόβος μου στο να το ξεκινήσω επιδεινώθηκε τρομερά. Όποιος έχει εμπειρία με το συγκεκριμένο φάρμακο αλλά και οι υπόλοιπες απόψεις δεκτές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ο ψυχολογος σου ειπε να πας να παρεις φαρμακο και μαλιστα απο το τηλεφωνο?
    μα οι ψυχολογοι δεν συνταγογραφουν. απαγορευεται να προτεινουν φαρμακα.
    αν νομιζει οτι χρειαζεσαι φαρμακευτικη υποστηριξη πρεπει να σου προτεινει να δεις και καποιον ψυχιατρο.
    να μην παρεις τιποτε που δεν εχει συνταγογραφησει γιατρος.

  3. #3
    Το ξέρω ότι δεν συνταγογραφούν και το συγκεκριμένο δεν θέλει συνταγή. Και με τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους είμαι λίγο επιφυλακτικός αν και είδα ότι με τον ψυχολόγο γίνεται μιας Α τάξεως δουλειά τέλος πάντων. Αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποιον καλό ειδικό και των 2 ειδικοτήτων παρακαλώ να μου στείλει πμ. Δεν ντρέπομαι πλέον να ζητήσω βοήθεια ειδικού αν και γνωρίζω πως όλη τη δουλειά την κάνουμε μόνοι μας κατά βάθος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    θα ελεγα να της εξηγησεις πρωτα ποσο πολυ θελεις να αποφυγεις τα φαρμακα. αν δεν το θεωρει απαραιτητο απλα οτι ισως βελτιωνε την κατασταση, μπορει να συμφωνησει να το αποφυγεις.
    αν ομως επιμενει, να δεις και εναν καλο ψυχιατρο, μην το παρεις ετσι. εχεις δει βελτιωση με την συνεργασια αυτη? το θεμα δεν ειναι απλα να καταλαβεις πραγματα για τον εαυτο σου αλλα να βλεπεις βελτιωση. σε ποια πολη μενεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    οπως σου ειπαν και οι απο πανω να παρεις οχι μια 2 γνωμες απο ψυχιατρους εφοςσον μιλαμε για την φαρμακοθεραπεια.το να σου προτεινει ο ψυχολογος φαρμακο σηκωνει μεχρι και μυνηση.και σιγουρα αν υπαρχει περιπτωση να παρεις να μην το φοβασαι ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που με σωστη διαχειριση συν την ψυχοθεραπεια θα κανει θαυματα,οσον αφορα τις παρενεργειες διαβασε παρενεργειες ασπιρινης και αμα την παρεις γραψε μου.....το να παρεις η οχι θα το πει ο γιατρος γιατι μπορει ενα μικρο προβλημα μπορει να γινει μεγαλο αν δεν παρεις η και να εξαφανιστει αυτο ομως δεν ειμαστε σε θεση να το κρινουμε εμεις..οποτε γιατρο εμπιστο και οτι πει

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Του εχεις μιλησει του ψυχολογου σου τον φοβο σου με τα φαρμακα?Και αφου οπως λες γινεται δουλεια μαζι του,γιατι να μπεις σε αυτο τον δρομο?Το ξεπερασες μια,θα το ξαναξεπερασεις παλι πιστεψε με,μην σε παιρνει απο κατω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    ειναι τελειως λαθος να πιασει κουβεντα για φαρμακα με το ψυχολογο μνημονιο.......καθενας τη δουλεια του

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ειπα τον φοβο του με τα φαρμακα..Και στην τελικη ο ψυχολογος σε στελνει στον ψυχιατρο αν χρειαστει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    μα εδω ο ιδιος ειπε οτι ο ψυχολογος του ειπε να παρει efexor.......

  10. #10
    Βελτίωση βλέπω όχι όμως με την βοήθεια του ψυχολόγου, δεν θα το 'λεγα. Απλά προσπαθώ πολύ μόνος να κάνω όσα με ευχαριστούν. Απλά φοβάμαι μήπως αντί να ξεπεράσω το πρόβλημα απλά το κουκουλώνω & ότι φοβάμαι ότι βλάπτω τον οργανισμό μου με το τόσο άγχος. Έχω πάθει τέτοιο πατατράκ να σας δώσω να καταλάβετε που φοβάμαι και την παραμικρή αλλαγή. Μισώ τη δουλειά μου, όμως στη σκέψη εύρεσης νέας εργασίας παθαίνω πανικό. Θέλω να μπορώ να κάνω ταξίδια όμως και οι κοντινές αποστάσεις πλέον έχουν γίνει γολγοθάς για μένα. Και το χειρότερο, είμαι μουσικός, δουλεύω σε μαγαζιά από τα 16 μου όμως τώρα όταν βγαίνω και πηγαίνω σε φίλους μουσικούς και με ανεβάζουν να τραγουδήσω η καρδιά μου κοντεύει να σπάσει. Ναι οκ τελικά το ξεπερνάω και περνάω καλά όμως δεν ήμουν έτσι. Θέλω πίσω τον άνετο εαυτό μου. Να πετάξω το μη-παραγωγικό άγχος απο πάνω μου και να τολμώ

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ναι μεγα λαθος δεν λεω το αντιθετο..

  12. #12
    Remedy Αθήνα μένω φίλε/η μου

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ολοι οσοι εχουν περασει κρισεις πανικου τον παλιο ανετο εαυτο τους θελουν πισω..Αλλα τελικα ηταν τοσο ανετος ωστε να ερθει στην ζωη σου η κριση πανικου?Για σκεψου το..

  14. #14
    Καταλαβαίνω πως το λες. Δεν ζητώ να είμαι το ίδιο άτομο, έχω αλλάξει κι έχω γίνει καλύτερος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι θέλω να μπορώ να κάνω πράγματα χωρίς να αγωνιώ κάθε φορά χωρίς λόγο. Δες τα παραδείγματα/περιπτώσεις που μου συμβαίνουν. Δεν θέλω να κλειστώ μέσα στο σπίτι όπου νιώθω απολύτως φυσιολογικά και χαλαρά προκειμένου να το καταπολεμήσω. Η ζωή είναι ωραία...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sfardaklas View Post
    Remedy Αθήνα μένω φίλε/η μου
    φιλη ειμαι σφαρδακλα.
    δεν ξερω αν παιρνεις την βοηθεια που χρειαζεσαι βρε παιδι, αν δεν βλεπεις βελτιωση κι εχεις εναν ψυχ που σου πεταει και ενα φαρμακο στον αερα...
    ισως θα επρεπε να δεις καποιον αλλον.
    καλα ειναι να ακολουθησεις υποδειξη δικου σου ατομου που εμπιστευεσαι και εχει δει ο ιδιος προσωπικα βελτιωση με καποιον καλο ψυχ. αν δεν υπαρχει τετοιο εμπιστο ατομο και θελεις μια προταση απο εδω, απευθυνσου στον διαχειριστη του φορουμ που ειναι ψυχολογος/ψυχοθεραπευτης, για προτασεις στην περιοχη σου.( nikosD). μην εμπιστευθεις προσωπικα μηνυματα απο "ψυχολογους" που περιδιαβαινουν στο φορουμ , δεν ξερεις ποιοι μπορει να ειναι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πως να παρω μια αποφαση
    By αγγελακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 05-06-2012, 13:21
  2. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ 1 ΒΔΟΜΑΔΑ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 55
    Last Post: 01-06-2011, 15:44
  3. Θα παρω τα βουνα!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 05-05-2011, 00:13
  4. Τι αγχολυτικό να πάρω??
    By echo2010 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 06-09-2010, 00:32
  5. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 21:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •